ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՋՐԱՅԻՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2002 թվականի  հունիսի 4-ի ջրային օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 8-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ կետով.
«3)  տալիս է եզրակացություն`
- ջրավազանային կառավարման պլան չունեցող տարածքներում փոքր հիդրոէլեկտրակայանների կառուցման նպատակով ջրօգտագործման թույլտվություններ  տալու վերաբերյալ,
- ջրավազանային կառավարման պլան չունեցող տարածքներում փոքր հիդրոէլեկտրակայանների շահագործման նպատակով ջրօգտագործման թույլտվությունները 5 տարուց մինչեւ 15 տարի ժամկետով տալու վերաբերյալ:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի  33-րդ հոդվածի 3-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Ջրավազանային կառավարման պլան չունեցող տարածքներում ջրօգտագործման թույլտվության  գործողության ժամկետը չի կարող 5 տարուց ավելի լինել, բացառությամբ շահագործման նպատակով փոքր հիդրոէլեկտրակայաններին տրամադրվող  ջրօգտագործման թույլտվությունների:
Ջրավազանային կառավարման պլան չունեցող տարածքներում փոքր հիդրոէլեկտրակայանների կառուցման նպատակով ջրօգտագործման թույլտվությունները տրվում են Հայաստանի Հանրապետության Ջրի ազգային խորհրդի դրական եզրակացության  դեպքում:
Ջրի ազգային խորհրդի դրական եզրակացության  դեպքում ջրավազանային կառավարման պլան չունեցող տարածքներում փոքր հիդրոէլեկտրակայանների կառուցման նպատակով ջրօգտագործման թույլտվությունները տրվում են  5 տարի ժամկետով, իսկ փոքր հիդրոէլեկտրակայանների շահագործման նպատակով` մինչեւ 15 տարի ժամկետով:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЯ И ИЗМЕНЕНИЯ В ВОДНЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. Статью 8 Водного кодекса Республики Армения от 4 июня 2002 года (далее - Кодекс) дополнить пунктом 3 следующего содержания:
''3) дает заключение:
- о выдаче разрешений на водопользование в целях строительства малых гидроэлектростанций на территориях, не имеющих плана бассейнового управления;
- о выдаче разрешений на водопользование в целях эксплуатации малых гидроэлектростанций на территориях, не имеющих плана бассейнового управления,  - на срок от 5 до 15 лет.''.
Статья 2. Часть 3 статьи 33 Кодекса изложить в следующей редакции:
''Срок действия разрешения на водопользование на территориях, не имеющих плана бассейнового управления, не может быть более 5 лет, за исключением разрешений на водопользование, выдаваемых малым гидроэлектростанциям в целях эксплуатации.
Разрешения на водопользование в целях строительства малых гидроэлектростанций на территориях, не имеющих плана бассейнового управления, выдаются в случае положительного заключения Национального водного совета Республики Армения.
При положительном заключении Национального водного совета разрешения на водопользование в целях строительства малых гидроэлектростанций на территориях, не имеющих плана бассейнового управления, выдаются сроком на 5 лет, а в целях эксплуатации малых гидроэлектростанций – на срок до 15 лет.''.
Порядок выдачи разрешений на    водопользование устанавливается Правительством Республики Армения.
Статья 3. Настоящий закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования.