Գյուղատնտեսական տեխնիկայի շահագործման մասին
«ԳՅՈՒՂԱՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՏԵԽՆԻԿԱՅԻ ՇԱՀԱԳՈՐԾՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Գյուղատնտեսական տեխնիկայի շահագործման մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2005 թվականի մայիսի 20-ի ՀՕ-114-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 3-րդ հոդվածի վերջին պարբերությունն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 2. Օրենքի 5-րդ հոդվածի 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Գյուղատնտեսական տեխնիկան հաշվառվում է գյուղատնտեսական տեխնիկայի պետական տեսչության կողմից գյուղատնտեսական տեխնիկայի տեխնիկական վկայագրում, իսկ տեխնիկական վկայագիրը տրված չլինելու դեպքում` սույն օրենքի 5-րդ հոդվածի 1-ին մասի «բ» կամ «գ» կամ «դ» կետերով նախատեսված փաստաթղթերում նշված տվյալների համապատասխանությունը փաստացի վիճակին ստուգելու համար զննում կատարելուց հետո:»:
Հոդված 3. Օրենքի 8-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված  8. Գյուղատնտեսական տեխնիկայի վիճակը եւ շահագործումը
1. Գյուղատնտեսական տեխնիկայի անվտանգ շահագործումն ապահովելու նպատակով տրակտորիստ-մեքենավարը պարտավոր է սարքին վիճակում պահել արգելակները, անիվները եւ թրթուրները, ղեկային մեխանիզմը, լուսավորման եւ ազդանշանային համակարգերը:
2. Տրակտորիստ-մեքենավարներն  օրենքով  սահմանված  կարգով պատասխանատվություն են կրում գյուղատնտեսական տեխնիկայի անվտանգ շահագործման եւ ճանապարհատրանսպորտային երթեւեկության կանոնները խախտելու համար:»:

Эксплуатация сельскохозяйственной техники
Статья 1. Последний абзац статьи 3 Закона Республики Армения “Об эксплуатации сельскохозяйственной техники” от 20 мая 2005 года, ЗР-114 (далее - Закон) признать утратившим силу.
Статья 2. Часть 2 статьи 5 Закона изложить в следующей редакции:
“2. Сельскохозяйственная техника ставится на учет Государственной инспекцией сельскохозяйственной техники после проведения осмотра для проверки соответствия фактическому состоянию данных, указанных в техническом сертификате сельскохозяйственной техники, а в случае невыдачи технического сертификата – в документах, предусмотренных пунктами “б” или “в”, или “г” части 1 статьи 5 настоящего Закона.”.
Статья 8. Состояние и эксплуатация сельскохозяйственной техники
1. Тракторист-машинист в целях обеспечения безопасной эксплуатации сельскохозяйственной техники обязан содержать в исправном состоянии тормоза, колеса и гусеницы, рулевой механизм, осветительную и сигнальную системы.
2. Трактористы-машинисты в установленном законом порядке несут ответственность за нарушение безопасной эксплуатации сельскохозяйственной техники и правил дорожно-транспортного движения.”.