«ԱՐԺԵԹՂԹԵՐԻ ՇՈՒԿԱՅԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Արժեթղթերի շուկայի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2007 թվականի հոկտեմբերի 11-ի ՀՕ-195-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 98-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետում «արժեթղթերի սեփականատերերի ռեեստրում» բառերը փոխարինել «արժեթղթերի սեփականատերերի (անվանատերերի) ռեեստրում» բառերով, իսկ 6-րդ կետի «բաժնետոմսերի սեփականատերերի վերաբերյալ» բառերը՝ «բաժնետոմսերի սեփականատերերի (անվանատերերի) վերաբերյալ» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 176-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետի «գ» ենթակետն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 3. Oրենքի 197-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
« Հոդված 197. Սեփականատերերի (անվանատերերի) ցուցակի տրամադրումը
1. Թողարկողն իրավունք ունի ցանկացած ժամանակ Կենտրոնական դեպոզիտարիայից պահանջելու թողարկողի կողմից թողարկված արժեթղթերի սեփականատերերի (անվանատերերի) ցուցակը` այդ մասին համապատասխան հարցում ներկայացնելով Կենտրոնական դեպոզիտարիային: Այն դեպքում, երբ անվանատերը լիազորված է հանդես գալու արժեթղթի սեփականատիրոջ անունից (այսուհետ սույն հոդվածում` իրավասու անվանատեր), ապա արժեթղթերի սեփականատերերի (անվանատերերի) ցուցակը կարող է սեփականատիրոջ անվան (անվանման) փոխարեն ներառել իրավասու անվանատիրոջ անունը (անվանումը):
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված հարցումն ստանալուց հետո՝մեկ աշխատանքային օրվա ընթացքում, Կենտրոնական դեպոզիտարիան հարցում է ուղարկում իր մոտ տվյալ թողարկողի արժեթղթերի հաշիվներ ունեցող պահառուներին (անվանատերերին)` պահանջելով տրամադրել տվյալ թողարկողի արժեթղթերի սեփականատերերի, ինչպես նաեւ իրավասու անվանատերերի վերաբերյալ տեղեկություններ: Սույն հոդվածի իմաստով տվյալ թողարկողի արժեթղթերի սեփականատերերի եւ իրավասու անվանատերերի վերաբերյալ տեղեկություններ են համարվում այն տեղեկությունները, որոնք, «Բաժնետիրական ընկերությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 51-րդ հոդվածի համաձայն, ենթակա են ներառման ընկերության բաժնետերերի ռեեստրում:
3. Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ հանդիսացող պահառուները (անվանատերերը) (այսուհետ սույն հոդվածում` «Հայաստանյան անվանատեր») եւ Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ չհանդիսացող պահառուները (անվանատերերը) (այսուհետ սույն հոդվածում` «Օտարերկրյա անվանատեր») պարտավոր են Կենտրոնական դեպոզիտարիայի հարցումն ստանալու պահից երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում Կենտրոնական դեպոզիտարիային տրամադրել տվյալ թողարկողի արժեթղթերի իրավասու անվանատերերի վերաբերյալ տեղեկություններ, ինչպես նաեւ, բացառությամբ սույն հոդվածի 5-րդ եւ 6-րդ մասերում նշված դեպքերի, տվյալ թողարկողի արժեթղթերի սեփականատերերի վերաբերյալ տեղեկություններ:
4. Հայաստանյան եւ Օտարերկրյա անվանատերերը պարտավոր են սույն հոդվածի 3-րդ մասում նշված պարտականությունների կատարման նպատակով ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ եւ ողջամիտ գործողությունները տվյալ թողարկողի արժեթղթերի սեփականատերերի եւ իրավասու անվանատերերի վերաբերյալ Կենտրոնական դեպոզիտարիայի կողմից պահանջվող տեղեկությունները բացահայտելու, հավաքագրելու եւ սույն մասում նշված ժամկետում Կենտրոնական դեպոզիտարիային տրամադրելու համար:
5. Բացառությամբ սույն հոդվածի 7-րդ մասում նշված դեպքի, Հայաստանյան անվանատերերն իրավունք ունեն Կենտրոնական դեպոզիտարիային չտրամադրելու վերջինիս կողմից պահանջվող` տվյալ թողարկողի արժեթղթերի սեփականատերերի վերաբերյալ տեղեկություններ, եթե միաժամանակ առկա են ստորեւ նշված բոլոր պայմանները.
1) տվյալ թողարկողի արժեթղթերը կամ դրանց մի մասը հաշվառվում են տվյալ Հայաստանյան անվանատիրոջ մոտ Օտարերկրյա անվանատիրոջ հաշվում, եւ
2) Հայաստանյան անվանատերը հարցում է ուղարկել Օտարերկրյա անվանատիրոջը` պահանջելով տրամադրել տվյալ թողարկողի արժեթղթերի սեփականատերերի վերաբերյալ տեղեկություններ, եւ
3) Օտարերկրյա անվանատերը, ձեռնարկելով սույն հոդվածի 4-րդ մասում նշված գործողությունները, սույն հոդվածի 6-րդ մասում նշված հիմքերով հրաժարվել է Հայաստանյան անվանատիրոջը տրամադրել տվյալ թողարկողի արժեթղթերի սեփականատերերի վերաբերյալ տեղեկություններ:
6. Բացառությամբ սույն հոդվածի 7-րդ մասում նշված դեպքի, Օտարերկրյա անվանատերերն իրավունք ունեն Կենտրոնական դեպոզիտարիային չտրամադրելու տվյալ թողարկողի արժեթղթերի սեփականատերերի վերաբերյալ տեղեկություններ, եթե`
1) դա արգելված է օտարերկրյա օրենսդրությամբ կամ նախատեսված է տվյալ օտարերկրյա անվանատիրոջ եւ իր հաճախորդի միջեւ կնքված պայմանագրով, կամ
2) տվյալ օտարերկրյա անվանատիրոջ հաճախորդը հրաժարվում է տրամադրել պահանջվող տեղեկությունները, կամ
3) պահանջվող տեղեկության տրամադրումը տվյալ օտարերկրյա անվանատիրոջ համար առաջացնում է էական ծախսեր:
7. Հայաստանյան անվանատերերը կամ Օտարերկրյա անվանատերերն իրավունք չունեն սույն հոդվածի համապատասխանաբար 5-րդ եւ 6-րդ մասերում նշված հիմքերով հրաժարվելու թողարկողի արժեթղթերի սեփականատերերի վերաբերյալ տեղեկություններ տրամադրելուց, եթե նման պահանջ ներկայացվել է Հայաստանի Հանրապետության պետական մարմնի կողմից՝ իրենց իրավասությունների շրջանակներում:
8. Օտարերկրյա անվանատիրոջ կողմից Կենտրոնական դեպոզիտարիայի կամ Հայաստանյան անվանատիրոջ` սույն հոդվածի 2-րդ կամ 5-րդ մասի հարցման մեջ նշված` տվյալ թողարկողի արժեթղթերի սեփականատերերի մասին տվյալները սույն հոդվածի 5-րդ կամ 6-րդ մասում թվարկված հիմքերով չտրամադրելու դեպքում Օտարերկրյա անվանատերը տվյալ թողարկողի արժեթղթերի սեփականատերերի առջեւ պատասխանատվություն է կրում դրա հետեւանքով պատճառված վնասների համար:
9. Կենտրոնական դեպոզիտարիան պարտավոր է տվյալ թողարկողի արժեթղթերի սեփականատերերի (իրավասու անվանատերերի) ցուցակը տրամադրել թողարկողին` սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված հարցումն ստանալու պահից հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում:
10. Այն դեպքում, երբ Կենտրոնական դեպոզիտարիայի ուղարկած` սույն հոդվածի 2-րդ մասի հարցման մեջ նշված տվյալները պահառուները (անվանատերերը) Կենտրոնական դեպոզիտարիային ուղարկում են սույն հոդվածում նշված ժամկետների ուշացմամբ կամ ուղարկում են ճշգրտված կամ լրացուցիչ տվյալներ, ապա Կենտրոնական դեպոզիտարիան պարտավոր է ուշացումով ստացված եւ (կամ) ճշգրտված եւ (կամ) լրացուցիչ տվյալներն ուղարկել սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված հարցումը ներկայացրած թողարկողին այդ տվյալներն ստանալու պահից մեկ աշխատանքային օրվա ընթացքում: Սույն մասին համապատասխան՝ Կենտրոնական դեպոզիտարիայի կողմից թողարկողին ուղարկված տվյալների ստացման փաստն այդ թողարկողի համար իրավական հետեւանքներ է առաջացնում միայն սույն օրենքով կամ Հայաստանի Հանրապետության այլ օրենքներով՝ նախատեսված դեպքերում:
11. Սույն հոդվածի կիրառման նպատակով պահառուների (անվանատերերի) ռեզիդենտությունն ու ոչ ռեզիդենտությունը որոշվում է «Արժութային կարգավորման եւ արժութային վերահսկողության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքին համապատասխան:
12. Արժեթղթերի սեփականատերերի վերաբերյալ տեղեկությունների տրամադրման՝ սույն հոդվածով սահմանված պահանջը չի կիրառվում այն դեպքերի նկատմամբ, երբ անվանատերը ներդրումային ֆոնդի պահառու կամ կառավարիչ է պայմանագրային ներդրումային ֆոնդի ակտիվներում ներառված արժեթղթերի մասով:»:

Статья 2. Подпункт “в” пункта 3 части 1 статьи 176 Закона признать утратившим силу.
1. Эмитент имеет право в любое время требовать от Центрального депозитария список владельцев (номинальных держателей) ценных бумаг, выпущенных эмитентом, путем подачи соответствующего запроса об этом в Центральный депозитарий. В случае, когда номинальный держатель уполномочен выступать от имени владельца ценной бумаги (далее в настоящей статье - правомочный номинальный держатель), в список владельцев (номинальных держателей) ценных бумаг может быть включено имя (наименование) правомочного номинального держателя вместо имени (наименования) владельца.
2. Центральный депозитарий в течение одного рабочего дня после получения указанного в части 1 настоящей статьи запроса направляет запрос депозитариям (номинальным держателям), имеющим у него счета ценных бумаг данного эмитента, с требованием предоставить сведения о владельцах, а также правомочных номинальных держателях ценных бумаг данного эмитента. По смыслу настоящей статьи сведениями о владельцах и правомочных номинальных держателях ценных бумаг данного эмитента считаются сведения, которые в соответствии со статьей 51 Закона Республики Армения "Об акционерных обществах" подлежат включению в реестр акционеров общества.
3. Депозитарии (номинальные держатели), являющиеся резидентами Республики Армения (далее в настоящей статье — армянский номинальный держатель) и депозитарии (номинальные держатели), не являющиеся резидентами Республики Армения (далее в настоящей статье — иностранный номинальный держатель), обязаны в течение трех рабочих дней с момента получения запроса Центрального депозитария предоставить Центральному депозитарию сведения о правомочных номинальных держателях ценных бумаг данного эмитента, а также сведения о владельцах ценных бумаг данного эмитента, за исключением случаев, указанных в частях 5 и 6 настоящей статьи.
4. Армянские и иностранные номинальные держатели в целях выполнения обязанностей, указанных в части 3 настоящей статьи, обязаны предпринять все необходимые и разумные действия для выявления, сбора и предоставления Центральному депозитарию в установленный настоящей частью срок сведений о владельцах и правомочных номинальных держателях ценных бумаг данного эмитента, запрашиваемых Центральным депозитарием.
5. За исключением случая, указанного в части 7 настоящей статьи, армянские номинальные держатели имеют право не предоставлять Центральному депозитарию запрашиваемые им сведения о владельцах ценных бумаг данного эмитента при одновременном наличии всех нижеуказанных условий:
1) ценные бумаги данного эмитента или их часть учитываются на счете иностранного номинального держателя у данного армянского номинального держателя, и
2) армянский номинальный держатель направил запрос иностранному номинальному держателю с требованием предоставить сведения о владельцах ценных бумаг данного эмитента, и
3) иностранный номинальный держатель, предприняв указанные в части 4 настоящей статьи действия, отказался предоставить армянскому номинальному держателю сведения о владельцах ценных бумаг данного эмитента по основаниям, указанным в части 6 настоящей статьи.
6. За исключением случая, указанного в части 7 настоящей статьи, иностранные номинальные держатели имеют право не предоставлять Центральному депозитарию сведения о владельцах ценных бумаг данного эмитента, если:
1) это запрещено иностранным законодательством или предусмотрено договором, заключенным между данным иностранным номинальным держателем и его клиентом, или
2) клиент данного иностранного номинального держателя отказывается предоставить запрашиваемые сведения, или
3) предоставление запрашиваемого сведения влечет значительные расходы для данного иностранного номинального держателя.
7. Армянские номинальные держатели или иностранные номинальные держатели не имеют права отказать в предоставлении сведений о владельцах ценных бумаг эмитента по основаниям, указанным соответственно в частях 5 и 6 настоящей статьи, если такое требование предъявлено государственным органом Республики Армения в рамках его правомочий.
8. В случае непредоставления иностранным номинальным держателем данных о владельцах ценных бумаг данного эмитента, указанных в направленном Центральным депозитарием или армянским номинальным держателем запросе части 2 или 5 настоящей статьи, по основаниям, перечисленным в части 5 или 6 настоящей статьи, иностранный номинальный держатель несет ответственность перед владельцами ценных бумаг данного эмитента за причиненные вследствие этого убытки.
9. Центральный депозитарий обязан предоставить эмитенту список владельцев (правомочных номинальных держателей) ценных бумаг данного эмитента в течение пяти рабочих дней с момента получения указанного в части 1 настоящей статьи запроса.
10. В случае, если депозитарии (номинальные держатели) отправляют Центральному депозитарию данные, указанные в направленном Центральным депозитарием запросе части 2 настоящей статьи, позднее сроков, указанных в настоящей статье, либо отправляют уточненные или дополнительные данные, Центральный депозитарий обязан направить полученные с опозданием и (или) уточненные и (или) дополнительные данные эмитенту, подавшему указанный в части 1 настоящей статьи запрос, в течение одного рабочего дня с момента получения этих данных. В соответствии с настоящей частью факт получения данных, направленных Центральным депозитарием эмитенту, влечет правовые последствия для данного эмитента только в случаях, предусмотренных настоящим Законом или другими законами Республики Армения.
11. В целях применения настоящей статьи резидентство и нерезидентство депозитариев (номинальных держателей) определяется в соответствии с Законом Республики Армения "О валютном регулировании и валютном контроле".
12. Требование о предоставлении сведений о владельцах ценных бумаг, установленное настоящей статьей, не применяется в случаях, когда номинальный держатель является депозитарием или управляющим инвестиционного фонда в части ценных бумаг, включенных в активы договорного инвестиционного фонда.”.