Հոդված 1. «Լիցենզավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2001 թվականի մայիսի 30-ի ՀՕ-193 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 34-րդ հոդվածի 8-րդ մասից եւ 37-րդ հոդվածի 13-րդ մասից հանել «(բացառությամբ բժշկական բարձրագույն կրթական ծրագրերի)» բառերը:
Հոդված 2. Օրենքի 43-րդ հոդվածի 2-րդ մասի լիցենզավորման ենթակա գործունեության տեսակների աղյուսակի `
1) 3-րդ` «Առողջապահության բնագավառ» բաժնի 5-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել.
2) 9-րդ` «Կրթության բնագավառ» բաժնի`
ա. 6-րդ կետից հանել «(բացառությամբ բժշկական միջին մասնագիտական ծրագրի)» բառերը,
բ. 7-րդ եւ 8-րդ կետերից հանել «(բացառությամբ բժշկական բարձրագույն կրթական ծրագրի)» բառերը:
1. Կրթական ծրագրերի իրականացման համար մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը տրված լիցենզիաները սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո` 6-ամսյա ժամկետում, ենթակա են վերաձեւակերպման` սույն օրենքի պահանջներին համապատասխանեցնելու նպատակով: Սույն մասում նշված ժամկետում վերաձեւակերպման չներկայացված լիցենզիաները համարվում են ուժը կորցրած, իսկ տվյալ կազմակերպությունները կարող են լիցենզավորվել լիցենզավորման կարգերով նախատեսված ընդհանուր կարգով:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասով նշված ժամկետում լիցենզիաների վերաձեւակերպման դեպքում «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով լիցենզիայի վերաձեւակերպման համար սահմանված պետական տուրքը չի գանձվում:

Статья 1. Вчасти 8 статьи 34 и части 13 статьи 37 Закона Республики Армения “О лицензировании” от 30 мая 2001 года ЗР-193 – Н (далее – Закон) исключить слова “ (за исключением высших медицинских образовательных программ) ”.
Статья 2. В таблице подлежащих лицензированию видов деятельности части 2 статьи 43 Закона:
1) пункт 5 раздела“3. Область медицины” признать утратившим силу;
2) В разделе “9. Область образования”:
а. в пункте 6 исключить слова “(за исключением средних специальных медицинских программ)”,
б. в пунктах 7 и 8 исключить слова ( за исключением высших медицинских образовательных программ”.
1. Лицензии на осуществление образовательных программ, выданные до вступления в силу настоящего Закона, в целях приведения их в соответствие с требованиями настоящего Закона подлежат переоформлению в 6-месячный срок после вступления в силу настоящего Закона. Лицензии, не представленные на переоформление в указанный в настоящей части срок, считаются утратившими силу, а лицензирование данных организацийпроизводится в общем порядке, предусмотренном положениями о лицензировании.
2. В случае переоформления лицензий в указанный в части 1 настоящей статьи срок установленная Законом Республики Армения “О государственной пошлине” государственная пошлина за переоформление лицензий не взимается.