Հայաստանի Հարապետության քաղաքացու անձնագրի մասին
«ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱՑՈՒ ԱՆՁՆԱԳՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 29.06.2016
Հոդված 1. «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագրի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2011 թվականի նոյեմբերի 30-ի ՀՕ-287-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 3-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետում «ցուցամատների մատնադրոշմներ, սույն օրենքով նախատեսված դեպքերում` աջ եւ ձախ ձեռքերի որեւէ մատի մատնադրոշմներ» բառերը փոխարինել «բոլոր մատների մատնադրոշմներ» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 4-րդ հոդվածում`
«2. Մինչեւ 6 տարեկան քաղաքացիներին անձնագիրը տրամադրվում է 3 տարի վավերականության ժամկետով, 6 տարեկանից մինչեւ 16 տարին լրացած քաղաքացիներին` 5 տարի վավերականության ժամկետով, բայց ոչ ավելի, քան 18 տարին լրանալը, իսկ 16 տարին լրացած քաղաքացիներին` 10 տարի վավերականության ժամկետով:».
2 ) 3-րդ մասի «Գործունակ» բառը փոխարինել «16 տարին լրացած» բառերով.
3) 5-րդ մասը «հիման վրա:» բառերից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Այս դեպքում դիմումին կցվում է այլ օրինական ներկայացուցիչ հանդիսանալու փաստը հավաստող փաստաթուղթ:».
4) 7-րդ մասը՝
ա. «համաձայնությամբ» բառից առաջ լրացնել «գրավոր» բառով,
բ. լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Սույն մասով նախատեսված դեպքերում դիմումներին կցվում է խնամակալ կամ հոգաբարձու հանդիսանալու փաստը հավաստող փաստաթուղթ:»:
1) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-ին մասով.
«2.1. Անձնագրում անվան եւ ազգանվան անգլերեն, ինչպես նաեւ անվան, ազգանվան եւ հայրանվան հայերեն ամրագրման կարգը սահմանվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ:».
2) 4-րդ մասի`
ա. առաջին նախադասության «ցուցամատների» բառը փոխարինել «բոլոր մատների» բառերով.
բ. 2-րդ նախադասությունը հանել.
3) 9-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«9. Անձնագիր ստանալու համար քաղաքացին ներկայացնում է`
2) նույնականացման քարտ, իսկ 16 տարին լրացած չլինելու դեպքում՝ ծննդյան վկայական: Եթե 16 տարին չլրացած քաղաքացին ստացել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 1998 թվականի դեկտեմբերի25-ի թիվ 821 որոշմամբ նախատեսված անձնագիր, ապա ծննդյան վկայականի փոխարեն ներկայացվում է անձնագիրը.
3) 16 տարին լրացած չլինելու դեպքում՝ ծնողների ամուսնության, մահվան, հայրության ճանաչման վկայականները կամ միայնակ մայր լինելու վերաբերյալ տեղեկանք կամ օրենքով սահմանված կարգով անհայտ բացակայող կամ մահացած ճանաչվելու վերաբերյալ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած վճիռ.
4) 18 տարին լրացած չլինելու դեպքում՝ «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված՝ ծնողների եւ երեխայի գրավոր համաձայնությունները (եթե երեխան չի ստացել նույնականացման քարտ): Եթե ծնողն անձամբ չի կարող ներկայացնել համաձայնությունը, ապա ներկայացվող համաձայնության վրա նրա ստորագրության իսկությունը պետք է վավերացված լինի նոտարական կարգով:
5) Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ նախատեսված ինքնությունը հավաստող այլ փաստաթղթեր` սույն մասի 2-րդ կետով նշված փաստաթղթերը ներկայացնելու անհնարինության դեպքում (միայն օտարերկրյա պետություններում Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչություններ եւ հյուպատոսական հիմնարկներ դիմած Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների համար).
6) զինվորական կցագրման վկայական կամ զինվորական գրքույկ կամ զինվորական հաշվառման փաստը հավաստող տեղեկանք (զինապարտները).
7) պետական տուրքի վճարման անդորրագիր:».
4) 10-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3.1-ին կետով.
«3.1) Սույն օրենքի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին եւ 4-րդ կետերով նախատեսված դեպքերում` իրավասու մարմնի կողմից տրված փոփոխությունը կամ անճշտությունը հավաստող փաստաթուղթ.».
5) 11-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ սահմանված դեպքերում եւ կարգով անձնագիր ստանալու (փոխանակելու) համար դիմող անձի լուսանկարահանումն իրականացվում, եւ մատնադրոշմները վերցվում են իր բնակվելու (գտնվելու) վայրում՝ առանց իրավասու մարմին ներկայանալու:».
6) 14-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել.
7) 15-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«15. Անձնագիր տրամադրելը (փոխանակելը) մերժվում է, եթե`
1) դիմումատուն չի ներկայացրել օրենքով պահանջվող փաստաթղթերը.
2) դիմումատուն հաշվառված չէ բնակչության պետական ռեգիստրում.
3) դիմումատուն ներկայացրել է ակնհայտ կեղծ փաստաթղթեր.
4) դիմումատուն չի ներկայացրել օրենսդրությամբ նախատեսված պահանջներին համապատասխան կազմված փաստաթղթեր.
5) առկա է մինչեւ 16 տարեկան անչափահասի այն ծնողի գրավոր առարկությունը, որի մոտ օրինական հիմքերով բնակվում է երեխան.
6) դիմումատուի ներկայացրած փաստաթղթերում առկա են անճշտություններ եւ (կամ) հակասություններ.
7) դիմումատուն հետախուզվում է քրեորեն պատժելի արարք կատարելու համար.
8) դիմումատուի ներկայացրած փաստաթղթերում առկա են այնպիսի ջնջումներ, որոնք անձնագիր տրամադրելու (փոխանակելու) համար ունեն էական նշանակություն (անուն, ազգանուն, հայրանուն, ծննդյան օր, ամիս, տարեթիվ, ծնողների վերաբերյալ տվյալներ, ծննդավայր, զինապարտին տրվող տարկետման ժամկետ եւ այլն), կամ ջնջումով են փաստաթղթի հիմնական վավերապայմանները (սերիա, համար, պաշտոնատար անձի ստորագրություն եւ այլն):».
8) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 15.1-ին եւ 15.2-րդմասերով.
«15.1. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու նկատմամբ այլ պետության կողմից հետախուզում հայտարարված լինելու դեպքում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագիր տրամադրվում (փոխանակվում) է ոստիկանության ոլորտում լիազոր պետական կառավարման մարմնի ղեկավարի (տեղակալի) որոշմամբ, եթե հետախուզում հայտարարած պետության հետ Հայաստանի Հանրապետությունը չունի Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացուն հանձնելու մասին վավերացված միջազգային պայմանագիր, կամ նման պայմանագրի առկայության դեպքում քաղաքացու արտահանձնումը չի իրականացվել:
15.2. Սույն հոդվածի 15-րդ մասի 1-2-րդ եւ 4-8-րդ կետերով նախատեսված հիմքերը անձնագիրը տպագրվելուց հետո պարզվելու դեպքում տպագրված անձնագիրը չի տրամադրվում քաղաքացուն մինչեւ նշված հիմքերի վերանալը, իսկ անձնագրի վավերականության ժամկետը լրանալու դեպքում այն սույն օրենքով սահմանված կարգով ճանաչվում է անվավեր: Սույն հոդվածի 15-րդ մասի 3-րդ կետով նախատեսված հիմքը անձնագիրը տպագրվելուց հետո պարզվելու դեպքում տպագրված անձնագիրը քաղաքացուն հանձնելու կամ անվավեր ճանաչելու հարցը լուծվում է կեղծ փաստաթղթեր ներկայացնելու համար օրենքով սահմանված պատասխանատվության հարցը լուծվելուց հետո:».
9) 16-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«16. Անձնագիրը տրամադրելիս քաղաքացուն վերադարձվում են սույն օրենքի 4-րդ հոդվածի 4-րդ, 5-րդ եւ 7-րդ մասերով (բացառությամբ դիմումի եւ գրավոր համաձայնության), սույն հոդվածի 9-րդ մասի 2-րդ, 3-րդ, 5-րդ եւ 6-րդ կետերով նախատեսված փաստաթղթերը, տրամադրելը մերժելիս` սույն օրենքի 4-րդ հոդվածի 4-րդ, 5-րդ եւ 7-րդ մասերով (բացառությամբ դիմումի), սույն հոդվածի 9-րդ մասի2-7-րդ կետերով նախատեսված փաստաթղթերը, փոխանակելիս` սույն օրենքի4-րդ հոդվածի 4-րդ, 5-րդ եւ 7-րդ մասերով (բացառությամբ դիմումի եւ գրավոր համաձայնության), սույն հոդվածի 10-րդ մասի 3-րդ կետով նախատեսված փաստաթղթերը, փոխանակելը մերժելիս` սույն օրենքի 4-րդ հոդվածի 4-րդ, 5-րդ եւ 7-րդ մասերով (բացառությամբ դիմումի), սույն հոդվածի 10-րդ մասի2-4-րդ կետերով նախատեսված փաստաթղթերը: Ակնհայտ կեղծ փաստաթղթերը չեն վերադարձվում քաղաքացուն:»:
Հոդված 4. Օրենքի 7-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի 7-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել.
2) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9-րդ եւ 10-րդ կետերով.
«9) տպագրված անձնագիրը չի տրամադրվել քաղաքացուն սույն օրենքով նախատեսված դեպքերում.
10) անձնագիր եւ նույնականացման քարտ ունեցող քաղաքացին տվյալների փոփոխության կամ անճշտության հիմքով դիմել է միայն նույնականացման քարտը փոխանակելու համար:».
«3. Սույն հոդվածով նախատեսված դեպքերում անձնագիրը ճանաչվում է անվավեր` անձնագրային համակարգի ավտոմատացված համալիրի պահոցում ծրագրային ապահովմամբ համապատասխան նշում կատարելու եղանակով:»:
Հոդված 5. Օրենքի 8-րդ հոդվածի 4-րդ մասում`
1) երկրորդ նախադասությունը «զինկոմիսարիատը» բառից հետո լրացնել «եւ ուղարկում զորակոչված անձի հաշվառման վայրի անձնագրային ծառայություն» բառերով.
2) չորրորդ նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ. «Ժամկետային զինվորական ծառայության զորակոչված անձի անձնագիրը վերադարձվում է ժամկետային զինվորական ծառայությունից զորացրվելիս՝ զինկոմիսարիատում զինվորական հաշվառման կանգնելուց եւ զինվորական գրքույկը ներկայացնելուց հետո անմիջապես:»:
Հոդված 6. Օրենքի 9-րդ հոդվածում`
1) 2-րդ եւ 3-րդ մասերի «2014» թիվը փոխարինել «2019» թվով.
«5. Սույն օրենքի 4-րդ հոդվածի 6-րդ մասի, 5-րդ հոդվածի 15-րդ մասի, 7-րդ եւ 8-րդ հոդվածների դրույթները տարածվում են նաեւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 1998 թվականի դեկտեմբերի 25-ի թիվ 821 որոշմամբ նախատեսված՝ անձնագիր տալու, փոխանակելու, անվավեր ճանաչելու, անձնագիրը վերցնելու հետ կապված հարաբերությունների վրա:»:
Հոդված 7. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը, իսկ 1-ին հոդվածը եւ 3-րդ հոդվածի 2-րդ կետը` 2016 թվականի սեպտեմբերի 1-ից:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ПАСПОРТЕ ГРАЖДАНИНА РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ”
Принят 29.06.2016
Статья 1. В пункте 2 части 1 статьи 3 Закона Республики Армения “О паспорте гражданина Республики Армения”  от 30 ноября 2011 года ЗР-287-Н (далее – Закон) слова “отпечатки указательных пальцев правой и левой рук, в установленных настоящим Законом случаях - отпечатки какого-либо пальца правой и левой рук” заменить словами “отпечатки всех пальцев”.
Статья 2. В статье 4 Закона:
1)  первое предложение части 2 изложить в следующей редакции:
“2. Гражданам до 6 лет паспорт предоставляется со сроком действительности на 3 года, гражданам в возрасте от 6 лет и до достижения 16 лет  - сроком действительности на 5 лет, но не более, чем до достижения 18 лет, а гражданам, достигшим 16 лет – сроком действительности на 10 лет.”;
2) в части 3 слова “Дееспособный гражданин” заменить словами “Гражданин, достигший 16 лет,”;
3) часть 5 после слов “законного представителя.” дополнить новым предложением следующего содержания: “В этом случае к заявлению прилагается документ, удостоверяющий статус другого законного представителя.”;
4) в части 7:
а. часть до слова “согласия” дополнить словом “письменного”,
б. часть дополнить новым предложением следующего содержания: “В предусмотренных настоящей частью случаях к заявлениям прилагается документ, удостоверяющий статус опекуна или попечителя”.”
1) статью дополнить частью 2.1 следующего содержания:
“2.1. Порядок фиксирования в паспорте фамилии и имени на английском языке, а также фамилии, имени и отчества на армянском языке устанавливается постановлением Правительства Республики Армения.”;
2)  в части 4:
а. в первом предложении слова “указательных пальцев” заменить словами “всех пальцев”,
б. 2-е предложение исключить;
3) часть 9 изложить в следующей редакции:
“9. Для получения паспорта гражданин представляет:
2) идентификационную карту, а в случае недостижения 16 лет – свидетельство о рождении. Если не достигший 16 лет гражданин  получил паспорт, предусмотренный постановлением Правительства Республики Армения от 25 декабря 1998 года N-821, то вместо свидетельства о рождении он представляет паспорт;
3) в случае недостижения 16 лет – свидетельства о браке,  смерти родителей, о признании отцовства или справку об имеющемся статусе матери-одиночки либо вступившее в законную силу решение суда о признании их в установленном законом порядке безвестно отсутствующими или умершими;
4) в случае недостижения 18 лет –  письменные согласия родителей и ребенка (если ребенком не получена идентификационная карта), установленные Законом Республики Армения “О гражданстве Республики Армения”. Если родитель не может представить согласие лично, то достоверность его подписи на представляемом согласии должна быть заверена в нотариальном порядке;
5) в случае невозможности представления документов, указанных в пункте 2 настоящей части, – другие удостоверяющие идентичность документы, предусмотренные постановлением Правительства Республики Армения (только для граждан Республики Армения, обратившихся в дипломатические представительства и консульские учреждения Республики Армения в иностранных государствах);
6) воинское приписное свидетельство или военный билет либо справку, удостоверяющую факт воинского учета (военнообязанные лица);
7)  квитанцию об уплате государственной пошлины.”;
4) часть 10 дополнить пунктом 3.1 следующего содержания:
“3.1) выданный компетентным органом документ, удостоверяющий изменение или неточность – в случае, предусмотренном пунктами 1 и 4 части 1 статьи 6 настоящего Закона;”;
5) часть 11 дополнить новым предложением следующего содержания: “Фотографирование и снятие отпечатков пальцев лица, обратившегося для получения (замены) паспорта в случаях и порядке, установленных постановлением Правительства Республики Армения, осуществляются по месту его проживания (нахождения), без его явки в компетентный орган.”;
6) часть 14 признать утратившей силу;
7) часть 15 изложить в следующей редакции;
“15. В предоставлении (замене) паспорта отказывается, если:
1) заявитель не представил требуемые законом документы;
2) заявитель не стоит на учете в Государственном регистре населения;
3) заявитель представил заведомо ложные документы;
4) заявитель не представил документы, составленные в соответствии с  требованиями, предусмотренными законодательством;
5) имеется письменное возражение того родителя несовершеннолетнего лица, не достигшего 16 лет, с которым ребенок проживает на законных основаниях;
6) в представленных заявителем документах  имеются неточности и (или) противоречия;
7) заявитель разыскивается за совершение уголовно наказуемого деяния;
8) в представленных заявителем документах имеются помарки, которые имеют существенное значение для предоставления (замены) паспорта (фамилия, имя, отчество, день, месяц, год рождения, данные о родителях, место рождения, срок отсрочки, предоставляемой военнообязанному лицу, и прочее), либо  помарки имеются в основных реквизитах документа (серия, номер, подпись должностного лица и прочее).”;
8) статью дополнить частями 15.1 и 15.2 следующего содержания:
“15.1. В случае объявления гражданина Республики Армения в розыск другим государством паспорт гражданина Республики Армения предоставляется (заменяется) по решению руководителя (заместителя руководителя) государственного уполномоченного органа управления в сфере полиции, если с объявившим  розыск государством Республика Армения не имеет ратифицированного международного договора о выдаче гражданина Республики Армения либо при наличии подобного договора экстрадиция гражданина не была осуществлена.
15.2. В случае выявления оснований, предусмотренных пунктами 1-2 и 4-8 части 15 настоящей статьи, после изготовления паспорта изготовленный паспорт гражданину не выдается до отпадения указанных оснований, а в случае истечения срока действительности паспорта он признается недействительным в порядке, установленном настоящим Законом.  В случае выявления основания, предусмотренного пунктом 3 части 15 настоящей статьи, после изготовления паспорта вопрос выдачи гражданину изготовленного паспорта или признания его недействительным  решается после разрешения вопроса об установленной законом ответственности за представление ложных документов.”;
9) часть 16 изложить в следующей редакции:
“При выдаче паспорта гражданину возвращаются документы, предусмотренные частями 4, 5 и 7 статьи 4 настоящего Закона (за исключением заявления и письменного согласия), пунктами 2, 3, 5 и 6 части 9 настоящей статьи, при отказе в предоставлении – документы, предусмотренные частями 4, 5 и 7 статьи 4 настоящего Закона (за исключением заявления), пунктами 2-7 части 9 настоящей статьи, при замене – документы, предусмотренные частями 4, 5 и 7 статьи 4 настоящего Закона (за исключением заявления и письменного согласия), пунктом 3 части 10 настоящей статьи, при отказе в замене – документы, предусмотренные частями 4, 5 и 7 статьи 4 настоящего Закона (за исключением заявления), пунктами 2-4 части 10 настоящей статьи. Заведомо ложные документы гражданину не возвращаются.”.
Статья 4. В статье 7 Закона:
1) пункт 7 части 1 признать утратившим силу;
2) часть 1 дополнить пунктами 9 и 10 следующего содержания:
“9) изготовленный паспорт не был предоставлен гражданину в предусмотренных настоящим Законом случаях;
10) гражданин, имеющий паспорт и идентификационную карту, обратился по основанию изменения данных или неточностей только для замены идентификационной карты.”;
“3. В предусмотренных настоящей статьей случаях паспорт признается недействительным  путем произведения соответствующей отметки в базе автоматизированного комплекса паспортной системы посредством программного обеспечения.”.
Статья 5. В части 4 статьи 8 Закона:
1)  второе предложение после слова “ комиссариат ” дополнить словами “и передает его в паспортную службу по месту учета призванного лица”;
2)  четвертое предложение изложить в следующей редакции: “Паспорт лица, призванного на срочную военную службу, возвращается при демобилизации со срочной военной службы,  сразу после постановки на воинский учет в военном коммисариате и предъявления военного билета.”.
Статья 6. В статье 9 Закона:
1) в частях 2 и 3 цифры “2014” заменить цифрами “2019”;
“5. Положения части 6 статьи 4, части 15 статьи 5, статей 7 и 8 настоящего Закона распространяются на предусмотренные постановлением Правительства Республики Армения от 25 декабря 1998 года N 821 отношения, связанные с выдачей, заменой, признанием паспорта недействительным, изъятием паспорта.”.
Статья 7. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем официального опубликования, а статья 1 и пункт 2 статьи 3 – с 1-го сентября 2016 года.