«ՀԻՄՆԱԴՐԱՄՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հիմնադրամների մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2002 թվականի  դեկտեմբերի 26-ի ՀՕ-516-Ն օրենքի 1-ին հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7-րդ մասով.
«7. Զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման հիմնադրամի իրավական կարգավիճակի, հիմնադրման, կառավարման մարմինների, կանոնադրության, հիմնադրամի եւ հիմնադրամի կառավարման մարմինների իրավունքների եւ պարտականությունների, հիմնադրամի լուծարման, հիմնադրամի միջոցների, այդ թվում` վարչական եւ կառավարչական ծախսերի առանձնահատկությունները սահմանվում են «Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով: Սույն օրենքի դրույթները տարածվում են Զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման հիմնադրամի վրա, եթե «Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով այլ բան սահմանված չէ:»:
Հոդված 2. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում «Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի ուժի մեջ մտնելու օրվանից:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ФОНДАХ”
Статья 1. Статью 1 Закона Республики Армения “О фондах” от 26 декабря 2002 года ЗР-516 дополнить частью 7 следующего содержания:
“7. Особенности правового статуса, учреждения, органов управления, устава Фонда возмещения вреда, причиненного жизни или здоровью военнослужащих, прав и обязанностей и органов управления Фонда, ликвидации Фонда, средств Фонда, в том числе административных и управленческих расходов, устанавливаются законом Республики Армения "О возмещении вреда, причиненного жизни или здоровью военнослужащих при защите Республики Армения". Положения настоящего Закона распространяются на Фонд возмещения вреда, причиненного жизни или здоровью военнослужащих, если Законом Республики Армения "О возмещении вреда, причиненного жизни или здоровью военнослужащих при защите Республики Армения" не установлено иное.”.
Статья 2. Настоящий Закон вступает в силу со дня вступления в силу Закона Республики Армения “О возмещении вреда, причиненного жизни или здоровью военнослужащих при защите Республики Армения”.