Ընդունվել է 17.06.2016
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 1998 թվականի մայիսի 5-ի քաղաքացիական օրենսգիրքը (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 416.1-ին եւ 416.2-րդ հոդվածներով.
«Հոդված 416.1. Էլեկտրոնային հաղորդակցության ծառայություն մատուցողի սահմանափակ պատասխանատվությունը
1. Էլեկտրոնային հաղորդակցության ծառայություն մատուցողը պատասխանատվություն չի կրում երրորդ անձանց կողմից իր տեղեկատվական համակարգի միջոցով փոխանցված էլեկտրոնային փաստաթղթի բովանդակության, ինչպես նաեւ այն փոխանցելու միջոցով երրորդ անձանց միջեւ ծագած պարտավորությունների համար, եթե այլ բան նախատեսված չէ օրենքով կամ ծառայություն մատուցողի հետ կնքված պայմանագրով:
2. Էլեկտրոնային հաղորդակցության ծառայություն մատուցողը պատասխանատվություն է կրում, եթե առանց լիազորության կամ լիազորությունների սահմանազանցմամբ`
1) այլ անձի անունից փոխանցել է էլեկտրոնային փաստաթուղթը.
2) այլ անձի անունից ընտրել է փոխանցված էլեկտրոնային փաստաթուղթն ստացողին.
3) ընտրել եւ փոփոխել է այլ անձի էլեկտրոնային փաստաթուղթը:
Հոդված 416.2. Էլեկտրոնային առեւտրային հարթակ շահագործողի պատասխանատվության հիմքերը
1. Երրորդ անձանց համար պայմանագրեր կնքելու կամ կատարելու հարթակ ծառայող ինտերնետային կայքի կամ էլեկտրոնային հավելվածի շահագործողը (էլեկտրոնային առեւտրային հարթակի շահագործողը) երրորդ անձանց միջեւ կնքված պայմանագրերից ծագող պարտավորությունների համար պատասխանատվություն չի կրում, եթե այլ բան նախատեսված չէ օրենքով, էլեկտրոնային առեւտրային հարթակ շահագործողի ու երրորդ անձի միջեւ կնքված պայմանագրով:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասը չի գործում, եթե էլեկտրոնային առեւտրային հարթակ շահագործողն էլեկտրոնային առեւտրային հարթակը շահագործել է օրենքի պահանջների խախտմամբ:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 450-րդ հոդվածի 3-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Պայմանագիրը գրավոր ձեւով կարող է կնքվել կողմերի ստորագրությամբ մեկ փաստաթուղթ կազմելու, ինչպես նաեւ փոստային, հեռագրային, հեռատիպային, հեռախոսային, էլեկտրոնային հաղորդակցության կամ կապի այլ միջոցներով տեղեկություն կամ հաղորդագրություն (փաստաթուղթ) փոխանակելու միջոցով, որոնք հնարավորություն են տալիս հաստատելու դրա իսկությունը եւ ճշգրիտ որոշելու, որ այն ելնում է պայմանագրի կողմից: Էլեկտրոնային հաղորդակցությունն ապահովող կապի միջոցով պայմանագիր կնքելիս, եթե օրենքով նման պայմանագրի ձեւի վերաբերյալ այլ պահանջ սահմանված չէ, էլեկտրոնային թվային ստորագրությամբ չպաշտպանված էլեկտրոնային փաստաթուղթն ունի նույն իրավական նշանակությունը, ինչ անձի կողմից ձեռագիր ստորագրված փաստաթուղթը:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 451-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ երրորդ պարբերությունով.
«Էլեկտրոնային հաղորդակցությունն ապահովող կապի միջոցով պայմանագիր կնքելիս օֆերտան համարվում է ստացված այն պահից, երբ այն մուտք է գործում հասցեատիրոջ կողմից նշված տեղեկատվական համակարգ, կամ հայտնաբերել է հասցեատերը, եթե այն ուղարկվել է նրա կողմից չնշված տեղեկատվական համակարգին:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 452-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2-րդ մասով.
«2. Էլեկտրոնային հաղորդակցությունն ապահովող կապի միջոցով պայմանագիր կնքելիս օֆերենտն ու ակցեպտանտն ունեն օֆերտայում կամ ակցեպտում իրենց վրիպակների, գրասխալների եւ թվաբանական սխալների ճշտման իրավունք, պայմանով, որ այն իրականացվի վրիպակի, գրասխալի կամ թվաբանական սխալի հայտնաբերման պահից անհապաղ, եւ մյուս կողմը չի ձեռնարկել պայմանագրի կատարմանն ուղղված գործողություն (ապրանքներ բեռնել, աշխատանքներ կատարել, ծառայություններ մատուցել, վճարում կատարել եւ այլն), որը հանգեցրել է ծախսերի»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 454-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ մասով.
«4. Էլեկտրոնային հաղորդակցությունն ապահովող կապի միջոցով պայմանագիր կնքելիս ակցեպտը համարվում է ստացված այն պահից, երբ օֆերտայում նշված պայմանագրի պայմանները կատարելու ուղղությամբ գործողությունները ձեռնարկելու վերաբերյալ էլեկտրոնային ծանուցումը մուտք է գործում օֆերտա ուղարկած անձի կողմից նշված տեղեկատվական համակարգ, կամ այն հայտնաբերվել է օֆերտա ուղարկած անձը, եթե այն ուղարկվել է նրա կողմից չնշված տեղեկատվական համակարգին:»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 517-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 517. Պատշաճ որակի ոչ պարենային ապրանքը փոխարինելու կամ վերադարձնելու գնորդի իրավունքը
1. Գնորդն իրավունք ունի պատշաճ որակի ոչ պարենային ապրանքն իրեն հանձնելու պահից 14 օրվա ընթացքում, եթե վաճառողն ավելի երկար ժամկետ չի հայտարարել, գնված ապրանքն այն գնելու կամ վաճառողի հայտարարած այլ վայրերում վերադարձնելու կամ փոխարինելու այլ չափի, ձեւի, գույնի կամ համանման կոմպլեկտայնության ապրանքով` գնի տարբերության դեպքում անհրաժեշտ վերահաշվարկ կատարելով վաճառողի հետ:
2. Ապրանքը վերադարձնելու կամ փոխարինելու մասին գնորդի պահանջը բավարարվում է, եթե ապրանքը չի օգտագործվել, պահպանված են դրա սպառողական հատկանիշները, եւ առկա են ապրանքը հենց այդ վաճառողից ձեռք բերելու մասին ապացույցներ:
3. Այն ապրանքների ցանկը, որոնք սույն հոդվածով սահմանված հիմքերով չեն կարող վերադարձվել կամ փոխարինվել, որոշվում է օրենքով կամ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:
4. Պատշաճ որակի ոչ պարենային ապրանքը վերադարձնելու կամ փոխարինելու նպատակով վաճառողի գտնվելու վայր հասցնելու հետ կապված ծախսերը կատարվում են գնորդի հաշվին, եթե այլ բան նախատեսված չէ կողմերի համաձայնությամբ:»:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 518-րդ հոդվածի 4-րդ մասը լրացնել «, ինչպես նաեւ անպատշաճ որակի ապրանքը վերադարձնելու հետ կապված իր կատարած ծախսերը» բառերով:
Հոդված 8. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 780.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 780.1. Էլեկտրոնային առեւտրային հարթակի տրամադրման ծառայությունների առանձնահատկությունները
1. Էլեկտրոնային առեւտրային հարթակ շահագործողը պարտավոր չէ հսկել հարթակի օգտատերերի կողմից ներկայացվող բովանդակության օրինականությունը եւ համապատասխանությունը Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ էլեկտրոնային առեւտրային հարթակի շահագործողն իմացել է կամ պետք է իմանար օգտատերերի կողմից ներկայացվող բովանդակության ակնհայտ անօրինական, ակնհայտ ոչ հավաստի լինելու կամ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանն ակնհայտ չհամապատասխանելու մասին:
2. Էլեկտրոնային առեւտրային հարթակ շահագործողը պարտավոր է ցուցադրել վաճառողի (աշխատանքներ կատարողի, ծառայություններ մատուցողի) վերաբերյալ օրենքով սահմանված պարտադիր տեղեկատվությունը եւ պահպանել վաճառողի (աշխատանքներ կատարողի, ծառայություններ մատուցողի)` հարթակում գրանցված լինելու ամբողջ ժամանակահատվածում եւ դրա ավարտից հետո՝ առնվազն 1 տարի, եթե ավելի երկար ժամկետ նախատեսված չէ օրենքով կամ էլեկտրոնային առեւտրային հարթակ շահագործողի հետ կնքված պայմանագրով:»:

Статья 1. Гражданский кодекс Республики Армения от 5 мая 1998 года (далее – Кодекс) дополнить статьями 416.1 и 461.2 следующего содержания:
Статья 416.1. Ограниченная ответственность лица, оказывающего услуги электронной коммуникации
1. Лицо, оказывающее услуги электронной коммуникации не несет ответственность за содержание электронных документов, переданных третьими лицами посредством его информационной системы, а также за обязательства, возникшие между третьими лицами вследствие передачи этой информации, если законом или договором, заключенным с лицом, оказывающим услуги, не предусмотрено иное.
2. Лицо, оказывающее услуги электронной коммуникации несет ответственность, если без полномочий или с превышением полномочий:
1) передал электронный документ от имени другого лица;
2) выбрал получателя электронного документа от имени другого лица;
3) выбрал и изменил электронный документ другого лица.”
Статья 416.2. Основания ответственности оператора электронной торговой площадки
1. Оператор Интернет-сайта или электронного приложения (оператор электронной торговой площадки), служащего для третьих лиц площадкой для заключения или исполнения договоров, не несет ответственности по обязательствам, вытекающим из заключенных с третьими лицами договоров, если законом, договором, заключенным между оператором электронной торговой площадки и третьим лицом, не предусмотрено иное.
2. Часть 1 настоящей статьи не действует, если оператор электронной торговой площадки использовал электронную торговую площадку с нарушением требований закона.”.
Статья 2. Часть 3 статьи 450 Кодекса изложить в следующей редакции:
“3. Договор в письменной форме может заключаться путем составления одного документа за подписью сторон, а также путем обмена посредством почтовой, телеграфной, телетайпной, телефонной, электронной коммуникации или по иным средствам связи сведением или сообщением (документом), позволяющим подтверждать его подлинность и достоверно устанавливать, что документ исходит от стороны договора. При заключении договора посредством связи, обеспечивающей электронную коммуникацию, если законом не было установлено иное требование к форме такого договора, электронный документ, не защищенный электронной цифровой подписью, имеет такое же правовое значение, что и документ, подписанный лицом от руки.”.
Статья 3. Часть 2 статьи 451 Кодекса дополнить абзацем третьим следующего содержания:
“При заключении договора посредством связи, обеспечивающей электронную коммуникацию, оферта считается полученной с момента, когда она поступает в указанную адресатом информационную систему или выявлена адресатом, если она была направлена в информационную систему, не указанную им.”.
Статья 4. Статью 452 Кодекса дополнить частью 2 следующего содержания:
“2. При заключении договора посредством связи, обеспечивающей электронную коммуникацию, оферент и акцептант имеют право на исправление своих опечаток, орфографических и арифметических ошибок при условии, что исправление будет производиться незамедлительно с момента выявления опечатки, орфографической или арифметической ошибки и другая сторона еще не предприняла действия по исполнению договора (отгрузка товаров, предоставление услуг, произведение платежа и т. п.), которое привело к расходам.”.
Статья 5. Статью 454 Кодекса дополнить частью 4 следующего содержания:
“4. При заключении договора посредством связи, обеспечивающей электронную коммуникацию, акцепт считается полученным с момента поступления в указанную направившим оферту лицом информационную систему электронного уведомления об осуществлении действий по выполнению требований указанного в оферте договора или его выявления направившим оферту лицом, если он был направлен в информационную систему, не указанную им.”.
Статья 6. Статью 517 Кодекса изложить в следующей редакции:
Статья 517. Право покупателя на замену или возврат непродовольственных товаров надлежащего качества
1.  Покупатель имеет право в течение 14 дней с момента передачи ему непродовольственного товара надлежащего качества, если продавец не объявял более длительный срок, возвращать или заменять купленный товар в месте его покупки или других местах, объявленных продавцом, на товар другого размера, формы, цвета или аналогичной комплектации, произведя с продавцом необходимый перерасчет в случае разницы в цене.
2. Требование покупателя о возврате или замене товара удовлетворяется, если товар не был использован, сохранены его потребительские свойства и имеются доказательства приобретения товара именно у этого продавца.
3. Перечень товаров, которые по основаниям, установленным настоящей статьей, не могут быть возвращены или заменены, определяется законом или в порядке, установленном Правительством Республики Армения.
4. В целях возврата или замены непродовольственных товаров надлежащего качества расходы, связанные с доставкой к месту нахождения продавца, осуществляются за счет покупателя, если соглашением сторон не предусмотрено иное.”.
Статья 7. Часть 4 статьи 518 Кодекса в конце дополнить словами “, а также расходы, произведенные им в связи с возвратом товара ненадлежащего качества”.
Статья 8. Кодекс дополнить статьей 780.1 следующего содержания:
“Статья 780.1. Особенности услуг по предоставлению электронной коммерческой платформы
1. Оператор электронной коммерческой платформы не обязан контролировать законность содержания размещенной пользователями платформы информации и ее соответствие законодательству Республики Армения, за исключением случаев, когда оператор электронной коммерческой платформы знал или должен был знать об очевидной незаконности, очевидной недостоверности содержания размещенной пользователями платформы информации или о ее очевидном несоответствии законодательству Республики Армения.
2. Оператор электронной коммерческой платформы обязан демонстрировать установленную законом обязательную информацию о продавце (исполнителе работ, лице, оказывающем услуги) и сохранять ее на весь период времени, на протяжении которого продавец (исполнитель работ, лицо, оказывающее услуги) зарегистрирован на платформе, и как минимум на один год после его завершения, если законом либо договором, заключенным с оператором электронной коммерческой платформы, не предусмотрен более длительный срок.”.