ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 1998 թվականի մայիսի 5-ի քաղաքացիական օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 275-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ մասով.
«4. Սեփականատերը հետախուզման մեջ գտնվող, ինչպես նաեւ շարժիչի կամ նույնացման համարի վերադաջված կամ ջնջված համարներով կամ հափշտակության այլ հատկանիշների առկայությամբ արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկի 8702, 8703, 8704, 8705 ապրանքային դիրքերին դասվող ապրանքները եւ (կամ) տրանսպորտային միջոցներն իրավունք ունի հետ պահանջելու բարեխիղճ ձեռք բերողից օրենսդրությամբ սահմանված կարգով սեփականատիրոջը պատշաճ ծանուցելու իրավասություն ունեցող Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից լիազորված պետական մարմնին իրազեկելու պահից մեկ տարվա ընթացքում:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 280-րդ հոդվածի 1-ն մասը «մտադրության» բառից հետո լրացնել «, իսկ սույն օրենսգրքի 275 հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված դեպքում` գույքը հետ չպահանջելով: Սույն օրենսգրքի 275 հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված ապրանքների եւ (կամ) տրանսպորտային միջոցների սեփականատերը հայտնի չլինելու դեպքում դրանք ներմուծելու պահից մեկ տարի լրանալը հիմք է սեփականության իրավունքից հրաժարվելու փաստը ճանաչելու համար:» բառերով:
2. Սույն օրենքի գործողությունը տարածվում է մինչեւ դրա ուժի մեջ մտնելը ծագած հարաբերությունների վրա:
3. Եթե սույն օրենքի 1-ին հոդվածով նշված ապրանքների եւ (կամ) տրանսպորտային միջոցների ներմուծման պահից մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելն անցել է ավելի քան վեց ամիս, եւ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով սեփականատիրոջը պատշաճ ծանուցելու իրավասություն ունեցող Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական մարմինը իրազեկվել է, ապա սեփականատերն սույն օրենքի 1-ին հոդվածով նախատեսված ապրանքները եւ (կամ) տրանսպորտային միջոցները բարեխիղճ ձեռք բերողից հետ պահանջելու իրավունք չունի, իսկ եթե սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու դրությամբ սեփականատիրոջը պատշաճ ծանուցելու իրավասություն ունեցող Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական մարմինը չի իրազեկվել, ապա սեփականատերն սույն օրենքի 1-ին հոդվածով նախատեսված իրավունքից սահմանված կարգով կարող է օգտվել վեց ամսվա ընթացքում:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ГРАЖДАНСКИЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. Статью 275 Гражданского кодекса Республики Армения от 5 мая 1998 года (далее – Кодекс) дополнить частью 4 следующего содержания:
,,4. Собственник вправе истребовать от добросовестного приобретателя товары и (или) транспортные средства, классифицированные по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности под товарными кодами 8702, 8703, 8704, 8705, находящиеся в розыске, а также имеющие перебитые или стертые номера двигателя или идентификационного номера либо иные признаки хищения, в течение одного года с момента извещения государственного уполномоченного органа Правительства Республики Армения, имеющего в установленном законодательством порядке правомочие на надлежащее уведомление собственника.".
Статья 2. Часть 1 статьи 280 Кодекса после слов ,,на это имущество" дополнить словами ,, , а в случае, предусмотренном частью 4 статьи 275 Кодекса, - без истребования имущества. В случае, если собственник предусмотренных частью 4 статьи 275 настоящего Кодекса товаров и (или) транспортных средств неизвестен, истечение одного года с момента их ввоза является основанием для признания факта отказа от права собственности.".
1. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день после его официального опубликования.
2. Действие настоящего Закона распространяется на отношения, возникшие до его вступления в силу.
3. Если с момента ввоза указанных в статье 1 настоящего Закона товаров и (или) транспортных средств до вступления настоящего Закона в силу прошло более чем шесть месяцев и государственный уполномоченный орган Правительства Республики Армения, имеющий в установленном законодательством порядке правомочие на надлежащее уведомление собственника, был извещен, то собственник не вправе истребовать предусмотренные статьей 1 настоящего Закона товары и (или) транспортные средства от добросовестного приобретателя, а если государственный уполномоченный орган Правительства Республики Армения, имеющий правомочие на надлежащее уведомление собственника, не был извещен на момент вступления настоящего Закона в силу, то собственник в установленном порядке может воспользоваться предусмотренным статьей 1 настоящего Закона правом в течение шести месяцев.