ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՄԱՔՍԱՅԻՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. 2000 թվականի հուլիսի 6-ի  Հայաստանի Հանրապետության մաքսային օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 2-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «իբ», «իգ», «իդ» եւ «իե» կետերով.
«իբ) «ժամանակավոր ներմուծում` վերամշակման համար» մաքսային ռեժիմով ներմուծված եւ «ժամանակավոր արտահանում` վերամշակման համար» մաքսային ռեժիմով արտահանված ապրանքների վերամշակումից հետո ստացվելիք արդյունքի նվազագույն քանակությունն այն քանակությունն է, որը գոյանում է ըստ արտադրական պրոցեսի, վերամշակման համար ներմուծված եւ վերամշակման համար արտահանված մեկ միավոր ապրանքի եւ տեղական ու այլ ապրանքների քանակությունից` բնաիրային, արժեքային չափման միավորներով կամ տոկոսային արտահայտությամբ.
իգ) «ժամանակավոր ներմուծում` վերամշակման համար» մաքսային ռեժիմով ներմուծված եւ «Ժամանակավոր արտահանում` վերամշակման համար» մաքսային ռեժիմով արտահանված ապրանքների վերամշակումից գոյացած թափոնների եւ մնացորդների նվազագույն քանակությունն այն քանակությունն է, որը գոյանում է արտադրական պրոցեսի արդյունքում եւ չի համարվում «իբ» կետով սահմանված վերամշակումից հետո ստացվելիք արդյունքի նվազագույն քանակություն.
իդ) թափոն է համարվում վերամշակումից գոյացած հումքի, նյութերի այն քանակությունը, որը դասվում է հումքի, նյութերի հետ նույն ԱՏԳ ԱԱ ծածկագրին, կորցրել է իր սկզբնական սպառողական հատկությունները եւ հնարավոր չէ օգտագործել որպես  հումք  նմանատիպ կամ այլ արտադրական պրոցեսում.
իե) մնացորդ է համարվում սույն հոդվածի «իդ» կետով սահմանված` վերամշակումից ստացվելիք արդյունքի նվազագույն քանակություն չհանդիսացող` վերամշակումից գոյացած հումքի եւ նյութերի այն քանակությունը, որը դասվում է հումքի, նյութերի հետ նույն ԱՏԳ ԱԱ ծածկագրին եւ չի կորցրել իր սկզբնական սպառողական հատկությունները:»:
Հոդված 2.   Օրենսգրքի 34-րդ հոդվածի 2-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Մաքսային այս ռեժիմի շրջանակներում`
ա) մաքսային վճարներ չեն գանձվում, բացառությամբ մաքսավճարի եւ սույն օրենսգրքով եւ այլ օրենքներով այս մաքսային ռեժիմի համար սահմանված դեպքերում` այլ վճարների.
բ) հայտարարատուի դիմումի հիման վրա վերամշակման նպատակով ապրանքների ներմուծումը թույլատրվում է մաքսային մարմինների կողմից մեկ տարին չգերազանցող ժամկետով: Եթե հայտարարատուի ներկայացրած ժամկետը մեկ տարուց պակաս է, ապա մաքսային մարմինը հայտարարատուի դիմումի հիման վրա  երկարաձգում է այդ ժամկետը ներմուծման օրվանից մեկ տարին չգերազանցող ժամկետով:
Վերամշակման նպատակով ապրանքների ներմուծման թույլտվություն ստանալու համար հայտարարատուն թղթային կամ էլեկտրոնային եղանակով մաքսային մարմին է ներկայացնում հետեւյալ փաստաթղթերը`
-  դիմում,
- հումքի նյութերի ու կիսաֆաբրիկատների մատակարարման պայմանագրերի կամ ծառայությունների մատուցման (աշխատանքների կատարման) պայմանագրերի կամ հաշիվ ապրանքագրերի պատճենները եւ վերամշակման արդյունքում ստացված ապրանքների  արտահանման պայմանագրերի պատճենները,
- լիազոր մարմնի տրամադրած` «ժամանակավոր ներմուծում` վերամշակման համար» մաքսային ռեժիմով ներմուծված ապրանքների վերամշակումից հետո ստացվելիք արդյունքի, ինչպես նաեւ վերամշակումից գոյացած թափոնների,  մնացորդների եւ կորուստների նվազագույն քանակության վերաբերյալ եզրակացությունը:
Հայտարարատուի ներկայացրած փաստաթղթերի հիման վրա երկու աշխատանքային օրվա ընթացքում մաքսային մարմինները տրամադրում են թույլտվություն:
Հայտարարատուի ներկայացրած փաստաթղթերի թերի լինելու դեպքում մաքսային մարմիններն այդ մասին հայտարարատուին տեղեկացնում են մեկ աշխատանքային օրվա ընթացքում:
Հայտարարատուն փաստաթղթերի թերի լինելու վերաբերյալ տեղեկացում ստանալու դեպքում երկու աշխատանքային օրվա ընթացքում կարող է համալրել դրանք:
Թույլտվություն ստանալու մասին դիմումը երկու աշխատանքային օրվա ընթացքում մաքսային մարմինների կողմից մերժվում է, եթե չի ներկայացված սույն կետում նշված  փաստաթղթերից որեւէ մեկը: Մաքսային մարմինների կողմից վերամշակման նպատակով ապրանքների ներմուծման թույլտվության հիմնավորված մերժումը տրվում է գրավոր ձեւով:
Մշակութային արժեքների եւ բնական` մշակված կամ չմշակված, բայց չշրջանակված կամ չամրացված ալմաստների (ԱՏԳ ԱԱ ծածկագիրը` 710210000, 710221000, 710231000)   «ժամանակավոր ներմուծում` վերամշակման համար» մաքսային ռեժիմով Հայաստանի Հանրապետության մաքսային տարածք ներմուծումն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:
Վերամշակման համար ապրանքների ժամանակավոր ներմուծումը թույլատրվում է պայմանով, որ ապրանքները կարող են նույնականացվել մաքսային մարմնի կողմից դրանց հետագա արտահանման ժամանակ:
«Ժամանակավոր ներմուծում` վերամշակման համար», ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ թույլատրված այլ մաքսային ռեժիմներով ներմուծված ապրանքներն արտահանվում են «արտահանում` ազատ շրջանառության համար» մաքսային ռեժիմով, եթե դրանք ամբողջությամբ արտադրվել կամ վերջին անգամ ենթարկվել են բավարար վերամշակման Հայաստանի Հանրապետությունում` համաձայն Ապրանքի ծագման երկրի որոշման կանոնների:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը կարող է թույլատրել «ժամանակավոր ներմուծում` վերամշակման համար» մաքսային ռեժիմով հայտարարագրված ապրանքների բացթողումը կամ ներմուծված ապրանքների նկատմամբ կիրառված  «ժամանակավոր ներմուծում` վերամշակման համար» մաքսային ռեժիմի ժամկետի երկարաձգումը միայն մեկ անգամ` մինչեւ վեց ամիս ժամկետով.
գ) սույն կետի «բ» ենթակետով սահմանված ժամկետի լրանալուն հաջորդող տասն օրվա ընթացքում ապրանքները պետք է ձեւակերպվեն «վերաարտահանում» ռեժիմով կամ հանձնվեն մաքսային մարմինների պատասխանատու պահպանությանը,  որի ընթացքում հետագա արտահանման պարտավորությունը համարվում է չխախտված:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 48-րդ  հոդվածում`
1) 1.1-ին  կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «դ» ենթակետով.
«դ) երաշխիքային ժամկետում գտնվող ապրանքների փոխարինում օտարերկրյա ապրանքներով:».
ա)  մաքսային վճարներ չեն գանձվում, բացառությամբ մաքսավճարի.
բ) հայտարարատուի դիմումի հիման վրա վերամշակման նպատակով ապրանքների արտահանումը թույլատրվում է  մաքսային մարմիների կողմից մեկ տարին չգերազանցող ժամկետով:
Թույլտվություն ստանալու մասին դիմումը երկու աշխատանքային  օրվա ընթացքում մաքսային մարմինների կողմից մերժվում է, եթե չի ներկայացված սույն կետում նշված  փաստաթղթերից որեւէ մեկը: Մաքսային մարմինների կողմից վերամշակման նպատակով ապրանքների արտահանման թույլատվության հիմնավորված մերժումը տրվում է գրավոր ձեւով:
Եթե հայտարարատուի ներկայացրած ժամկետը մեկ տարուց պակաս է, ապա մաքսային մարմինը հայտարարատուի դիմումի հիման վրա  երկարաձգում է այդ ժամկետը արտահանման օրվանից մեկ տարին չգերազանցող ժամկետով:
Վերամշակման նպատակով ապրանքների արտահանման թույլատվություն ստանալու համար հայտարարատուն թղթային կամ էլեկտրոնային եղանակով  մաքսային մարմին է  ներկայացնում հետեւյալ փաստաթղթերը `
- պայմանագրի պատճենը կամ երաշխիքային սպասարկման ժամկետում գտնվող ապրանքների համար մատակարարի կողմից վերանորոգումը կամ փոխարինումը հավաստող փաստաթուղթը,
- լիազոր մարմնի տրամադրած` «Ժամանակավոր արտահանում` վերամշակման համար» մաքսային ռեժիմով արտահանված ապրանքների վերամշակումից հետո ստացվելիք արդյունքի, ինչպես նաեւ վերամշակումից գոյացած թափոնների,  մնացորդների եւ կորուստների նվազագույն քանակության վերաբերյալ եզրակացությունը:
Երաշխիքային ժամկետում վերաարտահանված ապրանքների փոխարինումը  օտարերկրյա ապրանքներով թույլատրվում է,  եթե դրանք իրենց նկարագրությամբ, որակով, տեխնիկական ցուցանիշներով համընկնում են վերաարտահանված ապրանքի հետ:
Եթե վերամշակման արտադրանքի փոխարինումը օտարերկրյա ապրանքներով թույլատրվում է, ապա օտարերկրյա ապրանքների ներմուծումը կարող է իրականացվել մինչեւ վերամշակման համար նախատեսված ապրանքների արտահանումը:
Բնական` մշակված կամ չմշակված, բայց չշրջանակված կամ չամրացված ալմաստների (ԱՏԳ ԱԱ ծածկագիրը`  710210000, 710221000, 710231000)   «ժամանակավոր արտահանում` վերամշակման համար» մաքսային ռեժիմով Հայաստանի Հանրապետության մաքսային տարածքից արտահանումն իրականացվում է    Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:
Վերամշակման համար ապրանքների ժամանակավոր արտահանումը թույլատրվում է պայմանով, որ ապրանքները կարող են նույնականացվել մաքսային մարմնի կողմից` «վերաներմուծում» մաքսային ռեժիմով դրանց հետագա  ներմուծման  ժամանակ:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը կարող է թույլատրել «ժամանակավոր արտահանում` վերամշակման համար» մաքսային ռեժիմով հայտարարագրված ապրանքների բացթողումը կամ արտահանված ապրանքների նկատմամբ կիրառված  «ժամանակավոր արտահանում` վերամշակման համար» մաքսային ռեժիմի ժամկետի երկարաձգումը միայն մեկ անգամ` մինչեւ վեց ամիս ժամկետով.
գ) սույն կետի «բ» ենթակետով սահմանված ժամկետի լրանալուն հաջորդող տասն օրվա ընթացքում ապրանքները պետք է ներմուծվեն Հայաստանի Հանրապետության մաքսային տարածք «վերաներմուծում» ռեժիմով կամ ձեւակերպվեն «արտահանում` ազատ շրջանառության համար» մաքսային ռեժիմով կամ հանձնվեն մաքսային մարմինների պատասխանատու պահպանությանը:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ТАМОЖЕННЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. Статью 2 Таможенного кодекса Республики Армения от 6 июля 2000 года (далее – Кодекс) дополнить пунктами “ц”, “ч”, “ш” и “э” следующего содержания:
ц) минимальным количеством продукта, получаемого после переработки товаров, ввезенных в таможенном режиме "временный ввоз для переработки" и вывезенных в таможенном режиме "временный вывоз для переработки", является количество, образующееся в соответствии с производственным процессом из одной единицы количества товара, ввезенного для переработки и вывезенного для переработки, и из количества местных и других товаров в натуральных, стоимостных единицах измерения или процентном выражении;
ч) минимальным количеством отходов и остатков, образовавшихся после переработки товаров, ввезенных в таможенном режиме "временный ввоз для переработки" и вывезенных в таможенном режиме "временный вывоз для переработки", является количество, образовавшееся в результате производственного процесса, и не считается минимальным количеством продукта, получаемого после установленной пунктом "ц” переработки;
ш) отходом считается количество сырья, материалов, образовавшееся от переработки, которое классифицируются под тем же кодом ТН ВЭД, что и сырье, материалы, утратило свои первоначальные потребительские свойства и не может быть использовано в качестве сырья в аналогичном или ином производственном процессе;
э) остатком считается количество сырья и материалов, образовавшееся от установленной пунктом “ш” переработки, не являющееся минимальным количеством продукта переработки, которое классифицируются под тем же кодом ТН ВЭД, что и сырье, материалы, и не утратило свои первоначальные потребительские свойства.
Статья 2. Пункт 2 статьи 34 Кодекса изложить в следующей редакции:
“2. В пределах этого таможенного режима:
а) таможенные платежи не взимаются, за исключением таможенного сбора и в случаях, установленных настоящим Кодексом и иными законами для этого таможенного режима,других платежей;
б) таможенные органы на основании заключения декларанта разрешают ввоз товаров с целью переработки на срок, не превышающий одного года. Если представленный декларантом срок меньше одного года, то таможенный орган на основании заявления декларанта продлевает этот срок на срок, не превышающий одного года со дня ввоза.
С целью получения разрешения на ввоз товаров для переработки декларант представляет в таможенный орган в бумажном или электронном виде следующие документы:
- заявление;
- копии договоров по поставке сырьевых материалов и полуфабрикатов или договоров по оказанию услуг (выполнению работ) или счет-фактур и копии договоров по вывозу товаров, полученных в результате переработки;
- предоставленное уполномоченным органом заключение о минимальном количестве продукта, получаемого после переработки товаров, ввезенных в таможенном режиме "временный ввоз для переработки", а также отходов, остатков и потерь, образовавшихся от переработки.
На основании представленных декларантом документов таможенный орган выдает разрешение в течение двух рабочих дней.
В случае неполноты документов таможенные органы уведомляют об этом декларанта в течение одного рабочего дня.
В случае получения уведомления о неполноте документов декларант может дополнить их в течение двух рабочих дней.
Заявление о получении разрешения отклоняется таможенными органами в течение двух рабочих дней, если не представлен какой-либо из документов, указанных в настоящем пункте. Обоснованный отказ таможенных органов в разрешении на ввоз товаров с целью их переработки предоставляется в письменной форме.
Ввоз на таможенную территорию Республики Армения в таможенном режиме "временный ввоз для переработки" культурных ценностей и природных алмазов, обработанных или необработанных, но неоправленных или незакрепленных (код ТН ВЭД - 7102 10 000, 7102 21 000, 7102 31 000), осуществляется в порядке, установленном Правительством Республики Армения.
Временный ввоз товаров для переработки допускается при условии, что товары могут быть идентифицированы таможенным органом при их последующем вывозе.
Товары, ввезенные в таможенном режиме "временный ввоз для переработки", или в других таможенных режимах, разрешенных постановлением Правительства Республики Армения, вывозятся в таможенном режиме "вывоз для свободного обращения", если они были полностью произведены или в последний раз подверглись достаточной переработке в Республике Армения в соответствии с Правилами определения страны происхождения товара.
Правительство Республики Армения может разрешить выпуск товаров, декларированных в таможенном режиме "временный ввоз для переработки", или продление срока таможенного режима "временный ввоз для переработки", примененного в отношении ввезенных товаров, только один раз на срок до шести месяцев;
в) в течение десяти дней, следующих за истечением срока, установленного подпунктом "б" настоящего пункта, товары должны быть оформлены в таможенном режиме "реэкспорт" или переданы на ответственное хранение таможенным органам, в течение которого обязательство по дальнейшему вывозу считается ненарушенным.”.
Статья 3. В статье 48 Кодекса:
1) пункт 1.1 дополнить подпунктом “г” следующего содержания:
“г) замена товаров с гарантийным сроком на иностранные товары.”;
а) таможенные платежи не взимаются, за исключением таможенных сборов;
б) таможенные органы на основании заявления декларанта разрешают вывоз товаров с целью переработки на срок, не превышающий одного года.
Заявление о получении разрешения отклоняется таможенными органами в течение двух рабочих дней, если не представлен какой-либо из документов, указанных в настоящем пункте. Обоснованный отказ таможенных органов в разрешении на вывоз товаров с целью их переработки предоставляется в письменной форме.
Если представленный декларантом срок меньше одного года, то таможенный орган на основании заявления декларанта продлевает этот срок на срок, не превышающий одного года со дня вывоза.
С целью получения разрешения на вывоз товаров для переработки декларант представляет в таможенный орган в бумажном или электронном виде следующие документы:
- копию договора или документ, подтверждающий ремонт или замену поставщиком товаров со сроком гарантийного обслуживания;
- предоставленное уполномоченным органом заключение о минимальном количестве продукта, получаемого после переработки товаров, вывезенных в таможенном режиме "временный вывоз для переработки", а также отходов, остатков и потерь, образовавшихся от переработки.
На основании предоставленных декларантом документов таможенный орган выдает разрешение в течение двух рабочих дней.
Замена реэкспортированных товаров иностранными товарами в течение гарантийного срока допускается, если они по своему описанию, качеству, техническим показателям совпадают с реэкспортированным товаром.
Если допускается замена продуктов переработки иностранными товарами, то ввоз иностранных товаров может быть осуществлен до вывоза товаров, предусмотренных для переработки.
Вывоз с таможенной территории Республики Армения в таможенном режиме "временный вывоз для переработки" натуральных, обработанных или не обработанных, но неоправленных или незакрепленных алмазов (код ТН ВЭД 710210000, 710221000, 710231000) осуществляется в порядке, установленном Правительством Республики Армения.
Временный вывоз товаров для переработки допускается при условии, что товары могут быть идентифицированы таможенным органом при их последующем ввозе в таможенном режиме “реимпорт”.
Правительство Республики Армения может разрешить выпуск товаров, декларированных в таможенном режиме "временный вывоз для переработки", или продление срока таможенного режима "временный вывоз для переработки", примененного в отношении вывезенных товаров, только один раз на срок до шести месяцев;
в) в течение десяти дней, следующих за истечением срока, установленного подпунктом "б" настоящего пункта, товары должны быть ввезены на таможенную территорию Республики Армения в режиме "реимпорт" или оформлены в таможенном режиме "вывоз для свободного обращения", или переданы на ответственное хранение таможенным органам.”.