ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1 . Հայաստանի Հանրապետության 2004 թվականի նոյեմբերի 9-ի աշխատանքային օրենսգրքի 264-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ մասով.
«3. Աշխատանքային վեճերը, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի եւ «Առեւտրային արբիտրաժի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի պահանջներին համապատասխան, կարող են հանձնվել արբիտրաժային տրիբունալի լուծմանը, եթե աշխատողի եւ գործատուի միջեւ կնքվել է համաձայնություն, կամ կոլեկտիվ պայմանագրով նախատեսված է վեճն արբիտրաժին հանձնելու հնարավորություն։ Սույն օրենսգրքի 265-րդ հոդվածով նախատեսված աշխատանքային վեճերը կարող են հանձնվել արբիտրաժային տրիբունալի լուծմանը նույն հոդվածով սահմանված ժամկետում։ Արբիտրաժային համաձայնությունը չի սահմանափակում աշխատողի աշխատանքային պայմանագրից բխող վեճը դատարան հանձնելու իրավունքը, բացառությամբ եթե արբիտրաժային համաձայնությունը կնքվել է վեճը  ծագելուց հետո, եւ կողմերն անվերապահորեն համաձայնել են վեճը հանձնել արբիտրաժային տրիբունալի լուծմանը:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЯ В ТРУДОВОЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. Статью 264 Трудового кодекса Республики Армения от 9 ноября 2004 года дополнить частью 3 следующего содержания:
“3. Трудовые споры могут передаваться на разрешение Арбитражного трибунала в соответствии с требованиями Гражданского процессуального кодекса Республики Армения и Закона Республики Армения “О коммерческом арбитраже”, если между работником и работодателем заключено соглашение или коллективным договором предусмотрена возможность передачи спора в арбитраж. Трудовые споры, предусмотренные статьей 265 настоящего Кодекса, могут передаваться на разрешение Арбитражного трибунала в срок, установленный той же статьей. Арбитражное соглашение не ограничивает право работника передать спор, вытекающий из трудового договора, в суд, если арбитражное соглашение заключено после возникновения спора, и стороны безоговорочно согласились передать спор на разрешение Арбитражного трибунала.”.