«ՊԵՏԱԿԱՆ ՏՈՒՐՔԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» Հայաuտանի Հանրապետության1997 թվականի դեկտեմբերի 27-ի ՀO-186 օրենքի 20.1-ին հոդվածում՝
1 ) 1-ին մասի 5-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«5) թորած ալկոհոլային խմիչքների (բացառությամբ «Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկ» (ԱՏԳ ԱԱ) դասակարգչի 220870 ծածկագրին դասվող լիկյորների եւ 220890 ծածկագրին դասվող մինչեւ 9 տոկոս սպիրտ պարունակող այլ սպիրտային խմիչքների, 2208 ծածկագրին դասվող` միայն պտուղներից եւ հատապտուղներից (բացառությամբ խաղողի) թորված 40 տոկոս եւ ավելի սպիրտ պարունակող ալկոհոլային խմիչքների, ինչպես նաեւ խաղողի օղիների եւ խաղողի օղու թորվածքների արտադրության) եւ խմորման նյութերից էթիլային սպիրտի արտադրության իրականացման իրավունք ձեռք բերելու համար
տարեկան բազային տուրքի 15000-ապատիկի չափով».
2 ) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7.1-ին կետով.
«7.1) խաղողի օղիների եւ խաղողի օղու թորվածքների արտադրության իրականացման իրավունք ձեռք բերելու համար
տարեկան բազային տուրքի 50-ապատիկի չափով»:
Հոդված 2. Անցումային դրույթներ
2. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո «Պետական տուրքի մասին» Հայաuտանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով թորած ալկոհոլային խմիչքների եւ խմորման նյութերից էթիլային սպիրտի արտադրության գործունեության իրականացման իրավունք ձեռք բերելու համար պետական տուրք վճարած անձը մինչեւ պետական տուրքի վճարման հաջորդ ժամկետի սկիզբը կարող է զբաղվել նաեւ խաղողի օղիների եւ խաղողի օղու թորվածքների արտադրությամբ, որից հետո օրենքով սահմանված կարգով պետք է վճարի պետական տուրք՝ խաղողի օղիների եւ խաղողի օղու թորվածքների արտադրության իրականացման իրավունք ձեռք բերելու համար:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "О ГОСУДАРСТВЕННОЙ ПОШЛИНЕ”
Статья 1. В статье 20.1 Закона Республики Армения “О государственной пошлине” от 27 декабря 1997 года ЗР – 186:
1) пункт 5 части 1 изложить в следующей редакции:
“5) за приобретение права на осуществление производства дистиллированных алкогольных напитков (за исключением классифицируемых под кодом 220870 ликеров и других классифицируемых под кодом 220890 спиртных напитков , содержащих до 9 процентов спирта, классифицируемых под кодом 2208 классификатора Товарной номенклатуры внешне- экономической деятельности /ТН ВЭД/ алкогольных напитков, дистиллированных только из плодов и ягод / кроме винограда/ и содержащих 40 процентов и более спирта, а также производства виноградных водок и дистиллятов виноградной водки) и этилового спирта, полученногоиз сброженных продуктов
в 15000-кратном размере годовой базовой пошлины”
2) статью дополнить пунктом 7.1 следующего содержания:
“7.1) за приобретение права на осуществление производства виноградных водок и дистиллятов виноградной водки
в 50-кратном размере годовой базовой пошлины”.
2. После вступления настоящего Закона в силу лицо, в установленном Законом Республики Армения “О Государственной пошлине” порядке уплатившее государственную пошлину за приобретение права на осуществление деятельности по производству дистиллированных алкогольных напитков и этилового спирта, полученногоиз сброженных продуктов, может заниматься также производством виноградных водок и дистиллятов виноградной водки до начала следующего срока уплаты государственной пошлины, после чего оно в установленном законом порядке должно уплатить государственную пошлину за приобретение права на осуществление производства виноградных водок и дистиллятов виноградной водки.