ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԵՎՐԱՍԻԱԿԱՆ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՄԻՈՒԹՅԱՆ ԱՆԴԱՄ ՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԻՋԵՎ ԱՆՈՒՂՂԱԿԻ ՀԱՐԿԵՐԻ ՀԱՇՎԱՐԿՄԱՆ ԵՎ ՎՃԱՐՄԱՆ ԱՌԱՆՁՆԱՀԱՏԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Օրենքի կարգավորման առարկան եւ գործողության շրջանակը
1.  Սույն օրենքով կարգավորվում են Հայաստանի Հանրապետության տարածքից Եվրասիական տնտեսական միության (այսուհետ՝ ԵՏՄ) անդամ պետություններ ապրանքների արտահանման, այդ պետություններից Հայաստանի Հանրապետության տարածք ապրանքների ներմուծման, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված (հաշվառված) անձանց կողմից ԵՏՄ տարածքում այլ՝ Հայաստանի Հանրապետությունում չգրանցված (չհաշվառված) անձանց (կամ հակառակը) ծառայությունների մատուցման դեպքերում անուղղակի հարկերի (ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի) հաշվարկման եւ վճարման կարգի առանձնահատկությունները՝ որպես 2014 թվականի մայիսի 29-ի «Եվրասիական տնտեսական միության մասին» պայմանագրի անբաժանելի մաս համարվող՝ «Ապրանքների արտահանման ու ներմուծման, աշխատանքների կատարման եւ ծառայությունների մատուցման ժամանակ անուղղակի հարկերի գանձման եւ դրանց վճարման նկատմամբ վերահսկողության կարգի մասին» 18-րդ հավելվածով ներկայացված արձանագրությամբ (այսուհետ՝ «Անուղղակի հարկերի մասին» արձանագրություն) ամրագրված կարգավորումների բացառություններ:
2.  Սույն օրենքի գործողությունը սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված կարգավորման առարկայի եւ գործողության շրջանակի մասով տարածվում է «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի համաձայն՝ ԱԱՀ վճարող համարվող եւ ԱԱՀ-ի վճարման պարտավորություն կրող անձանց, ԱԱՀ-ին փոխարինող՝ շրջանառության հարկ, հաստատագրված վճար եւ (կամ) արտոնագրային վճար վճարող համարվողների, ինչպես նաեւ ընտանեկան ձեռնարկատիրության սուբյեկտների վրա:
ԱՊՐԱՆՔՆԵՐԻ ԱՐՏԱՀԱՆՄԱՆ ԴԵՊՔՈՒՄ ԱԱՀ-Ի ԵՎ ԱԿՑԻԶԱՅԻՆ ՀԱՐԿԻ ԿԻՐԱՌՈՒԹՅԱՆ ԱՌԱՆՁՆԱՀԱՏԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
Հոդված 2. Ապրանքների արտահանման դեպքում ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի հարկման բազաները (հարկվող շրջանառությունները)
1. Արտահանվող ապրանքների համար՝
1) ԱԱՀ-ով հարկման բազա (հարկվող շրջանառություն) է համարվում «Մաքսային կարգավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով հաշվարկված մաքսային արժեքը.
2) ակցիզային հարկով հարկման բազա են համարվում «Մաքսային կարգավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով հաշվարկված մաքսային արժեքը եւ (կամ) «Ակցիզային հարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված՝ չափման բնաիրային միավորները:
Հոդված 3. ԱԱՀ-ի զրոյական դրույքաչափի կիրառությունը եւ (կամ) ակցիզային հարկից ազատումը հիմնավորող փաստաթղթերը
1. «Անուղղակի հարկերի մասին» արձանագրության 3-րդ եւ 4-րդ կետերի կիրառության իմաստով Հայաստանի Հանրապետության տարածքից ԵՏՄ անդամ պետություններ արտահանված ապրանքների օտարման գործարքների նկատմամբ ԱԱՀ-ի զրոյական դրույքաչափի կիրառությունը եւ (կամ) ակցիզային հարկից ազատումը հիմնավորելու համար արտահանողն իր հաշվառման վայրի հարկային մարմին է ներկայացնում միայն հետեւյալ փաստաթղթերը.
1) արտահանողի լրացրած՝ արտահանման հարկային հայտարարագիրը.
2) ներմուծողի հաշվառման վայրի հարկային մարմնի հաստատած՝ ապրանքների ներմուծման եւ անուղղակի հարկերի վճարման (կամ անուղղակի հարկերից ազատման, անուղղակի հարկերն այլ կարգով վճարելու) մասին ներմուծողի լրացրած հայտարարությունը կամ մեկից ավելի արտահանումների դեպքում՝ հայտարարությունների ցանկը, իսկ եթե ապրանքները ներմուծման պետությունում ձեւակերպվում են «Ազատ մաքսային գոտի» կամ «Ազատ պահեստ» մաքսային ընթացակարգերով, ապա հայտարարության (հայտարարությունների ցանկի) փոխարեն արտահանողն իր հաշվառման վայրի հարկային մարմին է ներկայացնում ներմուծման պետության մաքսային մարմնի վավերացրած մաքսային հայտարարագրի պատճենը, որի համաձայն, ներմուծված ապրանքները ձեւակերպվել են «Ազատ մաքսային գոտի» կամ «Ազատ պահեստ» մաքսային ընթացակարգերով:
Հոդված 4. ԱԱՀ-ի զրոյական դրույքաչափի կիրառությունը եւ (կամ) ակցիզային հարկից ազատումը հիմնավորող փաստաթղթերի ներկայացման ժամկետները
1. «Անուղղակի հարկերի մասին» արձանագրության 5-րդ եւ 6-րդ կետերի կիրառության իմաստով արտահանվող ապրանքների բեռնառաքման (փոխանցման) օր է համարվում ապրանքները Հայաստանի Հանրապետության տարածքից փաստացի արտահանելու (Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանը հատելու) օրը:
2. Սույն օրենքի 3-րդ հոդվածով նախատեսված փաստաթղթերը արտահանողն իր հաշվառման վայրի հարկային մարմին է ներկայացնում ապրանքները Հայաստանի Հանրապետության տարածքից փաստացի արտահանելու (Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանը հատելու) օրվան հաջորդող 180 օրերի ընթացքում:
3. Արտահանվող ապրանքների մասով ԱԱՀ-ի զրոյական դրույքաչափի կիրառությունը եւ (կամ) ակցիզային հարկից ազատումը հարկային մարմնի կողմից ընդունված է համարվում սույն օրենքի 3-րդ հոդվածով նախատեսված բոլոր փաստաթղթերը միաժամանակ հարկային մարմին փաստացի ներկայացնելու օրը:
4. Եթե արտահանողն իր հաշվառման վայրի հարկային մարմին չի ներկայացնում սույն օրենքի 3-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով նախատեսված փաստաթուղթը (փաստաթղթերը), ապա հարկային մարմինը արտահանողի ներկայացրած դիմումի հիման վրա որոշում է ընդունում արտահանման գործարքի գծով ԱԱՀ-ի զրոյական դրույքաչափի կիրառությունը եւ (կամ) ակցիզային հարկից ազատումը հիմնավոր համարելու մասին, եթե հարկային մարմնում առկա է ներմուծման պետության հարկային մարմնի կողմից էլեկտրոնային եղանակով տրված հավաստումն այն մասին, որ ներմուծման գործարքի գծով անուղղակի հարկերն ամբողջությամբ վճարված են, կամ ներմուծման գործարքն ազատված է անուղղակի հարկերից, կամ անուղղակի հարկերի վճարումը հետաձգվում է 180 օրը գերազանցող ժամկետով: Սույն մասով նախատեսված որոշումը հարկային մարմինն ընդունում է այն օրվա դրությամբ, որ օրը միաժամանակ առկա են արտահանողի դիմումը եւ ներմուծման պետության հարկային մարմնի հավաստումը:
Հոդված 5. ԱԱՀ-ի զրոյական դրույքաչափի կիրառությունը եւ (կամ) ակցիզային հարկից ազատումը հիմնավորող փաստաթղթերը ներկայացնելու ժամկետները չպահպանելու դեպքում առաջացող հարկային պարտավորությունները
1. Սույն օրենքի 3-րդ հոդվածով նախատեսված փաստաթղթերը սույն օրենքի 4-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված ժամկետում չներկայացնելու դեպքում (բացառությամբ սույն օրենքի 4-րդ հոդվածի 4-րդ մասով սահմանված դեպքերի) արտահանված ապրանքների՝ «Մաքսային կարգավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով հաշվարկված մաքսային արժեքի նկատմամբ առաջադրվում է ԱԱՀ՝ 20 տոկոս դրույքաչափով եւ ակցիզային հարկ՝ համապատասխան ապրանքը Հայաստանի Հանրապետության տարածքում օտարելու համար «Ակցիզային հարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսված դրույքաչափերով:
2. Արտահանողը սույն օրենքի 4-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված ժամկետում կարող է դիմել իր հաշվառման վայրի հարկային մարմին իր կատարած արտահանման գործարքների մասով ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի պարտավորությունները հաշվարկելու համար: Սույն մասով նախատեսված դեպքում՝
1) արտահանման գործարքների մասով ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի պարտավորությունները մարելուց հետո սույն հոդվածի 5-րդ մասով նախատեսված տույժերի հետագա հաշվարկը դադարեցվում է.
2)  արտահանողի կողմից հետագայում սույն օրենքի 3-րդ հոդվածով նախատեսված փաստաթղթերը ներկայացվելու դեպքում նրա նկատմամբ հաշվարկված տույժերի վերահաշվարկ չի կատարվում:
3. Սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հարկային պարտավորության ծագման օր է համարվում ապրանքները Հայաստանի Հանրապետության տարածքից փաստացի արտահանելու (Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանը հատելու) օրը:
4. Արտահանողը սույն հոդվածով սահմանված դրույքաչափերով հաշվարկված հարկի գումարներից կարող է «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» եւ «Ակցիզային հարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով սահմանված կարգով կատարել ԱԱՀ-ի եւ (կամ) ակցիզային հարկի գծով հաշվանցումներ (պակասեցումներ):
5. Սույն հոդվածին համապատասխան հաշվարկված՝ պետական բյուջե չվճարված (պակաս վճարված) հարկերի գումարների նկատմամբ հաշվարկվում են տույժեր՝ «Հարկերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված ընդհանուր կարգով:
6. Սույն օրենքի 3-րդ հոդվածով նախատեսված փաստաթղթերը սույն օրենքի 4-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված ժամկետի ավարտից հետո ներկայացնելու դեպքում արտահանված ապրանքների մասով՝
1)  առաջադրված եւ դեռեւս չվճարված ԱԱՀ-ի եւ (կամ) ակցիզային հարկի գումարների գծով պարտավորությունը այդ փաստաթղթերը ներկայացնելու օրվան հաջորդող օրը դադարում է.
2)  առաջադրված եւ վճարված ԱԱՀ-ի եւ (կամ) ակցիզային հարկի գումարները ենթակա են հաշվանցման սույն օրենքով սահմանված կարգով առաջացող՝ հարկ վճարողի այլ հարկային պարտավորությունների դիմաց եւ (կամ) վերադարձման:
Սույն մասով նախատեսված դեպքերում սույն հոդվածի 5-րդ մասով նախատեսված տույժերը վերահաշվարկման, հաշվանցման եւ (կամ) վերադարձման ենթակա չեն:
ԱՊՐԱՆՔՆԵՐԻ ՆԵՐՄՈՒԾՄԱՆ ԴԵՊՔՈՒՄ ԱԱՀ-Ի ԵՎ ԱԿՑԻԶԱՅԻՆ ՀԱՐԿԻ ԿԻՐԱՌՈՒԹՅԱՆ ԱՌԱՆՁՆԱՀԱՏԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
Հոդված 6. Ապրանքների ներմուծման դեպքում ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի հարկման բազաները (հարկվող շրջանառությունները)
1. «Անուղղակի հարկերի մասին» արձանագրության 14-16-րդ կետերի կիրառության իմաստով ապրանքների ներմուծման դեպքում ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի հարկման բազաները որոշվում են այդ ապրանքները Հայաստանի Հանրապետության տարածք փաստացի ներմուծելու (Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանը հատելու) օրվա դրությամբ: Հարկման բազաները արտարժույթով արտահայտված լինելու դեպքում վերահաշվարկվում են Հայաստանի Հանրապետության դրամով՝ ելնելով ապրանքները Հայաստանի Հանրապետության տարածք փաստացի ներմուծելու օրը Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի հրապարակած՝ արժութային շուկաներում ձեւավորված միջին փոխարժեքից:
2. Հիմք ընդունելով «Անուղղակի հարկերի մասին» արձանագրության  18-րդ կետը՝ ապրանքների ներմուծման դեպքում ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի գծով հարկային պարտավորությունների հաշվարկման նպատակով, բացի «Անուղղակի հարկերի մասին» արձանագրության 14-րդ կետով նախատեսված՝ ներմուծվող ապրանքների ձեռք բերման արժեքից, ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի հարկման բազայում ներառվում են նաեւ՝
1)  մինչեւ Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանը ապրանքների տեղափոխման համար կատարված փոխադրման, բեռնման, բեռնաթափման, փոխաբեռնման, ապահովագրման եւ համանման այլ ծախսերը.
2)  մինչեւ Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանը ապրանքների տեղափոխման համար կատարված կոմիսիոն եւ միջնորդային (բրոքերային) ծախսերը, բացառությամբ ապրանքներ ձեռք բերելու համար կատարված կոմիսիոն եւ միջնորդային ծախսերի.
3)  Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանով տեղափոխվող ապրանքների արտադրության եւ մատակարարման նպատակով գնորդի կողմից մատակարարին անհատույց կամ մասնակի հատուցմամբ, ուղղակի կամ անուղղակի տրամադրված՝ ներմուծվող ապրանքներով համապատասխանաբար բաշխված`
ա. ապրանքների մեջ ներառված նյութերի, բաղադրամասերի եւ համանման այլ առարկաների արժեքը,
բ. ապրանքների արտադրության մեջ օգտագործվող գործիքների եւ համանման այլ առարկաների օգտագործման արժեքը,
գ. ապրանքների արտադրության մեջ սպառված նյութերի արժեքը,
դ. ապրանքների արտադրության համար անհրաժեշտ եւ, ներմուծման երկրից բացի, այլ երկրում իրականացված ճարտարագիտական, ձեւավորման, նախագծման եւ համանման այլ աշխատանքների արժեքը.
4)  գնորդի կողմից ապրանքների վաճառքի անհրաժեշտ պայման հանդիսացող ռոյալթիների եւ թույլտվությունների դիմաց մատակարարին ուղղակի կամ անուղղակի վճարված կամ վճարման ենթակա վճարները.
5)  տարայի, փաթեթի եւ փաթեթավորման աշխատանքների արժեքը.
6)  Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանով տեղափոխվող ապրանքների հետագա վաճառքի, օգտագործման կամ տնօրինման դիմաց գնորդի կողմից մատակարարին վճարման ենթակա գումարները:
3.  Եթե սույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված կարգով հաշվարկված՝ ներմուծվող ապրանքների՝ ԱԱՀ-ով եւ (կամ) ակցիզային հարկով հարկման բազաները փոքր են հարկային մարմնի տեղեկատվական բազայում ներմուծման հաշվետու ժամանակաշրջանում առկա՝ նույն ապրանքների ներմուծման հարկման բազայի 80 տոկոսից, ապա հարկային մարմնի ներկայացրած գրավոր ծանուցագրի հիման վրա, մինչեւ այդ ծանուցագրի ներկայացման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը ներառյալ, ներմուծողի կողմից վճարվում է ծանուցագրում նշված հարկման բազայի 80 տոկոսի եւ իր կողմից հաշվարկված հարկման բազայի տարբերությունից հաշվարկվող հարկերը: Ծանուցագրում նշված գումարի նկատմամբ ծանուցագրի ներկայացման օրվանից 10-օրյա ժամկետում «Հարկերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված տույժերը չեն հաշվարկվում: Սույն պարբերությամբ նախատեսված ծանուցագրի ձեւը սահմանում է վերադաս մաքսային մարմինը:
Սույն մասի առաջին պարբերությունում նախատեսված դեպքում ներմուծողը հարկի լրացուցիչ գումարների վճարման համար նախատեսված ժամկետում հարկային մարմին է ներկայացնում նաեւ ճշտված ներմուծման հարկային հայտարարագիր՝ անկախ «Հարկերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 25-րդ հոդվածով նախատեսված սահմանափակումներից:
4.  Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծվող ծխախոտի արտադրանքի մասով ԱԱՀ-ով հարկման բազան որոշվում է «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 8-րդ հոդվածի 11-րդ կետով սահմանված կարգով:
Հոդված 7. Ապրանքների ներմուծման դեպքում ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի
գումարների վճարումը
1. «Անուղղակի հարկերի մասին» արձանագրության 19-րդ կետի կիրառության իմաստով ներմուծվող ապրանքների հաշվառման օր է համարվում ապրանքները Հայաստանի Հանրապետության տարածք փաստացի ներմուծելու (Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանը հատելու) օրը:
2.  Ներմուծվող ապրանքների համար հաշվարկված ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի գումարները (բացառությամբ ակցիզային դրոշմանիշներով պարտադիր դրոշմավորման ենթակա ապրանքների համար հաշվարկված ակցիզային հարկի գումարների) Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջե են վճարվում մինչեւ ապրանքները Հայաստանի Հանրապետության տարածք փաստացի ներմուծելու (Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանը հատելու) օրը ընդգրկող ամսվան հաջորդող ամսվա 20-ը ներառյալ՝ որպես հարկային մարմնին վճարվող գումարներ:
3.  Ակցիզային դրոշմանիշներով պարտադիր դրոշմավորման ենթակա ապրանքների ներմուծման համար հաշվարկված ակցիզային հարկի գումարները Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջե են վճարվում «Ակցիզային հարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված ժամկետներում՝ որպես մաքսային մարմնին վճարվող գումարներ:
4.  Ներմուծվող ապրանքների համար հաշվարկված ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի գումարները սույն հոդվածի 2-րդ եւ 3-րդ մասերով սահմանված ժամկետներում չվճարելու դեպքում այդ գումարների նկատմամբ հաշվարկվում են տույժեր՝ «Հարկերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված ընդհանուր կարգով:
5.  Սույն օրենքի 6-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված դեպքերում ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի լրացուցիչ գումարների նկատմամբ տույժերը հաշվարկվում են «Հարկերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված ընդհանուր կարգով՝ սկսած հարկային մարմնի կողմից ծանուցագրի ներկայացման օրվան հաջորդող տասնօրյա ժամանակահատվածին հաջորդող օրվանից:
Հոդված 8. Ապրանքների ներմուծման դեպքում հարկային մարմին ներկայացվող փաստաթղթերը
1.  «Անուղղակի հարկերի մասին» արձանագրության 20-րդ կետի կիրառության իմաստով ապրանքների ներմուծման դեպքում հարկ վճարողը պարտավոր է սույն օրենքի 7-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված ժամկետներում իր հաշվառման վայրի հարկային մարմին ներկայացնել միայն հետեւյալ փաստաթղթերը.
1)  ներմուծողի լրացրած՝ ներմուծման հարկային հայտարարագիրը.
2)  ապրանքների ներմուծման եւ անուղղակի հարկերի վճարման (կամ անուղղակի հարկերից ազատման, անուղղակի հարկերն այլ կարգով վճարելու) մասին ներմուծողի լրացրած հայտարարությունը՝ թղթային կրիչով (չորս օրինակից) եւ էլեկտրոնային տարբերակով կամ ապրանքների ներմուծման եւ անուղղակի հարկերի վճարման (կամ անուղղակի հարկերից ազատման, անուղղակի հարկերն այլ կարգով վճարելու) մասին ներմուծողի լրացրած հայտարարությունը՝ էլեկտրոնային տարբերակով՝ հարկ վճարողի էլեկտրոնային (թվային) ստորագրությամբ:
ԱԱՀ-Ի ԵՎ ԱԿՑԻԶԱՅԻՆ ՀԱՐԿԻ ԳՈՒՄԱՐՆԵՐԻ ՎԵՐԱԴԱՐՁԸ, ԱՅԼ ՀԱՐԿԱՅԻՆ ՊԱՐՏԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԴԻՄԱՑ ՀԱՇՎԱՆՑՈՒՄԸ ԵՎ ՀԱՇՎԱՐԿՎԱԾ ՀԱՐԿԱՅԻՆ ՊԱՐՏԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻՑ ՀԱՇՎԱՆՑՈՒՄԸ (ՊԱԿԱՍԵՑՈՒՄԸ)
Հոդված 9. Ապրանքների արտահանման գործարքների մասով ԱԱՀ-ի  եւ ակցիզային հարկի գումարների վերադարձը եւ (կամ) հաշվանցումը, ինչպես նաեւ ապրանքների ներմուծման գործարքների մասով վճարված ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի գումարների հաշվանցումը (պակասեցումը)
1.  Ապրանքների արտահանման գործարքների մասով ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի գումարների վերադարձը եւ (կամ) հաշվանցումը իրականացվում են «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» եւ «Ակցիզային հարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով նախատեսված կարգով, դեպքերում եւ չափերով, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ սույն օրենքով նախատեսված են առանձնահատկություններ, որի ժամանակ կիրառվում են սույն օրենքով նախատեսված առանձնահատկությունները:
2.  Ապրանքների ներմուծման գործարքների մասով սույն օրենքով սահմանված կարգով հաշվարկված եւ վճարված ԱԱՀ-ի ու ակցիզային հարկի գումարները, այդ թվում՝ սույն օրենքի 6-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված դեպքերում՝ հարկի լրացուցիչ գումարները, «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» եւ «Ակցիզային հարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով նախատեսված դեպքերում եւ չափերով ենթակա են համապատասխան հարկատեսակի գծով հարկային պարտավորությունից հաշվանցման (պակասեցման)՝ դրանց վճարման օրն ընդգրկող հաշվետու ժամանակաշրջանի համար ներկայացվող ԱԱՀ-ի կամ ակցիզային հարկի հաշվարկով:
ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐԻ ԿԱՏԱՐՄԱՆ, ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԱՏՈՒՑՄԱՆ ԴԵՊՔՈՒՄ ԱԱՀ-Ի ԿԻՐԱՌՈՒԹՅԱՆ ԿԱՐԳԱՎՈՐՈՒՄՆԵՐԸ
Հոդված 10. Աշխատանքների կատարման, ծառայությունների մատուցման վայրը
1. Աշխատանքների կատարման, ծառայությունների մատուցման վայրը որոշվում է «Անուղղակի հարկերի մասին» արձանագրության 29-րդ կետով սահմանված կարգով:
2. Աշխատանքների կատարման, ծառայությունների մատուցման դեպքում ԱԱՀ-ով հարկումն իրականացվում է այն պետությունում, որը համարվում է աշխատանքների կատարման, ծառայությունների մատուցման վայր:
Հոդված 11. Օրենքի ուժի մեջ մտնելը
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում «Հայաստանի Հանրապետության՝ «Եվրասիական տնտեսական միության մասին» 2014 թվականի մայիսի 29-ի պայմանագրին միանալու վերաբերյալ» պայմանագիրն ուժի մեջ մտնելու օրը եւ տարածվում է այդ օրվանից հետո ԵՏՄ անդամ պետություններից Հայաստանի Հանրապետություն ապրանքների ներմուծման, Հայաստանի Հանրապետությունից ԵՏՄ անդամ պետություններ ապրանքների արտահանման եւ Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված (հաշվառված) անձանց կողմից ԵՏՄ տարածքում այլ՝ Հայաստանի Հանրապետությունում չգրանցված (չհաշվառված) անձանց (կամ հակառակը) ծառայությունների մատուցման գործարքների վրա:
ՀՕ-242
26.02.2015 «Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների միջեւ անուղղակի հարկերի հաշվարկման եւ վճարման առանձնահատկությունների մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին
24.11.2015 «Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների միջեւ անուղղակի հարկերի հաշվարկման եւ վճարման առանձնահատկությունների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին

ОБ ОСОБЕННОСТЯХ ИСЧИСЛЕНИЯ И УПЛАТЫ КОСВЕННЫХ НАЛОГОВ МЕЖДУ РЕСПУБЛИКОЙ АРМЕНИЯ И ГОСУДАРСТВАМИ-ЧЛЕНАМИ ЕВРАЗИЙСКОГО ЭКОНОМИЧЕСКОГО СОЮЗА
ГЛАВА 2. ОСОБЕННОСТИ ПРИМЕНЕНИЯ НДС И АКЦИЗНОГО НАЛОГА ПРИ ЭКСПОРТЕ ТОВАРОВ
ГЛАВА 3. ОСОБЕННОСТИ ПРИМЕНЕНИЯ НДС И АКЦИЗНОГО НАЛОГА ПРИ ИМПОРТЕ ТОВАРОВ
ГЛАВА 4. ВОЗВРАТ, ЗАЧЕТ В СЧЕТ ДРУГИХ НАЛОГОВЫХ ОБЯЗАТЕЛЬСТВ И ЗАЧЕТ (ВЫЧЕТ) ИЗ ИСЧИСЛЕННЫХ НАЛОГОВЫХ ОБЯЗАТЕЛЬСТВ СУММ НДС И АКЦИЗНОГО НАЛОГА
ГЛАВА 5. РЕГУЛИРОВАНИЕ ПРИМЕНЕНИЯ НДС ПРИ ВЫПОЛНЕНИИ РАБОТ, ОКАЗАНИИ УСЛУГ
Статья 1. Предмет регулирования и рамки действия Закона
1. Настоящим Законом регулируются особенности порядка исчисления и уплаты косвенных налогов (НДС и акцизного налога) в случаях экспорта товаров государств-членов Евразийского экономического союза (ЕАЭС) с территории Республики Армения, импорта товаров из этих государств на территорию Республики Армения, а также оказания лицами, зарегистрированными (состоящими на учете) в Республике Армения, услуг другим лицам, не зарегистрированными (не состоящими на учете) в Республике Армения, на террритории ЕАЭС (или наоборот) – в качестве исключений из закрепленных регулирований, представленных Приложением ? 18 к Протоколу “О порядке взимания косвенных налогов  и механизме контроля за их уплатой при экспорте и импорте товаров, выполнении работ и оказании услуг” (далее – Протокол “О косвенных налогах”), считающимся неотъемлемой частью Договора “О Евразийском экономическом союзе” от 29 мая 2014 года.
2. Действие настоящего Закона в части предмета регулирования и рамки деятельности, установленных частью 1 настоящей статьи, согласно Закону Республики Армения “О налоге на добавленную стоимость” распространяется на лиц, считающихся плательщиками НДС и несущих обязательства по уплате НДС, считающихся плательщиками заменяющих НДС налога с оборота, фиксированного платежа и (или) патентного платежа, а также на субъектов семейного предпринимательства.
ОСОБЕННОСТИ ПРИМЕНЕНИЯ НДС И АКЦИЗНОГО НАЛОГА ПРИ ЭКСПОРТЕ ТОВАРОВ
Статья 2. Базы налогообложения НДС и акцизным налогом (облагаемые обороты) при экспорте товаров
1. Для экспортируемых товаров:
1) базой налогообложения НДС (облагаемый оборот) считается таможенная стоимость, исчисленная в порядке, установленном Законом Республики Армения “О таможенном регулировании”;
2) базой налогообложения акцизным налогом считается таможенная стоимость, исчисленная в порядке, установленном Законом Республики Армения “О таможенном регулировании” и (или) натуральные единицы измерения, установленные Законом Республики Армения “Об акцизном налоге”.
Статья 3. Документы, обосновывающие применение нулевой ставки НДС и (или) освобождение от акцизного налога
1. По смыслу применения пунктов 3 и 4  Протокола “О косвенных налогах” для обоснования применения нулевой ставки НДС и (или) освобождения от акцизного налога в отношении сделок по отчуждению товаров, экспортированных с территории Республики Армения в государства-члены ЕАЭС, экспортер представляет в налоговый орган по месту своего учета только следующие документы:
1) заполненную экспортером налоговую декларацию по экспорту;
2) заполненное импортером заявление об импорте товаров и уплате косвенных налогов (или об освобождении от косвенных налогов, уплате косвенных налогов в ином порядке), утвержденное налоговым органом по месту учета импортера, либо перечень заявлений -  в случае более чем одного импортирования, а если товары в государстве экспорта оформляются по таможенным процедурам “Свободная таможенная зона” или “Свободный склад”, то экспортер вместо заявления (перечня заявлений) представляет в налоговый орган по месту своего учета копию таможенной декларации, заверенную таможенным органом государства экспорта, согласно которой экспортированные товары оформлены по таможенным процедурам “Свободная таможенная зона” или “Свободный склад”.
Статья 4. Сроки представления документов, обосновывающих применение нулевой ставки НДС и (или) освобождение от акцизного налога
1. По смыслу применения пунктов 5 и 6 Протокола “О косвенных налогах” днем отгрузки (передачи) экспортируемых товаров считается день фактического экспорта товаров с территории Республики Армения (пересечения Государственной границы Республики Армения).
2. Документы, предусмотренные статьей 3 настоящего Закона, представляются экспортером в налоговый орган по месту своего учета в течение 180 дней, следующих за днем фактического экспорта товаров с территории Республики Армения (пересечения Государственной границы Республики Армения).
3. Применение нулевой ставки НДС и (или) освобождение от акцизного налога в части экспортируемых товаров считается принятым налоговым органом в день фактического представления в налоговый орган одновременно всех документов, предусмотренных статьей 3 настоящего Закона.
4. Если экспортер не представляет в налоговый орган по месту своего учета документ (документы), прендусмотренный (предусмотренные) пунктом 2 части 1 статьи 3 настоящего Закона, то налоговый орган на основании представленного экспортером заявления принимает решение о признании применения нулевой ставки НДС и (или) освобождения от акцизного налога в части сделки  по экспорту обоснованным, если в налоговом органе имеется представленное государством импорта в электронном виде заверение о том, что косвенные налоги в части сделки по импорту уплачены полностью или сделка по импорту освобождена от косвенных налогов либо уплата косвенных налогов отсрочена на срок, превышающий 180 дней. Налоговый орган принимает предусмотренное настоящей частью решение по состоянию на день, в который одновременно имеются в наличии заявление экспортера и заверение налогового органа государства импорта.
Статья 5. Налоговые обязательства, возникающие в случае несоблюдения сроков представления документов, обосновывающих применение нулевой ставки НДС и (или) освобождение от акцизного налога
1. В случае непредставления документов, предусмотренных статьей 3 настоящего Закона, в срок, установленный частью 2 статьи 4 настоящего Закона (за исключением случаев, установленных частью 4 статьи 4 настоящего Закона), в отношении таможенной стоимости экспортированных товаров, исчисленной в порядке, установленном Законом Республики Армения “О таможенном регулировании”, предъявляется НДС по ставке 20 процентов и акцизный налог за отчуждение соответствующего товара на территории Республики Армения  по ставке, предусмотренной Законом Республики Армения “Об акцизном налоге”.
2. Экспортер в срок, установленный частью 2 статьи 4 настоящего Закона, может обратиться в налоговй орган по месту своего учета для исчисления обязательств по НДС и акцидному налогу в части совершенных им сделок по экспорту. В предусмотренном настоящей частью случае:
1) после погашения обязательств по НДС и акцизному налогу в части сделок по экспорту прекращается дальнейшее исчисление штрафов, предусмотренных частью 5 настоящей статьи;
2) при представлении экспортером в последующем документов, предусмотренных статьей 3 настоящего Закона, пересчет исчисленных в его отношении штрафов не производится.
3. Днем возникновения налогового обязателства, предусмотренного частью 1 настоящей статьи, считается день фактического экспорта товаров с территории Республики Армения (пересечения Государственной границы Республики Армения).
4. Экспортер может в порядке, установленном законами Республики Армения “О налоге на добавленную стоимость”  и “Об акцизном налоге”, производить зачет (вычеты) по НДС и (или) акцизному налогу из сумм налога, исчисленного по ставкам, установленным настоящей статьей.
5. В отношении исчисленных в соответствии с настоящей статьей сумм налогов, не уплаченных (недоплаченных) в государственный бюджет, начисляются штрафы в общем порядке, установленном Законом Республики Армения “О налогах”.
6. В случае представления документов, предусмотренных статьей 3 настоящего Закона, после окончания срока, установленного частью 2 статьи 4 настоящего Закона, в части экспортированных товаров:
1) обязательство по предъявленным и еще не уплаченным суммам НДС и (или) акцизного налога прекращается в день, следующий за днем представления документов;
2) предъявленные и уплаченные суммы НДС и (или) акцизного налога подлежат зачету в счет других налоговых обязателств налогоплательщика, возникающих в установленном настоящим Законом порядке, и (или) возврату.
В предусмотренных настоящей частью случаях штрафы, предусмотренные частью 5 настоящей статьи, пересчету, зачету и (или) возврату не подлежат.
ОСОБЕННОСТИ ПРИМЕНЕНИЯ НДС И АКЦИЗНОГО НАЛОГА ПРИ ИМПОРТЕ ТОВАРОВ
Статья 6. Базы налогообложения НДС и акцизным налогом при импорте товаров (облагаемые обороты)
1. По смыслу применения пунктов 14-16 Протокола “О косвенных налогах” при импорте товаров базы налогообложения НДС и акцизным налогом определяются по состоянию на день фактического импорта товаров на территорию Республики Армения (пересечения Государственной границы Республики Армения). В случае выражения в иностранной валюте базы налогообложения пересчитываются в драмах Республики Армения, исходя из сформировавшегося на валютных рынках среднего обменного курса, опубликованного Централным банком Республики Армения на день фактического импорта товаров на территорию Республики Армения.
2. Основываясь на пункте 18 Протокола “О косвенных налогах” в целях исчисления налоговых обязательств по НДС и акцизному налогу при импорте товаров, кроме стоимости приобретения импортируемых товаров, предусмотренных пунктом 14 Протокола “О косвенных налогах”, в базу налогообложения НДС и акцизным налогом включаются также:
1) расходы по транспортировке, погрузке, разгрузке, перегрузке, страхованию и иные аналогичные расходы, произведенные для перемещения товаров до Государственной границы Республики Армения;
2) комиссионные и посреднические (брокерские) расходы, произведенные для перемещения товаров до Государственной границы Республики Армения, за исключением комиссионных и посреднических расходов, произведнных для приобретения товаров;
3) предоставленная покупателем поставщику в целях производства или поставки безвозмездно или с частичным возмещением, прямо или косвенно по товарам, перемещаемым через Государственную границу Республики Армения, распределенная соответственно по импортируемым товарам:
а) стоимость материалов, компонентов и иных аналогичных предметов, включенных в товар.
б) стоимость инструментов, используемых в производстве товаров, и стоимость использования иных аналогичных предметов,
в) стоимость веществ, употребленных при производстве товаров,
г) стоимость инженерных, дизайнерских проектных и иных аналогичных работ, необходимых для производства товаров и осуществленных в другой стране, кроме страны импорта;
4) платежи за роялти и разрешения, являющиеся необходимым условием продажи товаров, прямо или косвенно уплаченные или подлежащие уплате покупателем поставщику;
5) стоимость тары, упаковки работ по упаковке;
6) суммы, подлежащие уплате покупателем поставщику за последующую продажу, использование товаров, перемещаемых через Государственную границу Республики Армения, или распоряжение ими.
3. Если базы налогообложения импортируемых товаров НДС и (или) акцизным налогом, исчисленные в порядке, предусмотренном частью 2 настоящей статьи, меньше 80 процентов базы налогообложения импорта тех же товаров, имеющейся  в отчетный период импорта в информационной базе налогового органа, то импортером на основании представленного налоговым органом письменного уведомления до следующего за днем представления этого уведомления десятого дня включительно уплачиваются налоги, исчисляемые из разницы указанных в уведомлении 80 процентов базы налогообложения и исчисленной им базы налогообложения. В 10-дневный срок со дня представления уведомления в отношении суммы, указанной в уведомлении, штрафы, установленные  Законом Республики Армения “О налогах” не исчисляются. Форму предусмотренного  настоящим абзацем уведомления устанавливает вышестоящий таможенный орган.
В случае, предусмотренном абзацем первым настоящей части, импортер в срок, предусмотренный для уплаты дополнительных сумм налога, представляет в налоговый орган также уточненную налоговую декларацию на импорт, независимо от ограничений, предусмотренных статьей 25 Закона Республики Армения “О налогах”.
4. База налогообложения НДС в части импортируемой в Республику Аримения табачной продукции определяется в порядке, установленном пунктом 11 статьи 8 Закона Республики Армения “О налоге на добавленную стоимость”.
Статья 7. Уплата сумм НДС и акцизного налога при импорте товаров
1. По смыслу применения пункта 19 Протокола “О косвенных налогах” днем учета импортируемых товаров считается день фактического импорта товаров на территорию Республики Армения (пересечения Государственной границы Республики Армения).
2. Суммы НДС и акцизного налога (за исключением сумм акцизного налога, исчисленных для товаров, подлежащих обязательной маркировке акцизными марками), исчисленных для импортируемых товаров, уплачиваются в государственный бюджет Республики Армения в качестве уплачиваемых налоговому органу сумм включительно до 20-го числа месяца, следующего за месяцем, включающим день фактического импорта товаров на территорию республики Армения (пересечения Государственной границы Республики Армения).
3. Суммы акцизного налога, исчисленные для импорта товаров, подлежащих обязательной маркировке акцизными марками, уплачиваются в государственный бюджет Республики Армения в качестве уплачиваемых налоговому органу сумм в сроки, установленные Законом Республики Армения “Об акцизном налоге”.
4. В случае неуплаты исчисленных для импортируемых товаров сумм НДС и акцизного налога в сроки, установленные частями 2 и 3 статьи 6 настоящего Закона, в отношении этих сумм начисляются штрафы в общем порядке,установленном Законом Республики Армения “О налогах”.
5. В случаях, установленных частью 3 статьи 6 настоящего Закона, штрафы в отношении дополнительных сумм НДС и акцизного налога исчисляются в общем порядке, установленном Законом Республики Армения “О налогах”, начиная со дня, следующего за десятидневным периодом, следующим за днем представления налоговым органом уведомления.
Статья 8. Документы, представляемые в налоговый орган при импорте товаров
1. По смыслу применения пункта 20 Протокола “О косвенных налогах” налогоплательщик при импорте товаров обязан в установленные частью 2 статьи 7 настоящего Закона сроки представить в налоговый орган по месту своего учета только следующие документы:
1) заполненную импортером налоговую декларацию по импорту;
2) заполненное импортером заявление об импорте товаров и уплате косвенных налогов (или об освобождении от косвенных налогов, уплате косвенных налогов в ином порядке) на бумажном носителе (в четырех экземплярах) и в электронном  варианте либо заполненное импортером заявление об импорте товаров и уплате косвенных налогов (или об освобождении от косвенных налогов, уплате косвенных налогов в ином порядке)  в электронном варианте с электронной (цифровой) подписью налогоплательщика.
ВОЗВРАТ, ЗАЧЕТ В СЧЕТ ДРУГИХ НАЛОГОВЫХ ОБЯЗАТЕЛЬСТВ И ЗАЧЕТ (ВЫЧЕТ) ИЗ ИСЧИСЛЕННЫХ НАЛОГОВЫХ ОБЯЗАТЕЛЬСТВ СУММ НДС И АКЦИЗНОГО НАЛОГА
Статья 9. Возврат и (или) зачет сумм НДС и акцизного налога в части сделок по экспорту товаров, а также зачет (вычет) сумм НДС и акцизного налога, уплаченных в части сделок по импорту товаров
1. Возврат и (или) зачет сумм НДС и акцизного налога в части сделок по экспорту товаров осуществляются в порядке, случаях и размерах, предусмотренных законами Республики Армения “О налоге на добавленную стоимость” и “Об акцизном налоге”, за исключением случаев, когда настоящим Законом предусматриваются особенности, при которых применяются особенности, предусмотренные настоящим Законом.
2. Суммы НДС и акцизного налога, исчисленные и уплаченные в установленном настоящим Законом порядке в части сделок по импорту товаров, в том числе дополнительные суммы налога – в случаях, предусмотренных частью 3 статьи 6 настоящего Закона, в предусмотренных законами Республики Армения “О налоге на добавленную стоимость” и “Об акцизном налоге” случаях и размерах подлежат зачету (вычету) из налоговых обязательств  по соответствующему виду налога с исчислением НДС или акцизного налога, представляемого за отчетный период, включающий день их уплаты.
РЕГУЛИРОВАНИЕ ПРИМЕНЕНИЯ НДС ПРИ ВЫПОЛНЕНИИ РАБОТ, ОКАЗАНИИ УСЛУГ
Статю 10. Место выполнения работ, оказания услуг
1. Место выполнения работ, оказания услуг определяется  в порядке, установленном пунктом 29 Протокола “О косвенных налогах”.
2. Налогообложение НДС при выполнении работ, оказании услуг осуществляется в том государстве, которое считается место выполнения работ, оказания услуг.
Статья 11. Вступление Закона в силу
1. Настоящий Закон вступает в силу в день вступления в силу Договора “О присоединении Республики Армения к Договору “О Евразийском экономическом союзе” от 29 мая 2014 года и распространяется на совершенные после этого дня сделки по импорту в Республику Армения товаров из государств-членов ЕАЭС, экспорту товаров из Республики Армения в государства-члены ЕАЭС, и оказание лицами, зарегистрированными (состоящими на учете) в Республике Армения  услуг другим лицам, не зарегистрированным (не состоящим на учете) в Республике Армения, (или наоборот)на территории ЕАЭС.
ЗР-242
26.02.2015 О внесении дополнения в Закон Республики Армения "Об особенностях исчисления и уплаты косвенных налогов между Республикой Армения и государствами-членами Евразийского Экономического Союза"
24.11.2015 О внесении изменений и дополнения в Закон Республики Армения "Об особенностях исчисления и уплаты косвенных налогов между Республикой Армения и государствами-членами Евразийского Экономического Союза"