«ԱՐԺԵԹՂԹԵՐԻ ՇՈՒԿԱՅԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 27.10.2016
Հոդված 1. «Արժեթղթերի շուկայի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2007 թվականի հոկտեմբերի 11-ի ՀO-195-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 3-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին կետի «է» ենթակետն ուժը կորցրած ճանաչել.
«3) ածանցյալ ֆինանսական գործիքներ (գործարքներ) են համարվում՝
ա. արժեթղթերի, արտարժույթի, տոկոսադրույքի, ածանցյալ ֆինանսական գործիքների, ֆինանսական ինդեքսների կամ ֆինանսատնտեսական ցուցանիշների հետ կապված օպցիոն, ֆյուչերս, սվոփ, ֆորվարդ եւ այլ ածանցյալ պայմանագրերը, որոնցով պարտավորությունների վերջնահաշվարկը կարող է իրականացվել բնեղենով կամ դրամական միջոցներով,
բ. ապրանքների հետ կապված օպցիոն, ֆյուչերս, սվոփ, ֆորվարդ եւ այլ ածանցյալ պայմանագրերը, որոնցով պարտավորությունների վերջնահաշվարկը պետք է իրականացվի դրամական միջոցներով կամ կարող է իրականացվել դրամով՝ կողմերից մեկի ցանկությամբ (բացառությամբ խախտման կամ այլ հիմքերով պայմանագրի վաղաժամկետ լուծման դեպքերի),
գ. ապրանքների հետ կապված օպցիոն, ֆյուչերս, սվոփ, ֆորվարդ եւ այլ ածանցյալ պայմանագրերը, որոնցով պարտավորությունների վերջնահաշվարկը կարող է իրականացվել բնեղենով, պայմանով, որ այդ պայմանագրերը շրջանառվում են կարգավորվող շուկայում,
դ. ապրանքների հետ կապված օպցիոն, ֆյուչերս, սվոփ, ֆորվարդ եւ այլ ածանցյալ պայմանագրերը, որոնցով պարտավորությունների վերջնահաշվարկը կարող է իրականացվել բնեղենով, եւ որոնք նախատեսված չեն սույն կետի «գ» ենթակետով, ինչպես նաեւ չեն կնքվել առեւտրային նպատակներով, որոնց հատուկ են այլ ածանցյալ ֆինանսական գործիքների բնութագրիչ հատկանիշները, այդ թվում՝ դրանցով փոխադարձ պարտավորությունների քլիրինգի եւ վերջնահաշվարկի իրականացումը հաշվարկային համակարգի միջոցով, կամ այդպիսի պայմանագրերի ենթակա լինելը պարբերական լրացուցիչ ապահովման պահանջին,
ե. վարկային ռիսկի փոխանցման հետ կապված ածանցյալ ֆինանսական գործիքները,
զ. տարբերության վրա հիմնված ֆինանսական պայմանագրերը,
է. կլիմայի փոփոխությունների, ֆրախտի վճարների, արտանետումների թույլատրելի չափերի, գնաճի դրույքների կամ այլ պաշտոնական տնտեսական վիճակագրական ցուցանիշների հետ կապված օպցիոն, ֆյուչերս, սվոփ, ֆորվարդ եւ այլ ածանցյալ պայմանագրերը, որոնցով պարտավորությունների վերջնահաշվարկը պետք է իրականացվի կամ կողմերի ցանկությամբ (բացառությամբ խախտման կամ պայմանագրի այլ հիմքերով վաղաժամկետ լուծման դեպքերի) կարող է իրականացվել դրամով, ինչպես նաեւ սույն կետով չնախատեսված ակտիվների, իրավունքների, պարտավորությունների, ցուցանիշների կամ չափերի հետ կապված այլ ածանցյալ պայմանագրերը, որոնք ունեն ածանցյալ ֆինանսական գործիքների բնութագրեր՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ դրանք թույլատրված են կարգավորվող շուկայում առեւտրին, դրանցով պարտավորությունների փոխադարձ քլիրինգը եւ վերջնահաշվարկն իրականացվում է հաշվարկային համակարգի միջոցով, կամ այդպիսի պայմանագրերը ենթակա են պարբերական լրացուցիչ ապահովման պահանջի.».
3) 4-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4) ստանդարտացված ածանցյալ ֆինանսական գործիք է համարվում այն ածանցյալ ֆինանսական գործիքը, որը թույլատրված է կարգավորվող շուկայում առեւտրին.».
4) 31-րդ կետը «արժեթղթերի» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ ածանցյալ ֆինանսական գործիքների»  բառերով, իսկ «արժեթղթերով» բառից հետո՝ «, ինչպես նաեւ ածանցյալ ֆինանսական գործիքներով» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 3.1. Ածանցյալ ֆինանսական գործիքների եւ ֆինանսական գործարքների կարգավորման առանձնահատկությունները
1. Եթե այլ բան նախատեսված չէ սույն օրենքով եւ արժեթղթերի շուկան կարգավորող այլ իրավական ակտերով, ապա սույն օրենքի եւ դրա հիման վրա ընդունված իրավական ակտերի դրույթները տարածվում են ստանդարտացված ածանցյալ ֆինանսական գործիքների եւ դրանց շուկայի վրա, ինչպես նաեւ սույն օրենքով ուղղակիորեն նախատեսված դեպքերում կամ օրենքի հիման վրա ընդունված Կենտրոնական բանկի նորմատիվ իրավական ակտերով նախատեսված դեպքերում՝ նաեւ այլ ածանցյալ ֆինանսական գործիքների եւ դրանց շուկայի վրա:
2. Կենտրոնական բանկն իրավունք ունի իր նորմատիվ իրավական ակտերով կարգավորելու ածանցյալ ֆինանսական գործիքները եւ դրանց շուկաները, եթե նշված կարգավորումների բացակայությունը կարող է հանգեցնել ֆինանսական կայունության խաթարմանը կամ ներդրողների շահերի ոտնահարմանը կամ ածանցյալ ֆինանսական գործիքների ռիսկայնության աճի կամ ֆինանսական շուկաների բնականոն գործունության խաթարմանը:
3. Կենտրոնական բանկը կարող է իր նորմատիվ իրավական ակտով սահմանել միջազգային շուկաներում լայնորեն կիրառվող ածանցյալ ֆինանսական գործիքների կամ ֆինանսական գործարքների տիպային պայմանագրեր: Սույն կետով նախատեսված  տիպային պայմանագրեր կնքելիս  կամ դրանց գործողության ընթացքում կողմերը կարող են տվյալ պայմանագրերի պայմանների նկատմամբ  կիրառել  այն պետության իրավունքը, որը սովորաբար կիրառվում է տվյալ տիպային պայմանագրերի նկատմամբ: Սույն կետին համապատասխան կիրառվելիք օտարերկրյա իրավունքի նորմը չի կիրառվում, եթե դրա կիրառման հետեւանքներն ակնհայտ հակասում են Հայաստանի Հանրապետության իրավունքի իմպերատիվ նորմերին կամ Հայաստանի Հանրապետության իրավակարգի հիմունքներին (հանրային կարգին):
4. Կենտրոնական բանկը ստեղծում է ածանցյալ  ֆինանսական գործարքների միասնական գրանցամատյան (առեւտրի գրանցամատյան): Ածանցյալ ֆինանսական գործարքների գրանցման կարգն ու ժամկետները, գրանցամատյանի վարման, տեղեկությունների ներկայացման, մշակման, պահպանման, տրամադրման կարգը եւ պայմանները սահմանվում են Կենտրոնական բանկի նորմատիվ իրավական ակտով: Հարկային մարմնին առեւտրի գրանցամատյանից տեղեկությունների տրամադրման կարգը, ժամկետները եւ ծավալները սահմանվում են Կենտրոնական բանկի եւ հարկային մարմնի համատեղ իրավական ակտով:»:
Հոդված 3. Օրենքի 4-րդ հոդվածի 7-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«7) ածանցյալ ֆինանսական գործիքների վրա, բացառությամբ Կենտրոնական բանկի սահմանած ածանցյալ ֆինանսական գործիքների վրա.»:
Հոդված 4. Օրենքի 30-րդ հոդվածում՝
1) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7-րդ եւ 8-րդ կետերով.
«7) այն անձանց վրա, որոնք արժեթղթերով գործարքներ են կատարում իրենց հաշվին կամ հաճախորդներին մատուցում են սույն օրենքի 3-րդ հոդվածի 3-րդ կետի «է» ենթակետով նախատեսված ապրանքների հետ կապված ածանցյալ ֆինանսական գործիքների հետ կապված ներդրումային ծառայություններ, պայմանով, որ նույն խմբին պատկանող ընկերությունների համար այդպիսի գործարքների կատարումը կամ ծառայությունների մատուցումը չի հանդիսանում հիմնական գործունեություն, այդ անձի հիմնական գործունեությունը, սույն օրենքի իմաստով, ներդրումային ծառայությունների մատուցումը չէ, կամ այդ անձը չի հանդիսանում ներդրումային ծառայություններ մատուցող անձ.
8) այն անձանց վրա, որոնց հիմնական գործունեությունն իրենց հաշվին ապրանքներով եւ այդ ապրանքների հետ կապված ածանցյալ ֆինանսական գործիքներով կամ միայն այդ ապրանքների հետ կապված ածանցյալ ֆինանսական գործիքներով գործարքների իրականացումն է, բացառությամբ այն անձանց, որոնց հիմնական գործունեությունն իրենց հաշվին ապրանքներով եւ (կամ) այդ ապրանքների հետ կապված ածանցյալ ֆինանսական գործիքներով գործարքների իրականացումն է, եւ որոնք, սույն օրենքի իմաստով, հանդիսանում են ներդրումային ծառայություններ մատուցող անձանց խմբի անդամ, կամ այդ անձը հանդիսանում է ներդրումային ծառայություններ մատուցող անձ:».
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Եթե այլ բան նախատեսված չէ սույն գլխով, ապա սույն բաժնով սահմանված դրույթները տարածվում են նաեւ այն դեպքերի վրա, երբ ներդրումային ծառայություններ մատուցող անձինք մատուցում են ածանցյալ ֆինանսական գործիքներով ծառայություններ:»:
Հոդված 5. Օրենքի 119-րդ հոդվածի 5-րդ եւ 6-րդ մասերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«5. Սույն օրենքի 11-14-րդ գլուխների՝ արժեթղթերին եւ ածանցյալ ֆինանսական գործիքներին վերաբերող դրույթները չեն կիրառվում սույն օրենքի 4-րդ հոդվածով սահմանված արժեթղթերի եւ ածանցյալ ֆինանսական գործիքների եւ դրանց շուկայի վրա: Նշված արժեթղթերը եւ ածանցյալ ֆինանսական գործիքները թույլատրվում են շուկայում առեւտրին եւ վաճառվում են շուկայում տվյալ շուկայի կանոններին համապատասխան:
6. Կենտրոնական բանկն իրավունք ունի իր նորմատիվ իրավական ակտերով կարգավորելու սույն օրենքի 4-րդ հոդվածով սահմանված արժեթղթերի եւ ածանցյալ ֆինանսական գործիքների` շուկայում առեւտրին թույլտվության, դրանց առեւտրի եւ դրանցով կնքված գործարքների արդյունքում ծագած փոխադարձ պարտավորությունների (պահանջների) քլիրինգի եւ վերջնահաշվարկի հատուկ պայմաններ եւ կարգ:»:
Հոդված 6. Օրենքի 159-րդ հոդվածը լրացնել  հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-ին մասով.
«2.1. Սույն գլխի դրույթները տարածվում են նաեւ՝
1) սույն հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ մասերով նախատեսված արժեթղթերի հետ կապված ածանցյալ ֆինանսական գործիքների վրա.
2) այն ածանցյալ ֆինանսական գործիքների վրա, որոնք հաշվի են առնվում սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված արժեթուղթը գնելու կամ վաճառելու որոշում կայացնելիս.
3) այն ածանցյալ ֆինանսական գործիքների վրա, որոնցով գործարքները կարող են էական ազդեցություն ունենալ սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված արժեթղթերի գնի վրա.
4) արտարժույթի հետ կապված ածանցյալ ֆինանսական գործիքների վրա:»:
Հոդված 7. Օրենքի «ածանցյալ գործիք» բառերը՝ համապատասխան հոլովաձեւերով, փոխարինել «ածանցյալ ֆինանսական գործիք» բառերով:

Статья 1. В статье 3 Закона Республики Армения “О рынке ценных бумаг” от 11 октября 2007 года ЗР-195-Н (далее – Закон):
1) подпункт “ж” пункта 1 признать утратившим силу;
“3) производными финансовыми инструментами (сделками) считаются:
а. опционные, фьючерсные, своп, форвардные и иные производные договоры, связанные с ценными бумагами, иностранной валютой, процентной ставкой, производными финансовыми инструментами, финансовыми индексами или финансово-экономическими показателями, окончательный расчет обязательств по которым может производиться в натуральном или  денежном выражении,
б.  опционный, фьючерсный, своп-, форвардный и иные производные договоры, связанные с товарами, окончательный расчет обязательств по которым должен производиться  денежными средствами или по желанию одной из сторон (за исключением случаев досрочного расторжения договора по основанию нарушения или иным основаниям) может производиться в драмах ,
в. опционный, фьючерсный, своп-, форвардный и иные производные договоры, связанные с товарами, окончательный расчет обязательств по которым может производиться в натуральном выражении, при условии, что эти договоры обращаются на регулируемом рынке,
г. опционный, фьючерсный, своп-, форвардный и другие производные договоры, связанные с товарами, окончательный расчет обязательств по которым может производиться в натуральном выражении и которые не предусмотрены подпунктом "в" настоящего пункта, а также не заключены в коммерческих целях, которым присущи характерные свойства иных производных финансовых инструментов, в том числе осуществление клиринга и окончательного расчета взаимных обязательств по ним посредством расчетной системы, или подчиненность таких договоров требованию периодического дополнительного обеспечения,
д. производные финансовые инструменты, связанные с передачей кредитного риска,
е. финансовые договоры, основанные на разнице,
ж.  опционный, фьючерсный, своп-, форвардный и другие производные договоры, связанные с климатическими изменениями, оплатами фрахта, допустимыми количествами выбросов, ставками инфляции или иными официальными экономическими статистическими показателями, окончательный расчет обязательств по которым должен производиться денежными средствами или по желанию сторон (за исключением случаев досрочного расторжения договора по основанию нарушения или по иным основаниям) может производиться в драмах, а также другие производные договоры, связанные с активами, правами, обязательствами, показателями или размерами, не предусмотренными настоящим пунктом, обладающие характеристиками производных финансовых инструментов, с учетом того, что они допущены к торговле на регулируемом рынке, взаимный клиринг и окончательный расчет обязательств по ним производится посредством расчетной системы или к таким договорам применяется требование периодического дополнительного обеспечения;”;
3) пункт 4 изложить в следующей редакции:
“4) стандартизированным производным финансовым инструментом считается производный финансовый инструмент, допущенный к торговле на регулируемом рынке;”;
4) пункт 31 после слов “ценных бумаг,” дополнить словами “, а также производных финансовых инструментов”, а после слов “ценными бумагами” дополнить словами “, а также производными финансовыми инструментами”.
Статья 2. Закон дополнить статьей 3.1 следующего содержания:
“Статья 3.1. Особенности регулирования производных финансовых инструментов и финансовых сделок
1. Если иное не предусмотрено настоящим Законом и иными правовыми актами, регулирующими рынок ценных бумаг, положения настоящего Закона и принятых на его основании правовых актов распространяются на стандартизированные производные финансовые инструменты и их рынок, а также в случаях, прямо предусмотренных настоящим Законом, либо в случаях, предусмотренных нормативно-правовыми актами Центрального банка, принятыми на основании закона, - также на другие производные финансовые инструменты и их рынок.
2. Центральный банк имеет право  регулировать производные финансовые инструменты и их рынки своими нормативно-правовыми актами, если отсутствие указанных регулирований может привести к нарушению финансовой стабильности или ущемлению интересов инвесторов, или к повышению рискованности производных финансовых инструментов, или к нарушению нормальной деятельности финансовых рынков.
3. Центральный банк своим нормативно-правовым актом может устанавливать типовые договоры о производных финансовых инструментах или финансовых сделках, широко применяемых на международных рынках. При заключении типовых договоров, предусмотренных настоящим пунктом, или в процессе их действия стороны могут применять к условиям данных договоров право государства, которое обычно применяется к данным типовым договорам. Применяемая в соответствии с данным пунктом норма иностранного права не применяется, если последствия ее применения явно противоречат императивным нормам права Республики Армения либо основам правопорядка (общественного порядка) Республики Армения.
4. Центральный банк создает единый реестр производных финансовых сделок (торговый реестр). Порядок и сроки регистрации производных финансовых сделок, порядок и условия ведения реестра, представления, обработки, хранения, предоставления сведений устанавливаются нормативно-правовым актом Центрального банка. Порядок, сроки и объемы предоставления налоговому органу сведений из торгового реестра устанавливаются совместным правовым актом Центрального банка и налогового органа.”.
Статья 3. Пункт 7 статьи 4 Закона изложить в следующей редакции:
“7) производные финансовые инструменты, за исключением производных финансовых инструментов, установленных Центральным банком;”.
Статья 4. В статье 30 Закона:
1) дополнить пунктами 7 и 8 следующего содержания:
“7) на лиц, совершающих сделки с ценными бумагами за свой счет или оказывают клиентам связанные с производными финансовыми инструментами инвестиционные услуги, связанные с товарами, предусмотренными подпунктом "ж" пункта 3 статьи 3 настоящего Закона, при условии, что для компаний, принадлежащих к одной и той же группе, совершение таких сделок или оказание таких услуг не является основной деятельностью, основной деятельностью этого лица по смыслу настоящего Закона не является оказание  инвестиционных услуг, или это лицо не является лицом, оказывающим инвестиционные услуги;
8) на лиц, основной деятельностью которых является совершение за свой счет сделок с товарами и производными финансовыми инструментами, связанными с этими товарами, или только с производными финансовыми инструментами, связанными с этими товарами, за исключением лиц, основной деятельностью которых является совершение за свой счет сделок с товарами и (или)  производными финансовыми инструментами, связанными с этими товарами, и которые по смыслу настоящего Закона являются членом группы лиц, оказывающих инвестиционные услуги, или это лицо является лицом, оказывающим инвестиционные услуги.”.
2) дополнить новым абзацем следующего содержания:
“Если иное не предусмотрено настоящей главой, положения, установленные настоящим разделом, распространяются также на случаи, когда лица, оказывающие инвестиционные услуги, оказывают услуги с использованием производных финансовых инструментов.”.
Статья 5. Части 5 и 6 статьи 119 Закона изложить в следующей редакции:
“5. Положения глав 11-14 настоящего Закона, относящиеся к ценным бумагам и производным финансовым инструментам, не применяются к установленным статьей 4 настоящего Закона ценным бумагам и производным финансовым инструментам и их рынку. Указанные ценные бумаги и производные финансовые инструменты допускаются к торговле на рынке и продаются на рынке в соответствии с правилами данного рынка.
6. Центральный банк имеет право своими нормативными правовыми актами регулировать специальные условия и порядок допуска к торговле на рынке ценных бумаг и производных финансовых инструментов, установленных статьей 4 настоящего Закона, клиринга и окончательного расчета взаимных обязательств (требований), возникших в результате торговли ими и заключенных сделок с ними.
Статья 6. Статью 159 Закона дополнить частью 2.1 следующего содержания:
“2.1. Положения настоящей главы распространяются также:
1) на производные финансовые инструменты, связанные с ценными бумагами, предусмотренными частями 1 и 2 настоящей статьи;
2) на производные финансовые инструменты, которые учитываются при принятии решения о покупке или продаже ценной бумаги, предусмотренной частью 1 настоящей статьи;
3) на производные финансовые инструменты, сделки с которыми могут оказать существенное влияние на цену ценных бумаг, предусмотренных частью 1 настоящей статьи;
4) на производные финансовые инструменты, связанные с иностранной валютой.”.
Статья 7. В Законе слова “производный инструмент” в соответствующих грамматических формах заменить словами “производный финансовый инструмент” в соответствующих грамматических формах.