«ԱՐԺԵԹՂԹԵՐԻ ՇՈՒԿԱՅԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 24.06.2010
Հոդված 1. «Արժեթղթերի շուկայի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2007 թվականի հոկտեմբերի 11-ի ՀՕ-195-Ն օրենքի 98-րդ հոդվածի 2-րդ մասում`
1) 5-րդ կետի «տրամադրումը:» բառը փոխարինել «տրամադրումը.» բառով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-րդ եւ 7-րդ կետերով`
«6) Կենտրոնական դեպոզիտարիայի եւ արժեթղթերի սեփականատերերի (անվանատերերի) ռեեստրի վարման իրավունք ունեցող այլ անձանց կողմից հաճախորդի բացած արժեթղթերի հաշիվների եւ բաժնետիրական ընկերության բաժնետոմսերի սեփականատերերի վերաբերյալ տեղեկությունները «Հարկերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի հիման վրա կենտրոնական բանկի եւ հարկային մարմնի համատեղ սահմանած կարգով եւ բովանդակությամբ հարկային մարմիններին տրամադրումը.
7) միայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության եւ Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքերով նախատեսված կարգով ընդունված դատարանի որոշման հիման վրա հարկային մարմիններին Կենտրոնական դեպոզիտարիայի կողմից արժեթղթերի հետ կատարված գործարքների վերաբերյալ տեղեկատվության տրամադրումը:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О РЫНКЕ ЦЕННЫХ БУМАГ”
Статья 1. В части 2 статьи 98 Закона Республики Армения “О рынке ценных бумаг” от 11 октября 2007 года, ЗР-195-Н:
1) в пункте 5 слова “иными правовыми актами.” заменить словами “иными правовыми актами;”;
2) часть дополнить пунктами 6 и 7 следующего содержания:
“6) предоставление Центральным депозитарием и другими лицами, имеющими право на ведение реестра владельцев (номинальных держателей) ценных бумаг, налоговым органам сведений об открытых клиентом счетах ценных бумаг и о владельцах акций акционерного общества в порядке и по содержанию, совместно установленными Центральным банком и налоговым органом на основании Закона Республики Армения “О налогах”;
7) предоставление Центральным депозитарием налоговым органам информации о сделках, связанных с ценными бумагами, только на основании решения суда, принятого в порядке, предусмотренном Гражданским процессуальным кодексом Республики Армения и Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения.”.