«ԸՆԴԵՐՔԻ ՄԱՍԻՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԳԻՐՔ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Ընդերքի մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենսգիրք» Հայաստանի Հանրապետության 2011 թվականի նոյեմբերի 28-ի ՀՕ-280-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) վերնագիրը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԸՆԴԵՐՔԻ ՄԱՍԻՆ ՕՐԵՆՍԳԻՐՔ»:
Հոդված 2. Oրենսգրքի ամբողջ տեքստում «բնության եւ շրջակա միջավայր» բառերը եւ դրանց հոլովաձեւերը փոխարինել «շրջակա միջավայր» բառերով եւ դրանց հոլովաձեւերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 7-րդ հոդվածում՝
1) 3-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել.
2) 6-րդ մասի «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով» բառերը փոխարինել «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման եւ փորձաքննության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով» բառերով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 36-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2) կառավարության սահմանած դեպքերում շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության նախնական գնահատման հայտը, այդ թվում՝ բնապահպանական միջոցառումների ծրագիրը:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 39-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2) շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության նախնական գնահատման հայտը, այդ թվում՝ բնապահպանական միջոցառումների ծրագիրը:»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 40-րդ հոդվածի 2-րդ եւ 3-րդ մասերում «15-օրյա» բառը փոխարինել «մինչեւ 30-օրյա» բառերով:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 40-րդ հոդվածի 4-րդ մասում «45-օրյա» բառը փոխարինել «մինչեւ 60-օրյա» բառերով:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 42-րդ հոդվածի 7-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«7. Երկրաբանական ուսումնասիրության ժամկետի երկարաձգման համար ներկայացված դիմումի նկատմամբ կիրառվում են սույն օրենսգրքի 40-րդ հոդվածի 2-4-րդ եւ 7-րդ մասերով սահմանված կանոնները:»:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 43-րդ հոդվածի 3-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Ընդերքի տեղամասի ընդլայնման համար ներկայացված դիմումի նկատմամբ կիրառվում են սույն օրենսգրքի 40-րդ հոդվածի 2-4-րդ եւ 7-րդ մասերով սահմանված կանոնները:»:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 44-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-ին մասով.
«2.1. Երկրաբանական ուսումնասիրության ծրագրի փոփոխության համար ներկայացված դիմումի նկատմամբ կիրառվում են սույն օրենսգրքի 40-րդ հոդվածի 2-4-րդ մասերով սահմանված կանոնները:»:
Հոդված 11. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 48.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 48.1. Օգտակար հանածոյի արդյունահանման իրավունք հայցելու նպատակով շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության նախնական գնահատման հայտը
1. Օգտակար հանածոյի արդյունահանման իրավունք հայցելու նպատակով իրավաբանական անձը լիազոր մարմին է ներկայացնում շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության նախնական գնահատման հայտը: Լիազոր մարմինը հայտը ստանալուց հետո՝ 5-օրյա ժամկետում, այն ներկայացնում է շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտում բնապահպանության բնագավառի պետական կառավարման լիազոր մարմին: Հայտը ստանալուց հետո` մինչեւ 30-օրյա ժամկետում, Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված դեպքերում շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտում բնապահպանության բնագավառի պետական կառավարման լիազոր մարմինը տրամադրում է շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման տեխնիկական առաջադրանք:
2. Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված դեպքերում շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատականը կազմելու համար համապատասխան տեխնիկական առաջադրանք մինչեւ 30-օրյա ժամկետում չտրամադրվելու դեպքում շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտի բնապահպանության բնագավառի պետական կառավարման լիազոր մարմնի իրավասու անձն օրենքով սահմանված կարգով կրում է պատասխանատվություն, իսկ դիմումատուն շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման հաշվետվությունը կազմում է իր հայեցողությամբ:
3. Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատականը կազմելու համար համապատասխան տեխնիկական առաջադրանքը շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտում բնապահպանության բնագավառի պետական կառավարման լիազոր մարմնից ստանալուց հետո՝ 5-օրյա ժամկետում, լիազոր մարմինն այդ մասին ծանուցում է իրավաբանական անձին:»:
Հոդված 12. Օրենսգրքի 49-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակության 11-րդ կետով.
«11) շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության իրականացման համար սահմանված պետական տուրքի անդորրագիրը:»:
Հոդված 13. Օրենսգրքի 50-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2-րդ մասով.
«2. Օգտակար հանածոյի արդյունահանման նպատակով ընդերքօգտագործումը, առանց սահմանված կարգով պետական փորձաքննությունների ենթարկված նախագծի, արգելվում է:»:
Հոդված 14. Օրենսգրքի 51-րդ հոդվածի տեքստը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Օգտակար հանածոյի արդյունահանման իրավունք հայցելու նպատակով ներկայացված դիմումի գրանցման օրվանից հետո` 5-օրյա ժամկետում, լիազոր մարմինը ծանուցում է դիմումատուին դիմումի գրանցման մասին:
2. Օգտակար հանածոյի արդյունահանման իրավունք հայցելու նպատակով ներկայացված դիմումի գրանցման օրվանից հետո` 10-օրյա ժամկետում, լիազոր մարմինը քննարկում է դիմումին կից ներկայացված նախագիծը եւ ներկայացնում է սույն օրենքով սահմանված տեխնիկական անվտանգության փորձաքննության՝
1) տեխնիկական անվտանգության ապահովման ոլորտի պետական կառավարման լիազոր մարմինը նախագիծը ստանալուց հետո` մինչեւ 60-օրյա ժամկետում, տրամադրում է համապատասխան փորձաքննական եզրակացություն օգտակար հանածոյի արդյունահանման նախագծի վերաբերյալ: Համապատասխան եզրակացություն մինչեւ 60-օրյա ժամկետում չտրամադրվելու դեպքում այն համարվում է դրական, իսկ լիազոր մարմնի իրավասու անձը օրենքով սահմանված կարգով կրում է պատասխանատվություն.
2) եթե դիմումատուի ներկայացրած նախագիծը թերի է, ապա տեխնիկական անվտանգության ապահովման ոլորտի պետական կառավարման լիազոր մարմինը նախագիծն ստանալուց հետո՝ 5-օրյա ժամկետում, տեղեկացնում է լիազոր մարմնին՝ նշելով թերությունները: Լիազոր մարմինը տեղեկությունն ստանալուց հետո՝ 5-օրյա ժամկետում, այդ մասին տեղեկացնում է դիմումատուին: Դիմումատուն ծանուցումն ստանալուց հետո` 10-օրյա ժամկետում, վերացնում է նշված թերությունները: Եթե նշված թերությունները սահմանված ժամկետում չեն վերացվում, ապա լիազոր մարմինն այդ հիմքով մերժում է դիմումը.
3) լիազոր մարմինը նախագծի ուղղված տարբերակն ստանալուց հետո՝ 5-օրյա ժամկետում, այն ներկայացնում է տեխնիկական անվտանգության փորձաքննության:
3. Օգտակար հանածոյի արդյունահանման իրավունք հայցելու նպատակով ներկայացված դիմումի գրանցման օրվանից հետո` 10-օրյա ժամկետում, լիազոր մարմինը շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման հաշվետվությունը՝ կից փաստաթղթերով եւ պետական տուրքի անդորրագրով, ներկայացնում է շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության:
4. Շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտում բնապահպանության բնագավառի պետական կառավարման լիազոր մարմինը շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման հաշվետվությունն ստանալուց հետո` մինչեւ 100-օրյա ժամկետում, տրամադրում է համապատասխան փորձաքննական եզրակացություն՝ շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման վերաբերյալ:
5. Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման վերաբերյալ համապատասխան փորձաքննական եզրակացություն մինչեւ 100-օրյա ժամկետում չտրամադրվելու դեպքում այն համարվում է դրական, իսկ լիազոր մարմնի իրավասու անձն օրենքով սահմանված կարգով կրում է պատասխանատվություն:
6. Եթե դիմումատուի ներկայացրած՝ շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման հաշվետվությունը կազմված է թերի, ապա շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտում բնապահպանության բնագավառի պետական կառավարման լիազոր մարմինը գնահատման հաշվետվությունն ստանալուց հետո՝ 10-օրյա ժամկետում, տեղեկացնում է լիազոր մարմնին՝ նշելով թերությունները: Լիազոր մարմինը տեղեկությունը ստանանալուց հետո՝ 5-օրյա ժամկետում, այդ մասին ծանուցում է դիմումատուին: Դիմումատուն ծանուցումն ստանալուց հետո` 10-օրյա ժամկետում, վերացնում է նշված թերությունները: Եթե նշված թերությունները սահմանված ժամկետում չեն վերացվում, ապա լիազոր մարմինն այդ հիմքով մերժում է դիմումը:
7. Լիազոր մարմինը շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման հաշվետվության լրամշակված տարբերակն ստանալուց հետո՝ 5-օրյա ժամկետում, այն ներկայացնում է շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության: Սույն օրենսգրքով սահմանված ժամկետում շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննական եզրակացություն չտրամադրվելու դեպքում այն համարվում է դրական, իսկ լիազոր մարմնի իրավասու անձն օրենքով սահմանված կարգով կրում է պատասխանատվություն:
8. Փորձաքննական դրական եզրակացություններն ստանալուց հետո լիազոր մարմինը դիմումի գրանցման օրվանից հետո` մինչեւ 180-օրյա ժամկետում, որոշում է ընդունում դիմումի վերաբերյալ, որի մասին գրավոր ծանուցում է դիմումատուին: Եթե սույն մասով սահմանված ժամկետում լիազոր մարմինը դիմումի վերաբերյալ որոշում չի ընդունում, ապա դիմումը համարվում է բավարարված, իսկ լիազոր մարմնի իրավասու անձն օրենքով սահմանված կարգով կրում է պատասխանատվություն:
9. Եթե դիմումատուի ներկայացրած փաստաթղթերը թերի են, կամ ներկայացված արդյունահանման նախագիծը, ինչպես նաեւ դիմումատուի ֆինանսական եւ տեխնիկական կարողությունների ու միջոցների մասին տեղեկությունները չեն համապատասխանում օրենսդրությամբ սահմանված պահանջներին, ապա լիազոր մարմինը դիմումի գրանցման օրվանից հետո՝ 10-օրյա ժամկետում, տեղեկացնում է դիմումատուին այդ մասին: Դիմումատուն ծանուցումն ստանալուց հետո` 10-օրյա ժամկետում, վերացնում է նշված թերությունները: Եթե նշված թերությունները սահմանված ժամկետում չեն վերացվում, ապա լիազոր մարմինն այդ հիմքով մերժում է դիմումը:
10. Եթե երկու կամ ավելի անձ դիմում է ներկայացրել ընդերքի միեւնույն տեղամասի կամ ընդերքի այնպիսի տեղամասերի համար, որոնք ունեն ընդհանուր մաս, ապա նախապատվությունը տրվում է արտոնյալ դիմումատուին, իսկ վերջինիս բացակայության դեպքում` այն անձին, որի դիմումն առաջինն է գրանցվել:
11. Լիազոր մարմինը մերժում է դիմումը, եթե`
1) դիմումին կից ներկայացված փաստաթղթերը կամ դրանցում բերված տեղեկությունները կեղծ են.
2) դիմումում նշված ընդերքի տեղամասը կամ դրա մի մասն այլ ընդերքօգտագործման իրավունքի օբյեկտ է.
3) ընդերքի այն տեղամասը, որի նկատմամբ դիմումատուն հավակնում է ստանալ օգտակար հանածոյի արդյունահանման իրավունք, գերազանցում է դիմումատուի կողմից օգտակար հանածոյի արդյունահանման` համառոտ նախագծով նախատեսված ընդերքօգտագործման աշխատանքների իրականացման համար պահանջվող տարածքը.
4) օգտակար հանածոյի արդյունահանման իրավունքի տրամադրումը հակասում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության, այդ թվում` Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ապահովման, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերի պահանջներին.
5) սույն օրենսգրքի 30-րդ հոդվածի 5-րդ մասի 3-5-րդ կետերով նախատեսված հիմքերով դադարեցվել է դիմումատուի` նախկինում ունեցած ընդերքօգտագործման որեւէ իրավունք.
6) սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված ժամկետները խախտվել են.
7) ընդերքի տեղամասը գտնվում է սույն օրենսգրքի 26-րդ հոդվածով սահմանված տարածքներում:
12. Դիմումի մերժման որոշման մեջ նշվում են մերժման բոլոր հիմքերը:
13. Սույն հոդվածով չսահմանված այլ հիմքերով դիմումի մերժումն արգելվում է:
14. Օգտակար հանածոյի արդյունահանման նպատակով ընդերքօգտագործումը, առանց սահմանված կարգով պետական փորձաքննությունների ենթարկված նախագծի, արգելվում է:»:
Հոդված 15. Օրենսգրքի 52-րդ հոդվածն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 16. Օրենսգրքի 55-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5.1-ին մասով.
«5.1. Օգտակար հանածոյի արդյունահանման թույլտվության ժամկետի երկարաձգման համար ներկայացված դիմումի նկատմամբ կիրառվում են սույն օրենսգրքի 51-րդ հոդվածի 2-4-րդ մասերով սահմանված կանոնները:»:
Հոդված 17. Օրենսգրքի 56-րդ հոդվածի 6-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«6. Օգտակար հանածոյի արդյունահանման նպատակով տրամադրված տեղամասի ընդլայնման համար ներկայացված դիմումի նկատմամբ կիրառվում են սույն օրենսգրքի 51-րդ հոդվածի 2-4-րդ մասերով սահմանված կանոնները:»:
Հոդված 18. Օրենսգրքի 57-րդ հոդվածի 4-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4. Օգտակար հանածոյի արդյունահանման նախագծի փոփոխության համար ներկայացված դիմումի նկատմամբ կիրառվում են սույն օրենսգրքի 51-րդ հոդվածի 2-4-րդ մասերով սահմանված կանոնները:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ О НЕДРАХ”
Статья 1. Название Закона Республики Армения “Кодекс Республики Армения о недрах” от 28 ноября 2011 года, ЗР-280-Н (далее – Кодекс) изложить в следующей редакции:
КОДЕКС О НЕДРАХ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ”.
Статья 2. Во всем тексте Кодекса слова “природа и окружающая среда” и их грамматические формы заменить словами “окружающая среда” и их грамматическими формами.
Статья 3. В статье 7 Кодекса:
1) часть 3 признать утратившей силу;
2) в части 6 слова “ Законом Республики Армения “Об экспертизе воздействия на окружающую среду” ” заменить словами “ Законом Республики Армения “Об оценке и экспертизе воздействия на окружающую среду” ”.
Статья 4. Пункт 2 части 3 статьи 36 Кодекса изложить в следующей редакции:
“2) заявка на предварительную оценку воздействия на окружающую среду, в том числе программа природоохранных мероприятий, - в случаях, установленных Правительством.”.
Статья 5. Пункт 2 части 3 статьи 39 Кодекса изложить в следующей редакции:
“2) заявка на предварительную оценку воздействия на окружающую среду, в том числе программа природоохранных мероприятий.”.
Статья 6. В частях 2 и 3 статьи 40 Кодекса слова “в 15-дневный срок” заменить словами “в срок до 30 дней”.
Статья 7. В части 4 статьи 40 Кодекса слова “ в 45-дневный срок” заменить словами “в срок до 60 дней”.
Статья 8. Часть 7 статьи 42 Кодекса изложить в следующей редакции:
“7. К заявлению, представленному для продления срока геологического изучения, применяются правила, установленные частями 2-4 и 7 статьи 40 Кодекса.”.
Статья 9. Часть 3 статьи 43 Кодекса изложить в следующей редакции:
“3. К заявлению, представленному для расширения участка недр, применяются правила, установленные частями 2-4 и 7 статьи 40 Кодекса.”.
Статья 10. Статью 44 Кодекса дополнить частью 2.1 следующего содержания:
“2.1. К заявлению, представленному для изменения программы геологического изучения, применяются правила, установленные частями 2-4 статьи 40 Кодекса.”.
Статья 11. Кодекс дополнить статьей 48.1 следующего содержания:
Статья 48.1. Заявка на предварительную оценку воздействия на окружающую среду в целях испрашивания права на добычу полезн ого ископаем ого
1. Юридическое лицо в целях испрашивания права на добычуполезного ископаемого представляет в уполномоченный орган заявку на предварительную оценку воздействия на окружающую среду. Уполномоченный орган в 5-дневный срок после получения заявки представляет ее в уполномоченный орган государственного управления областью охраны природы в сфере охраны окружающей среды. Уполномоченный орган государственного управления областью охраны природы в сфере охраны окружающей среды в установленных законодательством Республики Армения случаях предоставляет техническое задание на проведение оценки воздействия на окружающую среду в срок до 30 дней после получения заявки.
2. При непредоставлении в установленных законодательством Республики Армения случаях соответствующего технического задания для составления оценки воздействия на окружающую среду в срок до 30 дней компетентное лицоуполномоченного органа государственного управления областью охраны природы в сфере охраны окружающей среды несет ответственность в установленном законом порядке, азаявитель составляет отчет об оценке воздействия на окружающую среду по своему усмотрению.
3. Уполномоченныйорган в 5-дневный срок после получения отуполномоченного органа государственного управления областью охраны природы в сфере охраны окружающей среды технического задания для составления оценкивоздействия на окружающую среду уведомляет об этом юридическое лицо.”.
Статья 12. Часть 2 статьи 49 Кодекса дополнить пунктом 11 следующего содержания:
“11) квитанция об уплате государственной пошлины, установленной за осуществление экспертизы воздействия на окружающую среду.”.
Статья 13. Статью 50 Кодекса дополнить частью 2 следующего содержания:
“2. Запрещается пользование недрами в целях добычи полезного ископаемого без проекта, подвергнутого в установленном порядке государственным экспертизам.”.
Статья 14. Текст статьи 51 Кодекса изложить в следующей редакции:
“1. Уполномоченный орган уведомляет заявителя о регистрации заявления в 5-дневный срок со дня регистрации заявления, представленного в целях испрашивания права на добычу полезного ископаемого.
2. Уполномоченный орган в 10-дневный срок со дня регистрации заявления, представленного в целях испрашивания права на добычу полезного ископаемого, рассматривает представленный в приложении к заявлению проект и представляет на установленную настоящим Законом экспертизу технической безопасности:
1) уполномоченный орган государственного управления в сфере обеспечения технической безопасности в срок до 60 дней после получения проекта предоставляет соответствующее техническое заключение о проекте добычи полезного ископаемого. В случае непредоставлениясоответствующего заключения в срок до 60 дней оно считается положительным, а компетентное лицо уполномоченного органа несет ответственность в порядке, установленном законом;
2) если представленный заявителем проект неполный, то уполномоченный орган государственного управления в сфере обеспечения технической безопасности уведомляет уполномоченный орган в 5-дневный срок после получения проекта - с указанием недостатков. Уполномоченный орган уведомляет об этом заявителя в 5-дневный срок после получения сведения. Заявитель устраняет указанные недостатки в 10-дневный срок после получения уведомления. Если указанные недостатки в установленный срок не устраняются, то уполномоченный орган отклоняет заявление по этому основанию;
3) уполномоченный орган в 5-дневный срок после получения исправленного варианта проекта представляет его на экспертизу технической безопасности.
3. Уполномоченный орган в 10-дневный срок со дня регистрации заявления, представленного в целях испрашивания права на добычу полезного ископаемого, представляет отчет об оценке воздействия на окружающую среду с приложенными документами и квитанцией об уплате государственной пошлины за экспертизу воздействия на окружающую среду.
4. Уполномоченный орган государственного управления областью охраны природы в сфере охраны окружающей среды предоставляет соответствующее экспертное заключение об оценке воздействия на окружающую среду в срок до 100 дней после получения отчета об оценке воздействия на окружающую среду.
5. В случае непредоставления соответствующего экспертного заключения об оценке воздействия на окружающую среду в срок до 100 дней оно считается положительным, а компетентное лицо уполномоченного органа несет ответственность в порядке, установленном законом.
6. Если представленный заявителем отчет об оценке воздействия на окружающую среду составлен с недостатками, то уполномоченный орган государственного управления областью охраны природы в сфере охраны окружающей среды уведомляет уполномоченный орган в 10-дневный срок после получения отчета об оценке - с указанием недостатков. Уполномоченный орган уведомляет заявителя об этом в 5-дневный срок после получения сведения. Заявитель устраняет указанные недостатки в 10-дневный срок после получения уведомления. Если указанные недостатки в установленный срок не устраняются, то уполномоченный орган отклоняет заявление по этому основанию.
7. Уполномоченный орган в 5-дневный срок после получения доработанного варианта отчета об оценке воздействия на окружающую среду представляет его на экспертизу воздействия на окружающую среду. В случае непредоставления экспертного заключения о воздействии на окружающую среду в установленный настоящим Кодексом срок оно считается положительным, а компетентное лицо уполномоченного органа несет ответственность в порядке, установленном законом.
8. Уполномоченный орган после получения положительных экспертных заключений принимает решение по заявлению в срок до 180 дней со дня регистрации заявления, о чем письменно уведомляет заявителя. Если уполномоченный орган не принимает решение по заявлению в установленный настоящей частью срок, то заявление считается удовлетворенным, а компетентное лицо уполномоченного органа несет ответственность в порядке, установленном законом.
9. Если представленные заявителем документы неполные или представленный проект добычи, а также сведения заявителя о его финансовых и технических возможностях и средствах не соответствуют установленным законодательством требованиям, то уполномоченный орган уведомляет об этом заявителя в 10-дневный срок со дня регистрации заявления. Заявитель устраняет указанные недостатки в 10-дневный срок после получения уведомления. Если указанные недостатки в установленный срок не устраняются, то уполномоченный орган отклоняет заявление по этому основанию.
10. Если для одного и того же участка недр или участков недр, имеющих общую часть, представлено заявление двумя и более лицами, то предпочтение отдается привилегированному заявителю, а при отсутствии последнего – лицу, заявление которого зарегистрированопервым.
11. Уполномоченный орган отклоняет заявление, если:
1) представленные в приложении к заявлению документы или приведенные в них сведения являются ложными;
2) указанный в заявлении участок недр или его часть является объектом иного права пользования недрами;
3) участок недр, в отношении которого заявитель претендует на получение права на добычу полезного ископаемого, превышает территорию, требуемую заявителем для осуществления работ по использованию недр, предусмотренных кратким проектом добычы полезного ископаемого;
4) предоставление права на добычу полезного ископаемого противоречит требованиям законодательства Республики Армения, в том числе обеспечения национальной безопасности Республики Армения, а также требованиям международных договоров Республики Армения;
5) прекращено какое-либо из ранее имеющихся прав пользования недрами заявителя по основаниям, установленным пунктами 3–5 части 5 статьи 30 настоящего Кодекса;
6) нарушены сроки, установленные частью 1 настоящей статьи;
7) участок недр находится на территориях, установленных статьей 26 настоящего Кодекса.
12. В решении об отклонении заявления указываются все основания отказа.
13. З апрещается отклонение заявления по другим не установленным настоящей статьей основаниям.
14. Запрещается пользование недрами в целях добычи полезного ископаемого без проекта, подвергнутого в установленном порядке государственным экспертизам.”.
Статья 15. Статью 52 Кодекса признать утратившей силу.
Статья 16. Статью 55 Кодекса дополнить частью 5.1 следующего содержания:
“5.1. К заявлению, представленному для продления срока разрешения на добычу полезного ископаемого, применяются правила, установленные частями 2-4 статьи 51 настоящего Кодекса.”.
Статья 17. Часть 6 статьи 56 Кодекса изложить в следующей редакции:
“6. К заявлению, представленному для расширения участка, предоставленного в целях добычи полезного ископаемого, применяются правила, установленные частями 2-4 статьи 51 настоящего Кодекса.”.
Статья 18. Часть 4 статьи 57 Кодекса изложить в следующей редакции:
“4. К заявлению, представленному для изменения проекта добычи полезного ископаемого, применяются правила, установленные частями 2-4 статьи 51 настоящего Кодекса.”.
Статья 19. Настоящий Закон вступает в силу со дня, следующего за днем его официального опубликования.