«ԼԻՑԵՆԶԱՎՈՐՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Լիցենզավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2001 թվականի մայիսի 30-ի ՀՕ-193  օրենքի  (այսուհետ` Օրենք) 18-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  2.1-ին  մասով.
«2.1. Լիցենզավորման կարգերով լիցենզիայի ներդիրների տրամադրում կարող է նախատեսվել նաեւ այդ կարգերով սահմանված այլ պահանջների ու պայմանների համապատասխանության համար:»:
Հոդված 2. Օրենքի 34-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8-րդ մասով.
«8. Սույն օրենքով նախատեսված` լիցենզիայի գործողության կասեցման վերաբերյալ բոլոր դրույթները չեն տարածվում բարձրագույն  մասնագիտական (բակալավր, մագիստրոս) կրթական ծրագրերի իրականացման (բացառությամբ բժշկական բարձրագույն կրթական ծրագրերի) համար տրված լիցենզիաների գործողության վրա:»:
Հոդված  3. Օրենքի 37-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  13-րդ մասով.
«13. Սույն հոդվածի դրույթները, բացառությամբ սույն հոդվածի 8-12-րդ մասերի դրույթների, չեն տարածվում բարձրագույն մասնագիտական (բակալավր, մագիստրոս) կրթական ծրագրերի իրականացման (բացառությամբ բժշկական բարձրագույն կրթական ծրագրերի) համար տրված լիցենզիաների գործողության վրա:
Սույն հոդվածի 8-12-րդ մասերի դրույթները տարածվում են բարձրագույն մասնագիտական կրթական ծրագրերի իրականացման (բացառությամբ բժշկական բարձրագույն կրթական ծրագրերի) համար տրված լիցենզիաների գործողության վրա այնքանով, որքանով դրանք կիրառելի են եւ չեն հակասում «Բարձրագույն եւ հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի դրույթներին:»:
Հոդված 4. Օրենքի 43-րդ հոդվածի 2-րդ մասի աղյուսակի «9. Կրթության բնագավառ» բաժինը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Լիցենզավորման ենթակա գործունեության տեսակը
Լիցենզավորող մարմինը
Լիցենզիայի տեսակը
Ոլորտը
Փորձաքննության պահանջ
Մրցութային կարգով
Որակավորման պահանջ
Հաշվետվության պահանջ
9. ԿՐԹՈւԹՅԱՆ   ԲՆԱԳԱՎԱՌ
1. Նախադպրոցական կրթական ծրագրի իրականացում
2. Տարրական հանրակրթական ծրագրի իրականացում
3. Հիմնական  հանրակրթական ծրագրի  իրականացում
4. Միջնակարգ հանրակրթական ծրագրի իրականացում
5. Նախնական  մասնագիտական (արհեստագործա-կան) կրթական ծրագրի իրականացում
6. Միջին մասնագիտական կրթական ծրագրի իրականացում (բացառությամբ բժշկական  միջին մասնագիտական կրթական ծրագրի)
7. Բակալավրի կրթական ծրագրի իրականացում (բացառությամբ բժշկակական բարձրագույն մասնագիտական կրթական ծրագրի)
8. Մագիստրոսի կրթական ծրագրի իրականացում (բացառությամբ բժշկական  բարձրագույն մասնագիտական կրթական ծրագրի)
Վ»:
Հոդված  5. Անցումային դրույթներ
1. Կրթական ծրագրերի իրականացման համար մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը տրված այն լիցենզիաները, որոնց համար սույն օրենքով  առաջանում են նոր պայմաններ եւ պահանջներ (այդ թվում` բարձրագույն մասնագիտական կրթական ծրագրերով, բացառությամբ բժշկական բարձրագույն մասնագիտական կրթական ծրագրի,  նախկինում տրված լիցենզիաները), սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո` 6-ամսյա ժամկետում, ենթակա են վերաձեւակերպման: Նշված ժամկետում լիցենզիաները չվերաձեւակերպելու դեպքում կրթության պետական կառավարման լիազոր մարմինը դադարեցնում է լիցենզիաների գործողությունը:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասով նշված ժամկետում լիցենզիաների վերաձեւակերպման դեպքում «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով լիցենզիայի վերաձեւակերպման համար սահմանված պետական տուրքը չի գանձվում:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ЛИЦЕНЗИРОВАНИИ”
Статья 1. Статью 18 Закона Республики Армения “О лицензировании” от 30 мая 2001 года ЗР-193 – Н (далее – Закон) дополнить частью 2.1 следующего содержания :
“2.1. Положениями о лицензировании также может быть предусмотрено предоставление вкладышей к лицензии для их соответствия другим требованиям и условиям, установленным этими положениями.”.
Статья 2. Статью 34 Закона дополнить частью 8 следующего содержания:
8. Все предусмотренные настоящим Законом положения о приостановлении действия лицензии не распространяются на действие лицензий, выданных для осуществления высших специальных (бакалавриат, магистратура) образовательных программ (за исключением высших медицинских образовательных программ).”.
Статья 3. Статью 37 Закона дополнить частью 13 следующего содержания:
“13. Положения настоящей статьи, за исключением положений частей 8-12 настоящей статьи, не распространяются на действие лицензий, выданных для осуществления высших специальных (бакалавриат, магистратура) образовательных программ (за исключением высших медицинских образовательных программ).”.
Положения частей 8-12 настоящей статьи распространяются на действие лицензий, выданных для осуществления высших специальных образовательных программ (за исключением высших медицинских образовательных программ), в той мере, в какой они применимы и не противоречат положениям Закона Республики Армения “О высшем и послевузовском специальном образовании”.”.
Статья 4. Раздел “9. Область образования”части 2 статьи 43 Закона изложить в следующей редакции:
N / N
Вид деятельности,
подлежащий лицензированию
Лицензирующий
орган
Вид деятельности
Сфера
Требования экспертиз
В конкурсном порядке
Требование квалификации
Требование отчетности
Требование места
9. Область образовани я
Осуществление начальных общеобразовательных программ
Осуществление основных общеобразовательных программ
Осуществление средних общеобразовательных программ
Осуществление начальных специальных (профессиональных) образовательных программ
Осуществление средних специальных образовательных программ(за исключением средних специальных медицинских образовательных программ)
7.
Осуществление образовательных программ бакалавриата ( за исключением высших медицинских образовательных программ)
8.
Осуществление образовательных программ магистратуры ( за исключением высших медицинских образовательных программ)
Статья 5. Переходные положения
1. Выданные до вступления настоящего Закона в силу лицензии на осуществление образовательных программ, для которых согласно настоящему Закону возникают новые условия и требования (в том числе выданные ранее лицензии на осуществление высших специальных образовательных программ, исключая высшие специальные медицинские образовательные программы), подлежат переоформлению в 6-месячный срок после вступления в силу настоящего Закона. В случае непереоформления лицензий в указанный срок Уполномоченный орган государственного управленияобразованием прекращает действие лицензий.
2. В случае переоформления лицензий в указанный в части 1 настоящей статьи срок государственная пошлина за переоформление лицензий, установленная Законом Республики Армения “О государственной пошлине”, невзимается.