Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1997 թվականի դեկտեմբերի 27-ի ՀՕ-186 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 16-րդ հոդվածի36-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«36. գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցում կատարելու համար`
1.անշարժ գույքի միավորի կամ անշարժ գույքի միավորի մաս կազմող անշարժ գույքի նկատմամբ սեփականության իրավունքի պետական գրանցում կատարելուհամար, բացառությամբ օտարման կամ դատական ակտի հիման վրա սեփականության իրավունքի պետական գրանցման
2.անշարժ գույքի միավորի կամ դրա մասի կամ անշարժ գույքի միավորի նկատմամբ բաժնեմասի (բաժնեմասերի) օտարման (առք ու վաճառքի, նվիրատվության, փոխանակման, փոխանցման) հիման վրա իրավունքի պետական գրանցում կատարելու համար, բացառությամբ պետական կամ համայնքային սեփականություն համարվող չկառուցապատված հողամասերի.
ա) չկառուցապատված հողամասերի, բացառությամբ գյուղատնտեսական նշանակության հողամասերի կամ մինչեւ 200 քառակուսի մետր ներքին մակերեսով հասարակական կամ արտադրական նշանակության շինությունների
բ) 200 քառակուսի մետրից ավելի ներքին մակերեսով հասարակական կամ արտադրական նշանակության շինությունների
գ) գյուղատնտեսական նշանակության հողամասերի
դ) այլ անշարժ գույքի
բազային տուրքի քսանապատիկի չափով
բազային տուրքի քառասնապատիկի չափով
3. պետական կամ համայնքային սեփականություն համարվող չկառուցապատված հողամասերի օտարման (առք ու վաճառքի, նվիրատվության, փոխանակման) հիման վրա իրավունքի պետական գրանցում կատարելու համար
4. անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքների, բացառությամբսեփականության իրավունքի, պետական գրանցում կատարելու համար
5. անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքի սահմանափակման պետական գրանցման համար, բացառությամբ օրենքի ուժով կիրառվող սահմանափակման դեպքերի
6. դատական ակտի հիման վրա անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքի ծագման, փոփոխման, փոխանցման կամ դադարման պետական գրանցման համար
բազային տուրքի հնգապատիկի չափով
7.անշարժ գույքի սեփականատիրոջ փոփոխման հիման վրա, եթե սեփականատիրոջ փոփոխությունը պայմանավորված է իրավաբանական անձի կանոնադրական կապիտալում որպես ավանդ անշարժ գույքի հանձնմամբ (ներդրմամբ, փոխանցմամբ) կամ իրավաբանական անձի վերակազմակերպմամբ (միաձուլմամբ, միացմամբ, բաժանմամբ, առանձնացմամբ, վերակազմավորմամբ) կամ իրավաբանական անձի լուծարմամբ կամ իրավաբանական անձի բաժնետոմսի (բաժնեմասի, փայի) դիմաց անշարժ գույքը բաժնետոմսի (բաժնեմասի, փայի) սեփականատիրոջը փոխանցմամբ
8.շարժական գույքի նկատմամբ ապահովված իրավունքի, այդ թվում՝ անշարժ գույքի նկատմամբ գույքային իրավունքի գրավի գրանցում կատարելու համար
Անշարժ գույքի միավորի նկատմամբ միաժամանակ տարբեր հիմքով, ինչպես նաեւ անշարժ գույքի միավորի նկատմամբ միաժամանակ մեկից ավելի իրավունքների պետական գրանցման դեպքում կիրառվում է դրանց համար սահմանված պետական տուրքի դրույքաչափերից առավելագույնը, իսկ պետական տուրքի դրույքաչափերը հավասար լինելու դեպքում՝ մեկ պետական տուրք:»:
Հոդված 2. Օրենքի 29-րդ հոդվածում՝
1) հինգերորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Կադաստրային քարտեզագրումն ավարտված տարածքներում անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքների առաջին պետական գրանցման գործընթացի ժամանակ քաղաքացիներին սեփականության իրավունքով պատկանող` բնակելի նշանակության անշարժ գույքի (բացառությամբ առանձին միավոր հանդիսացող ավտոտնակների) եւ գյուղատնտեսական նշանակության հողամասերի նկատմամբ իրավունքների առաջին պետական գրանցման, այդ թվում՝այդ գործընթացի ժամանակ պետական կամ համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողերի օտարման կամ վարձակալության պայմանագրերի պետական գրանցման համար սեփականատերերը ազատվում են պետական տուրքի վճարումից:».
2) վեցերորդ պարբերության «բնակարաններն անհատույց մասնավորեցրած» բառերը փոխարինել«բնակելի նշանակության անշարժ գույք անհատույց ձեռք բերած Հայաստանի Հանրապետության» բառերով, իսկ«բնակարանների» բառը՝ «գույքի» բառով.
3) ութերորդ պարբերությունից հանել «պետական բյուջետային հիմնարկների տնօրինության տակ գտնվող հանրակացարանային բնակելի տարածքները սեփականաշնորհված, ինչպես նաեւ» բառերը.
4) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած ցանկերում ընդգրկված սահմանամերձ եւ բարձրլեռնային բնակավայրերում գտնվող անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման համար սույն օրենքի16-րդ հոդվածի 36-րդ կետով սահմանված վճարները գանձվում են 50 տոկոսի չափով:»:
Հոդված 3. Օրենքի 32-րդ հոդվածի յոթերորդ պարբերությունը «յուրաքանչյուրի համար առանձին» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ սույն օրենքով նախատեսված դեպքերի,» բառերով:

Статья 1. Пункт 36 статьи 16 Закона Республики Армения “О государственной пошлине” от 27 декабря 1997 года ЗР – 186 (далее – Закон) изложить в следующей редакции:
“36. За произведение государственной регистрации прав в отношении имущества:
1. за произведение государственной регистрации права собственности в отношении недвижимого имущества, составляющего единицу недвижимого имущества или часть единицы недвижимого имущества, за исключением государственной регистрации права собственности на основании отчуждения или судебного акта
2.  за произведение государственной регистрации права на основании отчуждения (купли и продажи, дарения, обмена, передачи),   единицы недвижимого имущества или ее части или доли (долей) в отношении единицы недвижимого имущества, за исключением незастроенных земельных участков, считающихся государственной или муниципальной собственностью:
в двадцатикратном размере базовой пошлины
а) незастроенных земельных участков, за исключением земельных участков сельскохозяйственного назначения или строений общественного или производственного назначения внутренней площадью менее 200 квадратных метров
в сорокакратном размере базовой пошлины
б) строений общественного или производственного назначения внутренней площадью более 200 квадратных метров
в размере базовой пошлины в двадцатикратном размере базовой пошлины
в) земельных участков сельскохозяйственного назначения
г) прочего недвижимого имущества
3. за произведение государственной регистрации права на основании отчуждения (купли и продажи, дарения, обмена, передачи) незастроенных земельных участков, считающихся государственной или муниципальной собственностью:
4. за произведение государственной регистрации прав в отношении недвижимого имущества, за исключением права собственности
5. за  государственную регистрацию ограничения права в отношении недвижимого имущества, за исключением случаев ограничения,  применяемого в силу права
6. за  государственную регистрацию возникновения, изименения, передчи или прекращения права в отношении недвижимого имущества на основании судебного акта
в пятикратном размере базовой пошлины
7. на основании изменения собственника  недвижимого имущества, если изменение собственника обсуловлено сдачей(инвестицией, передачей) юридическим лицом  недвижимого имущества в качестве вклада в уставный капитал либо реорганизацией (слиянием, объединением, разъединением, отделением, реформированием) юридического лица, либо упразднением юридического лица, либо либо передачей собственнику акции (доли, пая)  недвижимого имущества юридического лица в обмен на акции (долю, пай)
8. за произведение регистрации обеспеченного залогом права в отношении движимого имущества, в том числе имущественного права в отношении недвижимого имущества
В случае государственной регистрации права в отношении единицы недвижимого имущества одновременно по различным основаниям, а также одновременно двух и более прав в отношении единицы недвижимого имущества  применяется установленная для них максимальная ставка государственной пошлины, а при равенстве ставок государственной пощлины – одна государственная пошлина.”.
Статья 2
. В статье 29 Закона:
1) пятый абзац изложить в следующей редакции:
Собственники  освобождаются от уплаты государственной пошлины за государственную регистрацию договоров отчуждения или аренды земель, являющихся государственной или муниципальной собственностью во время первой государственной регистрации прав в отношении недвижимого имущества жилого назначения (за исключением являющихся отдельной единицей гаражей)  и земельных участков сельскохозяйственного назначения, принадлежащего гражданам на праве собственности   во время процедуры первичной государственной регистрации прав в отношении недвижимого имущества на территориях, где завершена кадастровая картография, в том числе во время этих процессов.”;
2) в абзаце шестом слова “
, безвозмездно приватизировавшие квартиры, считающиеся ” заменить словами “Республики Армения, безвозмездно приобретшие недвижимое имущество жилого назначения, считающееся ”, а слова “этих квартир” – словами “этого имущества”;
3) в абзаце восьмом исключить слова “
приватизировавшие жилые площади общежитий, находящихся в распоряжении государственных бюджетных учреждений, а также ”;
4) статью дополнить новым абзацем следующего содержания:
“Установленные пунктом 36 статьи 16 настоящего Закона платежи за государственную регистрацию прав в отношении недвижимого имущества, находящегося в приграничных и высокогорных населенных пунктах, включенных в установленные Правительством Республики Армения перечни, взимаются в размере 50 процентов.”.
Абзац седьмой статьи 32 Закона после слов “
за каждую из них ” дополнить словами “, за исключением предусмотренных настоящим Законом случаев, ”.