«ՊԵՏԱԿԱՆ ՏՈՒՐՔԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1997 թվականի դեկտեմբերի 27-ի ՀՕ-186 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 15-րդ հոդվածում`
«1.
Անձնագրերի հետ կապված հյուպատոսական գործողություններ
Դրույքաչափ
ա) Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու կենսաչափական տվյալներ պարունակող էլեկտրոնային անձնագիր տրամադրելու (փոխանակելու) համար
65
բ) 16 տարին չլրացած Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու
կենսաչափական տվյալներ պարունակող էլեկտրոնային անձնագիր տրամադրելու (փոխանակելու) համար
գ) օտարերկրյա պետություններում վավերական` Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագիր տրամադրելու (փոխանակելու) համար
դ) 16 տարին չլրացած Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացուն օտարերկրյա պետություններում վավերական անձնագիր տրամադրելու (փոխանակելու) համար
ե) օտարերկրյա պետություններում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագրի վավերականության ժամկետը մինչեւ երկու տարի ժամկետով երկարաձգելու համար
զ) օտարերկրյա պետություններում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագրի վավերականության ժամկետը երկու տարուց ավելի ժամկետով երկարաձգելու համար
է) Հայաստանի Հանրապետություն վերադարձի վկայական տալու համար՝ անձնագրի կորստյան դեպքում, եթե առկա չէ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու ինքնությունը հավաստող այլ փաստաթուղթ
ը) ժամկետանց կամ այլ պատճառով օգտագործման համար ոչ պիտանի անձնագրի կամ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու ինքնությունը հավաստող այլ փաստաթղթի հիմքով Հայաստանի Հանրապետություն վերադարձի վկայական տալու համար
թ) Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից սահմանված, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով նախատեսված դեպքերում Հայաստանի Հանրապետություն վերադարձի վկայական տալու համար
ժ) հյուպատոսական հաշվառման վերցնելու համար
ժա) հյուպատոսական հաշվառումից դուրս գալու համար
0».
2) 2-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 2. Օրենքի 26-րդ հոդվածի 3-րդ կետը «քաղաքացու անձնագիր» բառերից հետո լրացնել «(բացառությամբ կենսաչափականի)» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ГОСУДАРСТВЕННОЙ ПОШЛИНЕ”
Статья 1. В статье 15 Закона Республики Армения “О государственной пошлине”от 27 декабря 1997 года, ЗР-186 (далее – Закон):
Консульские действия, связанные с паспортами
Ставка
а) за предоставление  (обмен) электронного паспорта гражданина Республики Армения, содержащего биометрические данные
65
б)  за предоставление  (обмен) электронного паспорта гражданина Республики Армения, не достигшего 16 лет, содержащего биометрические данные
в) за предоставление (обмен) паспорта гражданина Республики Армения, действительного в иностранных государствах
г) за предоставление (обмен) в иностранных государствах действительного паспорта гражданина Республики Армения, не достигшего 16 лет
д) за продление в иностранных государствах срока действия паспорта гражданина Республики Армения на срок до двух лет
е) за продление в иностранных государствах срока действия паспорта гражданина Республики Армения на срок более двух лет
ж) за выдачу свидетельства на возвращение в Республику Армения при утере паспорта, если не имеется другого документа, удостоверяющего личность   гражданина Республики Армения
з)  за выдачу свидетельства на возвращение в Республику Армения на основании просроченного паспорта или паспорта, непригодного к употреблению по другой причине, или иного документа, удостоверяющего личность гражданина Республики Армения
и) за выдачу свидетельства на возвращение в Республику Армения в случаях,установленных Правительством Республики Армения, а также предусмотренных международными договорами Республики Армения
к) за постановку на консульский учет
л) за снятие с консульского учета
0”;
2) пункт 2 признать утратившим силу.
Статья 2. Пункт 3 статьи 26 Закона после слов “за выдачу паспорта” дополнить словами (за исключением биометрического).