«ԳՈՒՅՔԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ԳՐԱՆՑՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 15.11.2011
Հոդված 1. «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին»  Հայաստանի Հանրապետության 2011 թվականի հունիսի 23-ի ՀՕ-247-Ն օրենքի  (այսուհետ` Օրենք) 1-ին հոդվածով նոր խմբագրությամբ շարադրված «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում`
1) 16-րդ հոդվածի 2-րդ մասից հանել «, ինչպես նաեւ որակավորման վկայականի գործողությունը կասեցնելու կամ դադարեցնելու հիմքերը» բառերը, եւ  մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1-7-րդ կետերով.
«1) քարտեզագրության, գեոդեզիայի, չափագրման (հաշվառման) եւ հողաշինարարության որակավորման վկայականի (այսուհետ` վկայական) գործողության կասեցման համար հիմք են`
ա. վկայականի գործողությունը կասեցնելու վերաբերյալ դատական ակտը,
բ. կառավարության որոշմամբ սահմանված քարտեզագրության, գեոդեզիայի, չափագրման (հաշվառման) եւ հողաշինարարության աշխատանքների իրականացմանը ներկայացվող պարտադիր պահանջները չկատարելը.
2) վկայականի գործողությունը կասեցնելու մասին պետական լիազոր մարմնի ղեկավարի հրամանն այն կայացնելու օրվան հաջորդող 1 աշխատանքային օրվա ընթացքում տրվում կամ պատշաճ ձեւով ուղարկվում է որակավորում ստացած անձին: Վկայականի գործողությունը կասեցվում է մինչեւ դրա պատճառների վերացումը.
3) վկայականի գործողության կասեցման ընթացքում որակավորված անձն իրավունք չունի իրականացնելու քարտեզագրության, գեոդեզիայի, չափագրման (հաշվառման) եւ հողաշինարարության գործունեություն, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ այդ գործունեությունն ուղղված է կասեցման պատճառները վերացնելուն.
4) վկայականի գործողության դադարեցման համար հիմք են`
ա. վկայական ստանալու համար ներկայացված  փաստաթղթերում հետագայում հայտնաբերված կեղծ կամ խեղաթյուրված տվյալների առկայությունը,
բ. որակավորված անձին անգործունակ կամ սահմանափակ գործունակ ճանաչելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելու վերաբերյալ դատական ակտը,
գ. վկայականի գործողությունը դադարեցնելու վերաբերյալ որակավորված անձի դիմումը,
դ. վկայականի գործողության կասեցման ժամկետում գործունեություն իրականացնելը,
ե.  մեկ տարվա ընթացքում երկու անգամ վկայականի գործողության կասեցումը,
զ.  որակավորված անձի մահը հավաստող փաստաթուղթը.
5) վկայականի գործողության դադարեցման մասին պետական լիազոր մարմնի ղեկավարի հրամանն այն կայացնելու օրվան հաջորդող 1 աշխատանքային օրվա ընթացքում (բացառությամբ սույն կետի «զ» ենթակետի) տրվում կամ պատշաճ ձեւով  ուղարկվում է որակավորում ստացած անձին.
6) վկայականի գործողության կասեցումը եւ դադարեցումը կատարվում են Հայաստանի Հանրապետության տարածքում քարտեզագրության, գեոդեզիայի, չափագրման (հաշվառման) եւ հողաշինարարության գործունեության բնագավառում հայտատուի մասնագիտական որակավորման մշտական գործող հանձնաժողովի եզրակացության հիման վրա` պետական լիազոր մարմնի ղեկավարի հրամանով: Վկայականի գործողության կասեցման եւ դադարեցման հրամանների բողոքարկման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը.
7) վկայականի գործողության դադարեցումից հետո նոր վկայական ստանալու համար անձը կարող է դիմել դրա գործողության դադարեցման օրվանից վեց ամիս հետո:».
2) 72-րդ հոդվածում`
ա. 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ կետով.
«4) խրախուսման ֆոնդ:»,
բ. 5-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«5. Անշարժ գույքի պետական ռեգիստրի համակարգի աշխատակիցների խրախուսման ֆոնդի չափը չի կարող գերազանցել հիմնական աշխատավարձի տարեկան ֆոնդը:».
3) 73-րդ հոդվածի 1-ին մասի 24–րդ կետի «14-րդ եւ 21-րդ» բառերը փոխարինել «16-րդ եւ 18-րդ» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 3-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետից հանել «, ինչպես նաեւ որակավորման վկայականի գործողությունը կասեցնելու կամ դադարեցնելու հիմքերը» բառերը:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ПРАВ НА ИМУЩЕСТВО””
Принят 15.11.2011
Статья 1. В Законе Республики Армения “О государственной  регистрации  прав  на имущество”, изложенной в новой редакции статьей 1 Закона Республики Армения  “О внесении изменения в Закон Республики Армения “О государственной  регистрации  прав  на имущество”” от 23 июня 2011 года  ЗР-247-Н (далее - Закон):
1) в части 2 статьи 16 исключить слова “, а также основания приостановления или прекращения действия квалификационного свидетельства”, и часть дополнить пунктами 1-7 следующего содержания:
“1) основаниями для приостановления действия квалификационного свидетельства по картографии, геодезии, обмеру (учету) и землеустройству (далее – свидетельство) являются:
а. судебный акт о приостановлении свидетельства,
б. неисполнение обязательных требований, предъявляемых к проведению работ по картографии, геодезии, обмеру (учету) и землеустройству, установленных постановлением Правительства;
2) приказ руководителя уполномоченного государственного органа о приостановлении действия свидетельства выдается или надлежащим образом направляется лицу, получившему квалификацию, в течение 1 рабочего дня, следующего за днем его приостановления. Действие свидетельства приостанавливается до устранения причин его приостановления;
3) в период приостановления действия свидетельства квалифицированное лицо не имеет права осуществлять деятельность по картографии, геодезии, обмеру (учету) и землеустройству, за исключением случаев, когда эта деятельность направлена на устранение причин приостановления;
4) основаниями для прекращения действия свидетельства являются:
а. наличие ложных или искаженных данных, выявленных впоследствии в документах, представленных для получения свидетельства,
б. судебный акт о признании квалифицированного лица недееспособным или ограниченно дееспособным или лишении его права заниматься определенной деятельностью,
в. заявление квалифицированного лица о прекращении действия свидетельства,
г. осуществление деятельности в период приостановления действия свидетельства,
д. приостановление действия свидетельства дважды в течение одного года,
е. документ, удостоверяющий смерть квалифицированного лица;
5) приказ руководителя уполномоченного государственного органа о прекращении действия свидетельства выдается или надлежащим образом направляется квалифицированному лицу в течение 1 рабочего дня, следующего за днем его выдачи (за исключением подпункта “е” настоящего пункта);
6) приостановление и прекращение действия свидетельства осуществляются на основании заключения постоянно действующей комиссии по профессиональной квалификации заявителя в области картографии, геодезии, обмера (учета) и землеустройства на территории Республики Армения приказом руководителя уполномоченного государственного органа. Порядок обжалования решений о приостановлении и прекращении действия  свидетельства устанавливается Правительством Республики Армения;
7) после прекращения действия свидетельства лицо может подать заявление на получение нового свидетельства через шесть месяцев со дня прекращения его действия.”;
2) в статье 72:
а. часть 1 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
“4) фонд поощрения.”,
б. часть 5 изложить в следующей редакции:
“5. Размер фонда поощрения сотрудников системы Государственного регистра недвижимого имущества не может превышать годовой фонд основной заработной платы.”;
3) в пункте 24 части 1 статьи 73 слова “14 и 21” заменить словами “16 и18”.
Статья 2. В пункте 1 части 1 статьи 3 Закона исключить слова “, а также основания приостановления или прекращения действия квалификационного свидетельства”.