ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2004 թվականի նոյեմբերի 9-ի աշխատանքային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 172-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-ին մասով.
«2.1. Փոխնակ մոր միջոցով երեխա ունեցած աշխատողին (երեխայի կենսաբանական մորը) տրամադրվում է արձակուրդ երեխայի ծնվելու օրվանից մինչեւ նորածնի 70 օրական (երկու եւ ավելի նորածին երեխա ծնվելու դեպքում` մինչեւ նորածինների 110 օրական) դառնալը:»:
Օրենսգրքի 185-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ մասով.
«3. Սույն հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ մասերով սահմանված պահանջները չեն տարածվում առողջապահական, հոգաբարձության (խնամակալության), մանկական դաստիարակչական, էներգամատակարարման, գազամատակարարման, ջերմամատակարարման, կապի եւ աշխատանքի այլ առանձնահատուկ բնույթ ունեցող բնագավառների աշխատողների վրա այն դեպքում, եթե աշխատանքը կատարվում է միմյանց հաջորդող առնվազն հինգ ոչ աշխատանքային (տոնական, հիշատակի, հանգստյան) օրերից որեւէ մեկի ընթացքում: Ընդ որում, սույն մասով նախատեսված դեպքում ոչ աշխատանքային օրվա ընթացքում կատարված աշխատանքի դիմաց հավելման չափը որոշվում է կողմերի համաձայնությամբ կամ կոլեկտիվ պայմանագրով:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 195-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7-րդ մասով.
«7. Այն դեպքում, եթե սույն հոդվածով սահմանված կարգով հաշվարկված միջին ամսական կամ միջին ժամային աշխատավարձերը համապատասխանաբար ցածր են տվյալ պահին գործող նվագագույն ամսական աշխատավարձից կամ ժամային տարիֆային դրույքի նվազագույն չափից, ապա միջին ամսական կամ միջին ժամային աշխատավարձերի փոխարեն համապատասխանաբար հիմք է ընդունվում տվյալ պահին գործող նվազագույն ամսական աշխատավարձը կամ ժամային տարիֆային դրույքի նվազագույն չափը:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ТРУДОВОЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. Статью 172 Трудового кодекса Республики Армения от 9 ноября 2004 года (далее – Кодекс) дополнить частью 2.1 следующего содержания:
“2.1. Работнице (биологической матери ребенка), заимевшей ребенка при помощи суррогатной матери, предоставляется отпуск со дня рождения ребенка до достижения новорожденным 70 дней (при рождении двух и более новорожденных детей – до достижения новорожденных 110 дней).”.
Статья 2. Статью 185 Кодекса дополнить частью 3 следующего содержания:
“3. Требования, установленные частями 1 и 2 настоящей статьи, не распространяются на работников в областях здравоохранения, попечительства (опекунства), воспитания детей, электроснабжения, газоснабжения, теплоснабжения, связи идругих областей со специфическим характером работы в случае, если работа выполняется в течение не менее чем одного из пяти следующих друг за другом нерабочих дней (праздничных дней, дней памяти, выходных дней). При этом размер надбавки за работу, выполненную в течение нерабочего дня в случае, предусмотренном настоящей частью, определяется по соглашению сторон или коллективным договором.”.
Статья 3. Статью 195 Кодекса дополнить частью 7 следующего содержания:
“7. В случае, если исчисленная в установленном настоящей статьей порядке средняя месячная или средняя повременная заработная плата соответственно ниже действующих на данный момент минимальной месячной заработной платы или минимального размераповременной тарифной ставки, то вместо средней месячной или средней повременной заработной платы за основу соответственно принимается действующие на данный момент минимальная месячная заработная плата или минимальный размер повременной тарифной ставки.”.