ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 1998 թվականի մայիսի 5-ի քաղաքացիական օրենսգիրքը (այսուհետ` Օրենսգիրք) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 14.1-ին գլխով.
«ԳԼՈՒԽ  14.1
ԱՊԱՀՈՎՎԱԾ   ԻՐԱՎՈՒՆՔ
Հոդված 225.1. Ապահովված իրավունքի հասկացությունը եւ առարկան
1. Ապահովված իրավունքը օրենքի կամ պայմանագրի ուժով, ի ապահովումն պարտավորության կատարման, գույքի կամ գույքային իրավունքի կամ պարտավորական իրավունքի նկատմամբ պարտատիրոջ իրավունքն է:
2. Անշարժ գույքի գրավի հետ կապված հարաբերությունները կարգավորվում են սույն օրենսգրքի 15 գլխով:
3. Ապահովված իրավունքի առարկան կարող է լինել ցանկացած գույք, այդ թվում` գույքային իրավունք, բացառությամբ շրջանառությունից հանված գույքի, պարտատիրոջ անձի հետ անխզելիորեն կապված պահանջների, ներառյալ՝ ալիմենտի, կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասի հատուցման պահանջների, պետական (գանձապետական) անվանական այն արժեթղթերի, որոնց թողարկման պայմաններով կնախատեսվեն, որ այդ արժեթղթերը գրավադրման ենթակա չեն, եւ այն իրավունքների, որոնց զիջելն այլ անձի արգելված է օրենքով:
4. Ապահովված իրավունքը տարածվում է նաեւ այն գույքի վրա, որն ուղղակի կամ անուղղակի առաջանում է ապահովված իրավունքի առարկայի օգտագործումից, տիրապետումից կամ տնօրինումից, ինչպես նաեւ ապահովված իրավունքի առարկայի ապահովագրական փոխհատուցումից, բացառությամբ օրենքով եւ պայմանագրով սահմանված դեպքերի։
5. Ապահովված իրավունքը ծագում եւ գործում է պարտավորության ծագման պահից մինչեւ պարտավորության պատշաճ կատարումը։
6. Ապահովման պայմանագրով ապահովված իրավունքի առարկայի նկարագրությունը լինում է ընդհանուր կամ որոշակի: Այն դեպքում, երբ ապահովված իրավունքի առարկան հնարավոր է որոշել որոշիչ կամ նկարագրական հատկանիշներով, ապա ապահովված իրավունքի առարկայի որոշակի նկարագրությունը պարտադիր է:
7. Ապահովված իրավունքի առարկայի վրա առանց դատարան դիմելու բռնագանձումն իրականացվում է սույն օրենսգրքի 249 հոդվածով սահմանված կարգով, եթե՝
1) դա նախատեսված է պայմանագրով, կամ
2)  առկա է ապահովված անձի (պարտատիրոջ) եւ պարտապանի միջեւ կնքված գրավոր համաձայնություն, իսկ եթե պայմանագիր կնքելու համար պահանջվել է երրորդ անձի համաձայնություն կամ թույլտվություն, ապա նաեւ վերջինիս գրավոր համաձայնությունը` առանց դատարանի վճռի գրավ դրված գույքի իրացման մասին:
8. Ապահովված իրավունքի առարկայի վրա դատական կարգով բռնագանձումն իրականացվում է սույն օրենսգրքի 249.1 հոդվածի պահանջներին համապատասխան։
Հոդված 225.2. Ապահովված իրավունքների նախապատվությունը
1. Ապահովված իրավունքի առարկայի արժեքից բավարարում ստանալու նախապատվության իրավունքը որոշվում է միասնական գրանցամատյանում գրանցված ապահովված իրավունքի գրանցման առաջնահերթությամբ, եթե այլ բան նախատեսված չէ սույն օրենսգրքով կամ ապահովված անձանց (պարտատերերի) միջեւ կնքված պայմանագրով:
2. Ապահովված իրավունքի գրանցումն առաջացնում է նախապատվության իրավունք նույն շարժական գույքի նկատմամբ չգրանցված ապահովված իրավունքի նկատմամբ, եթե այլ բան նախատեսված չէ սույն օրենսգրքով կամ ապահովված անձանց (պարտատերերի) միջեւ կնքված պայմանագրով:
3. Ապագայում ձեռք բերվող շարժական գույքի կամ ապահովված իրավունքի առարկա շարժական գույքի նկարագիրն ընդհանուր լինելու դեպքերում շարժական գույքի նկատմամբ նախապատվության իրավունք ունի այն անձը, ում ֆինանսավորմամբ ձեռք է բերվում շարժական գույքը։
4. Պարտապանի կողմից ապահովված իրավունքի առարկա հանդիսացող շրջանառության մեջ գտնվող շարժական գույքն օտարելու ժամանակ գրանցված ապահովված իրավունքը տարածվում է այդ առարկայի օտարումից ստացված միջոցների վրա, եթե այլ բան նախատեսված չէ կողմերի համաձայնությամբ։
5. Գրանցման եղանակով նախապատվության իրավունք ձեռք բերած անձի կողմից ապահովված իրավունքը զիջվելու դեպքում այն ձեռք բերած անձի համար նախապատվության իրավունքը շարունակվում է:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 226-րդ հոդվածի 3-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Անշարժ գույքի գրավով ապահովված պարտավորության պարտատերը (գրավառուն) պարտապանի կողմից այդ պարտավորությունը չկատարվելու դեպքում գույքի տիրոջ (գրավատուի) մյուս պարտատերերի հանդեպ գրավ դրված գույքի արժեքից բավարարում ստանալու նախապատվության իրավունք ունի: Անշարժ գույքի գրավի պայմանագրից ծագող իրավունքը լիազորված մարմնի կողմից վարվող գրավի գրանցման մատյանում առավել վաղ գրանցած գրավառուն, մյուս` անշարժ գույքի գրավի պայմանագրերից ծագող իրենց իրավունքներն առավել ուշ գրանցած կամ չգրանցած գրավառուների հանդեպ գրավ դրված գույքի արժեքից բավարարում ստանալու նախապատվության իրավունք ունի:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 251-րդ հոդվածի 1-ին կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Գրավ դրված անշարժ գույքի իրացումից ստացված գումարից կամ գրավառուին կամ նրա նշած անձին ի սեփականություն անցած անշարժ գույքի արժեքից այդ գույքի վրա բռնագանձում տարածելու եւ իրացնելու համար ծախսերը վճարելու համար անհրաժեշտ գումարներ պահելուց հետո բավարարվում են գրավառուի` գրավով ապահովված պահանջները, իսկ մնացած գումարը տրվում է գրավատուին: Գրավառուի` անշարժ գույքի գրավով չապահովված պահանջները սույն կետով նախատեսված գումարից (արժեքից) բավարարվում են սույն օրենսգրքով եւ այլ օրենքներով սահմանված ընդհանուր կարգով:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНЯ В ГРАЖДАНСКИЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. Гражданский кодекс Республики Армения от 5 мая 1998 года (далее – Кодекс) дополнить Главой 14.1 следующего содержания:
“ГЛАВА 14.1.
ОБЕСПЕЧЕННОЕ ПРАВО
Статья 225.1. Понятие и предмет обеспеченного права”
1. Обеспеченное право – право кредитора в отношении имущества или имущественного права, или обязательственного права в обеспечение исполнения обязательства в силу закона или договора.
2. Отношения, связанные с залогом недвижимого имущества, регулируются Главой 15 настоящего Кодекса.
3. Предметом обеспеченного права может являться любое имущество, в том числе – имущественное право, за исключением изъятого из оборота имущества, неразрывно связанных с личностью кредитора требований, включая требования алиментов, компенсации вреда, причиненного жизни и здоровью, государственных (казначейских) именных ценных бумаг, условиями выпуска которых будет предусматриваться, что эти ценные бумаги не подлежат залогу, и тех прав, уступка которых другому лицу запрещено законом.
4. Обеспеченное право распространяется также на имущество, которое прямо или косвенно возникает из пользования, владения или распоряжения обеспеченным правом, а также из страхового возмещения предмета обеспеченного права, за исключением случаев, установленных законом и договором.
5. Обеспеченное право возникает и действует с момента возникновения обязательства до надлежащего исполнения обязательства.
6. Описание предмета права, обеспеченного договором страхования бывает общим или определенным. В случае, когда предмет обеспеченного права можно определить по определяющим или описательным признакам, определенное описание предмета обеспеченного права является обязательным.
7. Наложение взыскания на предмет обеспеченного права без обращения в суд осуществляется в порядке, установленном статьей 249 настоящего Кодекса, если:
1) это предусмотрено договором;
2) имеется письменное соглашение, заключенное между застрахованным лицом (кредитором) и должником, а если для заключения договора требуется согласие или разрешение третьего лица, то также письменное согласие последнего на реализацию заложенного имущества без решения суда.
8. Наложение взыскания на предмет обеспеченного права в судебном порядке осуществляется в соответствии с требованиями статьи 249.1 настоящего Кодекса.
Статья 225.2. Предпочтение обеспеченных прав
1. Право предпочтения получать возмещение от суммы предмета обеспеченного права определяется первоначальностью регистрации обеспеченного права, зарегистрированного в едином регистрационном журнале, если иное не предусмотрено настоящим Кодексом или договором, заключенным между застрахованными лицами (кредиторами).
2. Регистрация обеспеченного права влечет преимущественное право в отношении не зарегистрированного для того же движимого имущества обеспеченного права, если иное не предусмотрено настоящим Кодексом или договором, заключенным между застрахованными лицами (кредиторами).
3. В случае одинаковости описания приобретаемого в будущем движимого имущества или движимого имущества, являющегося предметом обеспеченного права, преимущественное право в отношении движимого имущества имеет лицо, финансированием которого приобретено движимое имущество.
4. Обеспеченное право, зарегистрированное во время отчуждения находящегося в обороте движимого имущества, являющегося предметом права, обеспеченного кредитором, распространяется на средства, полученные от отчуждения этого предмета, если соглашением сторон не предусмотрено иное.
5. В случае уступки обеспеченного права лицом, приобретшим преимущественное право путем регистрации, преимущественное право для приобретшего его лица продолжает действовать.”.
Статья 2. Пункт 3 статьи 226 Кодекса изложить в следующей редакции:
“3. Кредитор (залогодержатель) по обеспеченному залогом на недвижимое имущество обязательству в случае неисполнения должником этого обязательства имеет преимущественное право получать удовлетворение из стоимости заложенного имущества перед другими кредиторами владельца имущества (залогодателя). Залогодержатель, в более раннее время зарегистрировавший вытекающее из договора залога недвижимого имущества   право в журнале регистрации залога, который ведет уполномоченный орган, имеет преимущественное право получать удовлетворение из стоимости заложенного имущества перед другими кредиторами, зарегистрировавшими в более позднее время или не зарегистрировавшими свои права, вытекающее из договора залога недвижимого имущества.”.
Статья 3. Пункт 1 статья 251 Кодекса изложить в следующей редакции:
“1. После удержания из суммы, вырученной в результате реализации заложенного недвижимого имущества, или из стоимости недвижимого имущества, перешедшего в собственность залогодержателю или указанному им лицу, сумм, необходимых для покрытия расходов по обращению взыскания на это имущество и по его реализации, удовлетворяются обеспеченные залогом требования залогодержателя, а остальная сумма передается залогодателю.  Не обеспеченные залогом недвижимого имущества требования залогодержателя из предусмотренной настоящим пунктом суммы (стоимости) удовлетворяются в общем порядке, установленном настоящим Кодексом и другими законами.”.