Ճանապարհային երթեւեկության անվտանգության ապահովման մասին
«ՃԱՆԱՊԱՐՀԱՅԻՆ ԵՐԹԵՎԵԿՈՒԹՅԱՆ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ԱՊԱՀՈՎՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Ճանապարհային երթեւեկության անվտանգության ապահովման մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2005 թվականի հուլիսի 8-ի ՀՕ-166-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 9-րդ հոդվածի «ժգ» կետից հանել «եւ տրանսպորտային միջոցների հաշվառման համարանիշների հատկացման աճուրդների անցկացման կարգը» բառերը:
Հոդված 2. Օրենքի 10-րդ հոդվածի 1-ին մասի «թ» կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«թ) սահմանում է տրանսպորտային միջոցների հաշվառման մեծ պահանջարկ ունեցող համարանիշների հատկացման գները` ըստ չափորոշիչների.»:
Հոդված 3. Օրենքի 13-րդ հոդվածում`
«3. Հայաստանի Հանրապետությունում տրանսպորտային միջոցի հետ կատարվող գործարքներից ծագող տրանսպորտային միջոցի սեփականության, գրավի եւ լիզինգի պայմանագրով վարձակալության իրավունքը ծագում է (պետությունը ճանաչում է) պետական գրանցման պահից: Եթե գրավի առարկա տրանսպորտային միջոցը, օրենքին կամ պայմանագրին համապատասխան, պետք է գտնվի գրավառուի մոտ, ապա գրավի իրավունքը ծագում է գրավի առարկա տրանսպորտային միջոցը նրան հանձնելու պահից, իսկ եթե այն հանձնվել է մինչեւ պայմանագիրը կնքելը, ապա այն կնքելու պահից: Ամուuինների՝ տրանսպորտային միջոցի նկատմամբ Հայաuտանի Հանրապետության oրենuդրությամբ uահմանված իրավունքները եւ սահմանափակումներն ունեն իրավաբանական ուժ, եթե նույնիuկ այդ իրավունքներն առանձին չեն գրանցվել:».
2) 15-րդ, 16-րդ եւ 17-րդ մասերի «հուլիսի 1» բառերը փոխարինել «հոկտեմբերի 16» բառերով:
Հոդված  4. Օրենքի 13.2-րդ հոդվածում`
1) 2-րդ մասի «մեկնարկային» բառը փոխարինել «սահմանված» բառով.
2) 3-րդ եւ 5-րդ մասերը ճանաչել ուժը կորցրած:
Հոդված  5. Օրենքի 28-րդ հոդվածի 1.2-րդ մասի ««A» եւ «B» կարգերի» բառերը փոխարինել ««A», «B» եւ «C» կարգերի» բառերով, իսկ ««A1» եւ «B1» ենթակարգերի» բառերը` ««A1», «B1» եւ «C1» ենթակարգերի» բառերով:
Հոդված  6. Օրենքի 33.1-ին հոդվածի 2-րդ մասի «բ» կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«բ) տրանսպորտային միջոցների հաշվառման մեծ պահանջարկ ունեցող, ինչպես նաեւ ցանկալի համարանիշներ տրամադրելու շնորհիվ ստացվող միջոցներից.»:
Հոդված 7. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո տրանսպորտային միջոցների հաշվառման (վերահաշվառման, հաշվառումից հանման) դեպքում մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը տրանսպորտային միջոցներին հատկացված հաշվառման համարանիշների հետ կապված գործողությունները կատարվում են սույն օրենքով սահմանված կարգով:
Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը տրված տրանսպորտային միջոցներ վարելու իրավունքի վկայականները (վարորդական վկայականները) գործում են մինչեւ դրանց գործողության ժամկետի ավարտը, իսկ գործողության ժամկետի նշում չպարունակող վկայականները` մինչեւ 2012 թվականի հունիսի 30-ը:
Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահից ուժը կորցրած ճանաչել «Ճանապարհային երթեւեկության անվտանգության ապահովման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2010 թվականի նոյեմբերի  15-ի ՀՕ-171-Ն օրենքի 16-րդ հոդվածի երկրորդ պարբերությունը:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “ОБ ОБЕСПЕЧЕНИИ БЕЗОПАСНОСТИ ДОРОЖНОГО ДВИЖЕНИЯ”
Статья 1. В пункте “н” статьи 9 Закона Республики Армения “Об обеспечении безопасности дорожного движения” от 8 июля 2005 года, ЗР­166­Н (далее-Закон) исключить слова “и порядок проведения аукционов по предоставлению учетных номерных знаков транспортных средств”.
Статья 2. Пункт “и” части 1 статьи 10 изложить в следующей редакции:
“и) устанавливает цены на предоставление учетных номерных знаков повышенного спроса транспортных средств согласно стандартам;”.
Статья 3. В статье 13 Закона:
“3. Право аренды транспортного средства по договору собственности, залога и лизинга, возникающее от сделок, совершаемых в Республике Армения с транспортным средством, возникает (признается государством) с момента государственной регистрации. Если транспортное средство, являющееся предметом залога, согласно закону или договору должно находиться у залогодержателя, то право залога возникает с момента передачи ему транспортного средства, являющегося предметом залога, а если оно было передано до заключения договора, то с момента его заключения. Права и ограничения, установленные законодательством Республики Армения в отношении транспортного средства супругов, обладают юридической силой, даже если эти права не зарегистрированы отдельно.”;
2) в частях 15, 16 и 17 слова “1 июля” заменить словами “16 октября”.
Статья 4. В статье 13.2 Закона:
1) в части 2 слово “стартовой” заменить словом “установленной”;
2) части 3 и 5 признать утратившими силу.
Статья 5. В части 1.2 статьи 28 Закона слова ?категорий “А” и “В”" заменить словами ?категорий “А”, “В” и “С”", а слова ?подкатегорий “А1” и “В1”"- словами ?подкатегорий “А1”, “В1” и “С1”".
Статья 6. Пункт “б” части 2 статьи 33.1 Закона изложить в следующей редакции:
“б) из средств, получаемых благодаря предоставлению учетных номерных знаков повышенного спроса, а также предпочитаемых номерных знаков транспортных средств;”.
Статья 7. При учете (переучете, снятии с учета) транспортных средств после вступления настоящего Закона в силу действия, связанные с учетными номерными знаками, предоставленными транспортным средствам до вступления настоящего Закона в силу, производятся в порядке, установленном настоящим Законом.
После вступления настоящего Закона в силу удостоверения на право управления транспортными средствами (водительские удостоверения), выданные до вступления настоящего Закона в силу, действуют до окончания срока их действия, а удостоверения, не содержащие отметки о сроке действия, – до 30 июня 2012 года.
Статья 8. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день после его официального опубликования
С момента вступления в силу настоящего Закона признать утратившим силу абзац второй статьи 16 Закона Республики Армения ?О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения “Об обеспечении безопасности дорожного движения”? от 15 ноября 2010 года, ЗР­171­Н.