ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱՑՈՒ ԱՆՁՆԱԳՐԻ ՄԱՍԻՆ
1. Սույն օրենքը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագիր (այսուհետ` անձնագիր) տրամադրելու, փոխանակելու, անվավեր ճանաչելու, վերցնելու հիմքերը եւ դրանց հետ կապված այլ իրավահարաբերությունների կարգավորման հիմունքները:
Հոդված 2. Սույն օրենքի նպատակը
1. Սույն օրենքի նպատակը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու` Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս գալու եւ Հայաստանի Հանրապետություն վերադառնալու սահմանադրական իրավունքի օգտագործման (կենսագործման) երաշխավորումն է:
1. Uույն oրենքում oգտագործվում են հետեւյալ հիմնական հաuկացությունները.
1) անձնագիր ` Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու (այսուհետ` քաղաքացու) ինքնությունը եւ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը հավաստող փաստաթուղթ, որը նախատեսված է Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս գալու եւ Հայաստանի Հանրապետություն վերադառնալու, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում օգտագործելու համար.
2) կենսաչափական տվյալներ ` օրենքով սահմանված կարգով հավաքվող, պահպանվող եւ օգտագործվող անհատական տվյալներ, որոնք բնութագրում են քաղաքացու ֆիզիոլոգիական առանձնահատկությունները եւ հնարավորություն են տալիս քաղաքացուն նույնականացնելու (լուսանկար, ստորագրություն, աջ եւ ձախ ձեռքերի ցուցամատների մատնադրոշմներ, սույն օրենքով նախատեսված դեպքերում` աջ եւ ձախ ձեռքերի որեւէ մատի մատնադրոշմներ).
3) տվյալների էլեկտրոնային պահոց ` անձնագրի տեխնիկական կառուցվածքային մաս, որը ներառում է քաղաքացու` սույն օրենքով նախատեսված տվյալները, այդ թվում` կենսաչափական տվյալները:
Հոդված 4. Անձնագիր ձեռք բերելու իրավունքը եւ անձնագրի վավերականության ժամկետը
1. Քաղաքացին անձնագիր ստանում է կամավոր` անկախ տարիքից:
2. Մինչեւ 16 տարեկան քաղաքացիներին անձնագիրը տրամադրվում է 3 տարի վավերականության ժամկետով, իսկ 16 տարին լրացած քաղաքացիներին` 5 տարի վավերականության ժամկետով: Ընդ որում, մինչեւ 16 տարեկան արական սեռի քաղաքացիներին անձնագիրը տրամադրվում է մինչեւ նրանց զորակոչային տարիքը լրանալը, իսկ զորակոչային տարիքը լրանալու դեպքում` պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից ստացած տարկետման ժամկետով:
3. Գործունակ քաղաքացին անձնագիր ստանալու մասին դիմումը ներկայացնում է անձամբ:
4. Առաջին խմբի հաշմանդամներն իրավունք ունեն անձնագիր ստանալու ներկայացուցիչների դիմումի հիման վրա: Այս դեպքում դիմումին կցվում է քաղաքացու հաշմանդամության վկայականը կամ վկայականի նոտարական կարգով վավերացված պատճենը:
5. Մինչեւ 16 տարեկան երեխային անձնագիր տրամադրվում է երեխայի ծնողներից մեկի կամ այլ օրինական ներկայացուցչի դիմումի հիման վրա: Եթե ծնողը կամ oրինական ներկայացուցիչն անձամբ չի կարող ներկայացնել դիմումը, ապա ներկայացվող դիմումի վրա նրա uտորագրության իuկությունը վավերացվում է նոտարական կարգով:
6. Մինչեւ 16 տարեկան երեխային մյուս ծնողի դիմումի հիման վրա անձնագիր չի տրամադրվում, եթե ծնողը, որի մոտ օրինական հիմքերով բնակվում է երեխան, Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանություն նախապես ներկայացնում է անձնագիր տրամադրելու անհամաձայնության վերաբերյալ գրավոր հայտարարություն: Հայտարարությանը կցվում է երեխայի բնակության վայրը որոշելու` նոտարական կարգով վավերացված համաձայնության պատճենը կամ դատական ակտի պատճենը:
7. Անգործունակ ճանաչված քաղաքացուն անձնագիր տրամադրվում է խնամակալի դիմումի հիման վրա: Սահմանափակ գործունակ ճանաչված քաղաքացուն անձնագիրը տրամադրվում է իր դիմումի հիման վրա: Սահմանափակ գործունակ ճանաչված քաղաքացուն սույն օրենքի 5-րդ հոդվածի 12-րդ մասով նախատեսված առավել սեղմ ժամկետներում` գանձվող վճարի դիմաց, անձնագիր տրամադրվում է հոգաբարձուի համաձայնությամբ:
8. Քաղաքացին անձնագիր ստանալու մասին դիմում ներկայացնում է Հայաստանի Հանրապետությունում ոստիկանության մարմին, օտարերկրյա պետություններում` Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչություն կամ հյուպատոսական հիմնարկ:
Հոդված 5. Անձնագրի բովանդակությունը, ձեւը, տրամադրելու (փոխանակելու) կարգը եւ ժամկետները, տրամադրելու (փոխանակելու) մերժման հիմքերը
1. Անձնագիրը Հայաստանի Հանրապետության սեփականությունն է: Գտնված անձնագրերը Հայաստանի Հանրապետությունում ենթակա են հանձնման Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանություն, իսկ օտարերկրյա պետությունում` Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչություն կամ հյուպատոսական հիմնարկ:
2. Անձնագրում հայերենով եւ անգլերենով ամրագրվում են քաղաքացու հետեւյալ անհատական տվյալները.
1) ազգանունը, անունը, ինչպես նաեւ հայրանունը` միայն հայերեն տարբերակում.
2) ծննդյան վայրը, օրը, ամիսը, տարեթիվը.
3) սեռը.
4) քաղաքացիությունը.
5) ազգությունը` քաղաքացու կամ սույն օրենքով նախատեսված դեպքերում` ներկայացուցչի ցանկությամբ.
6) բնակության վայրը (նշվում է միայն երկիրը):
3. Անձնագրում ամրագրվում են նաեւ քաղաքացու լուսանկարը, քաղաքացու ստորագրությունը, ինչպես նաեւ արյան խումբը եւ ռեզուսը` առողջապահության մարմինների կողմից (քաղաքացու կամ սույն օրենքով նախատեսված դեպքերում` ներկայացուցչի ցանկությամբ): Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման մարմինների, իսկ օտարերկրյա պետություններում Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչությունների կամ հյուպատոսական հիմնարկների կողմից նշում է կատարվում ամուսնության եւ ամուսնալուծության գրանցման մասին` քաղաքացու կամ սույն օրենքով նախատեսված դեպքերում` ներկայացուցչի ցանկությամբ, պաշտպանության ոլորտի համապատասխան պետական մարմնի կողմից նշում է կատարվում պարտադիր զինվորական ծառայություն անցած լինելու մասին (զինապարտների համար)` քաղաքացու կամ սույն օրենքով նախատեսված դեպքերում` ներկայացուցչի ցանկությամբ: Անձնագիրը ներառում է անձնագիրը տրամադրած ստորաբաժանման ծածկագիրը, ինչպես նաեւ անձնագրի տրամադրման եւ վավերականության ժամկետները, անձնագրի համարը:
4. Անձնագիրը ներառում է տեխնիկական մաս` տվյալների էլեկտրոնային պահոց, որտեղ ամրագրվում են սույն հոդվածի 2-3-րդ մասերով նախատեսված տվյալները, աջ եւ ձախ ձեռքերի ցուցամատների մատնադրոշմները: Աջ եւ ձախ ձեռքերի ցուցամատների մատնադրոշմները ստանալը ֆիզիոլոգիապես անհնարին լինելու դեպքում վերցվում են աջ եւ ձախ ձեռքերի որեւէ մատի մատնադրոշմները: Եթե անձնագրում քաղաքացու կենսաչափական տվյալների ոչ լրիվությունը կամ ներկայացվող պահանջներին անհամապատասխանությունը պայմանավորված է քաղաքացու ֆիզիոլոգիական առանձնահատկություններով, ապա այդ մասին անձնագրում կատարվում է համապատասխան նշում:
5. Երեխաների մատնադրոշմները վերցվում են 6 տարեկանից, իսկ լուսանկարը` անձնագիր տալու յուրաքանչյուր դեպքում` անկախ տարիքից:
6. Անձնագիրը փոխանակելու դիմում ներկայացնելիս քաղաքացին պարտավոր է ներկայացնել փոխանակվող անձնագիրը: Դրանում ամրագրված տվյալները տվյալ անձի վերաբերյալ առկա տվյալների հետ համեմատելուց հետո անձնագիրն անմիջապես վերադարձվում է քաղաքացուն, բացառությամբ սույն օրենքի 7-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին, 5-րդ եւ 6-րդ կետերով նախատեսված դեպքերի: Նոր անձնագիրը տրամադրվում է հին անձնագիրը վերցնելուց հետո: Քաղաքացու ցանկությամբ հին անձնագիրը վերադարձվում է դակելուց հետո:
7. Եթե օտարերկրյա պետությունում գտնվող անձը կորցրել է իր անձնագիրը, կամ այն դարձել է օգտագործման համար ոչ պիտանի, կամ լրացել է անձնագրի վավերականության ժամկետը, եւ քաղաքացին չունի վավերական այլ ճամփորդական փաստաթուղթ, ապա օտարերկրյա պետությունում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչությունը կամ հյուպատոսական հիմնարկը քաղաքացուն տրամադրում է Հայաստանի Հանրապետություն վերադառնալու իրավունք վերապահող փաստաթուղթ` վերադարձի վկայական կամ անձնագիր:
8. Եթե օտարերկրյա պետությունում, որտեղ գտնվում է անձը, Հայաստանի Հանրապետությունը չունի դիվանագիտական ներկայացուցչություն կամ հյուպատոսական հիմնարկ, ապա քաղաքացին իրավունք ունի Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունից փոստով ստանալու վերադարձի վկայական կամ Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչություն կամ հյուպատոսական հիմնարկ ունեցող որեւէ պետություն մուտք գործելու իրավունք վերապահող փաստաթուղթ:
9. Անձնագիր ստանալու համար քաղաքացին ներկայացնում է`
2) նույնականացման քարտ, իսկ մինչեւ 16 տարեկան քաղաքացին` ծննդյան վկայական.
3) Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ նախատեսված ինքնությունը հավաստող այլ փաuտաթղթեր` uույն մասի 2-րդ կետով նշված փաuտաթղթերը ներկայացնելու անհնարինության դեպքում.
4) զինվորական կցագրման վկայական կամ զինվորական գրքույկ կամ զինվորական հաշվառման փաստը հավաստող տեղեկանք (զինապարտները).
5) պետական տուրքի վճարման անդորրագիր:
10. Անձնագիրը փոխանակելու համար քաղաքացին ներկայացնում է`
2) փոխանակման ենթակա անձնագիրը.
3) զինվորական կցագրման վկայական կամ զինվորական գրքույկ կամ զինվորական հաշվառման փաստը հավաստող տեղեկանք (զինապարտները).
4) պետական տուրքի վճարման անդորրագիր:
11. Անձնագիր ստանալու (փոխանակելու) համար քաղաքացին Հայաստանի Հանրապետությունում լուսանկարվում եւ հանձնում է մատնադրոշմները ոստիկանության մարմնում, իսկ օտարերկրյա պետությունում` Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչությունում կամ հյուպատոսական հիմնարկում:
12. Անձնագիրը Հայաստանի Հանրապետությունում տրամադրվում (փոխանակվում) է դիմում ներկայացնելու օրվան հաջորդող 15-րդ աշխատանքային օրը կամ քաղաքացու ցանկությամբ առավել սեղմ ժամկետներում` գանձվող վճարի դիմաց: Գանձվող վճարի չափը եւ դրա դիմաց անձնագիր տրամադրելու (փոխանակելու) ժամկետը սահմանվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ: Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչության կամ հյուպատոսական հիմնարկի կողմից անձնագիրը տրամադրվում (փոխանակվում) է դիմում ներկայացնելու օրվանից հետո` 60-օրյա ժամկետում:
13. Հայաuտանի Հանրապետության քաղաքացիությունը դադարեցրած անձը անձնագիրը Հայաuտանի Հանրապետությունում հանձնում է Հայաuտանի Հանրապետության ոuտիկանություն, իuկ oտարերկրյա պետություններում` Հայաuտանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչություն կամ հյուպատոuական հիմնարկ: Անձի ցանկությամբ հին անձնագիրը վերադարձվում է դակելուց հետո:
14. Եթե դիմումին կից ներկայացված փաuտաթղթերի ցանկն ամբողջական չէ, կամ քաղաքացին հաշվառված չէ բնակչության պետական ռեգիստրում, ապա դիմումն ընդունվում է եւ դիմումատուին առաջարկվում 5-oրյա ժամկետում համալրել այդ ցանկը եւ (կամ) հաշվառվել բնակչության պետական ռեգիստրում:
15. Անձնագիր տրամադրելը (փոխանակելը) մերժվում է, եթե`
1) դիմումատուն 5-օրյա ժամկետում չի ներկայացրել սույն օրենքով պահանջվող փաստաթղթերը.
2) դիմումատուն 5-օրյա ժամկետում չի հաշվառվել բնակչության պետական ռեգիստրում:
16. Անձնագիրը տրամադրելիս քաղաքացուն վերադարձվում են սույն օրենքի 4-րդ հոդվածի 4-րդ մասով, սույն հոդվածի 9-րդ մասի 2-րդ, 3-րդ, 4-րդ կետերով նախատեսված փաստաթղթերը, տրամադրելը մերժելիս` սույն օրենքի 4-րդ հոդվածի 4-րդ մասով, սույն հոդվածի 9-րդ մասի 2-4-րդ կետերով նախատեսված փաստաթղթերը, փոխանակելիս` սույն օրենքի 4-րդ հոդվածի 4-րդ մասով, սույն հոդվածի 10-րդ մասի 3-րդ կետով նախատեսված փաստաթղթերը, փոխանակելը մերժելիս` սույն օրենքի 4-րդ հոդվածի 4-րդ մասով, սույն հոդվածի 10-րդ մասի 3-րդ կետով նախատեսված փաստաթղթերը:
17. Անձնագրի, վերադարձի վկայականի ձեւը եւ վերադարձի վկայականի տրամադրման կարգը սահմանվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ, իսկ սույն հոդվածի 9-րդ եւ 10-րդ մասերով նախատեսված դիմումների ձեւերը` Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության պետի նորմատիվ հրամանով:
Հոդված 6. Անձնագիրը փոխանակելու հիմքերը
1. Անձնագիրը փոխանակվում է հետեւյալ հիմքերի առկայության դեպքում.
1) քաղաքացին փոխել է բնակչության պետական ռեգիստրում իր վերաբերյալ գոյություն ունեցող այն տվյալները, որոնք սույն օրենքի ուժով ենթակա են ամրագրման քաղաքացու անձնագրում.
2) լրացել են մուտքի վիզաները փակցնելու համար նախատեսված անձնագրի էջերը.
3) լրացել է անձնագրի վավերականության ժամկետը.
4) անձնագրի մեջ առկա են ոչ ճիշտ տվյալներ.
5) քաղաքացին նման ցանկություն է հայտնել:
Հոդված 7. Անձնագիրը անվավեր ճանաչելու հիմքերը
1. Անձնագիրը անվավեր է ճանաչվում հետեւյալ հիմքերի առկայության դեպքում.
1) լրացել է դրա վավերականության ժամկետը.
2) անձը դադարել է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի լինելուց.
3) անձնագիրը կորել է.
4) անձնագիրը փոխանակվել է սույն օրենքով սահմանված կարգով.
5) անձնագիրը կեղծվել է.
6) անձնագիրը ձեռք է բերվել Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության խախտմամբ.
7) քաղաքացին անձնագիրը չի վերցրել այն ստանալու մասին դիմում տալու օրվանից հետո` մեկ տարվա ընթացքում.
8) անձը մահացել է:
2. Անձնագիրը կորցնելու դեպքում քաղաքացին  այդ մասին հայտնում է ոստիկանության մարմին, այլ պետությունում գտնվելու դեպքում` տվյալ պետությունում Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչություն կամ հյուպատոսական հիմնարկ:
3. Սույն հոդվածի 1-ին մասի 1-ին, 4-րդ եւ 8-րդ կետերով նախատեսված դեպքերում անձնագիրը համարվում է անվավեր, իսկ 2-րդ, 3-րդ, 5-րդ, 6-րդ եւ 7-րդ կետերով նախատեսված դեպքերում անվավեր է ճանաչվում ոստիկանության մարմնի որոշմամբ:
4. Մահացած քաղաքացու անձնագիրը հանձնվում է մահվան պետական գրանցումն իրականացնող մարմնին:
Հոդված 8. Անձնագիրը վերցնելը
1. Հայաստանի Հանրապետության պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինները իրենց վերապահված լիազորություններն իրականացնելիս պարտավոր են անձնագիրը վերցնել, եթե առկա են անձնագիրը անվավեր ճանաչելու` սույն օրենքի 7-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-2-րդ եւ 5-6-րդ կետերով նախատեսված հիմքերը, կամ քաղաքացին օգտագործում է այլ քաղաքացուն պատկանող անձնագիր: Անձնագիրը վերցնելուց հետո անմիջապես քաղաքացուն տրվում է անձնագիրը վերցնելու փաստը հավաստող տեղեկանք: Տեղեկանքի ձեւը հաստատվում է Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության պետի հրամանով:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված դեպքերում օտարերկրյա պետությունում գտնվող քաղաքացու անձնագիրը վերցնում է Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչությունը կամ հյուպատոսական հիմնարկը:
3. Վերցված անձնագիրը փոխանցվում է այն տրամադրած ոստիկանության մարմին, բացի սույն հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված դեպքերից:
4. Կասկածյալի կամ մեղադրյալի անձնագիրը ժամանակավորապես վերցնում է հետաքննության կամ նախաքննության մարմինը: Ժամկետային զինվորական ծառայության զորակոչված անձանց անձնագիրը վերցնում է զինկոմիuարիատը: Կասկածյալի եւ մեղադրյալի անձնագիրը պահվում է վարույթ իրականացնող պաշտոնատար անձանց մոտ եւ վերադարձվում է հարուցված քրեական հետապնդումը դադարեցվելուց հետո անմիջապես: Ժամկետային զինվորական ծառայության զորակոչված անձի անձնագիրը վերադարձվում է ժամկետային զինվորական ծառայությունից զորացրվելուց հետո անմիջապես: Ազատազրկման դատապարտված անձի անձնագիրը պահվում է պատիժը կատարող մարմնում եւ քաղաքացուն վերադարձվում է պատիժը կրելուց հետո անմիջապես:
5. Արգելվում է անձնագիրը վերցնելը (բացառությամբ uույն հոդվածում նշված դեպքերի) կամ գրավ ընդունելը:
Հոդված 9. Եզրափակիչ մաս եւ անցումային դրույթներ
1. Uույն oրենքն ուժի մեջ է մտնում 2012 թվականի հունիսի 1-ից:
2. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներն իրավունք ունեն ստանալու կամ փոխանակելու Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 1998 թվականի դեկտեմբերի 25-ի թիվ 821 որոշմամբ նախատեսված անձնագրերը, եթե օրենքով սահմանված կարգով չեն դիմել անձնագիր կամ նույնականացման քարտ ստանալու համար կամ դրանք չեն ստացել:
3. Մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը եւ ուժի մեջ մտնելուց հետո Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 1998 թվականի դեկտեմբերի 25-ի թիվ 821 որոշման համաձայն ստացված (փոխանակված) անձնագրերը համարվում են վավերական Հայաստանի Հանրապետության տարածքում եւ Հայաստանի Հանրապետության տարածքից դուրս:
4. Սույն օրենքի 5-րդ հոդվածի 12-րդ եւ 17-րդ մասերով եւ 8-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված իրավական ակտերն ընդունվում են սույն օրենքի ընդունումից հետո` եռամսյա ժամկետում:
21.12.2011
ՀՕ-287
20.03.2012 «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագրի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում եւ փոփոխություն կատարելու մասին
11.12.2013 «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագրի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին
18.05.2015 «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագրի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին
29.06.2016 «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագրի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին
23.04.2019 «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագրի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին
31.05.2019 «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագրի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին
10.12.2020 «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագրի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին
08.12.2021 «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագրի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին կատարելու մասին
09.06.2022 «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագրի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին
08.12.2022 «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագրի մասին» օրենքում փոփոխություններ եվ լրացում կատարելու մասին
16.12.2022 «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագրի մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին
16.11.2023 «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագրի մասին» օրենքում լրացում եւ փոփոխություններ կատարելու մասին
07.02.2024 «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագրի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին

О ПАСПОРТЕ ГРАЖДАНИНА РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
1. Настоящий Закон устанавливает основания предоставления, замены, признания недействительным, принятия паспорта гражданина Республики Армения (далее – паспорт) и основы регулирования других связанных с ними правоотношений.
Статья 2. Цель настоящего Закона
1. Целью настоящего Закона является гарантирование пользования (реализации) конституционным  правом (конституционного права) гражданина Республики Армения на выезд из Республики Армения и въезд в Республику Армения.
1) паспорт – документ, удостоверяющий идентичность гражданина Республики Армения (далее – гражданин) и гражданство Республики Армения, который предусмотрен для выезда из Республики Армения и возвращения в Республику Армения, а также использования на территории Республики Армения;
2) биометрические данные – персональные данные, собираемые, сохраняемые и используемые в установленном законом порядке, которые характеризуют физиологические особенности гражданина и дают возможность идентификации гражданина (фотография, подпись, отпечатки указательных пальцев правой и левой рук, в предусмотренных настоящим Законом случаях - отпечатки какого-либо пальца правой и левой рук);
3) электронная база данных – техническая структурная часть паспорта, которая содержит предусмотренные настоящим Законом данные гражданина, в том числе, биометрические данные.
Статья 4. Право  на получение паспорта и срок действительности паспорта
1. Гражданин получает паспорт добровольно, независимо от возраста.
2. Гражданам до 16 лет паспорт предоставляется со сроком действительности на 3 года, а гражданам, достигшим 16 лет, - сроком действительности на 5 лет. При этом гражданам мужского пола до 16 лет паспорт предоставляется до достижения ими призывного возраста, а по достижении призывного возраста - на срок полученной отсрочки от призыва на обязательную военную службу.
3. Дееспособный гражданин представляет заявление о получении паспорта лично.
4. Инвалиды первой группы имеют право получать паспорт на основании заявления их представителей. В этом случае к заявлению прилагается свидетельство об инвалидности гражданина или заверенная в нотариальном порядке копия свидетельства.
5. Ребенку до 16 лет паспорт предоставляется на основании заявления одного из родителей или другого законного представителя ребенка. Если родитель или законный представитель не может представить заявление лично, то достоверность его подписи на представленном заявлении заверяется в нотариальном порядке.
6. Паспорт ребенку до 16 лет на основании заявления другого родителя не предоставляется, если родитель, у которого ребенок проживает на законных основаниях, заранее представляет в Полицию Республики Армения письменное заявление о своем несогласии с предоставлением паспорта. К заявлению прилагается заверенная в нотариальном порядке копия соглашения или судебного акта об определении местожительства ребенка.
7. Паспорт признанному недееспособным гражданину предоставляется на основании заявления его опекуна. Паспорт признанному ограниченно дееспособным гражданину предоставляется на основании его заявления. Паспорт признанному ограниченно дееспособным гражданину  с согласия его попечителя предоставляется в предусмотренные частью 12 статьи 5 настоящего Закона наиболее сжатые сроки в счет взимаемого платежа.
8. Заявление о получении паспорта гражданин представляет: в Республике Армения -  в орган Полиции, в иностранных государствах – в дипломатическое представительство или консульское учреждение Республики Армения.
Статья 5. Содержание, вид, порядок и сроки предоставления (замены), основания отказа в предоставлении (замене) паспорта
1. Паспорт является собственностью Республики Армения. Найденные в Республики Армения паспорта подлежат передаче в Полицию Республики Армения, а в иностранном государстве – в дипломатическое представительство или консульское учреждение Республики Армения.
2. В паспорте на армянском и английском языках фиксируются следующие персональные данные гражданина:
1) фамилия, имя, а также отчество - только в армянском варианте;
2) место, день, месяц, год  рождения;
3) пол;
4) гражданство;
5) национальность – по желанию гражданина или его представителя в предусмотренных настоящим Законом случаях;
6) место проживания (указывается только страна).
3. В паспорте фиксируются также фотография гражданина, подпись гражданина, а также группа крови и резус – органами здравоохранения (по желанию гражданина или его представителя в предусмотренных настоящим Законом случаях).  Отметка о регистрации  или расторжении брака по желанию гражданина или его представителя производится органами записи актов гражданского состояния Республики Армения, а в иностранных государствах – дипломатическими представительствами  или консульскими учреждениями Республики Армения в предусмотренных настоящим Законом случаях;  отметка о прохождении обязательной военной службы (для военнообязанных) по желанию гражданина или его представителя производится соответствующим государственным органом в сфере обороны в предусмотренных настоящим Законом случаях.  Паспорт включает код выдавшего паспорт подразделения, а также срок выдачи и действительности паспорта, номер паспорта.
4. Паспорт включает в себя техническую часть – электронную базу данных, в которой фиксируются данные, предусмотренные частью 2-3 настоящей статьи, отпечатки указательных пальцев правой и левой рук.  В случае отсутствия физиологической возможности получения отпечатков указательных пальцев правой и левой рук, снимаются отпечатки  какого либо из  пальцев правой и левой рук. Если неполнота или несоответствие биометрических данных гражданина предъявляемым требованиям  в паспорте обусловлены физиологическими особенностями гражданина, то в паспорте производится соответствующая отметка об этом.
5. Получение отпечатков пальцев ребенка осуществляется с 6 лет, а фотографии  - в каждом случае выдачи паспорта, независимо от возраста.
6. Гражданин при подаче заявления о замене паспорта обязан предъявить заменяемый паспорт. Паспорт после сравнивания зафиксированных в нем данных с имеющимися о данном лице данными незамедлительно возвращается гражданину, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 1, 5 и 6 части 1 статьи 7 настоящего Закона. Новый паспорт выдается после возврата старого паспорта. Старый паспорт возвращается гражданину по его желанию после компостирования.
7. Если гражданин, находящийся в иностранном государстве,  утерял свой паспорт,  либо он непригоден для использования, либо истек срок действительности паспорта и гражданин не имеет другого действительного дорожного документа, то находящиеся в иностранном государстве дипломатическое представительство или консульское учреждение Республики Армения предоставляют гражданину документ, дающий право на возвращение в Республику Армения – свидетельство о возвращении или паспорт.
8. Если в иностранном государстве местопребывания лица Республика Армения  не имеет своего дипломатического представительства или консульского учреждения, то гражданин вправе получить от Министерства иностранных дел Республики Армения по почте свидетельство о возвращении либо документ, предоставляющий ему право на въезд в какое-либо другое государство, имеющее дипломатическое представительство или консульское учреждение Республики Армения.
9. Для получения паспорта гражданин представляет:
2) идентификационную карту, а гражданин в возрасте до 16 лет – свидетельство о рождении;
3) другие удостоверяющие идентичность документы, предусмотренные постановлением Правительства Республики Армения, - в случае невозможности представления документов, указанных в пункте 2 настоящей части;
4) воинское приписное свидетельство или военный билет либо справку, удостоверяющую факт воинского учета (военнообязанные лица);
10. Для замены паспорта  гражданин представляет:
2) подлежащий замене паспорт;
3) воинское приписное свидетельство или военный билет либо справку, удостоверяющую факт воинского учета (военнообязанные лица);
4)  квитанцию об уплате государственной пошлины.
11. Для получения (замены) паспорта в Республике Армения гражданин фотографируется и сдает отпечатки пальцев в органе Полиции, а в  иностранном государстве – в дипломатическом представительстве или консульском учреждении Республики Армения.
12. В Республике Армения паспорт выдается (заменяется)  на 15-й рабочий день со дня представления заявления или по желанию гражданина в более сжатые сроки – в счет взимаемой платы. Размер взимаемой платы и срок выдачи (замены) в счет платы паспорта устанавливаются постановлением Правительства Республики Армения. Дипломатическим представительством или консульским учреждением Республики Армения паспорт выдается (заменяется) в 60-дневный срок со дня представления заявления.
13. Лицо, прекратившее гражданство Республики Армения, сдает паспорт в Полицию Республики Армения – в Республике Армения, а в иностранных государствах – в дипломатическое представительство или консульское учреждение Республики Армения. Старый паспорт по желанию лица возвращается ему после компостирования.
14. Если перечень приложенных к заявлению документов неполный либо гражданин не стоит на учете в Государственном регистре населения, то заявление принимается и заявителю  предлагается в 5-дневный срок дополнить этот перечень и (или) встать на учет в  Государственном регистре населения.
15. В предоставлении (замене) паспорта отказывается, если:
1) заявитель не представил требуемые настоящим Законом документы в 5-дневный срок;
2) заявитель не встал на учет в Государственном регистре населения в 5-дневный срок.
16. При выдаче паспорта гражданину возвращаются документы, предусмотренные частью 4 статьи 4 настоящего Закона, пунктами 2, 3, 4 части 9 настоящей статьи; при отказе в выдаче - документы, предусмотренные частью 4 статьи 4 настоящего Закона, пунктами 2-4 части 9  настоящей статьи; при замене - документы, предусмотренные частью 4 статьи 4 настоящего Закона, пунктом 3 части 10 настоящей статьи; при отказе в замене -   документы, предусмотренные частью 4 статьи 4 настоящего Закона, пунктом 3 части 10 настоящей статьи.
17. Форма паспорта, свидетельства о возвращении и порядок предоставления свидетельства о возвращении устанавливаются постановлением Правительства Республики Армения, а формы заявлений, предусмотренных частями 9 и 10 настоящей статьи, - нормативным приказом   начальника Полиции Республики Армения.
Статья 6. Основания замены паспорта
1. Паспорт заменяется при наличии следующих оснований:
1) гражданин изменил имеющиеся в Государственном регистре населения данные о себе, которые в силу настоящего Закона подлежат фиксированию в паспорте гражданина;
2) заполнены предусмотренные для проставления въездной визы страницы паспорта;
3) истек срок действительности паспорта;
4) в паспорте имеются неточные данные;
5) гражданин изъявил подобное желание.
Статья 7. Основания для признания паспорта недействительным
1. Паспорт признается недействительным при наличии следующих оснований:
1) истек срок его действительности;
2) лицо перестало быть гражданином Республики Армения;
3) паспорт утерян;
4) паспорт заменен в порядке, установленном настоящим Законом;
5) паспорт подделан;
6) паспорт получен с нарушением законодательства Республики Армения;
7) гражданин не забрал паспорт в течение одного года со дня подачи заявления на его получение;
8) лицо умерло.
2. В случае утери паспорта гражданин заявляет об этом в орган Полиции, в случае пребывания в другом государстве – в дипломатическое представительство или консульское учреждение Республики Армения.
3. В случаях, предусмотренных пунктами 1, 4 и 8 части 1 настоящей статьи, паспорт считается недействительным, а в случаях, предусмотренных пунктами 2, 3, 5, 6 и 7 части 1 настоящей статьи,  он считается недействительным по решению органа Полиции.
4. Паспорт умершего гражданина  сдается в  орган, осуществляющий государственную регистрацию смерти.
Статья 8. Принятие паспорта
1. Государственные органы и органы местного самоуправления Республики Армения при осуществлении отведенных им полномочий обязаны изъять паспорт, если имеют место предусмотренные пунктами 1-2 и 5-6 части 1 статьи 7 настоящего Закона основания для признания паспорта недействительным  либо гражданин использует паспорт, принадлежащий другому гражданину. Непосредственно после изъятия паспорта гражданину выдается справка, удостоверяющая факт изъятия паспорта. Форма справки утверждается приказом начальника Полиции Республики Армения.
2. В случаях, предусмотренных частью 1 настоящей статьи, паспорт гражданина, находящегося в иностранном государстве, изымает дипломатическое представительство или консульское учреждение Республики Армения.
3. Изъятый паспорт передается в выдавший его орган Полиции, кроме случаев, предусмотренных частью 4 настоящей статьи.
4. Паспорт подозреваемого или обвиняемого лица временно изымается органом дознания или предварительного следствия.  Паспорт лиц, призванных на срочную военную службу, принимает военный комиссариат. Паспорт подозреваемого или обвиняемого лица хранится у осуществляющих производство должностных лиц и  возвращается сразу после прекращения возбужденного уголовного преследования.   Паспорт лица, призванного на срочную военную службу, возвращается непосредственно после демобилизации со срочной военной службы. Паспорт лица, осужденного к лишению свободы, хранится в исполняющем наказание органе и возвращается гражданину сразу после несения наказания.
5. Запрещается принятие паспорта (за исключением случаев, указанных в настоящей статье) или принятие его в залог.
Статья 9. Заключительная часть и переходные положения
1. Настоящий Закон вступает в силу с 1-го июня 2012 года.
2. Граждане Республики Армения после вступления настоящего Закона в силу имеют право получать или заменять паспорта, предусмотренные постановлением Правительства Республики Армения от 25 декабря 1998 года N821, если они в установленном порядке не обращались для получения паспорта или идентификационной карты или не получили их.
3. Паспорта, полученные (замененные) до вступления и после вступления настоящего Закона в силу согласно постановлению Правительства Республики Армения от 25 декабря 1998 года N 821 считаются действительными на территории Республики Армения и за пределами территории Республики Армения.
4. Правовые акты, предусмотренные частями 12 и 17 статьи 5 и частью 1 статьи 8 настоящего Закона принимаются в трехмесячный срок после принятия настоящего Закона.
ЗР-287
20.03.2012 О внесении дополнения и изменения в Закон Республики Армения “О паспорте гражданина Республики Армения”
11.12.2013 О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения “О паспорте гражданина Республики Армения”
18.05.2015 О внесении изменений в Закон Республики Армения “О паспорте гражданина Республики Армения”
29.06.2016 О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения “О паспорте гражданина Республики Армения”
23.04.2019 О внесении изменений в Закон Республики Армения “О паспорте гражданина Республики Армения”
31.05.2019 О внесении дополнения в Закон Республики Армения “О паспорте гражданина Республики Армения”