Հոդված 1. «Լիցենզավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2001 թվականի մայիսի 30-ի ՀՕ-193 օրենքի 3-րդ հոդվածում «պատշաճ ձեւով տեղեկացում կամ փաստաթղթերի ուղարկում» հասկացությունը «կապի այլ միջոցների օգտագործմամբ» բառերից հետո լրացնել «կամ էլեկտրոնային համակարգի միջոցով» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 25-րդ հոդվածում`
1. 2-րդ մասի «երեք» բառը փոխարինել «հինգ աշխատանքային» բառերով.
2. 3-րդ մասը «անժամկետ» բառից հետո լրացնել «, եթե օրենքով այլ բան նախատեսված չէ» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 27-րդ եւ 28-րդ հոդվածների 2-րդ մասերը, 30-րդ հոդվածի 5-րդ մասը «կամ փոստով» բառերից հետո լրացնել «կամ էլեկտրոնային համակարգի միջոցով» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 29-րդ հոդվածի 2-րդ մասում`
1. առաջին պարբերության «երեք» բառը փոխարինել «հինգ աշխատանքային» բառերով.
2. երրորդ պարբերությունը «ապա» բառից հետո լրացնել «հայտատուն համարվում է լիցենզավորված սույն մասում նշված ժամկետին հաջորդող 5-րդ աշխատանքային օրը եւ այդ օրվանից իրավունք ունի զբաղվելու տվյալ լիցենզավորման ենթակա գործունեության տեսակով, իսկ» բառերով, իսկ «, եւ լիցենզիան հայտատուին հանձնելու կամ ուղարկելու օրվան հաջորդող օրվանից հայտատուն իրավունք ունի զբաղվելու տվյալ լիցենզավորման ենթակա գործունեության տեսակով» բառերը հանել:
Հոդված 5  Օրենքի 32-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9-րդ մասով`
«9. Լիցենզիայի վերաձեւակերպման հայտը կարող է լիցենզավորող մարմին հանձնվել առձեռն կամ փոստով կամ էլեկտրոնային համակարգի միջոցով:»:
Հոդված 6. Օրենքի 43-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հաստատված լիցենզավորման ենթակա գործունեության տեսակների աղյուսակը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Հ/Հ
Լիցենզավորման ենթակա գործունեության տեսակը
Լիցենզավորող մարմինը
Լիցենզիայի տե-սակը
Ոլորտ
Փորձաքըննության պահանջ
Մրցութային կարգով
Որակավորման պահանջ
Հաշվետվության պա-հանջ
Վայրի պա-հանջ
1. ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌ
Պայթուցիկ նյութերի եւ պայթեցման սարքավորումների արտադրություն
Պայթուցիկ նյութերի, պայթեցման սարքավորումների առեւտուր եւ պայթեցման աշխատանքների կատարում
Հրագործական ապրանքների արտադրություն, ներմուծում կամ առեւտուր
Զենքի արտադրություն
Զենքի առեւտուր
Թմրամիջոցների կամ հոգեմետ նյութերի կամ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած դրանց պրեկուրսորների արտադրություն
7.
Թմրամիջոցների կամ հոգեմետ նյութերի կամ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած դրանց պրեկուրսորների ներմուծում, արտահանում կամ մեծածախ առեւտուր
8.
Ռազմական նշանակության արտադրանքի
ներմուծում եւ արտահանում
9.
տարանցիկ
փոխադրում
10.
Ռազմական նշանակության արտադրանքի առեւտրի միջնորդական գործունեություն
(ռազմական նշանակության արտադրանքի առեւտրի գործընթացում այլ անձանց համար պայմանագրերի կնքման բանակցությունների վարման, ինչպես
նաեւ այդ արտադրանքի ձեռքբերման, փոխանցման
եւ վաճառքի օժանդակման ծառայությունների մատուցում)
2. ԱՌԵՎՏՐԻ ԲՆԱԳԱՎԱՌ
Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկ (ԱՏԳ ԱԱ) դասակարգչի 710210000, 710221000, 710231000 ծածկագրերին դասվող բնական` մշակված կամ չմշակված, բայց չշրջանակված կամ չամրացված ալմաստների առուվաճառք, ներմուծում, արտահանում, փոխադրում
3. ԱՌՈՂՋԱՊԱՀՈՒ-ԹՅԱՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌ
Դեղերի արտադրություն
Դեղատնային գործունեություն
Կազմակերպությունների կամ անհատ ձեռնարկատերերի կողմից բժշկական օգնության եւ սպասարկման իրականացում
Գենետիկ ինժեներիայի գործունեություն
Բժշկական միջին մասնագիտական եւ բարձրագույն կրթական ծրագրերի իրականացում
4. ԱՐԺՈՒԹԱՅԻՆ ԿԱՐԳԱՎՈՐՄԱՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌ
Արտարժույթի դիլերային-բրոքերային առուվաճառք
ԿԲ
Արտարժույթի առքուվաճառք
Արտարժույթի առքուվաճառքի սակարկությունների կազմակերպում
5. ԱՐԺԵԹՂԹԵՐԻ ՇՐՋԱՆԱՌՈՒԹՅԱՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌ
Ներդրումային ծառայությունների մատուցում՝ ըստ «Արժեթղթերի շուկայի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված ներդրումային ծառայությունների տեսակների
Կարգավորվող շուկայի օպերատորի գործունեություն
Կենտրոնական դեպոզիտարիայի գործունեություն
6. ԲԱՆԿԱՅԻՆ ԵՎ ՖԻՆԱՆՍԱՎԱՐ-ԿԱՅԻՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒ-ԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԲՆԱԳԱՎԱՌ
Բանկային գործունեություն
Գրավատների կազմակերպում
Ինվեստիցիոն հիմնադրամների գործունեություն
Կյանքի ապահովագրության  իրականացում`
«Ապահովագրության եւ ապահովագրական գործունեության մասին»
Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված դասերով եւ
ենթադասերով
Ոչ կյանքի ապահովագրության  իրականացում`
Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված դասերով եւ ենթադասերով
Ինկասացիոն ծառայությունների մատուցում
Վարկային բյուրոյի գործունեություն
Ապահովագրական բրոքերային գործունե-ություն
Վարկային կազմակերպության գործունեություն
Դրամական (փողային) փոխանցումների իրականացում
11.
Վճարային գործիքների եւ վճարահաշվարկային փաստաթղթերի պրոցեսինգի եւ քլիրինգի իրականացում
12.
Կյանքի վերաապահովագրու-թյան իրականացում
13.
Ոչ կյանքի վերաապահովագրու-թյան իրականացում
7. ԳՅՈՒՂԱՏՆՏԵՍՈՒ-ԹՅԱՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌ
Անասնաբուժության բնագավառում օգտագործվող կենսապատրաստուկ-ների արտադրություն
Անասնաբուժասանի-տարական փորձաքննություն
Բույսերի պաշտպանության քիմիական եւ կենսաբանական միջոցների արտադրություն եւ (կամ) վաճառք
8. ԷՆԵՐԳԵՏԻԿԱՅԻ ԲՆԱԳԱՎԱՌ
Բնական գազի փոխադրում, բաշխում, ներկրում, արտահանում, փոխադրման եւ բաշխման ցանցի կառուցում
ՀԾԿՀ
Էլեկտրական կայանների կառուցում եւ վերականգնում, էլեկտրական էներգիայի արտադրություն (ներառյալ` էլեկտրական եւ ջերմային էներգիայի համակցված արտադրությունը), հաղորդում, բաշխում, արտահանում, ներկրում, հաղորդման եւ բաշխման ցանցի կառուցում
Ջերմային կայանների կառուցում եւ վերականգնում, ջերմային էներգիայի արտադրություն, փոխադրում, բաշխում, փոխադրման եւ բաշխման ցանցի կառուցում
Էլեկտրաէներգետիկա-կան եւ գազամատակարար-ման համակարգերի օպերատորի ծառայություններ
Էներգետիկական շուկային մատուցվող ծառայություններ
9. ԿՐԹՈՒԹՅԱՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌ
Նախադպրոցական կրթական ծրագրերի իրականացում
Տարրական հանրակրթական ծրագրերի իրականացում
Հիմնական հանրակրթական ծրագրերի իրականացում
Միջնակարգ հանրակրթական ծրագրերի իրականացում
Նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) կրթական ծրագրերի իրականացում
Միջին մասնագիտական կրթական ծրագրերի իրականացում, բացառությամբ բժշկական միջին մասնագիտական ծրագրերի
Բարձրագույն մասնագիտական կրթական ծրագրերի իրականացում, բացառությամբ բժշկական բարձրագույն կրթական ծրագրերի
10. ՀԵՌԱՀԱՂՈՐ-ԴԱԿՑՈՒԹՅԱՆ (ԷԼԵԿՏՐՈՆԱՅԻՆ ՀԱՂՈՐԴԱԿՑՈՒԹՅԱՆ) ԲՆԱԳԱՎԱՌ
Հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության ցանցի
Ձայնային ծառայությունների մատուցում
Տվյալների հաղորդման եւ ինտերնետ հասանելիության ծառայությունների մատուցում
Հեռուստառադիոհա-ղորդումների հեռարձակում
ՀՌԱՀ
11. ՓՈՍՏԱՅԻՆ ԿԱՊԻ ԲՆԱԳԱՎԱՌ
Փոստային կապի ծառայությունների (բացառությամբ դրամական միջոցների փոստային փոխադրությունների) մատուցում
12. ՄԱՔՍԱՅԻՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌ
Մաքսային եւ ազատ մաքսային պահեստներում ապրանքների պահպանություն
Անմաքս առեւտրի խանութներում մաքսային հսկողության ներքո ապրանքների իրացում
Մաքսային փոխադրողի գործունեություն
Մաքսային հսկողության տարածքների կազմակերպում
Ազատ տնտեսական գոտիների կազմակերպում եւ շահագործում
13. ԱՏՈՄԱՅԻՆ ԷՆԵՐԳԻԱՅԻ ՕԳՏԱԳՈՐԾՄԱՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌ
Միջուկային տեղակայանքների կամ ռադիոակտիվ թափոնների պահեստարանների կամ ռադիոակտիվ թափոնների գերեզմանոցների հրապարակի ընտրում կամ նախագծում կամ կառուցում կամ շահագործում կամ շահագործումից հանում
ԱԷՕԲԿՄ
Միջուկային նյութերի կամ ռադիոակտիվ նյութերի կամ ռադիոակտիվ  նյութեր պարունակող սարքերի կամ ռադիոակտիվ թափոնների ներմուծում կամ արտահանում
Միջուկային նյութերի արտադրություն կամ օգտագործում կամ փոխադրում կամ պահեստավորում
Ռադիոակտիվ նյութերի արտադրություն կամ օգտագործում կամ փոխադրում կամ պահեստավորում
Ռադիոակտիվ նյութեր պարունակող սարքերի արտադրություն կամ օգտագործում կամ վերանորոգում կամ մոնտաժում եւ կարգաբերում կամ փոխադրում կամ պահեստավորում
Գեներացնող ճառագայթման աղբյուրների օգտագործում կամ կարգաբերում
Ռադիոակտիվ թափոնների վերամշակում կամ պահում
Միջուկային տեղակայանքների եւ միջուկային նյութերի  ֆիզիկական պաշտպանության իրականացում
Ատոմային էներգիայի օգտագործման օբյեկտների համար անվտանգու-թյան տեսակետից կարեւոր սարքերի, սարքավո-րումների, համակարգերի նախագծում կամ պատրաստում
Ատոմային էներգիայի օգտագործման օբյեկտների նախագծերի եւ այլ փաստաթղթերի փորձաքննություն
Ատոմային էներգիայի օգտագործման բնագավառում անվտանգության ապահովման տեսակետից կարեւոր պաշտոններ զբաղեցնող ֆիզիկա-կան անձանց գործունեություն
14. ՇՐՋԱԿԱ ՄԻՋԱՎԱՅՐԻ ՊԱՀՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌ
Վտանգավոր թափոնների վերամշակում, վնասազերծում, պահպանում, փոխադրում եւ տեղադրում
15. ՎԻՃԱԿԱԽԱՂԵՐԻ, ՇԱՀՈՒՄՆԵՐՈՎ ԽԱՂԵՐԻ ԲՆԱԳԱՎԱՌ
Վիճակախաղերի կազմակերպում
Շահումներով խաղերի կազմակերպում
Ինտերնետ շահումով խաղերի կազմակերպում
Խաղատների կազմակերպում
16. ՏՐԱՆՍՊՈՐՏԻ ԲՆԱԳԱՎԱՌ
Երկաթուղային տրանսպորտի գործունեության
կազմակերպում
Տրանսպորտային միջոցների տեխնիկական
զննության գործունեություն
Ընդհանուր օգտագործման ուղեւորատար ավտոմոբիլային
տրանսպորտով կանոնավոր փոխադրումների
Անհատ ձեռնարկատերերի կողմից մարդատար-տաքսի ավտոմոբիլով ուղեւորափոխադրում-ների կազմակերպում
Անհատ ձեռնարկատերերի կողմից մեկից ավելի ավտոմոբիլներով եւ կազմակերպությունների կողմից (անկախ ավտոմոբիլների քանակից) մարդատար-տաքսի ավտոմոբիլներով ուղեւորափոխադրում-ների կազմակերպում
17. ՔԱՂԱՔԱՇԻՆՈՒ-ԹՅԱՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌ
Քաղաքաշինական փաստաթղթերի մշակում եւ փորձաքննություն (բացառությամբ շինարարության թույլտվություն չպահանջող աշխատանքների)
Շինարարության իրականացում (բացառությամբ շինարարության թույլտվություն չպահանջող աշխատանքների)
Շինարարության որակի տեխնիկական հսկողություն (բացառությամբ շինարարության թույլտվություն չպահանջող աշխատանքների)
Ինժեներական հետազննում
Շենքերի եւ շինությունների տեխնիկական վիճակի հետազննություն
18. ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒ-ԹՅԱՆ ԱՅԼ ԲՆԱԳԱՎԱՌՆԵՐ
Լիցենզավորման ենթակա գործունեության տեսակների վերաբերյալ օրենքով նախատեսված փորձաքննությունների իրականացում
Անշարժ գույքի գնահատում
Թորած ալկոհոլային խմիչքների(բացառու-թյամբ «Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկ» (ԱՏԳ ԱԱ) դասակարգչի 220870 ծածկագրին դասվող լիկյորների եւ 220890 ծածկագրին դասվող մինչեւ 9 տոկոս սպիրտ պարունակող այլ սպիրտային խմիչքների), ինչպես նաեւ 2208 ծածկագրին դասվող` միայն պտուղներից եւ հատապտուղներից (բացառությամբ` խաղողի) թորված 40 տոկոս եւ ավելի սպիրտ պարունակող ալկոհոլային խմիչքների) եւ խմորման նյութերից էթիլային սպիրտի արտադրություն
«Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկ» (ԱՏԳ ԱԱ)դասակարգչի 220870 ծածկագրին դասվող լիկյորների եւ 220890 ծածկագրին դասվող մինչեւ 9 տոկոս սպիրտ պարունակող այլ սպիրտային խմիչքների արտադրություն
«Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկ» (ԱՏԳ ԱԱ) դասակարգչի 2208 ծածկագրին դասվող` միայն պտուղներից եւ հատապտուղներից (բացառությամբ` խաղողի) թորված 40 տոկոս եւ ավելի սպիրտ պարունակող ալկոհոլային խմիչքների արտադրություն
Գինու, խնձորի եւ պտղահատապտղային այլ գինիների արտադրություն
Գարեջրի արտադրություն
Աուդիտորական ծառայությունների իրականացում
Թանկարժեք մետաղներից պատրաստված իրերի հարգորոշում եւ հարգադրոշմում
Առեւտրի իրականացման վայրի կազմակերպում
Հոդված 7. Օրենքի 43-րդ հոդվածի 8-րդ մասի «մրցույթով» բառը փոխարինել «մրցույթի արդյունքում» բառերով:
Հոդված 8. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2011 թվականի հունվարի 1-ից:
Հոդված 9. Անցումային դրույթներ
1. Սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո Օրենքով սահմանված լիցենզավորման ենթակա այն գործունեության տեսակները, որոնք սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահին գործողության մեջ են գտնվել եւ սույն օրենքով տվյալ գործունեության տեսակները համախմբվել են մեկ լիցենզավորման ենթակա գործունեության տեսակում, սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո 6-ամսյա ժամկետում ենթակա են վերաձեւակերպման:
Սույն մասով նշված ժամկետում լիցենզիաների վերաձեւակերպման դեպքում «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով լիցենզիայի վերաձեւակերպման համար սահմանված պետական տուրքը չի գանձվում: Սույն պարբերությունում նշված ժամկետում լիցենզիաները չվերաձեւակերպելու դեպքում լիազոր մարմինը լիցենզիաների գործողությունը դադարեցնելու հայցով դիմում է դատարան:
2. Սույն օրենքի 6-րդ հոդվածի լիցենզավորման ենթակա գործունեության տեսակների աղյուսակի 1-ին բաժնի 2-րդ կետով սահմանված լիցենզավորման ենթակա գործունեության տեսակի լիցենզավորումը, մինչեւ օրենքով սահմանված կարգով որակավորման քննությունների անցկացման կարգը եւ ծրագիրը հաստատելը, իրականացվում է առանց այդ պահանջի ապահովման:
3. Մինչեւ սույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված որակավորման քննությունների անցկացման կարգերի եւ ծրագրերի հաստատելը, օրենքով սահմանված կարգով սույն օրենքով սահմանված լիցենզավորման ենթակա գործունեության տեսակների համար տրված լիցենզիաները գործում են սույն օրենքի պահանջների պահպանմամբ:
4. Սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո Օրենքի 43-րդ հոդվածով սահմանված լիցենզավորման ենթակա գործունեության տեսակների համար նոր պայմաններ եւ պահանջներ առաջանալու դեպքում տրամադրված լիցենզիաները ենթակա են վերաձեւակերպման` սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո 6-ամսյա ժամկետում:
Սույն մասով նշված ժամկետում լիցենզիաների վերաձեւակերպման դեպքում «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով լիցենզիայի վերաձեւակերպման համար սահմանված պետական տուրքը չի գանձվում: Սույն մասում նշված ժամկետում լիցենզիաները չվերաձեւակերպելու դեպքում լիազոր մարմինը կասեցնում է լիցենզիաների գործողությունը:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ЛИЦЕНЗИРОВАНИИ”
Статья 1. В статье 3 Закона Республики Армения “О лицензировании” от 30 мая 2001 года ЗР-193 – Нпонятие “ надлежащее уведомление или отправление документов ” после слов “ обеспечивающих оформление сообщения, ” дополнить словами “ или посредством электроннойсистемы ”.
Статья 2. В статье 25 Закона:
1) в части 2 слова “ три дня ” заменить словами “пять рабочих дней”;
2) часть 3 после слова “ бессрочно” дополнить словами , если законом не предусмотрено иное ” .
Статья 3. Части 2 статей 27 и 28, часть 5 статьи 30 Закона после слов “ по почте ” дополнить словами “ либо по электронной почте”.
Статья 4 . В части 2 статьи 29 Закона:
1) в абзаце первом слова трех ” заменить словами “ пяти рабочих ”;
2) абзац третий после слова “, то” дополнить словами “ заявитель считается лицензированным на 5-й рабочий день после указанного в настоящей части срока и с этого дня вправезаниматься данным видом подлежащей лицензированию деятельности, а ”, а слова “ , и заявитель вправе заниматься данным видом подлежащей лицензированию деятельности со дня, следующего за днем вручения или отправления лицензии заявителю ” исключить.
Статья 5. Статью 32 Закона дополнить частью 9 следующего содержания:
“9. Заявка на переоформление лицензии в лицензирующий орган может представляться нарочным или по почте либо по электронной почте.”.
Статья 6. Таблицу подлежащих лицензированию видов деятельности, утвержденную частью 2 статьи 43 Закона , изложить в следующей редакции:
N/N
Вид деятельности,
подлежащий лицензированию
Лицензирующий
орган
Вид деятельности
Сфера
Требования экспертиз
В конкурсном порядке
Требование квалификации
Требование отчетности
Требование места
1. ОБЛАСТЬ БЕЗОПАСНОСТИ
Производство взрывчатых веществ и взрывных устройств
ПРА
Торговля взрывчатыми веществами, взрывными устройствами и выполнение взрывных работ
Производство, ввоз пиротехнических товаров или торговля ими
П
П роизводство оружия
Т орговля оружием
Производство наркотических средств или психотропных веществ или установленных Правительством Республики Армения их прекурсоров,
7.
Ввоз, вывоз наркотических средств или психотропных веществ или установленных Правительством Республики Армения их прекурсоров, либо торговля ими
В
8.
Ввоз и вывоз продукции военного назначения
9.
Транзит продукции военного назначения
10.
Посредническая деятельность в торговле продукцией военного назначения (оказание услуг по ведению переговоров по заключению договоров для других лиц в процессе тоговли продукцией военного назначения, а также по содействию в приобретении, передаче и реализации этой продукциии)
2. ОБЛАСТЬ ТОРГОВЛИ
Купля-продажа, ввоз, вывоз, транспортировка алмазов натуральных обработанных или необработанных, но неоправленных или незакрепленных, классифицируемых под кодами 710210000, 710221000, 710231000 Перечня ,,Товарной номенклатуры внешне- экономической деятельности" (ТН ВЭД)
3. ОБЛАСТЬ
ЗДРАВООХРАНЕНИЯ
П роизводство лекарств
А птечная деятельность
Оказание медицинской помощи и осуществление медицинского обслуживания организациями или индивидуальными предпринимателями
Деятельность в области генной инженерии
Осуществление средних профессиональных и высшихмедицинских образовательных программ
4. ОБЛАСТЬ ВАЛЮТНОГО
РЕГУЛИРОВАНИЯ
Дилерско-брокерская купля-продажа иностранной валюты
К упля-продажа иностранной валюты
Организация торгов по купле-продаже иностранной валюты
5. ОБЛАСТЬ ОБРАЩЕНИЯ
ЦЕННЫХ БУМАГ
Оказание инвестиционных услуг по видам инвестиционных услуг, установленных Законом Республики Армения “О рынке ценных бумаг”
Д еятельность оператора регулируемого рынка
Д еятельность Центрального депозитария
6. ОБЛАСТЬ БАНКОВСКИХ
И ФИНАНСОВО-
КРЕДИТНЫХ
УЧРЕЖДЕНИЙ
Б анковская деятельность
О рганизация ломбардов
Д еятельность инвестиционных фондов
_
Осуществление страхования жизни по категориям и подкатегориям, установленным Законом Республики Армения ,,О страховании и страховой деятельности";
Осуществление страхования нежизни по категориям и подкатегориям, установленным Законом Республики Армения ,,О страховании и страховой деятельности";
О казание инкассационных услуг
Д еятельность кредитно го бюро
Страховая брокерская деятельность
Деятельность кредитной организации
Осуществление денежных (монетных) переводов
11.
Осуществление процессинга и клиринга платежных инструментов и платежно-учетных документов";
12.
осуществление перестрахования жизни
13.
осуществление перестрахования нежизни
7. ОБЛАСТЬ СЕЛЬСКОГО
ХОЗЯЙСТВА
Производство вакцин, используемых в области ветеринарии
Ветеринарно-санитарная экспертиза
Производство и (или) продажа химических и биологических средств защиты растений
8. ОБЛАСТЬ ЭНЕРГЕТИКИ
Транспортировка, распределение, импорт, экспорт природного газа, сооружение транспортной и распределительной сети
Строительство и реконструкция электростанций, производство электроэнергии (включая комбинированное производство электроэнергии и тепловой энергии), передача, распределение, экспорт, импорт, сооружение передающей и распределительной сети
Строительство и реконструкция тепловых станций, производство, передача, распределение тепловой энергии, и сооружение передающей и распределительной сети
Услуги оператора электроэнергетической сети и сети газоснабжения
У слуги, оказываемые энергетическому рынку
9. Область образовани я
Осуществление начальных общеобразовательных программ
Осуществление основных общеобразовательных программ
Осуществление средних общеобразовательных программ
Осуществление начальных специальных (профессиональных) образовательных программ
Осуществление средних специальных образовательных программ, за исключением средних специальных медицинских программ
Осуществление высших специальных образовательных программ, за исключением высших медицинских образовательных программ
10. ОБЛАСТЬ КОММУНИКАЦИИ (ЭЛЕКТРОННОЙ КОММУНИКАЦИИ)
С ети общественной электронной коммуникации
О казание голосовых услуг
Оказание услуг по передаче данных и доступу в Интернет
Трансляция телерадиопередач
1 1 . ОБЛАСТЬ ПОЧТОВОЙ СВЯЗИ
Оказание услуг почтовой связи (за исключением почтовых переводов
денежных средств )
1 2 . ТАМОЖЕННАЯ ОБЛАСТЬ
Хранение товаров на таможенных и свободных таможенных складах
Реализация товаров в магазинах беспошлинной торговли под таможенным контролем
Д еятельность таможенного перевозчика
О рганизация территорий таможенного контроля
Организация и эксплуатация свободных экономических зон
1 3 . ОБЛАСТЬ
ИСПОЛЬЗОВАНИЯ
АТОМНОЙ ЭНЕРГИИ
Подбор площадки или проектирование, или сооружение, или
эксплуатация , или выведение из эксплуатации
ядерных установок или хранилищ радиоактивных
отходов, или могильников радиоактивных отходов
ОРОИАЭ
Ввоз или вывоз ядерных материалов или радиоактивных материалов,
или содержащих
радиоактивные материалы устройств, или радиоактивных отходов
Производство или использование, или транспортировка, или складированиеядерных
материалов
Производство или использование, или транспортировка, или складированиерадиоактивных материалов
Производство или использование, или ремонт, или монтаж и наладка,или транспортировка, или складирование устройств, содержащих
радиоактивные материалы
Использование или наладка источников
генерирующего излучения
Переработка или хранение радиоактивных отходов
Осуществление физической защиты ядерных установок и ядерных материалов
Проектирование или изготовление приборов, оборудования, систем для объектов использования атомной энергии, важных с точки зрения их безопасности
Экспертиза проектов и иной документации объектов использования атомной энергии
Деятельность физических лиц,занимающих важные с точки зрения обеспечения безопасности должности в области использования атомной энергии
14. ОБЛАСТЬ ОХРАНЫ
ОКРУЖАЮЩЕЙ СРЕДЫ
Переработка, обезвреживание хранение транспортировка и размещение опасных отходов
15. ОБЛАСТЬ ЛОТЕРЕЙ, ИГР
С ВЫИГРЫШЕМ
О ганизация лотерей
О рганизация игр с выигрышем
Организация Интернет - игр с выигрышем
О рганизация игорных домов
16. ОБЛАСТЬ ТРАНСПОРТА
О рганизация деятельности железнодорожного транспорта
Деятельность по техническому осмотру транспортных средств
Организация регулярных перевозок пассажирским автомобильным транспортом общего пользования
Организация индивидуальными предпринимателями пассажироперевозок легковым автомобилем -такси
Организацияпассажироперевозок индивидуальным предпринимателем - двумя и более автомобилями и предприятиями - легковыми автомобилями- такси (независимо от количества автомобилей)
17. ОБЛАСТЬ
ГРАДОСТРОЕНИЯ
Разработка и экспертиза градостроительной документации (за исключением работ, не требующих разрешения на строительство)
Осуществление строительства (за исключением работ, не требующих разрешения на строительство)
Технический надзор за качеством строительства (за исключением работ, не требующих разрешения на строительство)
Инженерные изыскания
Исследование технического состояния зданий и строений
18. ДРУГИЕ ОБЛАСТИ
ДЕЯТЕЛЬНОСТИ
Осуществление предусмотренной законом экспертизы по подлежащим лицензированию видам деятельности
Оу
Оценка недвижимого имущества
Производство перегнанных алкогольных напитков (за исключением ликеров, классифицируемых в перечне Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности /ТНВЭД/ под кодом 220870, и прочих спиртных напитков классифицирумых под кодом 220890 с содержанием спирта до 9 процентов, а также классифицируемых под кодом 2208 алкогольных напитков с содержанием спирта 40 процентов и более, перегнанных только из плодов и ягод /за исключением винограда/) и этилового спирта из сбраживаемых продуктов
Производство ликеров, классифицируемых в перечне Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности (ТНВЭД) под кодом 220870, и прочих спиртных напитков, классифицирумых под кодом 220890 с содержанием спирта до 9 процентов
Производство классифицируемых под кодом 2208 в перечне Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности (ТНВЭД) алкогольных напитков с содержанием спирта 40 процентов и более, перегнанных только из плодов и ягод (за исключением винограда)
Производство вина, яблочного и других плодово-ягодных вин
А
Производство пива
Предоставление аудиторских услуг
Опредление пробы и пробирование изделий, изготовленных из драгоценных металлов
Организация места осуществления торговли
Статья 7. В части 8 статьи 43 Закона слова “по конкурсу” заменить словами “по результату конкурса”.
Статья 8. Настоящий Закон вступает в силу с 1-го января 2011 года.
Статья 9. Переходные положения
1. После вступления настоящего Закона в силу установленные Законом и подлежащие лицензированию виды деятельности, которые на момент вступления настоящего Закона в силу находятся в действии, и согласно настоящему Закону данные виды деятельности объединены в один подлежащий лицензированию вид деятельности, подлежат переоформлению в 6-месячный срок после вступления настоящего Закона в силу.
В случае переоформления лицензий в указанный в настоящей частисрок государственная пошлина за переоформление лицензий, установленная Законом Республики Армения “О государственной пошлине”, невзимается. В случае непереоформления лицензий в указанный в настоящем абзаце срок Уполномоченный орган обращается в суд с иском о прекращении действия лицензий.
2. До утверждения в установленном законом порядкепорядкаи программы проведения квалификационных экзаменов лицензирование подлежащих лицензированию видов деятельности, установленных пунктом 2 Раздела 1 таблицы подлежащих лицензированию видов деятельности статьи 6 настоящего Закона, осуществляется без соблюдения этого требования.
3. До утверждения порядков и программ проведения установленных частью 2 настоящей статьи квалификационных экзаменов лицензии, выданные в установленном законом порядке на установленные законом подлежащие лицензированию виды деятельности, действуют с соблюдением требований настоящего Закона.
4. После вступления в силу настоящего Закона при возникновении новых условий и требований к подлежащим лицензированию видам деятельности, установленным статьей 43 Закона,выданные лицензии подлежат переоформлению в 6-месячный срок после вступления в силу настоящего Закона.
В случае переоформления лицензий в указанный в настоящей частисрок государственная пошлина за переоформление лицензий, установленная Законом Республики Армения “О государственной пошлине”, невзимается. В случае непереоформления лицензий в указанный в настоящей части срок Уполномоченный орган приостанавливает действие лицензий.