«ԱՊԱՀՈՎԱԳՐՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԱՊԱՀՈՎԱԳՐԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 08.06.2009
Հոդված 1. «Ապահովագրության եւ ապահովագրական գործունեության մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2007 թվականի ապրիլի 9-ի ՀՕ-177-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 40-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3.1-րդ կետով.
«3.1) Ընկերության ֆիրմային անվանման գրանցման հայտ, որին ներկայացվող պահանջները, դրա հետ ներկայացվող փաստաթղթերի ցանկը, ինչպես նաեւ հայտի քննարկման ու ֆիրմային անվանման եւ դրա փոփոխությունների գրանցման հետ կապված հարաբերությունները կարգավորվում են «Ֆիրմային անվանումների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով.»:
Հոդված 2. Օրենքի 51-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7-րդ մասով`
«7. Կենտրոնական բանկն իր կողմից ապահովագրական ընկերության ֆիրմային անվանման փոփոխության գրանցման պահից հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում այդ մասին տեղեկացնում է  իրավաբանական անձանց գրանցման պետական լիազորված մարմնին` ապահովագրական ընկերության ֆիրմային անվանման փոփոխման մաuին համապատաuխան գրառում կատարելու համար:»:
Հոդված 3. Օրենքի 137-րդ հոդվածի 2-րդ մասի «պետական լիազորված մարմին» բառերը եւ դրանց հոլովված ձեւերը փոխարինել «Կենտրոնական բանկ» բառերով եւ դրանց հոլովված համապատասխան ձեւերով:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О СТРАХОВАНИИ И СТРАХОВОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ”
Принят 08.06.2009
Статья 1. Часть 1 статьи 40 Закона Республики Армения “О страховании и страховой деятельности” от 9 апреля 2007 года, ЗР-177-Н (далее - Закон) дополнить пунктом 3.1
“3.1) заявку на регистрацию фирменного наименования Компании, предъявляемые к которой требования, перечень представляемых с которой документов, а также отношения,
связанные с рассмотрением заявки и регистрацией фирменного наименования и его изменений регулируются Законом Республики Армения “О фирменных наименованиях”;”.
Статья 2. Статью 51 Закона дополнить частью 7 следующего содержания:
“7. Центральный банк в течение пяти рабочих дней с момента регистрации изменения фирменного наименования страховой Компании уведомляет об этом государственный
уполномоченный орган, регистрирующий юридических лиц, для совершения соответствующей записи об изменении  фирменного наименования страховой Компании.”.
Статья 3. В части 2 статьи 137 Закона слова “государственный уполномоченный орган” заменить словами “Центральный банк”.