ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 1998 թվականի մայիսի 5-ի քաղաքացիական օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 133-րդ հոդվածի 3-րդ մասը «կարող են շրջանառության մեջ դրվել հատուկ թույլտվությամբ» բառերից հետո լրացնել «կամ կարող են տիրապետվել, օգտագործվել կամ տնօրինվել սոսկ որոշակի նպատակներով» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 149-րդ հոդվածի 2-րդ մասում՝
1) առաջին նախադասությունը «բացառությամբ» բառից հետո լրացնել «սոցիալական նպատակով թողարկվող անվանական արժեթղթերի եւ» բառերով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ երրորդ նախադասությունով. «Սոցիալական նպատակով թողարկվող անվանական արժեթղթերով հավաստված իրավունքները կարող են փոխանցվել միայն ժառանգման կարգով, ինչպես նաեւ համապատասխան տեսակի արժեթղթի թողարկումը նախատեսող օրենքով նախատեսված այլ դեպքերում:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 153-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասը «հասարակ պահեստային վկայագիրը» բառերից հետո լրացնել «, ներդրումային ֆոնդի փայը» բառերով.
«2. Պարտատոմսը, բաժնետոմսը եւ ներդրումային ֆոնդի փայը ինվեստիցիոն (ներդրումային) արժեթղթեր են:».
«5. Սոցիալական նպատակներով թողարկվող արժեթղթերի տեսակները սահմանվում են օրենքով:»:
Հոդված 4. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 161.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 161.1. Սոցիալական նպատակներով թողարկվող արժեթղթերը
1. Սոցիալական նպատակներով թողարկվող արժեթուղթ է համարվում անվանական այն արժեթուղթը, որը հավաստում է դրա տիրոջ (քաղաքացու) իրավունքը օրենքով սահմանված կարգով եւ պայմաններով կենսաթոշակ կամ կենսաթոշակային օրենսդրությամբ նախատեսված դեպքերում՝ այլ գումարներ ստանալու իրավունքը (կենսաթոշակային ֆոնդերի կողմից թողարկված արժեթուղթ):
2. Սոցիալական նպատակներով թողարկվող արժեթուղթը կարող է տիրապետվել, օգտագործվել եւ տնօրինվել բացառապես օրենքով սահմանված կարգով կենսաթոշակ կամ այլ սոցիալական ապահովության գումար ստանալու նպատակով, բացառությամբ օրենքով սահմանված դեպքերի:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 446-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Հայաստանի Հանրապետության կենսաթոշակային օրենսդրությամբ նախատեսված դեպքերում լռությունը կարող է համարվել որպես երրորդ անձի կողմից պայմանագրով իր իրավունքից օգտվելու ցանկության հայտնում:»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 968.12-րդ հոդվածի 1-ին մասը «ֆոնդի կառավարչին» բառերից հետո լրացնել «կամ այլ անձի, ներառյալ՝ պետությանը» բառերով:

Статья 1. Часть 3 статьи 133 Гражданского кодекса Республики Армения от 5 мая 1998 года (далее – Кодекс) после слов “могут быть введены в оборот по специальному разрешению” дополнить словами “или которыми могут обладать, пользоваться или распоряжаться только в определенных целях”.
Статья 2. В части 2 статьи 149 Кодекса:
1) первое предложение после слов “за исключением” дополнить словами “именных ценных бумаг, выпускаемых в социальных целях, и”;
2) часть дополнить третьим предложением следующего содержания: “Права, удостоверенные именными ценными бумагами, выпускаемыми в социальных целях, могут передаваться только в порядке наследования, а также в других случаях, предусмотренных законом, предусматривающих выпуск ценных бумаг соответствующего вида.”.
Статья 3. В статье 153 Кодекса:
1) часть 1 после слов “простое складское свидетельство” дополнить словами “, доля в инвестиционном фонде”,
“2. Облигация, акция и доля в инвестиционном фонде являются инвестиционными ценными бумагами.”;
“5. Виды ценных бумаг, выпускаемых в социальных целях, устанавливаются законом.”.
Статья 4. Кодекс дополнить статьей 161.1 следующего содержания:
“Статья 161.1. Ценные бумаги, выпускаемые в социальных целях
1. Ценной бумагой, выпускаемой в социальных целях, является именная ценная бумага, которая удостоверяет право ее владельца (гражданина) на получение в установленных законом порядке и условиях пенсии или право получения других сумм (ценные бумаги, выпускаемые пенсионными фондами) – в случаях, предусмотренных пенсионным законодательством.
2. Обладание, пользование и распоряжение ценной бумагой, выпущенной в социальных целях, может иметь место исключительно в целях получения в установленном законом порядке пенсии или другой суммы социального обеспечения, за исключением случаев, установленных законом.”.
Статья 5. Часть 2 статьи 446 Кодекса дополнить новым предложением следующего содержания: “В случаях, предусмотренных пенсионным законодательством Республики Армения, молчание может быть сочтено выражением третьим лицом желания воспользоваться своим правом по договору.”.
Статья 6. Часть 1 статьи 968.12 Кодекса после слов “управляющему фондом” дополнить словами “или другому лицу, включительно - государству”.