Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին
«ՊԵՏԱԿԱՆ ՊԱՇՏՈՆՆԵՐ ԶԲԱՂԵՑՐԱԾ ԱՆՁԱՆՑ ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ԵՐԱՇԽԻՔՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 10.06.2014
Հոդված 1. «Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2014 թվականի փետրվարի 4-ի ՀՕ-1-Ն օրենքի 9-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-րդ մասով.
«6. Սույն օրենքի 2-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետը չի տարածվում այն անձանց վրա, որոնք սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրվա դրությամբ առնվազն 10 տարի պաշտոնավարել են դատավորի պաշտոնում:
Սույն մասով նախատեսված անձանց` Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգրքի 167-րդ հոդվածի 1-ին մասի 5-րդ կետով եւ 4-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված հիմքերով, ինչպես նաեւ դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած վճռով անգործունակ ճանաչվելու հիմքերով դատավորի լիազորությունների դադարեցման դեպքերում նշանակվող կենսաթոշակի չափը հաշվարկվում է մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը որպես դատավոր զբաղեցրած վերջին պաշտոնի համար ստացած աշխատավարձի (պաշտոնային դրույքաչափի եւ դրա նկատմամբ սահմանված հավելավճարի հանրագումարի) գումարի եւ զրո ամբողջ ինը տասնորդական գործակցի արտադրյալի 55 տոկոսի չափով:
Եթե սույն մասով սահմանված կարգով հաշվարկված կենսաթոշակի չափը ցածր է սույն օրենքով սահմանված ընդհանուր կարգով հաշվարկվող կենսաթոշակի չափից, ապա կենսաթոշակը նշանակվում է սույն օրենքով սահմանված ընդհանուր կարգով:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О СОЦИАЛЬНЫХ ГАРАНТИЯХ ЛИЦАМ, ЗАНИМАВШИМ ГОСУДАРСТВЕННЫЕ ДОЛЖНОСТИ”
Принят 10.06.2014
Статья 1. Статью 9 Закона Республики Армения  “О социальных гарантиях лицам, занимавшим государственные должности” от 4 февраля 2014 года, ЗР-1-Н дополнить пунктом 6
“6. Пункт 3 части 1 статьи 2 настоящего Закона не распространяется на лиц, которые по состоянию на день вступления настоящего Закона в силу не менее 10 лет пребывали в должности прокурора.
Размер пенсии, назначаемой предусмотренным настоящей частью лицам в случаях прекращения полномочий судьи по основаниям, предусмотренным пунктом 5 части 1 и пунктом 2 части 4 статьи 167 Судебного Кодекса Республики Армения, а также по основанию признания недееспособными по вступившему в законную силу решению суда, исчисляется в размере 55 процентов от произведения суммы заработной платы (совокупность ставки должностного оклада и установленной к ней надбавки), полученной за последнюю занимаемую до вступления настоящего Закона в силу должность в качестве судьи,  и коэффициента в размере ноль целых девять десятых.
Если размер исчисленной в установленном настоящей частью порядке пенсии меньше размера пенсии, исчисляемой в установленном настоящим Законом общем порядке, то пенсия назначается в общем порядке, установленном настоящим Законом.”.