Ընդունվել է 29.04.2010
Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1997 թվականի դեկտեմբերի 27-ի ՀՕ-186 օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 7-րդ հոդվածում  «թ» կետի «ապրանքային եւ սպասարկման նշանների, ապրանքի ծագման տեղանունների» բառերը փոխարինել «ապրանքային նշանների, աշխարհագրական նշումների, ծագման տեղանունների, երաշխավորված ավանդական արտադրանքի» բառերով։
Հոդված 2. Օրենքի 18-րդ հոդվածում՝
1) վերնագրի եւ 1-ին մասի «ապրանքային եւ սպասարկման նշանների, ապրանքների ծագման տեղանունների» բառերը փոխարինել «ապրանքային նշանների, աշխարհագրական նշումների, ծագման տեղանունների, երաշխավորված ավանդական արտադրանքի» բառերով.
2) 1-ին կետի «ե» ենթակետի «հինգ էջից» բառերը փոխարինել «քսանհինգ էջից» բառերով, իսկ «ժդ» եւ «ժզ» ենթակետերի «արտոնագրի զիջման» բառերը՝ «արտոնագրատիրոջ իրավունքների զիջման» բառերով.
3) 2-րդ կետի «ե» ենթակետի «հինգ էջից» բառերը փոխարինել «քսանհինգ էջից» բառերով, իսկ «ժ» եւ «ժբ» ենթակետերի «արտոնագրի զիջման» բառերը՝ «արտոնագրատիրոջ իրավունքների զիջման» բառերով.
4) 3-րդ կետի «ը» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«ը) արդյունաբերական նմուշի նկատմամբ իրավունքների զիջման գրանցման համար (պայմանագրով նախատեսված յուրաքանչյուր արդյունաբերական նմուշի համար)  38».
5) 3-րդ կետի «թ» ենթակետի «արտոնագրի» բառը փոխարինել «վկայագրի» բառով.
6) 4-րդ եւ 5-րդ կետերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«4. ապրանքային նշանների իրավական պահպանության հետ կապված  գործողությունների գծով՝
ա) ապրանքային նշանի գրանցման հայտ ներկայացնելու համար  30
բ) ապրանքային նշանի փորձաքննություն անցկացնելու համար 40
մեկից ավելի յուրաքանչյուր դասի համար` լրացուցիչ  15
գ)  առաջնության իրավունքից օգտվելու համար 10
դ) ապրանքային նշանի հայտի զատման համար 15
ե) պետական լիազոր մարմնում որեւէ գործընթացի իրականացման ժամկետի բացթողնման հետեւանքով կորցրած իրավունքի  վերականգնման մասին դիմում ներկայացնելու համար 20
զ) իրավունքների վերականգնման մասին որոշման դեմ բողոքարկման խորհուրդ բողոք ներկայացնելու համար 50
է) ապրանքային նշանի գրանցումը մերժելու կամ մասնակի գրանցման մասին կրկնական փորձաքննության որոշման հետ  չհամաձայնելու դեպքում բողոքարկման խորհուրդ բողոք ներկայացնելու համար 50
ը)  բաց թողած ժամկետի վերականգնման համար 30
թ) պետական լիազոր մարմնում որեւէ գործընթացի գործողություն կատարելու համար նախատեսված  ժամկետի երկարաձգման համար 10
ժ) ապրանքային նշանի հայտում փոփոխություն կատարելու համար 10
ժա)  ապրանքային նշանի գրանցման համար 50
ժբ)    ապրանքային նշանի վկայագրի կրկնակ տալու համար 30
ժգ) ապրանքային նշանների պետական գրանցամատյանում ապրանքային նշանի նկատմամբ իրավունքների փոխանցումը գրանցելու համար (պայմանագրով նախատեսված յուրաքանչյուր ապրանքային նշանի համար) 60
ժդ) ապրանքային նշանների պետական գրանցամատյանում փոփոխություն կատարելու համար 20
ժե) հայտարկված ապրանքային նշանի գրանցման դեմ առարկություն ներկայացնելու համար 10
ժզ)  յուրաքանչյուրի կոլեկտիվ նշանի եւ հավաստագրային նշանի գրանցման համար 90
ժէ)  ապրանքային նշանը Հայաստանի Հանրապետությունում հանրահայտ ճանաչելու համար 250
ժը)  ապրանքային նշանի գրանցման գործողության ժամկետը երկարաձգելու համար 120
մեկից ավելի յուրաքանչյուր դասի համար ` լրացուցիչ 10
ժթ)  ապրանքային նշանների պետական գրանցամատյանում ապրանքային նշանի լիցենզիայի կամ ենթալիցենզիայի գրանցման համար (պայմանագրով նախատեսված յուրաքանչյուր ապրանքային նշանի համար) 60
ի)  գրանցված լիցենզիայի կամ ենթալիցենզիայի պայմանների փոփոխությունների կամ  դրա չեղյալ հայտարարումը գրանցելու համար 25
իա) ապրանքային նշանի գրանցումը զատելու համար 40
իբ)  ապրանքային նշանի միջազգային գրանցման կամ տարածքային ընդարձակման հայտ ներկայացնելու համար 50
իգ)  ապրանքային նշանների միջազգային գրանցման մասին Մադրիդյան համաձայանագրի արձանագրության 8(7)(a) հոդվածի համաձայն` յուրաքանչյուր միջազգային գրանցման նկատմամբ Հայաստանի Հանրապետությունը 3ter հոդվածին համապատասխան նշելու համար՝
մեկ դասի ապրանքների համար 100
մեկից ավելի յուրաքանչյուր դասի համար 10
այդպիսի միջազգային գրանցումը երկարաձգելու համար՝
մեկ դասի ապրանքների համար՝ 100
իդ)  ապրանքային նշանների պետական գրանցամատյանում եւ ապրանքային նշանների հայտերի ընթացիկ հիմնապաշարում որոնում անցկացնելու համար՝
ապրանքների եւ ծառայությունների միջազգային դասակարգմանը համապատասխան յուրաքանչյուր դասով ներկայացված բառային կամ պատկերային  նշանին նույնական կամ նման ապրանքային նշանների համար՝ 20
ապրանքների եւ ծառայությունների միջազգային դասակարգմանը համապատասխան յուրաքանչյուր դասով ներկայացված համակցված նշանին նույնական կամ նման ապրանքային նշանների  համար՝ 40
մեկ սեփականատիրոջը եւ(կամ) հայտատուին պատկանող ապրանքային նշանների համար՝ 60.
5. աշխարհագրական նշումների, ծագման տեղանունների եւ երաշխավորված ավանդական արտադրանքների իրավական պահպանության հետ կապված գործողությունների գծով՝
ա) աշխարհագրական նշման կամ ծագման տեղանվան կամ երաշխավորված ավանդական արտադրանքի գրանցման հայտ ներկայացնելու համար 30
բ) աշխարհագրական նշման կամ ծագման տեղանվան օգտագործման իրավունքի հայտ ներկայացնելու համար 30
գ) աշխարհագրական նշման, ծագման տեղանվան կամ երաշխավորված ավանդական արտադրանքի փորձաքննություն անցկացնելու համար 40
դ) աշխարհագրական նշման, ծագման տեղանվան կամ երաշխավորված ավանդական արտադրանքի  հայտերի վերաբերյալ կայացված ցանկացած որոշման դեմ բողոքարկման խորհուրդ բողոք ներկայացնելու համար 50
ե)  աշխարհագրական նշման, ծագման տեղանվան կամ երաշխավորված ավանդական արտադրանքի գրանցման դեմ առարկություն ներկայացնելու համար 10
զ) աշխարհագրական նշման, ծագման տեղանվան կամ երաշխավորված ավանդական արտադրանքի հայտը հետ կանչելու համար 10
է) աշխարհագրական նշման, ծագման տեղանվան կամ երաշխավորված ավանդական արտադրանքի հայտի փաստաթղթերում փոփոխություն, լրացում կամ ճշգրտում կատարելու համար 10
ը) փորձաքննության ընթացքում պետական լիազոր մարմնի հարցմանը համապատասխան  լրացուցիչ փաստաթղթեր ներկայացնելու ժամկետի երկարաձգման համար 10
թ) աշխարհագրական նշման կամ ծագման տեղանվան օգտագործման իրավունքի վկայագիր տալու համար 50
ժ) աշխարհագրական նշման կամ ծագման տեղանվան օգտագործման իրավունքի վկայագրի կրկնակ տալու համար 30
ժա) աշխարհագրական նշման կամ ծագման տեղանվան օգտագործման իրավունքի ժամկետը երկարաձգելու համար 100.».
7) 8-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ժ» եւ «ժա» ենթակետերով ՝
«ժ) ֆրանչայզինգի գրանցման համար (արդյունաբերական սեփականության յուրաքանչյուր օբյեկտի համար) 60
ժա) գրանցված ֆրանչայզինգի պայմանների փոփոխությունը գրանցելու համար (արդյունաբերական սեփականության յուրաքանչյուր օբյեկտի  համար) 30:»:
Հոդված 3.  Օրենքի 28-րդ հոդվածում՝
1) վերնագրի «ապրանքային եւ սպասարկման նշանների, ապրանքների ծագման տեղանունների» բառերը փոխարինել «ապրանքային նշանների, աշխարհագրական նշումների, ծագման տեղանունների, երաշխավորված ավանդական արտադրանքի» բառերով.
2)  3-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«Ֆիզիկական անձինք, մինչեւ 25 աշխատող ունեցող իրավաբանական անձինք գյուտի, oգտակար մոդելի արտոնագիր uտանալու եւ այն գործողության մեջ պահելու հետ կապված, արդյունաբերական նմուշի գրանցման եւ դրա նկատմամբ իրավունքները գործողության մեջ պահելու հետ կապված` uույն oրենքի 18-րդ հոդվածի 1-ին կետի   «ա»-«գ», «թ»,  «ժա»-«ժդ», «ժէ»-«իա» ենթակետերով,  2-րդ կետի «ա»-«դ», «է»-«ժ»,  «ժբ»-«ժէ» ենթակետերով, 3-րդ կետի «ա»-«դ», «զ»-«ը», «ժ»-«ժե» ենթակետերով նախատեuված պետական տուրքերը, ինչպեu նաեւ ապրանքային նշանների (բացառությամբ կոլեկտիվ եւ հավաստագրային ապրանքային նշանների) գրանցման եւ վկայական uտանալու հետ կապված` uույն oրենքի 18-րդ հոդվածի 4-րդ կետի «ա»-«ժդ» ենթակետերով uահմանված պետական տուրքերը վճարում են 75 տոկոu զեղչով, իuկ 25-ից 100 աշխատող ունեցող իրավաբանական անձինք` 50 տոկոu զեղչով:»:
Հոդված 4. Օրենքի 33-րդ հոդվածում՝
1) վերնագրի «ապրանքային եւ սպասարկման նշանների, ապրանքների ծագման տեղանունների» բառերը փոխարինել «ապրանքային նշանների, աշխարհագրական նշումների, ծագման տեղանունների եւ երաշխավորված ավանդական արտադրանքի» բառերով.
2) 3-րդ մասի «ապրանքային եւ սպասարկման նշանների գրանցման եւ վկայական տալու համար, ապրանքի ծագման տեղանվան գրանցման եւ (կամ) օգտագործման իրավունքի վկայական» բառերը փոխարինել «ապրանքային նշանների գրանցման եւ վկայագիր տալու, աշխարհագրական նշումների եւ ծագման տեղանունների գրանցման եւ (կամ) օգտագործման վկայագիր տալու, երաշխավորված ավանդական արտադրանքի գրանցման» բառերով.
3) 4-րդ մասի «Արդյունաբերական սեփականության օբյեկտների» բառերը փոխարինել «Գյուտի, օգտակար մոդելի» բառերով.
4) 5-րդ մասի «եւ» ենթակետերով» բառերը փոխարինել «ե» ենթակետերով» բառերով.
5) 8-րդ մասի «Նշանի գրանցման գործողության, ինչպես նաեւ ապրանքի ծագման տեղանվան օգտագործման իրավունքի վկայականի» բառերը փոխարինել «Ապրանքային նշանի գրանցման գործողության, ինչպես նաեւ աշխարհագրական նշման կամ ծագման տեղանվան օգտագործման իրավունքի վկայագրի» բառերով։

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ”О ГОСУДАРСТВЕННОЙ ПОШЛИНЕ”
Статья 1. В пункте ”и” статьи 7 Закона Республики Армения ”О государственной пошлине” от 27 декабря 1997 года,  ЗР – 186 (далее – Закон) слова ”товарных знаков и знаков обслуживания, наименований мест происхождения товаров” заменить словами ”товарных знаков, географических указаний, наименований мест происхождения, гарантированных традиционных продуктов”.
Статья 2. В статье 18 Закона:
1) в названии и части 1 статьи слова ”товарных знаков и знаков обслуживания, наименований мест происхождения товаров” заменить словами “товарных знаков, географических указаний, наименований мест происхождения, гарантированных традиционных продуктов”;
2) в подпункте “д” пункта 1 слова ”пять страниц” заменить словами ”двадцать пять страниц”, а в подпунктах ”о” и ”р” слова ”об уступке патента” заменить словами ”об уступке прав патентообладателя”;
3) в подпункте ”д” пункта 2 слова ”пять страниц” заменить словами ”двадцать пять страниц”, а в подпунктах ”к” и ”м” слова ”об уступке патента” заменить словами ”об уступке прав патентообладателя”;
4) подпункт ”з” пункта 3 изложить в следующей редакции:
”з) за регистрацию уступки прав на промышленный образец
(за каждый промышленный образец, предусмотренный договором)
38”;
5) в подпункте ”и” пункта 3 слова ”патента” и ”патентов” заменить соответственно словами ”свидетельства” и ”свидетельств”;
6)  пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
”4. по действиям, связанным с правовой защитой товарных знаков:
а) за подачу заявки  на регистрацию товарного знака
б) за проведение экспертизы товарного знака
40
за каждый более чем один класс, дополнительно
в)   за пользование приоритетным правом
г) за выделение заявки на товарный знак
д) за подачу заявления о восстановлении права, утраченного вследствие упущения сроков осуществления какого-либо процесса в государственном уполномоченном органе
е) за подачу в Аппеляционный совет жалобы на решение о
восстановлении прав
ж) за подачу в Аппеляционный совет жалобы в случае несогласия с решением  повторной экспертизы об отказе в регистрации товарного знака или о его частичной регистрации
з) за восстановление упущенного срока
и) за продление срока, предусмотренного для выполнения действия в каком-либо процессе в государственном уполномоченном органе
к) за внесение изменений в заявку на товарный знак
л) за регистрацию товарного знака
м) за выдачу дубликата свидетельства на товарный знак
н) за регистрацию уступки права на товарный знак в государственном
реестре товарных знаков (за каждый товарный знак, предусмотренный
договором)
60
о) за внесение изменений в   государственный реестр   товарных знаков
п) за подачу возражений  на регистрацию заявленного    товарного знака
р) за регистрацию каждого коллективного знака и знака сертификации
90
с) за признание товарного знака общеизвестным  в Республике Армения
250
т) за продление срока действия регистрации товарного знака
120
у) за регистрацию лицензии или сублицензии на товарный    знак в государственном реестре товарных заков (за каждый товарный знак, предусмотренный договором)
ф) за регистрацию изменений условий зарегистрированной  лицензии или сублицензии или  ее аннулирования
25
х) за выделение регистрации товарного знака
ц) за подачу заявки на международную регистрацию или
территориальное распространение знака
ч) за указание Республики Армения согласно статье 8 (7) (а) протокола Мадридского соглашения о международной регистрации товарных знаков, соответственно статье 3 ter в отношении каждой международной регистрации:
за товары одного класса
100
за каждый более чем один класс
за продление такой международной регистрации:
ш) за поиск в государственном реестре товарных знаков и в текущей базе данных заявок на товарные знаки:за представленные по каждому классу в соответствии с международной классификацией товаров и услуг товарные знаки, идентичные или схожие с лексическим или графическим знаком
за представленные по каждому классу в соответствии с международной классификацией товаров и услуг товарные знаки, идентичные или схожие с комбинированным знаком
за товарные знаки, принадлежащие одному собственнику и (или)  заявителю
60;
5. по действиям, связанным с правовой защитой географических указаний, наименований мест происхождения и гарантированных традиционных продуктов:
а) за подачу заявки на регистрацию географического указания или наименования места происхождения или гарантированного традиционного продукта
б)    за подачу заявки на право использования географического
указания или наименования места происхождения
в) за проведение экспертизы географического указания, наименования места происхождения и гарантированного традиционного продукта
г) за представление в Аппеляционный совет жалобы на любое решение, вынесенное по заявкам на географическое указание, наименование места происхождения и гарантированный традиционный продукт
д) за представление возражения на регистрацию географического указания, наименования места происхождения или гарантированного традиционного продукта
е) за отзыв заявки на   географическое указание, наименование места происхождения или гарантированный традиционный продукт
ж) за внесение изменения, дополнения или уточнения в документы заявки на географическое указание, наименование места роисхождения или гарантированный традиционный продукт
з) за продление в процессе экспертизы срока представления дополнительных  документов в соответствии с запросом государственного уполномоченного органа
и) за выдачу свидетельства на право использования географического указания или наименования места   происхождения
к) за выдачу дубликата свидетельства на право использования
географического указания или наименования места происхождения
л) за продление срока права на использование географического указания или наименования места происхождения
100;”;
7) пункт 8 дополнить подпунктами ”к” и “”л” следующего  содержания:
”к) за регистрацию франчайзинга (за каждый объект промышленной собственности)
л) за регистрацию изменения условий зарегистрированного
франчайзинга  (за каждый объект промышленной собственности)
30.”.
Статья 3. В статье 28 Закона:
1) в названии статьи слова “товарных знаков и знаков обслуживания, наименований мест происхождения товаров” заменить словами ”товарных знаков, географических указаний, наименований мест происхождения, гарантированных традиционных продуктов”.
”Физические лица, юридические лица, имеющие до 25 работников, выплачивают предусмотренные подпунктами “а”-“в”, ”и”, “л”-“о”, ”с”-”х” пункта 1, подпунктами “а”-“г” , ”ж"-”к”, ”м”- ”с” пункта 2, подпунктами ”а”-”г”, ”е”-”з”, ”к”–”п” пункта 3  статьи 18 настоящего Закона государственные пошлины, связанные с получением патента на изобретение, полезную модель и их поддержанием в действии, связанные с регистрацией промышленного образца и поддержанием в действии прав на него, а также установленные подпунктами “а”-“о” пункта 4 статьи 18 настоящего Закона государственные пошлины, связанные с регистрацией товарных знаков (за исключением коллективных и сертификационных товарных знаков) и получением свидетельства на них, со скидкой в 75 процентов, а юридические лица, имеющие от 25 до 100 работников – со скидкой в 50 процентов.”.
Статья 4. В статье 33 Закона:
1) в названии статьи слова ”товарных знаков и знаков обслуживания, наименований мест происхождения товаров” заменить словами ”товарных знаков, географических указаний, наименований мест происхождения, гарантированных традиционных продуктов”;
2) в части 3 слова ”товарные знаки и знаки обслуживания, регистрацию и (или) выдачу свидетельства на право пользования наименованием места происхождения товара” заменить словами ”товарные знаки, регистрацию и (или) выдачу свидетельства на пользование географическим указанием и наименованиями мест происхождения, регистрацию гарантированного традиционного продукта” ;
3) в части 4 слова “объектов промышленной собственности” заменить словами ”изобретения, полезной модели”;
4) настоящий пункт не влечет изменения в тексте русского перевода;
5) в части 8 слова ”знака, а также действия свидетельства на право использования наименования места происхождения товара ” заменить словами ”товарного знака, а также действия свидетельства на право использования географического указания или наименования места происхождения”.