Ընդունվել է 15.11.2010
Հոդված 1. «Ոստիկանությունում ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2002 թվականի հուլիuի 3-ի ՀO-401-Ն oրենքի (այսուհետ` Օրենք) 2-րդ հոդվածի 3-րդ մասը ««Ոստիկանության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով,» բառերից հետո լրացնել ««Վարչարարության հիմունքների եւ վարչական վարույթի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով,» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 19-րդ հոդվածի 1-ին մասում`
1) 8-րդ կետը «իրավական պաշտպանությունը» բառերից հետո լրացնել «դատական եւ վերադասության կարգով» բառերով.
2) 11-րդ կետը ճանաչել ուժը կորցրած:
Հոդված  3. Oրենքի 42-րդ հոդվածում`
1) 1-ին եւ 2-րդ մասերի «զանցանքի» բառը փոխարինել «խախտման» բառով.
2) 1-ին մասի 4-րդ կետը ճանաչել ուժը կորցրած.
3)  2-րդ մասից հանել «եւ 4-րդ» բառերը.
4)  լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  3-րդ մասով.
«3. Կարգապահական տույժեր կիրառելու իրավունք ունեցող պաշտոնատար անձինք իրավունք ունեն սույն հոդվածի 1-ին մասի 8-րդ կետով նախատեսված տույժը կիրառելու միայն կարգապահական կոպիտ խախտումների համար: Կարգապահական կոպիտ խախտումներ են համարվում`
1) քաղաքացիների uահմանադրական իրավունքները ոտնահարելը.
2) ծառայողական գաղտնիք պարունակող տեղեկությունները, ծառայողների եւ այլ անձանց անհատական տվյալներն ապօրինաբար օգտագործելը կամ հրապարակելը` փոխանցելը, հաղորդելը, տրամադրելը, առաքելը, ինչպեu նաեւ որեւէ ձեւով մատչելի դարձնելն այն անձանց, ովքեր այդպիuի տեղեկություններին առնչվելու թույլտվություն չունեն.
3) իր եւ այլոց համար անօրինական եկամուտներ ստանալու կամ այլ անձնական դրդապատճառներով պաշտոնեական դիրքն օգտագործելը, ինչպես նաեւ կամայականություն դրսեւորելը.
4) ոգելից խմիչքներ օգտագործած վիճակում ծառայության մեջ գտնվելը.
5) թմրամիջոցներ կամ հոգեմետ նյութեր օգտագործելը.
6) առանց հարգելի պատճառների ամբողջ աշխատանքային oրվա (հերթապահության) ընթացքում ծառայության չներկայանալը.
7) ծառայության վայրում գույք հափշտակելը, գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելը կամ վնաuելը:»:
Հոդված  4. Օրենքի 43-րդ հոդվածում`
1)  լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  1.1-րդ մասով.
«1.1. Կարգապահական տույժը չի կարող կիրառվել, եթե կարգապահական խախտումը կատարելու օրվանից անցել է մեկ տարի:».
2)  6-րդ մասի երկրորդ պարբերությունը ճանաչել ուժը կորցրած:
Հոդված  5. Օրենքի 45-րդ հոդվածի 1-ին մասի 6-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«6) կարգապահական խախտումների համար, եթե մեկ տարվա ընթացքում նրա նկատմամբ կիրառվել է կարգապահական երեք տույժ, որոնցից գոնե մեկը uույն oրենքի 42-րդ հոդվածի առաջին մաuի 5-7-րդ կետերով uահմանված տույժերից է, կամ սույն օրենքի 42-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված դեպքերում.»:

Статья 1. Часть 3 статьи 2 Закона Республики Армения “О службе в полиции” от 3 июля 2002 года, ЗР-401-Н, (далее - Закон) после слов “Законом Республики Армения “О полиции”,” дополнить словами “Законом Республики Армения “Об основах администрирования и административном производстве”,”.
Статья 2. В части 1 статьи 19 Закона:
1) пункт 8 после слов “правовая защита” дополнить словами “в судебном и апелляционном порядке”;
2) пункт 11 признать утратившим силу.
Статья 3. В статье 42 Закона:
1) в частях 1 и 2 слова “дисциплинарного проступка” и “дисциплинарный проступок” заменить словами “дисциплинарного нарушения” и “дисциплинарное нарушение”;
2) пункт 4 части 1 признать утратившим силу;
3) в части 2 исключить слово и цифру “и 4”;
4) статью дополнить частью 3 следующего содержания:
“3. Должностные лица, имеющие право применять дисциплинарные взыскания, вправе применять взыскания, предусмотренные пунктом 8 части 1 настоящей статьи, только за грубые дисциплинарные нарушения. Грубыми дисциплинарными нарушениями считаются:
1) попрание конституционных прав граждан;
2) незаконное использование или разглашение сведений, содержащих служебную тайну, персональных данных служащих или других лиц – их передача, сообщение, предоставление, пересылка, а также придание им доступности в какой-либо форме лицам, которые не имеют разрешения на соприкосновение с такими сведениями;
3) использование служебного положения для получения незаконых доходов для себя и других лиц или из личных побуждений, а также проявление произвола;
4) нахождение на службе в состоянии алкогольного опьянения;
5) употребление наркотических средств или психотропных веществ;
6) неявка на службу в течение всего рабочего дня (дежурства) без уважительных причин;
7) хищение имущества, умышленное уничтожение или повреждение имущества по месту службы.”.
Статья 4. В статье 43 Закона:
“1.1. Дисциплинарное взыскание не может применяться, если со дня совершения дисциплинарного нарушения прошел один год.”;
2) абзац второй части 6 считать утратившим силу.
Статья 5. Пункт 6 части 1 статьи 45 Закона изложить в следующей редакции:
“6) за дисциплинарное нарушения, если в течение одного года к нему было применено три дисциплинарных взыскания, хотя бы одно из которых является взысканием, установленным пунктами 4-7 части первой статьи 42 настоящего Закона, либо в случае, предусмотренном частью 3 статьи 42 настоящего Закона;”.