Շահումով խաղերի եւ խաղատների մասին
«ՇԱՀՈՒՄՈՎ ԽԱՂԵՐԻ ԵՎ ԽԱՂԱՏՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ԵՎ «ՇԱՀՈՒՄՈՎ ԽԱՂԵՐԻ ԵՎ ԽԱՂԱՏՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ 2010 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 27-Ի ՀՕ-54-Ն ՕՐԵՆՔԸ ՉԵՂՅԱԼ ՃԱՆԱՉԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 06.12.2012
Հոդված 1. «Շահումով խաղերի եւ խաղատների մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2003 թվականի դեկտեմբերի 13-ի ՀՕ-1-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 2-րդ հոդվածում`
1) «մեքենայացված խաղ» հասկացությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«մեքենայացված խաղ` ծրագրավորված կամ մեխանիկական խաղերի անցկացման համար սարքեր (այդ թվում` լոտոտրոն, բինգո եւ մեխանիկական վիճակահանության համար ծրագրավորված այլ սարքեր), որոնցով անցկացվող խաղերի ժամանակ շահողը որոշվում է ավտոմատներում պարունակվող հատուկ ծրագրի միջոցով` խաղերի մասնակցի անմիջական կամ ոչ անմիջական մասնակցությամբ.».
2) «խաղատուն» հասկացության պարբերությունից հանել «եւ (կամ) շահագործվում է քսանից ավելի մեքենայացված խաղ» բառերը:
Հոդված 2. Օրենքի 6-րդ հոդվածի 3-րդ մասում`
1) «ինտերնետ շահումով խաղ» բառերից հետո լրացնել «մինչեւ 2014 թվականի հունվարի 1-ը», իսկ «սահմաններից դուրս» բառերից հետո` «, ինչպես նաեւ Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր համայնքի վարչական սահմաններում, Վայոց ձորի մարզի Ջերմուկ համայնքի վարչական սահմաններում, Գեղարքունիքի մարզի Սեւան համայնքի վարչական սահմաններում, Սյունիքի մարզի Մեղրի համայնքի վարչական սահմաններում` կրթական եւ պատմամշակութային օջախներից, պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների վարչական շենքերից, հիվանդանոցներից Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած հեռավորությամբ եւ չափանիշներին համապատասխան տարածքներում» բառերով.
«2014 թվականի հունվարի 1-ից հետո խաղատուն կամ շահումով խաղ կամ անմիջականորեն (խաղասրահի միջոցով) ինտերնետ շահումով խաղ կարող է կազմակերպվել`
ա) Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր համայնքի վարչական սահմաններում, Վայոց Ձորի մարզի Ջերմուկ համայնքի վարչական սահմաններում, Գեղարքունիքի մարզի Սեւան համայնքի վարչական սահմաններում, Սյունիքի մարզի Մեղրի համայնքի վարչական սահմաններում` կրթական եւ պատմաշակութային օջախներից, պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների վարչական շենքերից, հիվանդանոցներից Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած հեռավորությամբ եւ չափանիշներին համապատասխան տարածքներում.
բ) Երեւանի «Զվարթնոց» օդանավակայանի եւ «Երեւան» ազատ տնտեսական գոտու» տարածքներում.
գ) Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից հավանության արժանացած 40 միլիարդ դրամից ավելի ներդրումային ծրագրի դեպքում` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած վայրերում եւ չափանիշներին համապատասխան:»:
Հոդված 3. Օրենքի 8-րդ հոդվածի 6-րդ մասի առաջին նախադասության «խաղատուն կազմակերպել» բառերը փոխարինել «կենդանի շահումով խաղ կազմակերպել» բառերով:
Հոդված 4. Չեղյալ ճանաչել «Շահումով խաղերի եւ խաղատների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2010 թվականի ապրիլի 27-ի ՀՕ-54-Ն օրենքը:
Հոդված 5. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից:
Հոդված 6. Սույն օրենքի 1-ին հոդվածի երկրորդ կետի գործողությունը տարածվում է 2014 թվականի հունվարի 1-ից հետո ծագած հարաբերությունների վրա:
Հոդված 7. Մինչեւ 2014 թվականի հունվարի 1-ը տրված շահումով խաղի կամ խաղատան լիցենզիաներն ուժի մեջ են մինչեւ 2014 թվականի հունվարի 1-ը:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "ОБ ИГРАХ С ВЫИГРЫШЕМ И ИГОРНЫХ ДОМАХ" И О ПРИЗНАНИИ НЕДЕЙСТВИТЕЛЬНЫМ ЗАКОНА РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ AРМЕНИЯ "ОБ ИГРАХ С ВЫИГРЫШЕМ И ИГОРНЫХ ДОМАХ" ОТ 27 АПРЕЛЯ 2010 ГОДА, ЗР- 54-Н"
Принят 06.12.2012
Статья 1. В статье 2 Закона Республики Армения “Об играх с выигрышем и игорных домах” от 13 декабря 2003 года, ЗР-1-Н (далее – Закон):
1) понятие “механизированная игра” изложить в следующей редакции:
“механизированная игра – устройства для проведения запрограммированных или механических игр (в том числе лототрон, бинго и другие устройства для запрограммированного механического розыгрыша), при проведении игр посредством которых победитель определяется содержащейся в автоматах специальной программой при непосредственном или опосредованном участии участника игр;”;
2) в абзаце понятия “игорный дом” исключить слова “и (или) эксплуатируются более двадцати механизированных игр”.
Статья 2. Часть 3 статьи 6 Закона:
1)  после слов “интернет-игра с выигрышем” дополнить словами “до 1 января 2013 года”, а после слов “городских муниципалитетов” словами “, а также в административных границах муниципалитета Цахкадзора Котайкской области, в административных границах муниципалитета Джермука области Вайоц Дзор, в административных границах муниципалитета Севана Гегаркуникской области, в административных границах муниципалитета Мегри Сюникской области - на установленном Правительством Республики Армения расстоянии от образовательных, историко-культурных центров, государственных учреждений, больниц и на соответствующих критериям территориях”;
“После 1 января 2014 года игорный дом или игра с выигрышем, или онлайн интернет-игра с выигрышем (через игорный зал) могут быть организованы:
а) в административных границах муниципалитета Цахкадзора Котайкской области, в административных границах муниципалитета Джермука области Вайоц Дзор, в административных границах муниципалитета Севана Гегаркуникской области, в административных границах муниципалитета Мегри Сюникской области - на установленном Правительством Республики Армения расстоянии от образовательных, историко-культурных центров, государственных учреждений, больниц и на соответствующих критериям территориях”;
б) на территориях аэропорта “Звартноц” Еревана и ?свободной экономической зоны “Ереван”?;
в) в случае инвестиционной программы в размере более 40 млрд драмов, одобренной Правительством Республики Армения, – в находящихся за пределами города Еревана местах и в соответствии с критериями, которые установлены Правительством Республики Армения.”.
Статья 3. В первом предложении части 6 статьи 8 Закона слова “организацию игорного дома” заменить словами “организацию живой игры с выигрышем”.
Статья 4. Признать недействительным Закон Республики Армения “О внесении изменения и дополнений в Закон Республики Армения “Об играх с выигрышем и игорных домах” от 27 апреля 2010 года, ЗР – 54-Н”.
Статья 6. Действие пункта второго статьи 1 настоящего Закона распространяется на отношения, возникшие после 1 января 2014 года.
Статья 7. Лицензии на игру с выигрышем или игорный дом, выданные до 1 января 2014 года, остаются в силе до 1 января 2014 года.