ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԸՆՏՐԱԿԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի մայիսի 25-ի ընտրական օրենսգրքի (այuուհետ` Oրենuգիրք) 8-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 11.1-ին մասով.
«11.1. Ազգային ժողովի ընտրությունների ժամանակ կառավարության սահմանած կարգով անցկացված մրցույթի արդյունքում ընտրված մասնագիտացված կազմակերպությանը Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը թույլատրում է իրականացնել բոլոր ընտրական տեղամասերից քվեարկության ընթացքի եւ քվեարկության արդյունքների ամփոփման գործընթացի տեսանկարահանում եւ միաժամանակյա համացանցային հեռարձակում՝ ուղիղ ժամանակային ռեժիմում՝ հատուկ ստեղծված կայքի (կայքերի) միջոցով:
Տեսանկարահանումը պետք է իրականացվի անշարժ տեսախցիկների միջոցով: Տեսախցիկների տեսադաշտում պետք է լինեն քվեատուփը, տեղամասային կենտրոնն ու դրա մուտքը՝ մինչեւ 50 մետր շառավղով, ինչպես նաեւ ընտրողների գրանցման, քվեարկության ծրարների ու քվեաթերթիկների հատկացման եւ քվեարկության արդյունքների ամփոփման գործընթացները: Տեսանկարահանումը եւ համացանցային հեռարձակումը պետք է իրականացվեն սույն օրենսգրքով սահմանված՝ քվեարկության գաղտնիության սկզբունքի պահպանմամբ:
Տեղամասային կենտրոնի տարածքը տիրապետողը եւ ընտրական հանձնաժողովները պարտավոր են աջակցել մասնագիտացված կազմակերպությանը տեսանկարահանման եւ համացանցային հեռարձակման գործընթացը կազմակերպելու հարցում, սակայն պատասխանատվություն չեն կրում գործընթացի կազմակերպման եւ դրա որակի համար:
Մասնագիտացված կազմակերպությունն ընտրական տեղամասում իրականացված տեսանկարահանված նյութերից պատճեններ՝ գրավոր դիմումի հիման վրա, տրամադրում է ընտրական հանձնաժողովներին, ընտրություններին մասնակցող կուսակցություններին եւ դիտորդական առաքելություն իրականացրած կազմակերպություններին՝ պատճենահանման ինքնարժեքի վճարման պայմանով: Դիմումը կարող է ներկայացվել մինչեւ Ազգային ժողով ընտրվելու մասին Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի որոշման վիճարկման համար սահմանված ժամկետի ավարտը, իսկ այդ որոշման վիճարկման դեպքում` մինչեւ սահմանադրական դատարանի որոշում ընդունելը: Դիմումը պետք է ներառի այն ընտրական տեղամասի համարը, որի տեսանկարահանված նյութերից պահանջվում է պատճենը, եւ դիմումի հետ պետք է ներկայացվի մասնագիտացված կազմակերպության կողմից սահմանված պահանջները բավարարող էլեկտրոնային կրիչ:
Տեսանկարահանված նյութերն արխիվացնում է մասնագիտացված կազմակերպությունը եւ պահպանում ընտրական փաստաթղթերի պահպանման համար սահմանված կարգով:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 13-րդ հոդվածի 1-ին մասի երկրորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Քվեարկությանը մասնակցած ընտրողների ցուցակները, բացառությամբ զորամասում, քրեակատարողական հիմնարկում եւ ձերբակալված անձանց պահելու վայրում կազմվող` ընտրողների ստորագրված ցուցակների, հրապարակվում են սույն օրենսգրքով սահմանված կարգով:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 31-րդ հոդվածի 4-րդ մասը «1-ին եւ 2-րդ կետերի պահանջները,» բառերից հետո լրացնել «կամ դիմումը ներկայացվել է սույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված ժամկետների խախտմամբ,» բառերով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 32-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետում`
1) «, իսկ քվեարկության արդյունքների ամփոփման նիստի ժամանակ սույն օրենսգրքի 68-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով սահմանված կարգով` տեխնիկական սարքավորման միջոցով տպված տեղեկանքին» բառերը հանել.
2) վերջին նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.«Չմիջամտելով ընտրական հանձնաժողովի աշխատանքներին եւ չխաթարելով քվեարկության ընթացքը՝ ինքնուրույն կատարելու քաղվածքներ եւ նշումներ ընտրական փաստաթղթերից (բացառությամբ քվեարկությանը մասնակցած ընտրողների ցուցակների, քվեարկության կտրոնների): Քվեարկության ընթացքում քվեարկությանը մասնակցած ընտրողների ցուցակներից եւ քվեարկության կտրոններից քաղվածքներ եւ նշումներ կատարելն արգելվում է.»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 34-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետում՝
1) «իսկ քվեարկության արդյունքների ամփոփման նիստի ժամանակ սույն օրենսգրքի 68-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով սահմանված կարգով` քվեարկությանը մասնակցած ընտրողների ցուցակներին,» բառերը հանել.
2) վերջին նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.«Չմիջամտելով ընտրական հանձնաժողովի աշխատանքներին եւ չխաթարելով քվեարկության ընթացքը՝ ինքնուրույն կատարելու քաղվածքներ եւ նշումներ ընտրական փաստաթղթերից (բացառությամբ քվեարկությանը մասնակցած ընտրողների ցուցակների, քվեարկության կտրոնների), քվեարկության արդյունքների վերահաշվարկի ժամանակ ինքնուրույն կատարելու քաղվածքներ քվեարկությանը մասնակցած ընտրողների ցուցակներից: Քվեարկության ընթացքում քվեարկությանը մասնակցած ընտրողների ցուցակներից եւ քվեարկության կտրոններից քաղվածքներ եւ նշումներ կատարելն արգելվում է.»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 35-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8-րդ մասով.
«8. Սույն հոդվածով սահմանված դրույթները կիրառվում են նաեւ համայնքի ղեկավարի եւ ավագանու անդամի թեկնածուի լիազոր ներկայացուցչի համար:»:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 41-րդ հոդվածում՝
1) 2-րդ մասի «լիազոր ներկայացուցիչները» բառերը փոխարինել «ընտրություններին մասնակցող կուսակցության, համայնքի ղեկավարի եւ ավագանու անդամի թեկնածուի լիազոր ներկայացուցիչները» բառերով.
«6. Քաղաքացին միաժամանակ կարող է ընդգրկվել միայն մեկ ընտրական հանձնաժողովի կազմում, բացառությամբ տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի անդամի համար սույն մասով սահմանված դեպքի:
Քաղաքացին կարող է լինել միաժամանակ մեկից ավելի տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների անդամ, եթե սահմանված են ընտրությունների քվեարկության անցկացման տարբեր օրեր:»:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 46-րդ հոդվածի 10-րդ մասից «տեխնիկական սարքավորման միջոցով տպված 68-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով սահմանված տեղեկանքի կամ» բառերը հանել:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 48-րդ հոդվածում՝
1) 8-րդ մասի «9-15-րդ» թվերը փոխարինել «9-18-րդ» թվերով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 16-18-րդ մասերով.
«16. Այլ անձի փոխարեն քվեարկելու մասին դիմում ներկայացնելու իրավունք ունեն`
1) ընտրություններին մասնակցող կուսակցության լիազոր ներկայացուցիչը, համայնքի ղեկավարի կամ ավագանու անդամի թեկնածուն.
2) վստահված անձը.
3) համապատասխան տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի անդամը,
4) քվեարկությանը չմասնակցած այն ընտրողը, որի տվյալների դիմաց, ընտրողների ցուցակում առկա է ստորագրություն քվեարկությանը մասնակցելու վերաբերյալ:
Այլ անձի փոխարեն քվեարկելու մասին դիմումն իրավասու անձը ներկայացնում է համապատասխան տարածքային ընտրական հանձնաժողով քվեարկության հաջորդ օրը ժամը 12.00-ից մինչեւ քվեարկության օրվանից հետո երրորդ օրը` ժամը 11.00-ն:
Այլ անձի փոխարեն քվեարկելու մասին դիմումները պետք է ներկայացվեն առանձնացված՝ ըստ Հայաստանի Հանրապետությունից բացակայող եւ քվեարկությանը չմասնակցած եւ ըստ Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող եւ քվեարկությանը չմասնակցած անձանց:
Ընտրական հանձնաժողովը մերժում է այլ անձի փոխարեն քվեարկելու մասին դիմումով վարչական վարույթի հարուցումը եւ դիմումն ըստ էության չի քննում, եթե դիմումը ներկայացվել է սույն մասի դրույթների խախտումով:
17. Այլ անձի փոխարեն քվեարկելու մասին դիմումը քննվում է «Վարչարարության հիմունքների եւ վարչական վարույթի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված՝ վարչարարության հիմնարար սկզբունքների պահպանմամբ:
Հայաստանի Հանրապետությունից բացակայող անձի փոխարեն քվեարկելու մասին դիմումները քննելիս տարածքային ընտրական հանձնաժողովը՝
1) ստուգում է դիմումում նշված անձի՝ Հայաստանի Հանրապետությունից բացակայելու փաստի վերաբերյալ տեղեկությունը՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերի կողմից օգտագործվող սահմանային էլեկտրոնային կառավարման տեղեկատվական (այսուհետ՝ ՍԷԿՏ) համակարգի միջոցով:
Եթե ՍԷԿՏ համակարգի տվյալների հիման վրա պարզվում է, որ անձը, որի վերաբերյալ դիմում է ներկայացվել, Հայաստանի Հանրապետության սահմանը դեպի դուրս հատել է քվեարկությունը սկսվելուց հետո, ապա դիմումն այդ անձի մասով համարվում է առարկայազուրկ, եւ վարչական վարույթն այդ մասովկարճվում է:
Եթե ՍԷԿՏ համակարգի տվյալների հիման վրա պարզվում է, որ անձը, որի վերաբերյալ դիմում է ներկայացվել, Հայաստանի Հանրապետության սահմանը չի հատել կամ վերջին անգամ հատել է Հայաստանի Հանրապետության տարածք մուտք գործելիս, ապա դիմումը այդ անձի մասով համարվում է առարկայազուրկ, եւ վարչական վարույթն այդ մասով կարճվում է.
2) պարզում է, թե անձը, որի վերաբերյալ դիմում է ներկայացվել, արդյոք գրանցվել է տեխնիկական սարքավորման միջոցով.
3) տեխնիկական սարքավորման միջոցով գրանցված եւ նույնականացման քարտ ունեցող ընտրողի դեպքում ստուգում է նաեւ, թե գրանցման ժամանակ հանձնած մատնահետքն արդյոք համընկնում է ոստիկանության կողմից վարվող նույնականացման քարտերի էլեկտրոնային շտեմարանում առկա այդ ընտրողի մատնահետքին:
Այլ անձի փոխարեն քվեարկելու մասին դիմումների ստուգումների կազմակերպման գործում տարածքային ընտրական հանձնաժողովի պահանջով կարող են ներգրավվել ոստիկանությունը, ազգային անվտանգության ծառայությունը եւ, ըստ անհրաժեշտության, այլ մարմիններ:
Եթե չկան տվյալ անձի կողմից քվեարկությանը մասնակցությունը հաստատող բավարար ապացույցներ, ապա հավաստիության կանխավարկածի սկզբունքի կիրառմամբ, բացառապես ընտրությունների արդյունքներով որոշում կայացնելու համար համարվում է, որ տեղի է ունեցել այլ անձի փոխարեն քվեարկություն:
Անկախ տարածքային ընտրական հանձնաժողովում դիմումի քննության ընթացքից՝ բոլոր դիմումներն ուղարկվում են նաեւ համապատասխան իրավապահ մարմին:
18. Այլ անձի փոխարեն քվեարկելու մասին դիմումին պետք է կցված լինի որեւէ անձի աներկբա հայտարարությունն այն մասին, որ ընտրողը քվեարկությանը չի մասնակցել, եւ այդ ընտրողի փոխարեն քվեարկել է այլ անձ:
Հայտարարություն տվողը պետք է նաեւ գրավոր հավաստի եւ ստորագրի, որ տեղյակ է այլ անձի փոխարեն քվեարկելու վերաբերյալ սուտ հայտարարություն տալու համար նախատեսված քրեական պատասխանատվության մասին:
Հայտարարությունը պետք է պարունակի հայտարարություն տվողի անունը, հայրանունը, ազգանունը, անձը հաստատող փաստաթղթի համարը (անձնագրի դեպքում՝ սերիան եւ համարը), հաշվառման վայրի հասցեն, բնակության վայրի հասցեն, եթե տարբերվում է հաշվառման վայրի հասցեից, հեռախոսահամարը կամ էլեկտրոնային փոստի հասցեն, հայտարարության տրման ամսաթիվը: Հայտարարության մեջ պետք է նաեւ նշված լինեն քվեարկությանը չմասնակցած ընտրողի անունը, հայրանունը, ազգանունը, ընտրական տեղամասի համարը, որ ցուցակի ընտրող է, ընտրողի համարը համապատասխան ցուցակում: Հայտարարությունը ներկայացվում է բնօրինակով` ստորագրված բացառապես հայտարարություն տվող անձի կողմից:
Դիմում ներկայացնողը պետք է գրավոր հավաստի եւ ստորագրի, որ տեղյակ է այլ անձի փոխարեն քվեարկելու վերաբերյալ դիմումին կից կեղծ ստորագրությամբ հայտարարություն ներկայացնելու համար նախատեսված քրեական պատասխանատվության մասին: Հայտարարությունը համարվում է կեղծ ստորագրությամբ հայտարարություն, եթե այն ստորագրվել է ոչ այն անձի կողմից, որի անունից տրվում է հայտարարությունը, կամ ստորագրվել է մտացածին անձի անունից: Սույն պարբերությամբ սահմանված պահանջը չի տարածվում այն դեպքի վրա, երբ դիմումը ներկայացնողը եւ հայտարարություն տվողը նույն անձն են:
Այլ անձի փոխարեն քվեարկելու մասին դիմումը ներկայացվում է բնօրինակով` ստորագրված բացառապես դիմումատուի կողմից: Դիմումը պետք է պարունակի դիմողի անունը, հայրանունը, ազգանունը, հաշվառման վայրի հասցեն, բնակության վայրի հասցեն, եթե տարբերվում է հաշվառման վայրի հասցեից, ապա հեռախոսահամարը կամ էլեկտրոնային փոստի հասցեն, կից ներկայացվող փաստաթղթերի ցանկը, դիմումի տրման ամսաթիվը: Սույն հոդվածի 16-րդ մասի1-3-րդ կետերով սահմանված սուբյեկտների ներկայացրած դիմումներին կից պետք է ներկայացվի նաեւ դիմումատուի կարգավիճակը հավաստող փաստաթղթի պատճենը:
Այլ անձի փոխարեն քվեարկելու մասին դիմումի, հայտարարության ձեւերը, ինչպես նաեւ այլ անձի փոխարեն քվեարկելու մասին սուտ հայտարարություն տալու եւ այլ անձի փոխարեն քվեարկելու մասին դիմումին կից կեղծ ստորագրությամբ հայտարարություն ներկայացնելու համար նախատեսված քրեական պատասխանատվության մասին տեղեկացված լինելու ձեւաթղթերը հաստատում է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը եւ ներբեռնելու հնարավորությամբ տեղադրում հանձնաժողովի համացանցային կայքում:
Դիմումին կից պահանջվող փաստաթղթերի բացակայության դեպքում կամ դիմումի կամ հայտարարության համար սույն մասով սահմանված վավերապայմաններին չհամապատասխանելու դեպքում դիմումով վարչական վարույթի հարուցումը մերժվում է: Եթե նույն անձը ներկայացրել է այլ անձի փոխարեն քվեարկելու մասին մեկից ավելի դիմումներ, կամ մեկ դիմումում նշված են այլ անձանց փոխարեն քվեարկելու վերաբերյալ մեկից ավելի անձանց տվյալներ, եւ ստուգման ընթացքում պարզվում է, որ դիմումին կցված է այլ անձի փոխարեն քվեարկելու մասին առնվազն մեկ սուտ հայտարարություն կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելու մասին առնվազն մեկ կեղծ ստորագրությամբ հայտարարություն, ապա այդ անձի ներկայացրած դիմումների հետագա քննարկումը դադարեցվում է, վարչական վարույթը կարճվում է, եւ բոլոր նյութերը ներկայացվում են համապատասխան իրավապահ մարմին: Այլ անձի փոխարեն քվեարկելու վերաբերյալ մինչ այդ ստուգված եւ ճշտված տեղեկությունները հաշվի են առնվում ընտրությունների արդյունքներով որոշում կայացնելու համար:»:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 50-րդ հոդվածի 14-րդ մասից հանել «` առանց դրանք լուսապատճենահանելու, լուսանկարելու եւ տեսանկարահանելու իրավունքի» բառերը:
Հոդված 11. Օրենսգրքի 66-րդ հոդվածի 8-րդ մասի երկրորդ նախադասությունը «տողը» բառից հետո լրացնել «, ընտրողը ստորագրում է իր տվյալների դիմաց` ընտրողի ստորագրության համար նախատեսված սյունակում» բառերով:
Հոդված 12. Օրենսգրքի 68-րդ հոդվածի 2-րդ մասում՝
1) 2-րդ կետի առաջին նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2) ընտրողների ցուցակում ընտրողների ստորագրությունների հիման վրա հաշվում է քվեարկության մասնակիցների ընդհանուր թիվը:».
«3) եթե տեխնիկական սարքավորումն անխափան աշխատել է քվեարկության ընթացքում, ապա Ազգային ժողովի ընտրությունների ժամանակ տեխնիկական սարքավորման միջոցով տպում է տեղեկանք, որում նշվում են տարածքային ընտրական հանձնաժողովի եւ ընտրական տեղամասի համարները, տեխնիկական սարքավորման միջոցով գրանցված ընտրողների հերթական համարը համապատասխան ընտրական տեղամասի ընտրողների ցուցակում: Տեղեկանքը պետք է պարունակի նշում այն ընտրողների վերաբերյալ, որոնց գրանցումն իրականացվել է անձը հաստատող փաստաթղթի տվյալները ստեղնաշարով տեխնիկական սարքավորման մեջ ներմուծելու միջոցով:
Տեղեկանքը տպելու անհնարինության դեպքում այդ մասին համապատասխան գրառում է կատարվում գրանցամատյանում:
Տեղեկանքի մեկ օրինակը, ստորագրված տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի նախագահի կողմից եւ կնքված հանձնաժողովի կնիքով, տեղադրվում է պարկում:
Տեղեկանքի մեկական օրինակ, ստորագրված տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի նախագահի կողմից եւ կնքված հանձնաժողովի կնիքով, ըստ պահանջի տրամադրվում է ամփոփման նիստին ներկա գտնվող թեկնածուներին, դիտորդներին եւ ընտրություններին մասնակցող կուսակցության մեկական վստահված անձի:
Ընտրողների ցուցակները (բացառությամբ զորամասում, քրեակատարողական հիմնարկում եւ ձերբակալված անձանց պահելու վայրում կազմվող ընտրողների ստորագրված ցուցակների) փաթեթավորվում են, փաթեթը կնքվում է եւ ստորագրվում տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի նախագահի եւ քարտուղարի կողմից եւ տարածքային ընտրական հանձնաժողով է ներկայացվում սույն օրենսգրքի 71-րդ հոդվածի 9-րդ մասով սահմանված կարգով: Զորամասում, քրեակատարողական հիմնարկում եւ ձերբակալված անձանց պահելու վայրում կազմվող ընտրողների ստորագրված ցուցակները փաթեթավորվում են առանձին, փաթեթը կնքվում է եւ տեղադրվում պարկում.»:
Հոդված 13. Օրենսգրքի 71-րդ հոդվածի 9-րդ մասը «պարկը,» բառից հետո լրացնել «ընտրողների ցուցակների փաթեթը,» բառերով:
Հոդված 14. Օրենսգրքի 73-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3.1-ին մասով.
«3.1. Ազգային ժողովի ընտրությունների ժամանակ տարածքային ընտրական հանձնաժողովը քվեարկության հաջորդ օրը՝ ժամը 12.00-ից սկսած, իրականացնում է ընտրողների ցուցակների սկանավորում, որին կարող են հետեւել ընտրական հանձնաժողովների անդամները, թեկնածուները, վստահված անձինք, դիտորդները եւ զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչները:
Ընտրողների ցուցակները սկանավորվում են Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի սահմանած կարգով եւ չափորոշիչներին համապատասխան այնպես, որ տվյալ ընտրական տեղամասի ընտրողների ցուցակում ընտրողի հերթական համարը, ազգանունը, անունը, հայրանունը, ծննդյան ամսաթիվը, հաշվառման վայրի հասցեն, ինչպես նաեւ ընտրողի ստորագրության, ընտրողների գրանցման համար պատասխանատու հանձնաժողովի անդամի անհատական կնիքի համար նախատեսված սյունակները լինեն տեսանելի:
Ընտրողների սկանավորված ցուցակները ոչ ուշ, քան սկանավորման աշխատանքներն սկսվելուց 24 ժամ հետո պաշտոնապես հրապարակվում եւ ներբեռնելու եւ, ըստ ընտրական տեղամասերի, որոնման հնարավորությամբ տեղադրվում են Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի համացանցային կայքում:»:
Հոդված 15. Օրենսգրքի 74-րդ հոդվածի 9-րդ մասում «որոշման օրինակները երկօրյա ժամկետում» բառերը փոխարինել «ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ որոշման օրինակները հնգօրյա ժամկետում» բառերով:
Հոդված 16. Օրենսգրքի 118-րդ հոդվածի 7-րդ մասում «ընտրության մասին որոշումն ընդունելուց հետո` երկօրյա ժամկետում, այն ներկայացնում է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով եւ մարզպետին» բառերը փոխարինել «ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ որոշումն ընդունելուց հետո` հնգօրյա ժամկետում, ներկայացնում է մարզպետին» բառերով:
Հոդված 17. Օրենսգրքի 119-րդ հոդվածի 8-րդ մասում «ընտրության մասին որոշումն ընդունելուց հետո` երկօրյա ժամկետում, այն ներկայացնում է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով եւ մարզպետին» բառերը փոխարինել «ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ որոշումն ընդունելուց հետո` հնգօրյա ժամկետում, ներկայացնում է մարզպետին» բառերով:
Հոդված 18. Օրենսգրքի 141-րդ հոդվածի 6-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ չորրորդ պարբերությունով.
«Երեւանի ավագանու անդամ ընտրված թեկնածուների մասին արձանագրությունը՝ հնգօրյա ժամկետում, ուղարկվում է վարչապետին, իսկ Գյումրու եւ Վանաձորի ավագանու անդամ ընտրված թեկնածուների մասին արձանագրությունը՝ համապատասխան մարզպետին:»:
Հոդված 19. Սույն օրենքի 1-ին, 2-րդ, 4-րդ, 5-րդ եւ 8-14-րդ հոդվածների դրույթները կիրառվում են սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո` Ազգային ժողովի առաջին ընտրություններից սկսած:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ИЗБИРАТЕЛЬНЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статью 8 Избирательного кодекса Республики Армения от 25 мая 2016 года (далее - Кодекс) дополнить частью 11.1 следующего содержания:
“11.1. Центральная избирательная комиссия разрешает специализированной организации, выбранной во время выборов в Национальное Собрание в установленном Правительством порядке, осуществлять видеосъемку хода голосования и процесса обобщения результатов голосования на всех избирательных участках и одновременную интернет трансляцию хода голосования и процесса обобщения результатов голосования из всех избирательных участков в режиме реального времени посредством специально созданного (созданных) сайта (сайтов).
Видеосъемка должна осуществляться посредством неподвижных видеокамер. В поле видимости видеокамер должны находиться ящик для голосования, участковый центр и вход в него в радиусе 50 метров, а также процессы регистрации избирателей, выдачи конвертов для голосования и бюллетеней для голосования и обобщения результатов голосования. Видеосъемка и интернет трансляция должны осуществляться с соблюдением установленного настоящим Кодексомпринципа конфиденциальности голосования.
Владелец территории избирательного центра и избирательные комиссии обязаны содействовать специализированной организации в вопросе организации процесса видеосъемки и интернет трансляции, однако они не несут ответственность за организацию процесса и его качество.
Специализированная организация на основании письменного заявления предоставляет копии материалов видеосъемки, осуществленной на избирательном участке, избирательным комиссиям, участвующим в выборах партиям и организациям, осуществляющим наблюдательную миссию, с условием уплаты себестоимости копирования. Заявление может быть подано до окончания срока, установленного для оспаривания постановления Центральной избирательной комиссии об избрании в Национальное Собрание, а в случае оспаривания этого постановления- до принятия постановления Конституционного Суда. Заявление должно включать номер избирательного участка, из материалов видеосъемки которого истребуется копия, и вместе с заявлением должен быть представлен электронный носитель, удовлетворяющийтребованиям, установленным специализированной организацией.
Материалы видеосъемки архивирует специализированная организация и хранит их в порядке, установленном для хранения избирательных документов.”.
Статья 2. Абзац второй части 1 статьи 13 Кодекса изложить в следующей редакции:
“Списки избирателей, принявших участие в голосовании, за исключением подписанных избирателями списков, составляемых в воинской части, уголовно-исполнительном учреждении, месте содержания арестованных лиц, опубликовываются в порядке, установленном настоящим Кодексом.”.
Статья 3. Часть 4 статьи 31 Кодекса после слов ” требованиям пунктов 1 и 2 части 1 статьи 30 настоящего Кодекса ” дополнить словами “или заявление подано с нарушением сроков, установленных частью 2 настоящей статьи,”.
Статья 4. В пункте 4 части 1 статьи 32 Кодекса:
1) исключить слова “, а во время заседания по подведению итогов голосования в установленном пунктом 3 части 2 статьи 68 настоящего Кодекса порядке - со справкой, отпечатанной на техническом оборудовании, ”;
2) последнее предложением изложить в следующей редакции: “ Самостоятельно делать выписки из избирательных документов и отметки (за исключением списков избирателей, принявших участие в голосовании, корешков для голосования), не вмешиваясь в работу избирательной комиссии и не нарушая ход голосования. Запрещается произведение выписок из списков избирателей, принявших участие в голосовании, корешков для голосования, и отметок в ходе голосования;”.
Статья 5. В пункте 3 части 1 статьи 34 Кодекса:
1) исключить слова “а во время заседания по обобщению результатов голосования в установленном пунктом 3 части 2 статьи 68 настоящего Кодекса порядке – со списками избирателей, принявших участие в голосовании,”;
2) последнее предложение изложить в следующей редакции: “ Самостоятельно делать выписки из избирательных документов, и отметки (за исключением списков избирателей, принявших участие в голосовании, корешков для голосования), самостоятельно делать выписки из списков избирателей, принявших участие в голосовании, во время пересчета результатов голосования, не вмешиваясь в работу избирательной комиссиии не нарушая ход голосования. Запрещается произведение выписок из списков избирателей, принявших участие в голосовании, корешков для голосования, и отметок в ходе голосования; ”.
Статья 6. Статью 35 Кодекса дополнить частью 8 следующего содержания:
“8. Установленные настоящей статьей положения применяются также для уполномоченного представителя кандидата в главы муниципалитета и в члены муниципального совета.”.
Статья 7. В статье 41 Кодекса:
1) в части 2после слов “ уполномоченные представители ” дополнить словами “участвующей в выборах партии, кандидата в главы муниципалитета и в члены муниципального совета”;
2) часть 6 изложить в следующнй редакции:
6. Гражданин одновременно может быть включен в состав только одной избирательной комиссии, за исключением случая, установленного настоящей частью для члена участковой избирательной комиссии.
Гражданин одновременно может являться членом более чем одной участковой избирательной комиссии, если установлены разные дни проведения голосования на выборах. ”.
Статья 8. В части 10 статьи 46 Кодекса исключить слова “ установленной пунктом 3 части 2 статьи 68 справки, отпечатаннойпосредством технического оборудования, или ”.
Статья 9. В статье 48 Кодекса:
1) в части 8 цифры “ 9-15 ” заменить цифрами “9-18”;
2) статью дополнить частями 16-18 следующего содержания:
“16. Право на подачу заявления о голосовании вместо другого лица имеют:
1) уполномоченный представитель участвующей в выборах партии, кандидат в главы муниципалитета или в члены муниципального совета;
2) доверенное лицо;
3) член соответствующей участковой избирательной комиссии;
4) не принявший участие в голосовании избиратель, напротив данных которого в списке избирателей имеется подпись относительно участия в голосовании.
Заявление о голосовании вместо другого лица подается правомочным лицом в соответствующую окружную избирательную комиссию в следующий за голосованием день, с 12.00 часов до 11.00 часов третьего дня со дня голосования.
Заявления о голосовании вместо другого лица должны подаваться отдельно – по лицам, отсутствующим в Республике Армения и не принявшим участие в голосовании и по лицам, находящимся в Республике Армения и не принявшим участие в голосовании.
Избирательная комиссия отказывает в возбуждении административного производства по заявлению о голосовании вместо другого лица и не рассматривает заявление по существу, если заявление подано с нарушением положений настоящей части.
17. Заявление о голосовании вместо другого лица рассматривается с соблюдением основных принципов администрирования, установленных Законом Республики Армения “Об основах администрирования и административном производстве”.
При рассмотрении заявлений о голосовании вместо лица, отсутствующего в Республике Армения, окружная избирательная комиссия:
1) проверяет сведение о факте отсутствия указанного в заявлении лица в Республике Армения посредством Информационной ситемы пограничногоэлектронного управления (далее - ИПЭУ), используемой Пограничными войсками Службы национальной безопасности Республики Армения при Правительстве Республики Армения.
Если на основании данных системы ИПЭУ выясняется, что лицо, в отношении которого подано заявление, пересекло границу Республики Армения вовне после начала голосования, то заявление в части этого лица считается беспредметным и административное производство в этой части прекращается.
Если на основании данных системы ИПЭУ выясняется, что лицо, в отношении которого подано заявление, не пересекло границу Республики Армения либо в последний раз пересекло ее при въезде на территорию Республики Армения, то заявление в части этого лица считается беспредметным и административное производство в этой части прекращается;
2) выясняет, действительно ли лицо, в отношении которого подано заявление, зарегистрировано посредством технического оборудования;
3) в случае избирателя, зарегистрированого посредством технического оборудования и имеющего идентификационную карту, проверяет также совпадает ли отпечаток пальца, введенного во время регистрации, с отпечатком пальца этого избирателя, имеющемся в электронной базе идентификационных карт, которую ведет Полиция.
К организации проверок заявлений о голосовании вместо другого лица по требованию окружной избирательной комиссии могут привлекаться Полиция, Служба национальной безопасности и при необходимости другие органы.
Если нет достаточных доказательства, подтверждающих участие данного лица в голосовании, то для вынесения решения по применении принципа презумпции достоверности, исключительно по результатам выборов считается, что имело место голосование вместо другого лица.
Независимо от хода рассмотрения заявления в окружной избирательной комиссии все заявления направляются также соответствующим компетентным органам.
18. К заявлению о голосовании вместо другого лица должно быть приложено неоспоримое объявление какого-либо лица о том, что избиратель не участвовал в голосовании и вместо этого избирателя проголосовало другое лицо.
Лицо, дающее объявление, также должно письменно подтвердить и подписаться, что оно осведомлено об уголовной ответственности, предусмотренной за дачу ложного объявления о голосовании вместо другого лица.
Объявление должно содержать фамилию, имя, отчество, номер удостоверяющего личность документа (в случае паспорта – его серию и номер), адрес места учета, адрес места жительства, если он отличается от адреса места учета, номер телефона или адрес электронной почты лица, дающего обявление, дату дачи объявления. В объявлении также должны быть указаны фамилия, имя, отчество номер избирательного участка избирателя, не принявшего участие в голосовании, избирателем из какого списка он является, номер избирателя в соответствующем списке. Объявление представляется в оригинале исключительно за подписью лица, дающего объявление.
Заявитель также должен письменно подтвердить и подписаться, что он осведомлен об уголовной ответственности, предусмотренной за дачу ложного объявления о голосовании вместо другого лица. Объявление считается объявлением за ложной подписью, если оно подписано не тем лицом, от имени которого дается объявление, либо оно подписано от имени выдуманного лица. Установленное настощим абзацем требование не распространяется на случай, когда заявитель и дающий объявление является одним лицом.
Заявление о голосовании вместо другого лица представляется в оригинале исключительно за подписью лица, делающего заявление. Заявление должно содержать фамилию, имя, отчество, номер удостоверяющего личность документа (в случае паспорта – его серию и номер), адрес места учета, адрес места жительства, если он отличается от адреса места учета, затем номер телефона или адрес электронной почты заявителя, переченьпредставляемых в приложении к нему документов, дату подачи заявления. В приложении к заявлениям, представленным субъектами, установленными пунктами 1-3 части 16 настоящей статьи, должна быть представлена также копия документа, удостоверяющего статус заявителя.
Форму заявления, объявления о голосовании вместо другого лица, а также бланка для осведомления об уголовной ответственности за дачу ложного заявления о голосовании вместо другого лица и дачу в приложении к заявлению о голосовании вместо другого лица объявления за ложной подписью утверждает Центральная избирательная комиссия и размещает их с возможностью скачивания на интернет-сайте Комиссии.
В случае отсутствия истребованных в приложении к заявлению документов или в случае несоответствия реквизитов, установленных настоящей частью для заявления или объявления, возбуждение административного производства по заявлению отклонается. Если одно и то же лицо подало несколько заявлений о гролосовании вместо другого лица или в одном заявлении указаны данные о голосовании вместо других лиц нескольких лиц и в ходе проверки выясняется, что к заявлению приложено не менее чем одно ложное объявление о голосовании вместо другого лица или не менее чем одно объявление о голосовании вместо другого лица за ложной подписью, то дальнейшее рассмотрение представленных этим лицом заявлений прерывается, административное производство по ним прекращается и все материалы представляются в соответствующий компетентный орган. Проверенные и уточненные до этого сведения о голосовании вместо другого лица учитываются для вынесения постановления по итогам выборов.”.
Статья 10. В части 14 статьи 50 Кодекса исключить слова “ без права их светокопирования, фотографирования и видеосъемки ”.
Статья 11. Часть 8 статьи 66 Кодекса после слов “строку избирателя” дополнить словами “, избиратель ставит подпись напротив своих данных – в графе, предусмотренной для подписи избирателя,”.
Статья 12. В части 2 статьи 68 Кодекса:
1) первое предложение пункта 2 изложить в следующей редакции:
“2) подсчитывает общее число участников голосования на основании подписей избирателей в списке избирателей. ”;
“3) если техническое оборудование в ходе голосования работало бесперебойно, то во время выборов в Национальное Собрание посредствомтехнического оборудования печатается справка, в которой указываются номера окружной избирательной комиссии и избирательного участка, очередной номер зарегистрированных техническим оборудованием избирателей в списке избирателей соответствующего избирательного участка. Справка должна содержать отметку о тех избирателях, регистрация которых осуществлена посредством ввода на клавиатуре в техническое оборудование данных документа, удостоверяющего личность.
В случае невозможности печатания справки об этом производится соответствующая запись в регистрационном журнале.
Один экземпляр справки, подписанный председателем участковой избирательной комиссии и заверенный печатью комиссии, помещается в мешок.
По одному экземпляру справки, подписанный председателем участковой избирательной комиссии и заверенный печатью комиссии, по требованию предоставляется присутствующим на заседании по обобщению результатов кандидатам, наблюдателям и по одному доверенному лицу от участвующей в выборах партии.
Списки избирателей (за исключением подписанных избирателями списков, составляемых в воинской части, уголовно-исполнительном учреждении, месте содержания арестованных лиц ) упаковываются, пакет опечатывается и подписывается председателеми секретарем участковой избирательной комиссии и представляется в окружную избирательную комиссию в порядке, установленном частью 9 статьи 71 настоящего Кодекса. П одписанные избирателями списки, составляемые в воинской части, уголовно-исполнительном учреждении, месте содержания арестованных лиц упаковываются отдельно, пакет заверяется печатью и помещается в мешое;”.
Статья 13. Часть 9 статьи 71 Кодекса после слова “мешок,” дополнить словами “пакет со списками избирателей”.
Статья 14. Статью 73 Кодекса дополнитьчастью 3.1 следующего содержания:
“3.1. Во время выборов в Национальное Собрание окружная избирательная комиссия на следующий день после голосования начиная с 12.00 часов осуществляет сканирование списков избирателей, за которым могут наблюдать члены избирательных комиссий, кандидаты, доверенные лица, наблюдатели и представители средств массовой информации.
Списки избирателей сканируются в порядке и в соответствии с установленными Центральной избирательной комиссией критериями таким образом, чтобы были видимыми очередной номер, фамилия, имя, отчество, дата рождения,адрес места учета избирателя в списке избирателей данного избирательного участка, а также графы, предусмотренные для подписи избирателя, индивидуальной печати члена комиссии, ответственного за регистрацию избирателей.
Отсканированные списки избирателей не позднее чем через 24 часа после начала сканирования официально опубликовываются и с возможностью их скачивания и поиска по избирательным участкам размещаются на интернет-сайте Центральной избирательной комиссии.”.
Статья 15. В части 9 статьи 74 Кодекса слова “ Экземпляры протокола и постановления окружная избирательная комиссия в двухдневный срок ” заменить словами “ Экземпляры постановления по результатам выборов окружная избирательная комиссия в пятидневный срок ”.
Статья 16. В части 7 статьи 118 Кодекса слова “ в двухдневный срок после принятия постановления об избрании главы муниципалитета представляет постановление в Центральную избирательную комиссию и губернатору ” заменить словами “в пятидневный срок после принятия постановления о результатах выборов главы муниципалитета представляет его губернатору”.
Статья 17. В части 8 статьи 119 Кодекса слова “ в двухдневный срок после принятия постановление об избрании членов муниципального совета представляет постановление в Центральную избирательную комиссию и губернатору ” заменить словами “в пятидневный срок после принятия постановления о результатах выборов членов муниципального совета представлет его губернатору”.
Статья 18. Часть 6 статьи 141 Кодекса дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
“Протокол по кандидатам, избранным членами Муниципального совета Еревана в пятидневный срок направляется Премьер-министру, а протокол по кандидатам, избранным членами муниципальных советов Гюмри и Ванадзора – соответствующему губернатору.”.
Статья 19. Положения статей 1, 2, 4, 5 и 8-14 настоящего Закона применять начиная с первых выборов в Национальное Собрание после вступления в силу настоящего Закона.