«ՀԱՆՐԱՅԻՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱUՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱUԻՆ
Հոդված 1. «Հանրային  ծառայության  մասին»  Հայաuտանի Հանրապետության 2011 թվականի մայիսի 26-ի ՀՕ-172-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 4-րդ հոդվածի 7-րդ մասը «պետական մարմինների ղեկավարների եւ նրանց տեղակալների,» բառերից հետո լրացնել «բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի եւ նրա տեղակալների,» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 4-րդ հոդվածի 7-րդ մասից հանել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության աշխատակազմի ղեկավարի (եթե օրենքով այլ բան նախատեսված չէ), նրա առաջին տեղակալի եւ տեղակալների» բառերը, «Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի» բառերից հետո՝ «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության աշխատակազմի ղեկավարի» բառերը, իսկ նույն մասը «Երեւանի վարչական շրջանի ղեկավարի եւ նրա տեղակալի պաշտոնները» բառերից հետո լրացնել «Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի գլխավոր ռազմական տեսուչի, նրա տեղակալների եւ հատուկ հանձնարարություններով դեսպանի պաշտոնները» բառերով, «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավարի օգնականների եւ խորհրդականների» բառերից հետո՝ «, խմբակցության,  պատգամավորական  խմբի  փորձագետի,  Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորի վճարովի հիմունքներով օգնականի» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 5-րդ հոդվածի 1-ին մասում`
1) 15-րդ կետը «նախարարները եւ նրանց տեղակալները,» բառերից հետո լրացնել «Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետը եւ նրա տեղակալները,» բառերով, «կառավարությանն առընթեր պետական կառավարման մարմինների ղեկավարները, նրանց տեղակալները» բառերից հետո՝ «Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայության պետական պահպանության ծառայության պետը եւ նրա տեղակալները, Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայության պետը եւ նրա տեղակալները, Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների նախարարության փրկարար ծառայության տնօրենը եւ նրա տեղակալները, Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության դատական ակտերի գլխավոր հարկադիր կատարողը եւ նրա տեղակալները, Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանը» բառերով, «Հանրապետության Նախագահի խորհրդականները» բառերից հետո՝ «, գլխավոր ռազմական տեսուչը եւ նրա տեղակալները, հատուկ հանձնարարություններով դեսպանը, մամուլի քարտուղարը» բառերով, նույն կետից հանել «կառավարության աշխատակազմի ղեկավարը եւ նրա տեղակալները» բառերը.
2) 18-րդ կետը «Հանրապետության Նախագահի վերահսկողական ծառայության ղեկավարի» բառերից հետո լրացնել «հատուկ քննչական ծառայության պետի» բառերով, «Հանրապետության Նախագահի խորհրդականների» բառերից հետո՝ «, գլխավոր ռազմական տեսուչի, հատուկ հանձնարարություններով դեսպանի, մամուլի քարտուղարի» բառերով, «նախարարների  տեղակալների»  բառերից  հետո՝  «, Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի եւ նրա տեղակալների» բառերով, «արտաքին գործերի նախարարը»  բառերից հետո՝ «Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայության պետական պահպանության ծառայության պետի համար` Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայության պետը,  Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայության պետի, Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության դատական ակտերի գլխավոր հարկադիր կատարողի համար` Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարը, Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների նախարարության փրկարար ծառայության տնօրենի համար` Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների նախարարը, Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի գլխավոր ռազմական տեսուչի տեղակալների համար՝ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի գլխավոր ռազմական տեսուչը, Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայության պետական պահպանության ծառայության պետի տեղակալի համար` Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայության պետական պահպանության ծառայության պետը, Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայության պետի տեղակալի համար` Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայության պետը, Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության դատական ակտերի գլխավոր հարկադիր կատարողի տեղակալի համար` Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության դատական ակտերի գլխավոր հարկադիր կատարողը,  Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների նախարարության փրկարար ծառայության տնօրենի տեղակալի համար` Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների նախարարության փրկարար ծառայության տնօրենը» բառերով, իսկ նույն կետից «նախարարի» բառից հետո հանել «կառավարության աշխատակազմի ղեկավարի, նրա տեղակալների» բառերը, «Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավարը» բառերից հետո՝ «կառավարության աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալների համար` կառավարության աշխատակազմի ղեկավարը» բառերը:
Հոդված 4. Oրենքի 24-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 8-րդ կետը «ստանալը» բառից հետո լրացնել «կամ 75 եւ ավելի տոկոս Հայաստանի Հանրապետության մասնակցությամբ առեւտրային կազմակերպության տնօրենների խորհրդի (դիտորդ խորհուրդ) կազմում ընդգրկված լինելը, եթե այն ուղղակիորեն առնչվում է հանրային ծառայողի կամ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի պաշտոնավարման ոլորտի քաղաքականության իրականացման հետ՝ առանց վարձատրության կամ որեւէ այլ ձեւով փոխհատուցում ստանալու կամ ոչ հանրային ծառայողների կամ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց համար նախատեսված սոցիալական երաշխիքներից կամ այլ ծառայություններից կամ արտոնություններից օգտվելու իրավունքի.» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 42-րդ հոդվածի 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի անդամների պաշտոնային դրույքաչափը սահմանվում է «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ПУБЛИЧНОЙ СЛУЖБЕ”
Статья 1. Часть 7 статьи 4 Закона Республики Армения “О публичной службе” от 26 мая 2011 года, ЗР – 172 – Н (далее – Закон) после слов “руководителей государственных органов, действующих в сфере управления министерств Республики Армения, и их заместителей,” дополнить словами “за исключением начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Армения и его заместителей,”.
Статья 2. В части 7 статьи 4 Закона исключить слова “руководителя Аппарата Правительства Республики Армения (если законом не предусмотрено иное), его первого заместителя и заместителей;”,  после слов “помощников и советников руководителя Аппарата Президента Республики Армения,” исключить слова “руководителя Аппарата Правительства Республики Армения,”, а ту же часть после слов “должности руководителя административного района Еревана и его заместителя;” дополнить словами “должности Главного военного инспектора  Президента Республики Армения, его заместителей и Посла по особым поручениям;”, после слов “должности помощников и советников руководителя Аппарата Президента Республики Армения,  руководителя Аппарата Национального Собрания Республики Армения” дополнить словами “, эксперта фракции, депутатской группы, помощника депутата Национального Собрания Республики Армения на платной основе”.
Статья 3. В части 1 статьи 5 Закона:
1)  пункт 15 после слов “министры и их заместители; ” дополнить словами “начальник Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Армения и его заместители;”, после слов “руководители органов государственного управления при Правительстве, их заместители;” - словами “начальник Службы государственной охраны  Службы национальной безопасности при Правительстве Республики Армения и его заместители, начальник Уголовно-исполнительной службы Министерства юстиции Республики Армения и его заместители, директор Спасательной службы  Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Армения и его заместители, Главный судебный пристав Министерства юстиции Республики Армения и его заместители, Защитник прав человека Республики Армения;”, после слов “секретарь Совета национальной безопасности; советники” - словами “, Главный военный инспектор и его заместители, Посол по особым поручениям, пресс-секретарь”, в том же пункте исключить слова “руководитель Аппарата Правительства и его заместители;”;
2) пункт 18 после слов “руководителя Контрольной службы Президента Республики” дополнить словами “, начальника Специальной следственной службы”,  словосочетание “советников и помощников Президента Республики” после слова “советников” дополнить словами “, Главного военного инспектора, Посла по особым поручениям, пресс-секретаря”, после слов “для заместителей министров” – словами “, начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Армения и его заместителей”, после слов “министр иностранных дел” – словами “, для начальника Службы государственной охраны Службы национальной безопасности при Правительстве Республики Армения – начальник Службы национальной безопасности при Правительстве Республики Армения; для начальника Уголовно-исполнительной службы Министерства  юстиции Республики Армения, Главного судебного пристава Министерства юстиции Республики Армения - министр  юстиции Республики Армения; для директора Спасательной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Армения – министр по чрезвычайным ситуациям Республики Армения; для заместителей  Главного военного инспектора Президента Республики Армения - Главный военный инспектор Президента Республики Армения; для заместителя начальника Службы государственной охраны Службы национальной безопасности при Правительстве Республики Армения – начальник Службы государственной охраны Службы национальной безопасности при Правительстве Республики Армения; для заместителя начальника Уголовно-исполнительной службы Министерства  юстиции Республики Армения - начальник Уголовно-исполнительной службы Министерства  юстиции Республики Армения; для заместителя  Главного судебного пристава Министерства юстиции Республики Армения - Главный судебный пристав Министерства юстиции Республики Армения; для заместителя директора Спасательной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Армения - директор Спасательной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Армения”, а в том же пункте после слова “министра,” исключить слова “руководителя Аппарата Правительства, его заместителей,”, после слов “руководитель Аппарата Национального Собрания;” исключить слова “для заместителей руководителя Аппарата Правительства – руководитель Аппарата Правительства;”.
Статья 4. Пункт 8 части 3 статьи 24 Закона после слова “опыте” дополнить словами “или нахождение в составе совета директоров (наблюдательного совета)  коммерческой организации с участием Республики Армения в размере 75 процентов и более, если это относится непосредственно к осуществлению политики в должностной сфере публичного служащего или высокопоставленного должностного лица – без права на получение вознаграждения или компенсации в иной форме или права пользования предусмотренными для лиц, не  являющихся публичными служащими или высокопоставленными должностными лицами, социальными гарантиями либо другими услугами, либо льготами”.
Статья 5. Часть 2 статьи 42 Закона изложить в следующей редакции:
"2. Ставка должностного оклада членов Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц устанавливается Законом Республики Армения “Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности”.".