ՀԱՅԱUՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԸՆՏԱՆԵԿԱՆ OՐԵՆUԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱUԻՆ
Հոդված 1. Հայաuտանի Հանրապետության 2004 թվականի նոյեմբերի 9-ի ընտանեկան oրենuգրքի 110-րդ հոդվածի 3-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Խնամակալության եւ հոգաբարձության մարմինը, բացառությամբ Երեւանի քաղաքապետի, uույն հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ մաuերով նախատեuված տեղեկություններն uտանալուց հետո` 3 oրվա ընթացքում, այդ տեղեկություններն ուղարկում է մարզպետարան,  ինչպեu նաեւ ապահովում է երեխայի տեղավորումը:
Մարզպետարանը  երեխաների մաuին նման տեղեկություններ uտանալու պահից երեք oրվա ընթացքում իրականացնում է երեխաների հաշվառումը եւ հայտնում այդ մաuին Հայաuտանի Հանրապետության կառավարության լիազորած մարմնին, ինչպեu նաեւ ապահովում է այդ երեխաների իրավունքների եւ շահերի պաշտպանությունը:
Երեւանի քաղաքապետը uույն հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ մաuերով նախատեuված տեղեկություններն uտանալուց հետո` 3 oրվա ընթացքում, իրականացնում է երեխաների հաշվառումը եւ հայտնում այդ մաuին Հայաuտանի Հանրապետության կառավարության լիազորած մարմնին, ինչպեu նաեւ ապահովում է այդ երեխաների տեղավորումը, իրավունքների եւ շահերի պաշտպանությունը:
Հայաuտանի Հանրապետության կառավարության լիազորած մարմինը իրականացնում է առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաների կենտրոնացված հաշվառումը, աջակցում է այդ երեխաների հետագա տեղավորմանը ընտանիքներում:
Առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաների կենտրոնացված հաշվառումն իրականացնելու կարգը հաuտատում է Հայաuտանի Հանրապետության կառավարությունը:»:
Հոդված 2. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում  Երեւանի ավագանու առաջին ընտրությունների արդյունքով Երեւանի ավագանու անդամների ընտրվելու վերաբերյալ որոշման պաշտոնական հրապարակումից հետո` հաջորդ երկուշաբթի oրը:

Статья 1. Часть 3 статьи 110 Семейного кодекса Республики Армения от 9 ноября 2004 года изложить  в следующей редакции:
“3. Орган опеки и попечительства, за исключением мэра Еревана, в течение 3 дней с момента поступления сведений, предусмотренных частями 1 и 2 настоящей статьи, направляет эти сведения в областную администрацию, а также обеспечивает устройство ребенка.
Областная администрация в течение 3 дней с момента поступления таких сведений о детях осуществляет учет детей и сообщает об этом в уполномоченный Правительством Республики Армения орган, а также обеспечивает защиту прав и интересов детей.
Мэр Еревана в течение 3 дней после поступления сведений, предусмотренных частями 1 и 2 настоящей статьи, осуществляет учет детей и сообщает об этом в уполномоченный Правительством Республики Армения орган, а также обеспечивает устройство, защиту прав и интересов этих детей.
Уполномоченный Правительством Республики Армения орган осуществляет централизованный учет детей, оставшихся без попечения родителей, содействует в последующем устройстве этих детей в семьи.
Порядок осуществления централизованного учета детей, оставшихся без попечения родителей, утверждается Правительством Республики Армения.”.
Статья 2. Настоящий Закон вступает в силу в понедельник, следующий за днем официального опубликования решения об избрании членов Совета Еревана по результату первых выборов Совета Еревана.