Armenian ARMSCII Armenian   Russian   English
«ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԶԻՆԱՆՇԱՆԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հայաստանի Հանրապետության զինանշանի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2006 թվականի հունիսի 15-ի ՀՕ-148-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 2-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մասերով.
«Արգելվում է`
1) Հայաստանի Հանրապետության զինանշանի` սույն օրենքով սահմանված պատկերի, դրա կառուցվածքի, ինչպես նաեւ գույների փոփոխումը, բացառությամբ սույն օրենքով նախատեսված միագույն օգտագործման դեպքերի.
2) Հայաստանի Հանարապետության զինանշանի` սույն օրենքի 2-րդ հոդվածի  2-րդ մասով սահմանված պատկերի կամ դրա բաղադրիչների պատճենահանած գործածումը այլ զինանշաններում, տարբերանիշերում կամ խորհրդանիշերում:
Սույն հոդվածի 5-րդ մասի, ինչպես նաեւ սույն օրենքի 3-րդ հոդվածի պահանջները խախտելը համազոր է պետական խորհրդանիշն անարգելուն:»:
Հոդված 2. Օրենքի 3-րդ հոդվածը «զինանշանից» բառից հետո լրացնել «եւ չեն կարող շփոթության աստիճան նման լինել Հայաստանի Հանրապետության զինանշանին» բառերով:

Герб Республики Армения
Статья 1. Статью 2 Закона Республики Армения ,,О Гербе Республики Армения" от 15 июня 2006 года, ЗР-148-Н (далее - Закон) дополнить новой частью следующего содержания:
,,Запрещается:
1) изменение установленного настоящим Законом изображения Герба Республики Армения, его структуры, а также цветов, за исключением случаев использования одноцветного варианта, предусмотренного настоящим Законом;
2) использование копированного изображения Герба Республики Армения, установленного частью 2 статьи 2 настоящего Закона, или его элементов в других гербах, отличительных знаках или эмблемах.
Нарушение требований части 5 настоящей статьи, а также статьи 3 настоящего Закона равносильно надругательству над государственным символом.".
Статья 2. Статью 3 Закона после слов ,,Герба Республики Армения" дополнить словами ,,и не могут быть схожими до степени смешения с Гербом Республики Армения".