«ԻՆՏԵՐՆԵՏՈՎ ՀՐԱՊԱՐԱԿԱՅԻՆ ԵՎ ԱՆՀԱՏԱԿԱՆ ԾԱՆՈՒՑՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 05.12.2013
Հոդված 1. «Ինտերնետով հրապարակային եւ անհատական ծանուցման մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2007 թվականի ապրիլի 9-ի ՀՕ-172-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 2-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7-րդ կետով.
«7) պաշտոնական էլեկտրոնային փոստ ՝
ա. ֆիզիկական անձի դեպքում՝ անձին նույնականացման քարտի հետ մեկտեղ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով տրված էլեկտրոնային փոստը,
բ. իրավաբանական անձի դեպքում՝ իրավաբանական անձանց պետական գրանցման գրանցամատյանում գրառված էլեկտրոնային փոստը,
գ. պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմնի դեպքում՝ պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմնի պաշտոնական ինտերնետային կայքում մատնանշված էլեկտրոնային փոստը:»:
Հոդված 2. Օրենքի 10-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 10. Անհատական ծանուցումը ինտերնետի միջոցով
1. Օրենքով կամ նորմատիվ իրավական այլ ակտով սահմանված այն դեպքերում, երբ նախատեսվում է անհատական ծանուցում, անձը համարվում է պատշաճ ծանուցված նաեւ այն դեպքում, երբ տեղեկատվությունն ուղարկվել է նրա պաշտոնական էլեկտրոնային փոստի հասցեով, եւ առկա է այն կարդալու մասին էլեկտրոնային հավաստում:
2. Եթե սույն հոդվածի 1-ին մասին համապատասխան ծանուցագիր ուղարկած անձը կամ մարմինը մեկշաբաթյա ժամկետում չի ստանում կարդալու մասին էլեկտրոնային հավաստումը, ապա ծանուցագիրն ուղարկվում է փոստային կապի միջոցով՝ հետադարձ ծանուցմամբ: Ծանուցագիրը փոստային կապի միջոցով ուղարկելուց հետո՝ տասնչորսերորդ օրը, հետադարձ ծանուցում չստանալու դեպքում այն մեկ անգամ եւս ուղարկվում է անձի պաշտոնական էլեկտրոնային փոստի հասցեով՝ նույն ծանուցագիրը միաժամանակ հրապարակելով Հայաստանի Հանրապետության հրապարակային ծանուցումների պաշտոնական ինտերնետային կայքում:
3. Սույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հետադարձ ծանուցումը ստանալու պահից, իսկ դրա բացակայության դեպքում նույն մասի երկրորդ նախադասությամբ նախատեսված գործողությունները կատարելուց հետո՝ յոթերորդ օրը, անձը համարվում է պատշաճ ծանուցված:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЯ И ИЗМЕНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ПУБЛИЧНОМ И ПЕРСОНАЛЬНОМ УВЕДОМЛЕНИИ ЧЕРЕЗ ИНТЕРНЕТ”
Принят 05.12.2013
Статья 1. Часть 1 статьи 2 Закона Республики Армения “О публичном  и персональном уведомлении через Интернет” от 9 апреля 2007 года ЗР-172-Н (далее - Закон) дополнить пунктом 7 следующего содержания:
“7) официальная электронная почта:
а. в случае физического лица - электронная почта, предоставленная наряду с идентификационной картой в порядке, установленном Правительством Республики Армения;
б. в случае юридического лица - электронная почта, зарегистрированная в Реестре государственной регистрации юридических лиц;
в. в случае государственных органов или органов местного самоуправления - электронная почта, указанная на официальном интернет-сайте государственных органов или органов местного самоуправления.”.
Статья 2. Статью 10 Закона изложить в следующей редакции:
“Статья 10. Персональное уведомление через Интернет
1. В установленных настоящим Законом или иными нормативными правовыми актами случаях, когда предусмотрено персональное уведомление, лицо считается надлежаще уведомленным также в том случае, когда информация была направлена на адрес его официальной электронной почты и есть электронное подтверждение о  ее прочтении.
2. Если лицо или орган, направившие в соответствии с частью 1 настоящей статьи уведомление, не получают в недельный срок электронного подтверждения о его прочтении, то уведомление направляется посредством почтовой связи с обратным уведомлением о вручении. В случае неполучения обратного уведомления на четырнадцатый день после отправления уведомления посредством почтовой связи оно еще раз отправляется на адрес официальной электронной почты лица с одновременным опубликованием того же уведомления на официальном интернет-сайте публичных уведомлений Республики Армения.
3. Лицо считается надлежаще уведомленным с момента получения обратного уведомления, предусмотренного частью 2 настоящей статьи, а в случае его отсутствия - на седьмой день после совершения действий, предусмотренных вторым предложением той же части.”.