Ընդունվել է 05.02.2009
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 1998 թվականի հունիսի 17-ի  քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 15-րդ հոդվածի 1-ին կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Քաղաքացիական բոլոր գործերն ընդդատյա են առաջին ատյանի ընդհանուր իրավաuության դատարանին:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 16-րդ հոդվածը ճանաչել  ուժը կորցրած:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 17-րդ հոդվածը  ճանաչել ուժը կորցրած:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 19-րդ հոդվածում`
1) 2-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել.
«3. Սնանկության գործերը վարվում են դատավորի կողմից?  միանձնյա:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 111.1-րդ  հոդվածի տեքստը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Ընդհանուր իրավասության դատարանը հայցադիմումը վարույթն ընդունելուց հետո գործը դատաքննության նախապատրաստելիս կիրառում է սույն օրենսգրքի 22.2-րդ գլխի կանոնները:»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի երրորդ բաժնի երկրորդ ենթաբաժնի «Վարույթը քաղաքացիական դատարանում» բառերը փոխարինել «Գործը դատաքննության նախապատրաստելու կարգը» բառերով:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 22.1-րդ գլուխը ճանաչել ուժը կորցրած:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 150-րդ հոդվածի 2-րդ կետում «քաղաքացիական գործեր քննող» բառերը փոխարինել «ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի» բառերով:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 163.1-րդ հոդվածի 1-ին կետում «քաղաքացիական» բառը փոխարինել «ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի» բառերով:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 165-րդ հոդվածում «քաղաքացիական գործեր քննող» բառերը փոխարինել «ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի» բառերով:
Հոդված 11. Օրենսգրքի 194-րդ հոդվածի առաջին պարբերությունում «քաղաքացիական» բառը փոխարինել «ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի» բառերով:
Հոդված 12. Օրենսգրքի 204.3-րդ հոդվածը «բնակության (գտնվելու) վայրի» բառերից հետո լրացնել «ընդհանուր իրավասության» բառերով:
Հոդված 13. Օրենսգրքի 221.1-րդ հոդվածը  «դատարանի» բառից հետո լրացնել «`գործն ըստ էության լուծող» բառերով, իսկ «պահից» բառից հետո` «մեկ ամիս հետո» բառերով:
Հոդված 14. Օրենսգրքի 229-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 229. Վճռաբեկ բողոք բերելու ժամկետները
1. Գործն ըuտ էության լուծող դատական ակտի դեմ վճռաբեկ բողոք կարող է բերվել մինչեւ այդ ակտի oրինական ուժի մեջ մտնելու համար uահմանված ժամկետը, բացառությամբ նոր կամ նոր երեւան եկած հանգամանքների հիմքով կամ սույն հոդվածի 3-րդ կետով նախատեսված հիմքով դատական ակտը բողոքարկելու դեպքերի:
2. Միջանկյալ դատական ակտի դեմ վճռաբեկ բողոք կարող է բերվել միայն oրենքով նախատեuված դեպքերում: Միջանկյալ դատական ակտը կարող է բողոքարկվել այն ստանալու պահից տասնհինգօրյա ժամկետում, եթե սույն օրենսգրքով կամ այլ օրենքով այլ ժամկետ սահմանված չէ:
3. Գործին մասնակից չդարձված այն անձինք, որոնց իրավունքների եւ պարտականությունների վերաբերյալ կայացվել է գործն ըստ էության լուծող դատական ակտ, իրավունք ունեն վճռաբեկ բողոք բերելու սկսած այն օրվանից` երեք ամսվա ընթացքում, երբ իմացել են կամ կարող էին իմանալ նման դատական ակտի կայացման մասին:»:
Հոդված 15.  Անցումային դրույթներ
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2009 թվականի մարտի 1-ից:
2. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո քաղաքացիական դատարանների վարույթում գտնվող գործերը, տարածքային ընդդատությանը համապատասխան, փոխանցվում են առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան:
3. Սույն օրենքով սահմանված` դատական ակտի ուժի մեջ մտնելու ժամկետների վերաբերյալ նորմերը կիրառվում են սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո կայացված դատական ակտերի նկատմամբ: Մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը կայացված դատական ակտերը կարող են բողոքարկվել դրանց կայացման պահին գործող օրենքով սահմանված ժամկետում:
4. Քաղաքացիական դատարանների կայացրած դատական ակտերի հարկադիր կատարման համար կատարողական թերթը տալիս է առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության այն դատարանը, որի ընդդատությանն է վերապահված համապատասխան գործը սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո:
5. Քաղաքացիական դատարանների  կայացրած դատական ակտերի կատարման ընթացքում ծագող եւ դատական կարգով լուծում պահանջող հարցերով իրավասու դատարան է համարվում առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության այն դատարանը, որին համապատասխան գործն ընդդատյա է սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո:
6. Քաղաքացիական դատարանների քննած եւ ավարտած գործերով լրացուցիչ վճիռ կայացնելու, վճիռը պարզաբանելու, վճռի վրիպակները, տառասխալները եւ թվաբանական սխալներն ուղղելու համար իրավասու դատարան է համարվում առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության այն դատարանը, որին համապատասխան գործն ընդդատյա է սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո:

Статья 1. Пункт 1 статьи 15 Гражданского процессуального кодекса Республики Армения от 17 июня 1998 года (далее – Кодекс) изложить в следующей редакции:
,,1. Все гражданские дела подсудны суду общей юрисдикции первой инстанции.".
Статья 2. Статью 16 Кодекса признать утратившей силу.
Статья 3. Статью 17 Кодекса признать утратившей силу.
Статья 4. В статье 19 Кодекса:
1) пункт 2 признать утратившим силу;
,,3. Дела о банкротстве ведутся судьей единолично.".
Статья 5. Текст статьи 111.1 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Суд общей юрисдикции при подготовке дела к судебному разбирательству после принятия к производству искового заявления применяет правила главы 22.2 настоящего Кодекса.".
Статья 6. В подразделе втором раздела третьего Кодекса слова ,,ПРОИЗВОДСТВО В ГРАЖДАНСКОМ СУДЕ" заменить словами ,,ПОРЯДОК ПОДГОТОВКИ ДЕЛА К СУДЕБНОМУ РАЗБИРАТЕЛЬСТВУ".
Статья 7. Главу 22.1 Кодекса признать утратившей силу.
Статья 8. В пункте 2 статьи 150 Кодекса слова ,,в суд, рассматривающий гражданские дела," заменить словами ,,в суд общей юрисдикции первой инстанции".
Статья 9. В пункте 1 статьи 163.1 Кодекса слова ,,гражданский суд" заменить словами ,, суд общей юрисдикции первой инстанции".
Статья 10. В статье 165 Кодекса слова ,,в суд, рассматривающий гражданские дела," заменить словами ,,в суд общей юрисдикции первой инстанции".
Статья 11. В абзаце первом статьи 194 Кодекса слова ,,гражданский суд" заменить словами ,,суд общей юрисдикции первой инстанции".
Статья 12. Статью 204.3 Кодекса после слова ,,суду" дополнить словами ,,общей юрисдикции".
Статья 13. Статью 221.1 Кодекса после слов ,,Апелляционного суда" дополнить словами ,, , разрешающие дело по существу,", а после слов ,,в законную силу" дополнить словами ,,через месяц".
Статья 14. Статью 229 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Статья 229. Сроки принесения кассационного протеста
1. Кассационный протест на судебный акт, разрешающий дело по существу, может быть принесен до срока, установленного для вступления этого акта в законную силу, за исключением случаев опротестования судебного акта на основании новых или вновь открывшихся обстоятельств либо на основании, предусмотренном пунктом 3 настоящей статьи.
2. Кассационный протест на промежуточный судебный акт может быть принесен только в случаях, предусмотренных законом. Промежуточный судебный акт может быть опротестован в пятнадцатидневный срок с момента его получения, если настоящим Кодексом или другим законом не установлен иной срок.
3. Лица, не ставшие участниками дела, в отношении прав и обязанностей которых вынесен судебный акт, разрешающий дело по существу, вправе принести кассационный протест в течение трех месяцев, начиная с дня, когда они узнали или могли бы узнать о вынесении такого судебного акта.".
Статья 15. Переходные положения
1. Настоящий Закон вступает в силу с 1 марта 2009 года.
2. Дела, находящиеся в производстве гражданских судов после вступления настоящего Закона в силу, передаются в суд общей юрисдикции первой инстанции в соответствии с территориальной подсудностью.
3. Нормы по установленным настоящим Законом срокам вступления судебного акта в силу применяются в отношении судебных актов, вынесенных после вступления настоящего Закона в силу. Судебные акты, вынесенные до вступления настоящего Закона в силу, могут быть опротестованы в срок, установленный законом, действующим на момент их вынесения.
4. Исполнительный лист на принудительное исполнение вынесенных гражданскими судами судебных актов выдается судом общей юрисдикции первой инстанции, к подсудности которого отнесено соответствующее дело после вступления настоящего Закона в силу.
5. Компетентным по вопросам, возникающим и требующим решения в судебном порядке в процессе исполнения вынесенных гражданскими судами судебных актов, считается суд общей юрисдикции первой инстанции, которому соответствующее дело подсудно после вступления настоящего Закона в силу.
6. Компетентным для вынесения дополнительного решения по рассмотренным и завершенным делам гражданских судов, разъяснения решения, исправления опечаток, орфографических и арифметических ошибок в решении считается суд общей юрисдикции первой инстанции, которому соответствующее дело подсудно после вступления настоящего Закона в силу.