ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2004 թվականի նոյեմբերի 9-ի աշխատանքային օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 60-րդ հոդվածի 2-րդ մասից հանել «, իսկ գործադուլ կազմակերպելն արգելվում է» բառերը:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 73-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 73. Գործադուլը
1. Գործադուլը կոլեկտիվ աշխատանքային վեճի լուծման նպատակով մեկ կամ մի քանի կազմակերպությունների աշխատողների կամ աշխատողների խմբի աշխատանքի լրիվ կամ մասնակի ժամանակավոր դադարեցումն է:
2. Արհեստակցական միությունը սույն օրենսգրքով եւ իր կանոնադրությամբ նախատեսված դեպքերում գործադուլ կազմակերպելու իրավունք ունի, եթե`
1) հաշտեցման գործընթացների արդյունքում կոլեկտիվ աշխատանքային պայմանագրի կնքման հետ կապված վեճը չի լուծվել.
2) գործատուն խուսափում է հաշտեցման գործընթաց իրականացնելուց.
3) գործատուն չի կատարում հաշտեցման հանձնաժողովի` սույն օրենսգրքի 70-րդ հոդվածի 1-ին մասին համապատասխան ընդունված` աշխատողներին բավարարող որոշումը կամ նախօրոք կնքված կոլեկտիվ աշխատանքային պայմանագրով ստանձնած իր պարտավորությունները:»:

Статья 1. В части 2 статьи 60 Трудового кодекса Республики Армения от 9 ноября 2004 года (далее – Кодекс) исключить слова “ , а проведение забастовки запрещается”.
Статья 2. Статью 73 Кодекса изложить в следующей редакции:
“Статья 73. Забастовка
1. Забастовка – полное или временное частичное прекращение работы работниками либо группой работников одной или нескольких организаций в целях разрешения трудового спора.
2. Профсоюзная организация в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом и ее уставом, вправе проводить забастовку, если:
1) в результате процесса примирения не разрешается спор, связанный с заключением коллективного трудового договора;
2) работодатель избегает осуществления процесса примирения;
3) работодатель не выполняет удовлетворяющее работников решение примирительной комиссии, принятое в соответствии с частью 1 статьи 70 настоящего Кодекса, либо свои обязательства, принятые ранее заключенным коллективным трудовым договором.”.
Статья 3. Часть 3 статьи 75 Кодекса признать утратившей силу. Статья 4. Настоящий Кодекс вступает в силу на десятый день после его официального опубликования.