Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2013 թվականի դեկտեմբերի 5-ի վարչական դատավարության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 3-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ մասով.
«5. Վարչական դատարան կարող են դիմել նաեւ դատավորները Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգրքի 96.3-րդ հոդվածով նախատեսված դեպքերում՝ դատավորների գնահատման հանձնաժողովի գնահատման արդյունքների վերաբերյալ որոշումները վիճարկելու վերաբերյալ գործերով:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 182-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ կետով.
«4. Արդարադատության խորհուրդն ընդունել է որոշում, որով տվյալ դատական ակտը կայացրած դատավորը ենթարկվել է կարգապահական պատասխանատվության՝ Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգրքի 153-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին եւ 2-րդ կետերով նախատեսված հիմքերից որեւէ մեկով:»:
Հոդված 3. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 31.1-ին գլխով.
«ԳԼՈՒԽ 31.1
ԴԱՏԱՎՈՐՆԵՐԻ ԳՆԱՀԱՏՄԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՈՐՈՇՈՒՄՆԵՐԻ ՎԻՃԱՐԿՄԱՆ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ԳՈՐԾԵՐԻ ՎԱՐՈՒՅԹԸ
Հոդված 222.1. Դատավորների գնահատման հանձնաժողովի որոշումների վիճարկման վերաբերյալ գործերը
1. Վարչական դատարան կարող են դիմել դատավորները՝ Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգրքի 96.3-րդ հոդվածով նախատեսված դեպքերում՝ դատավորների գնահատման հանձնաժողովի գնահատման արդյունքների վերաբերյալ որոշումները վիճարկելու պահանջով:
2. Սույն գլխով նախատեսված գործերով դատավորը կարող է դիմել վարչական դատարան դատավորների գնահատման հանձնաժողովի որոշումը ստանալուց հետո՝ մեկամսյա ժամկետում:
3. Սույն գլխով նախատեսված գործերը վարչական դատարանը քննում է կոլեգիալ՝ 5 դատավորի կազմով:
4. Սույն գլխով նախատեսված գործերի վրա տարածվում են վիճարկման հայցին վերաբերող կանոնները՝ այնքանով, որքանով դրանք կիրառելի են սույն գլխով նախատեսված գործերի քննության վրա:»:

Статья 1. Статью 3 Кодекса административного судопроизводства Республики Армения (далее – Кодекс) от 5 декабря 2013 года дополнить частью 5 следующего содержания:
“5. В случаях, предусмотренных статьей 96.3 Судебного кодекса Республики Армения, в Административный суд могут обращаться  также судьи по делам об оспаривании решений Комиссии по оценке судей относительно результатов оценки.”.
Статья 2. Часть 1 статьи 182 Кодекса дополнить пунктом 4 следующего содержания:
“4) Совет правосудия принял решение, по которому судья, вынесший данный судебный акт, был привлечен к административной ответственности по одному из оснований, предусмотренных пунктами 1 и 2 части 2 статьи 153  Судебного кодекса Республики Армения.”.
Статья 3. Кодекс дополнить главой 31.1 следующего содержания:
“ГЛАВА 31.1
ПРОИЗВОДСТВО ПО ДЕЛАМ ОБ ОСПАРИВАНИИ РЕШЕНИЙ КОМИССИИ ПО ОЦЕНКЕ СУДЕЙ
Статья 221.1. Дела об оспаривании решений Комиссии по оценке судей
1. В случаях, предусмотренных статьей 96.3 Судебного кодекса Республики Армения, в Административный суд могут обращаться судьи с требованием об оспаривании решений Комиссии по оценке судей относительно результатов оценки.
2. По предусмотренным настоящей главой делам судья может обращаться в Административный суд в месячный срок после получения решения Комиссии по оценке судей.
3. Дела, предусмотренные настоящей главой, рассматриваются Административным судом коллегиально в составе 5 судей.
4. Правила, относящиеся к иску об оспаривании, распространяются на предусмотренные настоящей главой дела в той мере, в какой они применимы к рассмотрению дел, предусмотренных настоящей главой.”.