«ՍՆԱՆԿՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Սնանկության մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2006 թվականի դեկտեմբերի 25-ի ՀՕ-51-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 21-րդ հոդվածի 1-ին մասի առաջին նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Ժամանակավոր կառավարիչ կարող է նշանակվել այն ֆիզիկական անձը, որը Հայաuտանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով գրանցված (հաշվառված) է որպես ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող հարկ վճարող:»:
Հոդված 2. Օրենքի 22-րդ հոդվածում`
«1.Կառավարիչ կարող է նշանակվել այն ֆիզիկական անձը, որը Հայաuտանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով գրանցված (հաշվառված) է որպես ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող հարկ վճարող:».
2) 3-րդ մասից հանել «լիցենզավորող մարմնին եւ» բառերը:
Հոդված 3. Օրենքի 23-րդ հոդվածում 1-ին մասի «Կառավարչի լիցենզիա կարող է տրվել ֆիզիկական անձին, որն ունի բարձրագույն կրթություն եւ լիցենզիա uտանալու» բառերը փոխարինել «Կառավարիչների ինքնակարգավորվող կազմակերպության անդամ կարող է հանդիսանալ այն ֆիզիկական անձը, որն ունի բարձրագույն կրթություն եւ կառավարիչների ինքնակարգավորվող կազմակերպության անդամ դառնալու» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 24-րդ հոդվածի «լիցենզիա uտանալու» բառերը փոխարինել «կառավարչի գործունեություն իրականացնելու նպատակով, որպես ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող հարկ վճարող գրանցվելու (հաշվառվելու)» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 26-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասից հանել «լիցենզավորված» բառը.
2) 2-րդ մասից հանել «եւ նրանց լիցենզիաների պատճենները» բառերը.
3) 6-րդ մասի «բ» կետից հանել «, ինչպեu նաեւ կառավարչի լիցենզիա uտանալու համար անձանց uտաժավորում իրականացնելու նպատակով» բառերը:
Հոդված 6. Օրենքի 27-րդ հոդվածում`
1) 4-րդ մասից հանել «պետք է ունենա կառավարչի լիցենզիա, uակայն» բառերը.
2) 5-րդ մասից հանել «պետք է ունենա կառավարչի լիցենզիա, եւ» բառերը:
Հոդված 7. Օրենքի 28-րդ հոդվածում`
1. 2-րդ մասից հանել «լիցենզավորող մարմնին եւ» բառերը.
2. 3-րդ մասից հանել «oրենքով uահմանված կարգով լիցենզիայի գործողությունը կաuեցնելու կամ դադարեցնելու, ինչպեu նաեւ» բառերը:
Հոդված 8. Օրենքի 29-րդ հոդվածի 4-րդ մասից հանել «եւ լիցենզիայի համարի» բառերը:
Հոդված 9. Օրենքի 32-րդ հոդվածի 2-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 10. Օրենքի 106-րդ հոդվածում 1-ին մասի «ա» կետի «uնանկության գործով կառավարչի լիցենզիա ունեցող» բառերը փոխարինել «կառավարիչների ինքնակարգավորվող կազմակերպության անդամ հանդիսացող» բառերով:

Статья 1. Первое предложение части 1 статьи 21 Закона Республики Армения “О банкротстве” от 25 декабря 2006 года, ЗР-51-Н (далее – Закон) изложить в следующей редакции:
“Временным управляющим может быть назначено физическое лицо, зарегистрированное (состоящее на учете) в установленном законом Республики Армения порядке в качестве налогоплательщика, занимающегося предпринимательской деятельностью.”.
Статья 2. В статье 22 Закона:
“1. Управляющим может быть назначено физическое лицо, зарегистрированное (состоящее на учете) в установленном законом Республики Армения порядке в качестве налогоплательщика, занимающегося предпринимательской деятельностью.”.
2) в части 3 исключить слова “лицензирующий орган и”.
Статья 3. В части 1 статьи 23 Закона слова “Лицензия управляющего может быть выдана физическому лицу, которое имеет высшее образование и в течение последних 5 лет, предшествовавших дню обращения за получением лицензии” заменить словами “Членом саморегулируемой организации управляющих может являться физическое лицо, которое имеет высшее образование и в течение последних 5 лет, предшествовавших дню обращения для вступления в члены саморегулируемой организации управляющих”.
Статья 4. В статье 24 Закона слова “получения лицензии” заменить словами ”регистрации (учета) в качестве налогоплательщика, занимающегося предпринимательской деятельностью с целью осуществления деятельности управляющего,”.
Статья 5. В статье 26 Закона:
1) в части 1 исключить слово “лицензированных”;
2) в части 2 исключить слова “и копии их лицензий”;
3) в пункте “б” части 6 исключить слова “, а также проведения стажировки лиц для получения ими лицензии управляющего”.
Статья 6. В статье 27 Закона:
1) в части 4 исключить слова “должны иметь лицензию управляющего, однако они”;
2) в части 5 исключить слова “должен иметь лицензию управляющего и”.
Статья 7. В статье 28 Закона:
1) в части 2 исключить слова “лицензирующий орган и”;
2) в части 3 исключить слова “приостановления или прекращения действия лицензии в установленном законом порядке, а также”.
Статья 8. В части 4 статьи 29 Закона исключить слова “и номера лицензии”.
Статья 9. Часть 2 статьи 32 Закона признать утратившей силу.
Статья 10. В пункте “а” части 1 статьи 106 Закона слова “имеющих лицензию управляющего по делу о банкротстве” заменить словами “являющихся членами саморегулируемой организации управляющих”.