Ընդունվել է 19.06.2015
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 1998 թվականի մայիսի 5-ի քաղաքացիական օրենսգիրքը (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 135.1-ին հոդվածով՝
«Հոդված 135.1. Գույքի նկատմամբ գույքային իրավունքի վերաբերյալ
նախնական նշումը
1. Պետական գրանցման ենթակա գույքային իրավունքը գրանցելու պահանջն ապահովելու համար գործարքը վավերացնող նոտարի ծանուցման հիման վրա գրանցող մարմնի կողմից կատարվում է գույքի նկատմամբ գույքային իրավունքի վերաբերյալ նախնական նշում:
2. Նախնական նշումը դադարում է դրանով նախատեսված գույքային իրավունքի հետագա գրանցումով:
3. Անձը, որի գույքի նկատմամբ կատարվել է նախնական նշումը, կարող է պահանջել վերացնել այն, եթե դադարել է նախնական նշումով ապահովող իրավունքը, կամ բաց է թողնվել գործարքից ծագող իրավունքների գրանցման ներկայացման համար օրենքով սահմանված ժամկետը։»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 170-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի 1-ին կետը «կառուցապատման» բառից առաջ լրացնել «հողամասի» բառով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ կետով.
«5) կառուցվող շենքից անշարժ գույք գնելու իրավունք:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 224-րդ հոդվածում`
1) 4-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4. Կառուցվող բազմաբնակարան կամ ստորաբաժանված շենքերում ապագա բնակարանը կամ ոչ բնակելի տարածքը կարող է ծանրաբեռնվել կառուցվող շենքից անշարժ գույք գնելու իրավունքով: Կառուցվող շենքից անշարժ գույք գնելու իրավունքի պայմանագիրը ենթակա է նոտարական վավերացման, իսկ կառուցվող շենքից անշարժ գույք գնելու իրավունքը` պետական գրանցման։
Կառուցվող շենքից անշարժ գույք գնելու իրավունքը տարածվում է նաեւ հողամասի եւ ընդհանուր օգտագործման տարածքների համապատասխան բաժնային մասի վրա:».
«5. Կառուցվող բազմաբնակարան կամ ստորաբաժանված շենքերում առանձնացված միավորները (բնակարանները, ոչ բնակելի տարածքները), հողամասի եւ ընդհանուր օգտագործման տարածքների բաժնեմասով հանդերձ, քաղաքացիական շրջանառության օբյեկտ են դառնում ավարտված շենքի պետական գրանցման պահից:».
3) 6-րդ մասի «Կառուցվող» բառը փոխարինել «Կառուցված» բառով.
4) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7-րդ եւ 8-րդ մասերով.
«7. Կառուցվող բազմաբնակարան կամ ստորաբաժանված շենքի շինարարության ավարտի պետական գրանցումից հետո պայմանագրով սահմանված, բայց ոչ ուշ, քան վեցամսյա ժամկետում կառուցապատողը կառուցվող անշարժ գույք գնելու իրավունք ունեցող անձին է ներկայացնում կառուցված շենքում անշարժ գույքը սեփականության իրավունքով փոխանցելու ակտը եւ հաշվարկային փաստաթուղթը կամ օրենքով սահմանված դեպքերում՝ հարկային հաշիվը։
Կառուցված շենքում անշարժ գույքը սեփականության իրավունքով փոխանցելու ակտում նշվում են՝
1) կառուցվող շենքից անշարժ գույք գնելու իրավունքի պայմանագրով փոխանցման ենթակա անշարժ գույքի մասին սույն օրենսգրքի 566-րդ հոդվածին համապատասխան տեղեկություններ,
2) կառուցվող շենքից անշարժ գույք գնելու իրավունքի պայմանագրով փոխանցման ենթակա անշարժ գույքի գնի, կատարված կանխավճարային վճարումների եւ առկայության դեպքում՝ գնի չվճարված մասի վճարման պայմանների մասին,
3) կառուցված շենքը կառուցապատողի հաշվին շահագործման հանձնելու ժամկետի մասին:
8. Կառուցված շենքում անշարժ գույքը սեփականության իրավունքով փոխանցելու ակտը ենթակա է նոտարական վավերացման, դրանից ծագող իրավունքը՝ պետական գրանցման։ Կառուցված բազմաբնակարան կամ ստորաբաժանված շենքում բնակարանը, ոչ բնակելի տարածքը, ներառյալ՝ դրանց համապատասխան հողամասի եւ ընդհանուր օգտագործման տարածքների բաժնային մասը կառուցվող շենքից անշարժ գույք գնելու իրավունք ունեցող անձին սեփականության իրավունքով փոխանցված է համարվում անշարժ գույքը սեփականության իրավունքով փոխանցելու ակտի պետական գրանցման պահից։»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 260-րդ հոդվածը «իրավունքի» բառից հետո լրացնել «եւ կառուցվող բազմաբնակարան կամ ստորաբաժանված շենքից անշարժ գույք գնելու իրավունքի» բառերով:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 268-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ եւ 4-րդ մասերով.
«3. Եթե հիփոթեք սահմանվում է այն հողամասի նկատմամբ, որի վրա կառուցվող շենքերը եւ շինությունները ծանրաբեռնված են կառուցվող բազմաբնակարան կամ ստորաբաժանված շենքից անշարժ գույք գնելու իրավունքով, ապա կառուցվող շենքում անշարժ գույք գնելու իրավունք ունեցող անձը պահպանում է իր իրավունքները պայմանագրում նշված ծավալով եւ ժամկետներում:
4. Հողամասի, ինչպես նաեւ դրա վրա կառուցվող կամ կառուցված շենքերի եւ շինությունների վրա բռնագանձում տարածելու եւ իրացնելու դեպքում հողամասը, ինչպես նաեւ շենքերը եւ շինությունները ձեռք բերողին անցնելիս իրավունքներից բացի, անցնում են նաեւ կառուցվող բազմաբնակարան կամ ստորաբաժանված շենքից անշարժ գույք գնելու իրավունք ունեցող անձի իրավունքներով ծանրաբեռնումները։»:
Հոդված 6. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 570.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 570.1. Կառուցվող շենքից անշարժ գույք գնելու իրավունքի պայմանագրի առանձնահատկությունները
1. Կառուցվող բազմաբնակարան կամ ստորաբաժանված շենքից անշարժ գույք գնելու իրավունքի պայմանագրով պետք է նշվեն ապագայում ձեռք բերվող անշարժ գույքի տարածքը նույնականացնող տվյալները՝ ըստ կառուցվող շինության ճարտարապետաշինարարական նախագծից վերցված հատակագծի, եւ բնութագրվի անշարժ գույքը հանձնելու ժամանակ դրա ներքին հարդարման վիճակի նկարագիրը։
2. Կառուցվող շենքից անշարժ գույք գնելու իրավունքի պայմանագիրը պետք է նախատեսի ապագայում հանձնվելիք անշարժ գույքի գինը։ Կառուցվող շենքից անշարժ գույք գնելու իրավունքի պայմանագրով կարող է նախատեսվել նաեւ շուկայական գների տատանումների հիմքով պայմանագրի գնի ինդեքսավորման կարգը: Պայմանագրում գնի մասին պայմանի բացակայության դեպքում պայմանագիրը համարվում է չկնքված: Ընդ որում, չեն կիրառվում սույն օրենսգրքի 440-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված` գնի որոշման կանոնները:
3. Եթե կառուցվող շենքից անշարժ գույք գնելու իրավունքի պայմանագրով ապագայում հանձնվելիք անշարժ գույքի գինը սահմանված է դրա մակերեսի միավորով կամ դրա չափի այլ ցուցանիշով (միջհարկային բարձրություն եւ այլն), ապա սեփականության իրավունքի փոխանցման ակտով գինը որոշվում է` ելնելով շենքի կառուցման ավարտից հետո անշարժ գույքի չափագրման տվյալներով գրանցված չափից:
4. Կառուցվող շենքից անշարժ գույք գնելու իրավունքի պայմանագրով գնորդի կանխավճարային վճարումները պետք է կատարվեն բացառապես կառուցապատողի հատուկ հաշվին, որը բացվում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող բանկում, գանձապետարանում կամ նոտարի դեպոզիտ հաշվում՝ որպես ենթահաշիվ: Կառուցապատման հատուկ հաշվի մնացորդի դիմաց վճարման ենթակա տոկոսները փոխանցվում են կառուցապատողի սովորական բանկային հաշիվներին եւ կարող են տնօրինվել կառուցապատողի կողմից:
Շենքի կառուցման ավարտից հետո սեփականության իրավունքի փոխանցման ակտում գնի վճարված լինելու հարցը որոշելիս ստացականով, դրամարկղի մուտքի փաստաթղթով, վկայի ցուցմունքով, հակընդդեմ պարտավորության (ներառյալ՝ գնորդի օգտին հաշվարկված տուժանքի) հաշվանցով հավաստված վճարումները, ինչպես նաեւ վաճառողի պարտատերերին, մասնակիցներին կատարված վճարումներն անտեսվում են:
5. Գնորդի եւ կառուցապատողի միջեւ կարող են համաձայնեցվել բանկում բացված՝ կառուցապատողի հատուկ հաշվին գնորդի մուտքագրած դրամական միջոցները լրիվ կամ մասնակի՝ հօգուտ գնորդի կամ հօգուտ գնորդի վարկատուի գրավադրման պայմանները՝ որպես շենքի կառուցման ավարտից հետո անշարժ գույքը սեփականության իրավունքով հանձնելու կառուցապատողի պարտավորության եւ կառուցվող շենքից անշարժ գույք գնելու իրավունքի պայմանագրի լուծման դեպքում կանխավճարի վերադարձման կառուցապատողի պարտավորության կատարման ապահովման միջոց: Կառուցապատողի եւ գնորդի միջեւ դրամական միջոցների գրավի պայմանագրով կամ դրա փոփոխություններով կարող է նախատեսվել մինչեւ կառուցվող շենքի շինարարության ավարտը կամ մինչեւ սեփականության իրավունքի փոխանցման ակտի կնքումը կամ մինչեւ շենքի շահագործման թույլտվության ստացումը բանկում բացված՝ կառուցապատողի հատուկ հաշվի միջոցների մի մասի գրավի իրավունքի դադարեցում, որի կիրառման դեպքերում գրավից ազատվող միջոցները փոխանցվում են կառուցապատողի այլ բանկային հաշիվներին եւ կարող են տնօրինվել կառուցապատողի կողմից, իսկ գնորդը կրում է կառուցապատողի սնանկության դեպքում չապահովված պարտատեր հանդես գալու ռիսկերը:
6. Կառուցման ընթացքում հողամասի սեփականատիրոջ իրավունքները լրիվ կամ մասնակի այլ կառուցապատողի անցնելու դեպքում բանկում բացված սկզբնական կառուցապատողի հատուկ հաշվից նոր կառուցապատողի բանկում բացված հատուկ հաշվին են փոխանցվում վերջինիս անցած կառուցվող շենքից անշարժ գույք գնելու իրավունք ունեցող գնորդի կուտակած կանխավճարները՝ գնորդի գրավի իրավունքով ծանրաբեռնված, ինչպես նաեւ նոր կառուցապատողին են անցնում գանձապետարանում, նոտարի դեպոզիտում սկզբնական կառուցապատողի հատուկ հաշվում տվյալ գնորդի վճարած միջոցների նկատմամբ իրավունքները: Կառուցվող բազմաբնակարան կամ ստորաբաժանված շենքից անշարժ գույք գնելու իրավունքի պայմանագրով գնի վճարման գնորդի վճարային պարտավորությունը հողամասի նոր սեփականատիրոջ առջեւ չի կարող ավել լինել կառուցվող շենքից անշարժ գույք գնելու իրավունքի պայմանագրով սահմանված գնի եւ նոր սեփականատիրոջ կառուցապատման հատուկ հաշվին փոխանցված կանխավճարների տարբերությունից:
7. Կառուցվող բազմաբնակարան կամ ստորաբաժանված շենքի շինարարության ավարտի գրանցումից հետո՝ վեցամսյա ժամկետում, անշարժ գույքի սեփականության իրավունքի փոխանցման ակտը չկնքվելու կամ կառուցվող շենքից անշարժ գույք գնելու իրավունքի պայմանագիրը վաղաժամկետ լուծվելու կամ անվավեր ճանաչվելու դեպքում գնորդն իրավունք ունի կառուցապատողի հատուկ հաշվից հետ պահանջելու վճարած կանխավճարները։ Կառուցապատողն իրավունք ունի հատուկ հաշիվը սպասարկողից պահանջելու, որ վերադարձվող գումարից պահվի կառուցվող շենքից անշարժ գույք գնելու իրավունքի պայմանագրով սահմանված տուժանք, եթե փոխանցման ակտը չկնքվելու կամ պայմանագիրը վաղաժամկետ լուծվելու կամ անվավեր ճանաչվելու հանգամանքների համար պատասխանատու է գնորդը:
8. Կառուցվող բազմաբնակարան կամ ստորաբաժանված շենքի շինարարության ավարտի գրանցումից հետո՝ վեցամսյա ժամկետում, անշարժ գույքի սեփականության իրավունքի փոխանցման ակտը չկնքվելու դեպքում գնորդը կարող է օրենքով սահմանված կարգով պահանջել փոխանցման ակտի հարկադիր կնքում կամ գույքի նկատմամբ սեփականությւան իրավունքի ճանաչում, եթե իր պայմանագրային պարտավորություններն ամբողջությամբ կատարված են։
9. Անշարժ գույք գնելու իրավունքի պայմանագրով անշարժ գույք գնելու իրավունքը կառուցապատողի հատուկ հաշվի միջոցների նկատմամբ գնորդի իրավունքներով հանդերձ կարող է հատուցմամբ կամ անհատույց օտարվել, գրավադրվել կամ փոխանցվել այլ անձի համընդհանուր իրավահաջորդության հետեւանքով՝ իրավունքների եւ պարտականությունների առկա ծավալով, այդ մասին տեղեկացնելով կառուցապատողին:
10. Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված դեպքերում համընդհանուր իրավահաջորդության կարգով կառուցապատողի իրավունքներն ու պարտավորություններն այլ անձանց անցնելու դեպքում (իրավաբանական անձ հանդիսացող կառուցապատողի վերակազմակերպում, ֆիզիկական անձ հանդիսացող կառուցապատողի մահ) կառուցապատողի հատուկ հաշվին գնորդի դրամական միջոցների նկատմամբ իրավունքները կարող են անցնել միայն կառուցապատողի այն իրավահաջորդին, որին անցել են կառուցվող շենքից անշարժ գույք գնելու պայմանագրով կառուցապատողի պարտավորությունները:
11. Շենքի կառուցման ավարտից հետո կառուցապատողի եւ գնորդի միջեւ սեփականության իրավունքի փոխանցման ակտի կնքումից հետո կառուցապատողի հատուկ հաշվին գնորդի վճարած առկա միջոցները փոխանցվում են կառուցապատողի սովորական բանկային հաշվին եւ տնօրինվում են կառուցապատողի կողմից:»:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 902-րդ հոդվածի 3-րդ մասի երկրորդ պարբերությունն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 8. Անցումային դրույթներ
1. Մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը նոտարական վավերացմամբ կնքված՝ կառուցվող բազմաբնակարան կամ ստորաբաժանված շենքերից բնակարանի կամ ոչ բնակելի տարածքի նախնական առուվաճառքի պայմանագրի կողմերի միջեւ սույն օրենքով նախատեսված՝ կառուցվող շենքից անշարժ գույք գնելու իրավունքի պայմանագիր կնքվելու դեպքում նախնական պայմանագրի շրջանակներում գնորդի կողմից մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը գույքի հանդիպական հանձնման եղանակով, ներառյալ՝ հասարակության եւ պետության կարիքների համար գնորդի գույքը կամ գույքային իրավունքը կառուցապատողին կատարված օտարմամբ, կառուցապատողի դրամարկղ, բանկային հաշիվ կամ կառուցապատողի ցուցումով կառուցապատողի պարտատերերի, մատակարարների, կապալառուների բանկային հաշիվներին դրամական միջոցների վճարման եղանակներով կատարված վճարումները համարվում են կառուցվող շենքից անշարժ գույք գնելու իրավունքի պայմանագրի գնի կանխավճարներ՝ սույն օրենքով նախատեսված սեփականության իրավունքի փոխանցման ակտը շենքի կառուցման ավարտից հետո կազմելիս:

Статья 1. Гражданский кодекс Республики Армения от 5 мая 1998 года (далее – Кодекс) дополнить статьей 135.1 следующего содержания:
Статья 135.1. Предварительная запись относительно имущественного права на имущество
1. В целях обеспечения требования регистрации имущественного права, подлежащего государственной регистрации, регистрирующим органом на основании извещения заверяющего сделку нотариуса производится предварительная запись относительно имущественном праве на имущество.
2. Действие предварительной записи прекращается последующей регистрацией предусмотренного ею имущественного права.
3. Лицо, в отношении имущества которого произведена предварительная запись, может потребовать аннулировать ее, если действие права, обеспечиваемого предварительной записью, прекратилось или был пропущен установленный законом срок подачи на регистрацию прав, следующих из сделки.”.
Статья 2. В статье 170 Кодекса:
1) пункт 1 части 1 после слова “застройки” дополнить словами “земельного участка”;
2) часть дополнить пунктом 5 следующего содержания:
“5) право приобретения недвижимого имущества в строящемся здании.”.
Статья 3. В статье 224 Кодекса:
“4. Будущая квартира или нежилое помещение в строящихся многоквартирных или подразделенных зданиях могут быть обременены правом на приобретение недвижимого имущества в строящемся здании. Договор о приобретении недвижимого имущества в строящемся здании подлежит нотариальному заверению, а право приобретения недвижимого имущества в строящемся здании – государственной регистрации.
Право приобретения недвижимого имущества в строящемся здании распространяется также на соответствующие долевые части земельного участка и площади общего пользования.”;
“5. Обособленные единицы в строящихся многоквартирных или подразделенных зданиях (квартиры, нежилые помещения), вместе с долей земельного участка и помещений общего пользования, становятся объектом гражданского оборота с момента государственной регистрации построенного здания.”;
3) в части 6 слово “строящихс” заменить словом “построенных”;
4) статью дополнить частями 7 и 8 следующего содержания:
“7. После государственной регистрации завершения строительства строящегося многоквартирного или подразделенного здания застройщик в установленный договором, но не позднее чем в шестимесячный срок представляет лицу, имеющему право приобретения строящегося недвижимого имущества акт передачи недвижимого имущества в построенном здании на праве собственности и расчетный документ или в установленных законом случаях - налоговый счет.
В акте передачи недвижимого имущества в построенном здании на праве собственности указываются:
1) сведения о недвижимом имуществе, подлежащем передача по договору права приобретения недвижимого имущества в построенном здании -   соответственно статье 566 настоящего Кодекса;
2) цена недвижимого имущества, подлежащего передаче по договору права приобретения недвижимого имущества в возводимом здании, произведенные авансовые платежи и при наличии – условия уплаты невыплаченной части цены;
3) срок передачи построенного здания в эксплуатацию за счет застройщика.
8. Акт о передаче построенного многоквартирного или подразделенного здания, недвижимого имущества или жилого дома в построенном здании на праве собственности подлежит нотариальному заверению, вытекающее из него право — государственной регистрации.  Квартира, нежилое помещение, включая их долю в соответствующем земельном участке и помещении общего пользования считаются переданными лицу, имеющему право приобретения недвижимого имущества на праве собственности, начиная с момента государственной регистрации акта о передаче недвижимого имущества на праве собственности.”.
Статья 4. Статью 260 Кодекса после слов “залог права на застройку земельного участка” дополнить словами “и права на приобретение недвижимого имущества в строящемся многоквартирном или подразделенном здании”.
Статья 5. Статью 268 Кодекса дополнить частями 3 и 4 следующего содержания:
“3. Если ипотека устанавливается на земельный участок, строящиеся на котором здания и сооружения обременены правом приобретения недвижимого имущества в строящемся многоквартирном или подразделенном здании, то лицо, имеющее право приобретения недвижимого имущества в строящемся здании сохраняет свои права в объеме и сроках, указанных в договоре.
4. В случае обращения взыскания или реализации земельного участка, а также строящихся или построенных на нем зданий и сооружений, при переходе земельного участка, а также зданий и сооружений к приобретателю кроме прав, переходят обременения правами лица, имеющего право на приобретение недвижимого имущества в многоквартирном или подразделенном здании.”.
Статья 6. Кодекс дополнить статьей 570.1 следующего содержания:
“Статья 570.1. Особенности договора о праве приобретения недвижимого имущества в строящемся здании
1. В договоре о праве приобретения недвижимого имущества в строящемся многоквартирном или подразделенном здании должны быть указаны данные, идентифицирующие площадь приобретаемого в будущем недвижимого имущества согласно плану, указанному в архитектурно-строительном проекте строящегося строения, и охарактеризовано описание состояния внутренней отделки недвижимого имущества при его передаче.
2. Договор о праве приобретения недвижимого имущества в строящемся здании должен предусматривать цену передаваемого в будущем недвижимого имущества. Договором о праве приобретения недвижимого имущества в строящемся здании может быть предусмотрен также порядок индексации договорной цены на основании колебаний рыночных цен. При отсутствии в договоре условия о цене договор не считается заключенным. При этом не применяются правила определения цены, предусмотренные частью 3 статьи 440 настоящего Кодекса.
3. Если договором о праве приобретения недвижимого имущества в строящемся здании цена передаваемого в будущем недвижимого имущества установлена на единицу его площади или иной показатель его размера (межэтажная высота и прочее), то актом передачи права собственности цена определяется исходя из размера, зарегистрированного по данным обмера недвижимого имущества после окончания постройки здания.
4. Договором о праве приобретения недвижимого имущества в строящемся здании авансовые платежи покупателя должны быть внесены исключительно на специальный счет застройщика, открываемый в действующем на территории Республики Армения банке, в казначейство или на депозитный счет нотариуса в качестве субсчета. Подлежащие выплате проценты в счет остатка на специальном счете застройки перечисляются на обычные банковские счета застройщика, и могут находиться в распоряжении застройщика.
После завершения строительства здания при определении в акте перехода права собственности вопроса об уплате цены не учитываются платежи, заверенные распиской, приходным кассовым документом, показаниями свидетеля, зачетом встречного обязательства (в том числе неустойки, исчисленной в пользу покупателя), а также платежи кредиторам продавца, участникам.
5. Между покупателем и застройщиком могут быть согласованы условия полного или частичного залога в пользу покупателя или кредитора покупателя денежных средств, зачисленных покупателем на специальный банковский счет застройщика, -  в качестве средства обеспечения выполнения застройщиком обязательства по передаче на праве собственности недвижимого имущества после завершения строительства здания, строения и обязательства по возврату аванса в случае расторжения договора о праве на приобретение строящегося недвижимого имущества. По договору залога денежных средств между застройщиком и покупателем или по изменениям в нем до завершения строительства здания, строения или до заключения акта перехода права собственности, либо до получения разрешения на эксплуатацию здания может быть предусмотрено прекращение права залога части средств на специальном банковском счете застройщика, в случаях применения которого освобожденные от залога средства перечисляются на другие банковские счета застройщика, и могут переходить в распоряжение застройщика, а покупатель в случае банкротства застройщика несет риски выступления в качестве необеспеченного должника.
6. В случае полного или частичного перехода в процессе строительства прав собственника земельного участка к другому застройщику с открытого в банке специального банковского счета первоначального застройщика на открытый в банке специальный банковский счет нового застройщика перечисляются перешедшие последнему обремененные правом залога авансовые платежи, накопленные покупателем, имеющим право на приобретение строящегося недвижимого имущества, а также к новому застройщику переходят права на внесенные данным покупателем средства на специальном счете первоначального застройщика в казначействе, на депозит нотариуса. По договору о праве на приобретение недвижимого имущества в строящемся многоквартирном или подразделенном здании платежное обязательство покупателя перед новым собственником земельного участка по оплате цены не может превышать разницу между ценой, установленной по договору о праве на приобретение недвижимого имущества в строящемся здании и авансовыми платежами, внесенными на специальный счет нового собственника по части застройки.
7. В случае незаключения акта перехода права собственности на недвижимое имущество или досрочного расторжения или признания недействительным договора о праве на приобретение строящегося недвижимого имущества в течение шести месяцев после регистрации завершения строительства многоквартирного или подразделенного здания покупатель имеет право потребовать возврата со специального счета застройщика внесенных авансовых платежей. Застройщик имеет право потребовать от лица, обслуживающего специальный счет, чтобы из возвращаемой суммы была удержана сумма неустойки, установленной по договору о праве на приобретение недвижимого имущества в строященмся здании, если за незаключение передаточного акта или досрочное расторжение или признание недействительным договора ответственным является покупатель.
8. В случае незаключения акта перехода права собственности на недвижимое имущество в течение шести месяцев после регистрации завершения строительства многоквартирного или подразделенного здания покупатель может в установленном законом порядке потребовать принудительное заключение передаточного акта или признание права собственности на имущество, если его договорные обязательства исполнены полностью.
9. Договором о праве приобретения недвижимого имущества право приобретения недвижимого имущество вместе с правами покупателя на средства, находящиеся на специальном счете застройщика, с возмещением или без возмещения может быть отчуждено, заложено или передано другому лицу вследствие общего правопреемства — в существующем объеме прав и обязанностей, с уведомлением об этом застройщика.
10. В случаях, установленных законодательством Республики Армения, при переходе прав и обязанностей застройщика к другим лицам в порядке общего правопреемства (реорганизация застройщика, являющегося юридическим лицом, смерть застройщика, являющегося физическим лицом) права на денежные средства покупателя на специальном счете застройщика могут перейти только к тому правопреемнику застройщика, к которому перешли обязательства застройщика по договору на приобретение недвижимого имущества в строящемся здании.
11. После завершения строительства здания и после заключения акта перехода права собственности между застройщиком и покупателем имеющиеся средства, внесенные покупателем на специальный счет застройщика, перечисляются на обычный банковский счет застройщика, и последний распоряжается ими.”.
Статья 7. Абзац второй части 3 статьи 902 Кодекса признать утративштм силу.
Статья 8. Переходные положения
1. В случае заключения договора о праве приобретения недвижимого имущества в строящемся здании, предусмотренного настоящим Законом между сторонами договора предварительной купли-продажи квартиры или нежилого помещения строящихся многоквартирных или подразделенных зданиях, заключенного с нотариальным заверением до вступления в силу настоящего Закона, при встречной передаче имущества покупателем в рамках предварительного договора до вступления в силу настоящего Закона, включая отчуждение застройщику имущества или имущественного права покупателя для общественных или государственных нужд,  платежи, внесенные путем выплаты денежных средств в кассу, на банковский счет застройщика или, по указанию застройщика,  - на банковские счета кредиторов, поставщиков, подрядчиков застройщика, считаются авансовыми платежами за цену договора о праве приобретения недвижимого имущества из строящегося здания при составлении после завершения строительства здания передаточного акта права собственности, предусмотренного настоящим Законом.