«2004 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻՆ ԲՈՒԴԱՊԵՇՏՈՒՄ ՆԱՏՕ-Ի ԴԱՍԸՆԹԱՑՆԵՐԻ ԺԱՄԱՆԱԿ ՀԱՅ ՍՊԱ ԳՈՒՐԳԵՆ ՄԱՐԳԱՐՅԱՆԻՆ ՍՊԱՆԱԾ ՀԱՆՑԱԳՈՐԾԻՆ ՀՈՒՆԳԱՐԻԱՅԻ ԻՇԽԱՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԿՈՂՄԻՑ ԱԴՐԲԵՋԱՆԻՆ ՓՈԽԱՆՑԵԼՈՒ ԵՎ ԱԴՐԲԵՋԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀԻ ԿՈՂՄԻՑ ՎԵՐՋԻՆԻՍ ՆԵՐՈՒՄ ՇՆՈՐՀԵԼՈՒ ԿԱՊԱԿՑՈՒԹՅԱՄԲ»
Ընդունվել է 05.09.2012
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը`
- Անդրադառնալով Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում վերապատրաստում անցնող Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի սպա Գուրգեն Մարգարյանին 2004 թվականի փետրվարի 19-ին քնած վիճակում կացնահարած ադրբեջանական բանակի սպա Ռամիլ Սաֆարովի կողմից կատարված դաժան ու անմարդկային հանցագործությանը,
- Ընդգծելով, որ Հունգարիայի կառավարությունը` որպես ընդունող երկիր, չի ապահովել  մասնակիցների անվտանգությունը իր տարածքում կազմակերպված միջազգային միջոցառմանը,
- Արձանագրելով, որ հայ սպայի սպանությունը եւ այն կատարած հանցագործը Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից պարբերաբար, ամենաբարձր մակարդակով արդարացվում  եւ հերոսացվում էր, ուստի եւ որոշում կայացնելուց առաջ Հունգարիայի իրավասու մարմինները չէին կարող չգիտակցել ու չկանխատեսել, որ Հունգարիայի օրենսդրությամբ ցմահ ազատազրկման դատապարտված հանցագործին Ադրբեջանին փոխանցելը նշանակում է վերջինիս ազատություն շնորհել եւ ստեղծել նախադեպ հայերի դեմ էթնիկ հողի վրա կատարված  հանցագործությունները խրախուսելու համար,
- Փաստելով, որ Ադրբեջան վերադարձված հանցագործին Ադրբեջանի նախագահի կողմից ներում շնորհելը, ինչպես նաեւ կոչումների ու տարատեսակ պարգեւների արժանացնելը քաղաքական ցինիզմի դրսեւորում է միջազգային հանրության նկատմամբ,
- Համարելով, որ այս հանցագործությունը հետեւանք է ադրբեջանական  իշխանությունների կողմից հետեւողականորեն քարոզվող այլատյացության քաղաքականության, իսկ հանցագործին ներում շնորհելով` Ադրբեջանի նախագահը եւ ադրբեջանական իշխանությունները ստանձնում են նրա հանցանքի պատասխանատվությունը,
- Որակելով Ադրբեջանի նախագահի հրամանագիրը  որպես 1983 թվականի Ստրասբուրգի «Դատապարտյալների փոխանցման մասին» կոնվենցիայի մարդասիրական նպատակներին, ինչպես նաեւ մարդու իրավունքների համընդհանուր սկզբունքների եւ նորմերի ոգուն հակասող գործողություն.
Ազգային ժողովը հայտարարում է.
1. Հունգարիայի իշխանությունը նույնպես պատասխանատվություն է կրում կատարվածի համար, հետեւաբար Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը դատապարտում է Հունգարիայի իշխանությունների դրսեւորած վարքագիծը եւ կասեցնում է  Հունգարիայի Հանրապետության խորհրդարանի հետ պաշտոնական հարաբերությունները:
2. Ադրբեջանը այս քայլով հերթական անգամ վտանգում է տարածաշրջանային անվտանգությունը եւ էլ ավելի է խորացնում իր սանձազերծած  հակահայկական թշնամանքի եւ ատելության մթնոլորտը, ոտնահարում է միջազգային իրավական փաստաթղթերով երաշխավորված մարդու իրավունքները,   կրկին ի ցույց է դնում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացը վիժեցնելու եւ դրանում միջազգային հանրության, մասնավորապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կատարած աշխատանքը ձախողելու իր հետեւողական քաղաքականությունը:
3. Ադրբեջանում պետական մակարդակով հայերի հանդեպ արմատավորված ատելության մթնոլորտը վերահաստատում է այն իրողությունը, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը որեւէ կարգավիճակով չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում:
4. Հորդորում է ժողովրդավարական արժեքներով առաջնորդվող բոլոր երկրների խորհրդարաններին դատապարտել Հունգարիայի եւ Ադրբեջանի միջեւ 2012 թվականի օգոստոսի 31-ին իրականացված գործարքը:
5. Ակնկալում է միջազգային խորհրդարանական կազմակերպությունների համարժեք արձագանքը եւ համապատասխան հստակ գործողությունները:

В СВЯЗИ С ВЫДАЧЕЙ ВЛАСТЯМИ ВЕНГРИИ В АЗЕРБАЙДЖАН ПРЕСТУПНИКА, УБИВШЕГО АРМЯНСКОГО ОФИЦЕРА ГУРГЕНА МАРГАРЯНА ВО ВРЕМЯ КУРСОВ НАТО В БУДАПЕШТЕ В ФЕВРАЛЕ 2004 ГОДА, И ЕГО ПОМИЛОВАНИЕМ ПРЕЗИДЕНТОМ АЗЕРБАЙДЖАНА
Принят 05.09.2012
В связи с выдачей властями Венгрии  Азербайджану преступника, убившего армянского офицера Гургена Маргаряна во время курсов НАТО в Будапеште в феврале 2004 года, и его помилованием президентом Азербайджана
- обращаясь к жестокому и бесчеловечному преступлению, совершенному офицером азербайжданской армии Рамилем Сафаровым, 19 февраля 2004 года зарубившем спящего офицера Вооруженных сил Республики Армения Гургена Маргаряна, проходящего переподготовку в рамках программы НАТО “Партнерство во имя мира” в столице Венгрии Будапеште,
-  подчеркивая, что правительство Венгрии в качестве принимающей страны не обеспечило безопасность участников на организованном на своей территории международном мероприятии,
-  констатируя, что убийство армянского офицера и совершивший убийство преступник постоянно и на самом высоком уровне оправдываются и героизируются властями Азербайджана, а следовательно и компетентные органы Венгрии до вынесения  решения не могли не осознавать и не предвидеть, что выдача Азербайджану преступника, осужденного на пожизненное лишение свободы по законодательству Венгрии, означает освобождение последнего и создание прецедента, потворствующего преступлениям, совершаемым против армян на этнической почве,
-  подчеркивая тот факт, что помилование президентом Азербайджана выданного  Азербайджану преступника, а также  присвоение ему звания и выдача различных наград является проявлением политического цинизма в отношении международного сообщества,
-  считая, что это преступление является следствием последовательной, постоянно пропагандируемой азербайджанскими властями политики ксенофобии, а помилованием преступника президент Азербайджана и азербайджанские власти взяли на себя ответственность за его преступление,
-  квалифицируя  указ президента Азербайджана как действие, противоречащее гуманным целям Страсбургской конвенции 1983 года “О выдаче осужденных лиц”, а также духу всеобщих принципов и норм прав человека,
Национальное Собрание заявляет:
1. Власти Венгрии также несут ответственность за свершившееся, следовательно  Национальное Собрание Республики Армения осуждает действия властей Венгрии, и приостанавливает официальные отношения с парламентом Венгерской Республики.
2. Этим шагом Азербайджан в очередной раз угрожает региональной безопасности и еще более углубляет развязанную им самим  атмосферу антиармянской вражды и ненависти, попирает гарантированные международными правовыми документами права человека, вновь демонстрирует свою последовательную политику, направленную на срыв переговорного процесса по мирному урегулированию проблемы Нагорного Карабаха и провал в этом процессе усилий международного сообщества, в частности сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
3. Укоренившаяся в Азербайджане на государственном уровне атмосфера ненависти к армянам вновь подтверждает ту реальность, что Нагорно-Карабахская Республика не может быть в составе Азербайджана в каком бы то ни было статусе.
4. Призывает парламенты всех приверженных демократическим ценностям стран осудить сделку, осуществленную между Азербайджаном и Венгрией 31 августа 2012 года.
5. Ожидает адекватной реакции и соответствующих четких действий международных парламентских организаций.