ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2004 թվականի նոյեմբերի 9-ի աշխատանքային օրենսգրքի 175-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի 4-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4.1-ին կետով.
«4.1) որպես զինվորական ծառայության մեջ չգտնվող անձ (կամավորական)՝ կամավորական հիմունքներով Հայաստանի Հանրապետության, ինչպես նաեւ  Հայաստանի Հանրապետության կամ պաշտպանության ոլորտում պետական լիազոր մարմնի հետ ռազմական փոխօգնության պայմանագրերի հիման վրա այլ երկրների պաշտպանության մարտական գործողություններին մասնակցելիս.».
2) 2-րդ մասը «1-ին մասով» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ սույն հոդվածի 1-ին մասի 4.1-ին կետի,» բառերով.
3)  լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ մասով.
«4. Սույն հոդվածի 1-ին մասի 4.1-ին կետով սահմանված դեպքում աշխատանքային պարտականությունների կատարումից աշխատողն ազատվում է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության ոլորտում պետական լիազոր մարմնի տրամադրած՝ կամավորական համարվելու մասին տեղեկանքի հիման վրա, իսկ աշխատանքային պարտականությունների կատարումից ազատված ժամանակահատվածի համար աշխատողի վարձատրությունը որոշվում է կողմերի համաձայնությամբ կամ կոլեկտիվ պայմանագրով:»:
Հոդված 2. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը եւ տարածվում է 2016 թվականի ապրիլի 1-ից հետո ծագած հարաբերությունների վրա:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ТРУДОВОЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
“4.1) при участии в качестве лица, не находящегося на военной службе (добровольца), в боевых действиях по защите Республики Армения, а также других стран на добровольных началах, на основании договоров о взаимной военной помощи, заключенных с Республикой Армения или уполномоченным государственным органом в области обороны;”;
2) часть 2 после слов “частью 1 настоящей статьи,” дополнить словами “за исключением пункта 4.1 части 1 настоящей статьи,”;
3) статью дополнить частью 4 следующего содержания:
“4. В случаях, установленных пунктом 4.1 части 1 настоящей статьи, работник освобождается от исполнения трудовых обязанностей на основании справки о признании его добровольцем, выданной уполномоченным государственным органом Республики Армения в области обороны, а оплата работника за период освобождения от исполнения трудовых обязанностей определяется по соглашению сторон или коллективным договором.”.
Статья 2. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день со дня его официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие после 1 апреля 2016 года.