«ԱՐԺԵԹՂԹԵՐԻ ՇՈՒԿԱՅԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Արժեթղթերի շուկայի մասին» Հայաստանի Հանրապետության  2007 թվականի հոկտեմբերի 11-ի ՀՕ-195-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 3-րդ հոդվածում`
1) 1-ին կետի «դ» ենթակետի «հիմնադրամների փայերը կամ դրանցում մասնակցությունը հավաստող նման այլ փաստաթղթերը» բառերը փոխարինել «ֆոնդերի փայերը, բաժնետոմսերը եւ այլ բաժնային արժեթղթերը» բառերով.
2) 23-րդ կետի «ա» ենթակետի «հիմնադրամները եւ դրանց կառավարող ընկերությունները» բառերը փոխարինել «ֆոնդերը եւ ներդրումային ֆոնդի կառավարիչները, ինչպես նաեւ օտարերկրյա պետությունում գրանցված այն իրավաբանական անձինք, որոնք, տվյալ պետության օրենսդրության համաձայն, իրավունք ունեն իրականացնելու սույն ենթակետով սահմանված որեւէ անձի գործունեություն» բառերով.
3) 27-րդ կետը «օտարերկրյա ներդրումային ընկերության մասնաճյուղը,» բառերից հետո լրացնել «ներդրումային ֆոնդի կառավարիչը, ներդրումային ֆոնդի օտարերկրյա կառավարչի մասնաճյուղը,» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 4-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9-րդ կետով.
«9) բաց ներդրումային ֆոնդերի կողմից թողարկվող արժեթղթերի վրա:»:
Հոդված 3. Օրենքի 23-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-րդ մասով.
«6. Հայաստանի Հանրապետությունում օտարերկրյա ներդրումային ֆոնդերի արժեթղթերի վաճառքի կարգն ու պայմանները սահմանվում են «Ներդրումային ֆոնդերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով:»:
Հոդված 4. Օրենքի 25-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Ներդրումային ծառայությունների մատուցում չի համարվում նաեւ «Ներդրումային ֆոնդերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված ներդրումային ֆոնդերի գործունեությունը:», իսկ  30-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ կետով.
«5) ներդրումային ծառայություններ մատուցող անձ չհամարվող անձի կողմից «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսված Երաշխիքային ֆոնդի միջոցների կառավարման վրա:»:
Հոդված 5. Օրենքի 35-րդ հոդվածում`
1) վերնագիրը «Բանկերի» բառից հետո լրացնել «, ներդրումային ֆոնդի կառավարիչների» բառերով.
2) 1-ին մասը «Բանկերը» բառից հետո լրացնել «, ներդրումային ֆոնդի կառավարիչները» բառերով.
«5. Ներդրումային ֆոնդի կառավարիչը ներդրումային ծառայությունների եւ ոչ հիմնական ծառայությունների իրականացման համար պետք է, «Ներդրումային ֆոնդերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի համաձայն, ունենա Կենտրոնական բանկի տված համապատասխան թույլտվություն:»:
Հոդված 6. Օրենքի 61-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 61. Ներդրումային ծառայությունների եւ ոչ հիմնական ծառայությունների  մատուցման սահմանափակումները
1. Ներդրումային ծառայություններ մատուցող անձանց գործունեության ռիսկայնությունը զսպելու նպատակով Կենտրոնական բանկը կարող է նախատեսել սահմանափակումներ ներդրումային ծառայություններ մատուցող անձանց կողմից ներդրումային ծառայությունների առանձին տեսակների մատուցման համար կամ սահմանել դրանց մատուցման հատուկ կարգ:
2. Ներդրումային ֆոնդի կառավարիչները կարող են մատուցել միայն «Ներդրումային ֆոնդերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսված ներդրումային ծառայություններ եւ ոչ հիմնական ծառայություններ:»:
Հոդված 7. Օրենքի 98-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8-րդ եւ 9-րդ կետերով.
«8) ներդրումային ֆոնդի կառավարման կամ դրա ակտիվների պահառության ընթացքում ներդրումային ֆոնդի կամ դրա մասնակցի եւ նրան պատկանող ֆոնդի թողարկած արժեթղթերի վերաբերյալ հայտնի դարձած տեղեկությունների փոխանակումը տվյալ ներդրումային ֆոնդի, կառավարչի եւ պահառուի միջեւ, բացառությամբ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված դեպքերի.
9) օրենքով սահմանված դեպքերում աուդիտ իրականացնող անձի կողմից աուդիտի իրականացման ընթացքում ստացած տեղեկությունների կամ փաստաթղթերի տրամադրումը Կենտրոնական բանկին:»:
Հոդված 8. Օրենքի 148-րդ հոդվածի 1-ին մասը «բաժնետիրական ընկերությունների» բառերից հետո լրացնել «(բացառությամբ ներդրումային ֆոնդերի)» բառերով:
Հոդված 9. Օրենքի 191-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ մասով.
«4. Ներդրումային ֆոնդի պահառուների եւ նրանց կողմից ֆոնդի ակտիվների պահառության իրականացման հետ կապված առանձնահատկությունները սահմանվում են «Ներդրումային ֆոնդերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով:»:
Հոդված 10. Օրենքի 206-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-րդ մասով.
«6. Սույն գլխի դրույթները չեն տարածվում ներդրումային ֆոնդերի, ներդրումային ֆոնդի կառավարիչների, դրանց ղեկավարների եւ դրանց կազմում կամ անունից գործող Կենտրոնական բանկի կողմից որակավորման ենթակա անձանց նկատմամբ: Սույն մասով նախատեսված անձանց վերահսկողության եւ պատասխանատվության հետ կապված հարաբերությունները կարգավորվում են «Ներդրումային ֆոնդերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով:»:

Статья 1. В статье 3 Закона Республики Армения “О рынке ценных бумаг” от 11 октября 2007 года ЗР-195-Н (далее – Закон):
1) в подпункте “г” пункта 1 слова “паи инвестиционных фондов или другие подобные документы, удостоверяющие участие в них,” заменить словами “паи, акции и другие долевые ценные бумаги фондов,”;
2) в подпункте “а” пункта 23 слова “и управляющие ими компании” заменить словами “и управляющие инвестиционным фондом, а также зарегистрированные в иностранном государстве юридические лица, которые согласно законодательству данного государства, вправе осуществлять деятельность какого-либо лица, установленного настоящим подпунктом”;
3) пункт 27 после слов “филиал иностранной инвестиционной компании,” дополнить словами “управляющий инвестиционным фондом, филиал иностранного управляющего инвестиционным фондом”.
Статья 2. Статью 4 Закона дополнить пунктом 9 следующего содержания:
“9) ценные бумаги, выпускаемые открытыми инвестиционными фондами.”.
Статья 3. Статью 23 Закона дополнить частью 6 следующего содержания:
“6. Порядок и условия продажи в Республике Армения ценных бумаг иностранных инвестиционных фондов устанавливаются Законом Республики Армения “Об инвестиционных фондах”.”.
Статья 4. Часть 2 статьи 25 Закона дополнить новым предложением следующего содержания: “Не считается оказанием инвестиционных услуг также деятельность инвестиционных фондов, установленных Законом Республики Армения “Об инвестиционных фондах”.”, а статью 30 Закона дополнить пунктом 5 следующего содержания:
“5) на управление средствами Гарантийного фонда, предусмотренного Законом Республики Армения “О накопительных пенсиях”, лицом, не считающимся лицом, оказывающим инвестиционные услуги.”.
Статья 5. В статье 35 Закона:
1) название статьи после слова “банками” дополнить словами “, управляющими инвестиционным фондом”;
2) часть 1 после слова “Банки” дополнить словами “управляющие инвестиционным фондом”;
“5. Для оказания инвестиционных услуг и неосновных услуг управляющий инвестиционным фондом в соответствии с Законом Республики Армения “Об инвестиционных фондах” должен иметь соответствующее разрешение, выданное Центральным банком.”.
Статья 6. Статью 61 Закона изложить в следующей редакции:
“Статья 61. Ограничения на оказание инвестиционных услуг и неосновных услуг
1. В целях сдерживания рисковости деятельности лиц, оказывающих инвестиционные услуги, Центральный банк может предусмотреть ограничения на оказание отдельных видов инвестиционных услуг или установить специальный порядок их оказания лицами, оказывающими инвестиционные услуги.
2. Управляющие инвестиционным фондом могут оказывать только инвестиционные услуги и неосновные услуги, предусмотренные Законом Республики Армения “Об инвестиционных фондах".”.
Статья 7. Часть 2 статьи 98 Закона дополнить пунктами 8 и 9 следующего содержания:
“8) обмен ставшими известными в ходе управления инвестиционным фондом или хранения его активов сведениями об инвестиционном фонде или его участнике и ценных бумагах, выпущенных принадлежащим ему фондом, между данным инвестиционным фондом, управляющим и депозитарием, за исключением случаев, установленных Законом Республики Армения “О накопительных пенсиях”;
9) предоставление Центральному банку сведений или документов, полученных аудитором в ходе проведения аудита, в случаях, установленных законом.”.
Статья 8. Часть 1 статьи 148 Закона после слов “акционерных обществ” дополнить словами “(за исключением инвестиционных фондов)”.
Статья 9. Статью 191 Закона дополнить частью 4 следующего содержания:
“4. Особенности, связанные с депозитариями инвестиционного фонда и осуществлением ими хранения активов фонда, устанавливаются Законом Республики Армения "Об инвестиционных фондах”.”.
Статья 10. Статью 206 Закона дополнить частью 6 следующего содержания:
“6. Положения настоящей главы не распространяются на инвестиционные фонды, управляющих инвестиционным фондом, их руководителей и действующих в их составе или от их имени лиц, подлежащих квалификации Центральным банком. Отношения, связанные с контролем и ответственностью лиц, предусмотренных настоящей частью, регулируются Законом Республики Армения "Об инвестиционных фондах”.”.
Статья 11. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования.