ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ՊԱՏԳԱՄԱՎՈՐԻ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ԵՐԱՇԽԻՔՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ
1. Սույն օրենքը կարգավորում է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորի (այսուհետ՝ պատգամավոր) գործունեության իրականացման իրավական, սոցիալական եւ այլ երաշխիքները, ինչպես նաեւ պատգամավորի գործունեության երաշխիքներին առնչվող այլ հարաբերություններ:
2. Պատգամավորի գործունեության երաշխիքները սահմանվում են Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ, «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքով, սույն օրենքով եւ այլ օրենքներով:
Հոդված  2. Պատգամավորական մանդատի անհամատեղելիությունը
1. Սահմանադրության 95-րդ հոդվածին համապատասխան՝ պատգամավորը չի կարող զբաղեցնել իր կարգավիճակով չպայմանավորված պաշտոն պետական կամ տեղական ինքնակառավարման այլ մարմիններում, որեւէ պաշտոն` առեւտրային կազմակերպություններում, զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ, կատարել վճարովի այլ աշխատանք, բացի գիտական, կրթական եւ ստեղծագործական աշխատանքից:
2. Պատգամավորական մանդատն ստանալուց հետո` մեկ ամսվա ընթացքում, պատգամավորը պարտավոր է`
1) դուրս գալ անհատ ձեռնարկատիրոջ պետական հաշվառումից,
2) ազատվել առեւտրային կազմակերպություններում զբաղեցրած պաշտոնից,
3) դուրս գալ առեւտրային կազմակերպություններից կամ դրանց կանոնադրական կապիտալում իր բաժնեմասն ամբողջությամբ հանձնել հավատարմագրային կառավարման,
4) հրաժարվել առեւտրային կազմակերպությունում ուրիշի գույքի հավատարմագրային կառավարումից,
5) ազատվել պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմիններում զբաղեցրած պաշտոններից, բացառությամբ սույն հոդվածի 5-րդ մասում նշված պաշտոնների,
6) ազատվել վճարովի հիմունքներով աշխատանքից, բացառությամբ գիտական, կրթական կամ ստեղծագործական աշխատանքի:
3. Եթե առեւտրային կազմակերպության կանոնադրական կապիտալում պատգամավորի մասնաբաժնի հավատարմագրային կառավարման պայմանագիրը չի դադարել այդ կազմակերպության լուծարման կամ սնանկ ճանաչվելու հիմքով, ապա պատգամավորը պարտավոր է հավատարմագրային կառավարման պայմանագիրը դադարելուց հետո` մեկ ամսվա ընթացքում, դուրս գալ առեւտրային կազմակերպությունից կամ դրա կանոնադրական կապիտալում իր բաժնեմասն ամբողջությամբ հանձնել հավատարմագրային կառավարման:
4. Սույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված ժամկետի ընթացքը կասեցվում է Սահմանադրական դատարանում Ազգային ժողովի ընտրությունների արդյունքներով ընդունված որոշումների վիճարկման մասին գործի քննության ընդունման օրվանից մինչեւ այդ գործով Սահմանադրական դատարանի վերջնական որոշման ընդունման օրը:
5. Պատգամավորի կարգավիճակով պայմանավորված պաշտոններ են Ազգային ժողովի նախագահի եւ նրա տեղակալների, հանձնաժողովների նախագահների եւ նրանց տեղակալների, խմբակցությունների ղեկավարների եւ քարտուղարների պաշտոնները, ինչպես նաեւ Ազգային ժողովի կամ նրա մարմինների լիազորությունների կամ գործառույթների իրականացմանն առնչվող  այլ պաշտոններ:
6. Սույն օրենքի իմաստով՝ ձեռնարկատիրական գործունեություն, ինչպես նաեւ գիտական, կրթական կամ ստեղծագործական աշխատանք է համարվում «Հանրային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 24-րդ հոդվածով սահմանված համապատասխան գործունեությունը կամ աշխատանքը:
7. Պատգամավորին գիտական, կրթական կամ ստեղծագործական աշխատանքի համար վճարումը չի կարող գերազանցել ողջամիտ չափը, այսինքն` այն չափը, որին նույնպիսի գործունեության համար համանման որակներ ունեցող, բայց պատգամավոր չհամարվող անձը կարող է հավակնել:
8. Պատգամավորական լիազորությունների իրականացման հետ կապված պատգամավորի պարտականությունները գերակա են նրա կողմից իրականացվող գիտական, կրթական, ստեղծագործական աշխատանքի կամ օրենքով չարգելված այլ աշխատանքային գործունեության նկատմամբ:
9. Ազգային ժողովի բնականոն աշխատանքն ապահովելու համար պատգամավորն Ազգային ժողովի նախագահին եւ իր անդամակցած հանձնաժողովի նախագահին տեղյակ է պահում համատեղությամբ կատարվող գիտական, կրթական, ստեղծագործական աշխատանքի մասին:
Հոդված  3. Պատգամավորական էթիկայի կանոնները
1.Սույն հոդվածի պահանջները վերաբերում են ինչպես պատգամավորի լիազորությունների իրականացմանը, այնպես էլ նրա ամենօրյա վարքագծին:
2. Պատգամավորական էթիկայի կանոններն են`
1) հարգել  օրենքը եւ ենթարկվել  օրենքին.
2) հարգել հանրության բարոյական նորմերը.
3) պահպանել Ազգային ժողովի, նրա հանձնաժողովների նիստերի եւ խորհրդարանական լսումների անցկացման կարգը.
4) իր լիազորություններն իրականացնելիս չառաջնորդվել իր կամ իր հետ փոխկապակցված անձանց անձնական շահերով.
5) չօգտագործել պատգամավորի պաշտոնի հեղինակությունն ի շահ իրեն կամ այլ անձի.
6) իր գործունեությամբ նպաստել Ազգային ժողովի նկատմամբ վստահության եւ հարգանքի ձեւավորմանը.
7) ամենուր եւ ցանկացած գործունեությամբ զբաղվելիս դրսեւորել պատգամավորին վայել վարքագիծ.
8) հարգալից վերաբերմունք ցուցաբերել քաղաքական ընդդիմախոսների, Ազգային ժողովում հարցերի քննարկման մասնակիցների, լրագրողների, ինչպես նաեւ բոլոր այն անձանց նկատմամբ, որոնց հետ պատգամավորը շփվում է իր լիազորություններն իրականացնելիս:
Հոդված  4. Պատգամավորի շահերի բախումը
1. Պատգամավորի կողմից իր կամ իրեն փոխկապակցված անձի անձնական շահերով առաջնորդվելը նշանակում է օրենսդրական նախաձեռնությամբ հանդես գալը, Ազգային ժողովի որոշման, հայտարարության կամ ուղերձի նախագիծ ներկայացնելը, Ազգային ժողովում շրջանառության մեջ դրված հարցի վերաբերյալ առաջարկ ներկայացնելը, ինչպես նաեւ Ազգային ժողովի կամ նրա հանձնաժողովի նիստում ելույթ ունենալը, հարցեր տալը կամ քվեարկությանը մասնակցելը, որը թեեւ ինքնին օրինական է, սակայն պատգամավորը տեղյակ է կամ պարտավոր էր տեղյակ լինել, որ այն հանգեցնում կամ նպաստում է կամ ողջամտորեն կարող է հանգեցնել կամ նպաստել նաեւ`
1) իր կամ իր հետ փոխկապակցված անձի գույքային կամ իրավական դրության բարելավմանը.
2) իր կամ իր հետ փոխկապակցված անձի անդամակցած ոչ առեւտրային կազմակերպության գույքային կամ իրավական դրության բարելավմանը.
3) իր կամ իր հետ փոխկապակցված անձի մասնակցությամբ առեւտրային կազմակերպության գույքային կամ իրավական դրության բարելավմանը.
4) իր հետ փոխկապակցված անձին պաշտոնում նշանակմանը.
5) պաշտոնում իր ընտրությանը կամ նշանակմանը, բացառությամբ սույն օրենքի 2-րդ հոդվածի 5-րդ մասում նշված պաշտոնների, ինչպես նաեւ որպես Ազգային ժողովի կողմից ընտրվող պաշտոնում թեկնածու՝ իր ելույթի:
2. Սույն օրենքի իմաստով պատգամավորի հետ փոխկապակցված անձինք են համարվում «Հանրային ծառայության մասին»Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 5-րդ հոդվածի 1-ին մասի 16-րդ կետի համաձայն` բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի հետ փոխկապակցված անձինք:
3. Շահերի բախում առաջանալու դեպքում պատգամավորը պարտավոր է Ազգային ժողովի կամ իր անդամակցած հանձնաժողովի նիստում ելույթից կամ քվեարկությունից առաջ հանդես գալ շահերի բախման վերաբերյալ հայտարարությամբ, իսկ օրենսդրական նախաձեռնությամբ հանդես գալիս, Ազգային ժողովի որոշման, հայտարարության, ուղերձի նախագիծ ներկայացնելիս, Ազգային ժողովում շրջանառության մեջ դրված հարցի վերաբերյալ առաջարկ ներկայացնելիս համապատասխան փաստաթղթերի հետ ներկայացնել շահերի բախման վերաբերյալ իր գրավոր հայտարարությունը` նկարագրելով շահերի բնույթը:
4. Եթե պատգամավորն Ազգային ժողովի կամ իր անդամակցած հանձնաժողովի նիստում հանդես է գալիս շահերի բախման վերաբերյալ հայտարարությամբ, ապա հարցի քվեարկությունից նրա բացակայությունը համարվում է հարգելի:
5. Սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված դրույթները մեկնաբանելիս համարվում է, որ պատգամավորը չի առաջնորդվում իր կամ իր հետ փոխկապակցված անձի անձնական շահերով, եթե նա հանդես է գալիս Ազգային ժողովի հանձնաժողովի կամ խմբակցության անունից, կամ տվյալ գործողությունը`
1) վերաբերում է պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների, պետական կամ համայնքային ոչ առեւտրային կազմակերպությունների, հիմնարկների կամ դրանց պաշտոնատար անձանց գործունեությանը.
2) ունի համընդհանուր կիրառելիություն եւ անդրադառնում է հասարակության լայն շերտերի վրա այնպես, որ ողջամտորեն չի կարող մեկնաբանվել որպես պատգամավորի կամ նրա հետ փոխկապակցված անձի անձնական շահերով առաջնորդվել.
3) վերաբերում է պատգամավորի վարձատրության չափին,  գործունեության հետ կապված ծախսերի փոխհատուցմանը, արտոնություններին կամ գործունեության այլ երաշխիքներին:
Հոդված  5. Պատգամավորի աշխատանքային գործունեությունը
1. Պատգամավորի աշխատավայրն Ազգային ժողովի նստավայրն է:
2. Պատգամավորի հիմնական աշխատանքային ժամանակը ներառում է Ազգային ժողովի, նրա խմբակցությունների, հանձնաժողովների, աշխատանքային խմբերի նիստերի եւ խորհրդարանական լսումների անցկացման, ինչպես նաեւ պատգամավորի այլ լիազորությունների իրականացման համար անհրաժեշտ ժամանակահատվածը: Պատգամավորի հիմնական աշխատանքային ժամանակը նորմավորված չէ:
3. Պատգամավորի վարձատրության չափը սահմանվում է օրենքով:
4. Ազգային ժողովի նիստերից, ինչպես նաեւ հանձնաժողովի նիստերից կամ նրա հրավիրած խորհրդարանական լսումներից անհարգելի բացակայած օրերի համար պատգամավորին աշխատավարձ չի վճարվում: Պատգամավորների բացակայությունները հաշվառում է Ազգային ժողովի աշխատակազմը:
5. Ազգային ժողովի նախագահի կարգադրությամբ ծառայողական գործուղման մեկնող պատգամավորին գործուղման ծախսերի հատուցումը տրվում է օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
6. Պատգամավորի լիազորությունների ժամանակաշրջանը հաշվարկվում է որպես հանրային ծառայության ստաժ: Պատգամավորի աշխատանքային ստաժը չի ընդմիջվում, եթե նա իր լիազորությունների ավարտից հետո՝ երեք ամսվա ընթացքում, անցնում է այլ աշխատանքի:
7. Պատգամավորին իր լիազորությունների ժամկետով տրվում են պատգամավորական վկայական եւ դիվանագիտական անձնագիր եւ «Ազգային ժողովի պատգամավոր» կրծքանշան:
Հոդված  6. Պատգամավորի հարցումները եւ ընդունելության իրավունքը
1. Պատգամավորն իրավունք ունի հարցումներով եւ առաջարկներով դիմելու պետական կառավարման համակարգի մարմիններին, տեղական ինքնակառավարման մարմիններին եւ դրանց պաշտոնատար անձանց:
2. Իրավասու պաշտոնատար անձինք պարտավոր են՝
1) տասնօրյա ժամկետում քննարկել պատգամավորի գրավոր հարցումը կամ առաջարկը եւ գրավոր պատասխանել նրան: Բացառիկ դեպքերում, եթե գրավոր հարցման մեջ նշված տեղեկությունը տրամադրելու կամ առաջարկը քննարկելու համար անհրաժեշտ է կատարել լրացուցիչ աշխատանք, ապա այդ տեղեկությունը պատգամավորին է տրվում դիմումն ստանալուց հետո՝ երեսնօրյա ժամկետում, հարցումը կամ առաջարկն ստանալուց հետո՝ տասնօրյա ժամկետում՝ պատգամավորին գրավոր տեղյակ պահելով հետաձգման պատճառների մասին.
(փոփ. 30.09.2019, ՀՕ-157-Ն)
2) պատգամավորի բարձրացրած հարցի քննարկումը կազմակերպելու դեպքում հնարավորինս սեղմ ժամկետում տեղեկացնել  նրան:
3. Պատգամավորը հնարավորինս սեղմ ժամկետում ընդունելության իրավունք ունի Կառավարության անդամների, ինչպես նաեւ Կառավարությանը, վարչապետին եւ նախարարություններին ենթակա պետական կառավարման համակարգի մարմինների ղեկավարների, Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ծառայության մարմինների, համայնքների ղեկավարների կամ իր գրավոր հարցմանը, առաջարկին պատասխանելու իրավասություն ունեցող պաշտոնատար անձանց մոտ:
4. Պատգամավորն օրենսդրությամբ սահմանված կարգով կարող է ներկա լինել պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների նիստերին։
Հոդված  7. Քաղաքացիների հետ պատգամավորի  ընդունելության կազմակերպումը
1. Տեղական ինքնակառավարման մարմինները պարտավոր են պատգամավորի պահանջով ամսական առնվազն մեկ օր կահավորված սենյակ կամ դահլիճ հատկացնել նրան` քաղաքացիների ընդունելության կազմակերպման համար:
Հոդված  8. Պարտադիր զինվորական ծառայությունից տարկետում ստանալու իրավունքը
1. Պատգամավորն իր լիազորությունների ժամկետում ունի  տարկետում ստանալու իրավունք եւ ազատվում է զորահավաքներից ու վարժական հավաքներից:
Հոդված 9. Պատգամավորի բնակարանային պայմանների ապահովումը
1. Երեւան քաղաքում բնակարան չունեցող պատգամավորին տրվում է Երեւան քաղաքում բնակարանի վարձին համարժեք փոխհատուցում:
Հոդված 10. Պատգամավորի արձակուրդը
1. Պատգամավորն ունի ամենամյա վճարովի արձակուրդի իրավունք` 30 աշխատանքային oր տեւողությամբ: Հիմնական արձակուրդային վճարից բացի, պատգամավորին վճարվում  է լրացուցիչ միանվագ արձակուրդային վճար` իր միջին ամսական աշխատավարձի չափով:
2. Պատգամավորն ունի աշխատանքային օրենսդրությամբ սահմանված  չվճարվող արձակուրդի իրավունք:
3. Պատգամավորների ամենամյա հերթական արձակուրդը տրամադրվում է ամռանը՝ հերթական նստաշրջանի ավարտից հետո:
Հոդված 11. Պատգամավորի գործունեության ապահովումը
1.   Ազգային ժողովի նստավայրում պատգամավորին հատկացվում է կահավորված, տեխնիկական եւ կապի (այդ թվում՝ համակարգիչ, ինտերնետային կապ) միջոցներով հագեցված աշխատասենյակ, իսկ Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում՝ խոսափողով եւ անվանական էլեկտրոնային քվեարկության սարքավորումով հագեցված աշխատատեղ:
2. Պատգամավորի գործունեության մասնագիտական սպասարկումն ապահովում են նրա  օգնականները  եւ Ազգային ժողովի աշխատակազմը:
3. Օգնականը պատգամավորի հանձնարարությամբ՝
1) նախապատրաստում է պատգամավորի կողմից Ազգային ժողովի քննարկմանը ներկայացվող փաստաթղթերը.
2) նախապատրաստում է պատգամավորի լիազորությունների իրականացման համար անհրաժեշտ վերլուծական, տեղեկատվական եւ այլ նյութեր.
3) կազմակերպում է պատգամավորի մոտ քաղաքացիների ընդունելությունը.
4) կարող է «Ազգային ժողովի կանոնակարգ»Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքով սահմանված կարգով ներկա լինել Ազգային ժողովի հանձնաժողովների հրապարակային նիստերին եւ խորհրդարանական լսումներին.
5) վարում է պատգամավորին ուղղված փաստաթղթերի գործավարությունը:
4. Պատգամավորի՝ վճարովի հիմունքներով աշխատող օգնականը աշխատանքի է ընդունվում իր դիմումի համաձայն եւ պատգամավորի ներկայացմամբ՝ ժամկետային աշխատանքային պայմանագրով:
5. Պատգամավորի՝ վճարովի հիմունքներով աշխատող օգնականը կարող է ազատվել աշխատանքից աշխատանքային օրենսդրությամբ սահմանված հիմքերով եւ կարգով, ինչպես նաեւ ազատվում է աշխատանքից պատգամավորի լիազորությունների դադարման կամ դադարեցման դեպքում:
6. Իրենց աշխատանքային պարտականությունները կատարելիս պատգամավորի օգնականները օգտվում են պատգամավորի աշխատասենյակից, տեխնիկական եւ կապի միջոցներից:
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում Ազգային ժողովի հաջորդ գումարման առաջին նստաշրջանի բացման օրը:
14.01.2017
ՀՕ-20
16.09.2019 «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորի գործունեության երաշխիքների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին
07.12.2022 «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորի գործունեության երաշխիքների մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին
02.07.2026 «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորի գործունեության երաշխիքների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին

LAW OF THE REPUBLIC OF ARMENIA ON GUARANTEES OF THE ACTIVITIES OF A DEPUTY OF THE NATIONAL ASSEMBLY OF THE REPUBLIC OF ARMENIA
Article 1. Subject of the Regulation of the Law
1. This law shall regulate the legal, social and other guarantees for the implementation of the activities of a Deputy of the National Assembly of the Republic of Armenia (hereinafter Deputy), as well as other relations regarding the guarantees of the activities of a Deputy.
2. The guarantees for the activities of a Deputy shall be established by the Constitution of the Republic of Armenia, by the Constitutional Law of the Republic of Armenia “Rules of Procedure of the National Assembly,” by this Law and other laws.
Article 2. Incompatibilities of the Deputy Mandate
1. In accordance with Article 95 of the Constitution, a Deputy shall not hold an office in other state bodies or local self-government bodies if not conditioned by his status, shall not hold any office in commercial organizations, shall not be engaged in entrepreneurial activity, perform other paid work, except for scientific, educational and creative work.
2. A Deputy, within a month after receiving a Deputy mandate, shall be obliged:
1) to come out from the state registration of an individual entrepreneur;
2) to be relieved of the office held in commercial organizations;
3) to leave the commercial organizations or shall completely entrust its share in their statutory capital to trust management;
4) to refuse trust management of another's property in a commercial organization;
5) to be released from offices held in state bodies or local self-government bodies, with the exception of the offices specified in part 5 of this Article;
6) to be dismissed from work on a paid basis, with the exception of scientific, pedagogical or creative work.
3 If the agreement of the trust management of the Deputy's share in the statutory capital of a commercial organization is not terminated on the basis of the abolition of this organization or declaring it bankrupt, then the Deputy shall be obliged to leave the commercial organization or completely entrust its share in its statutory capital to trust management within a month after the termination of the agreement of the trust management.
4. The time limit established by part 2 of this Article shall be suspended from the date of the adoption for proceedings in the Constitutional Court of the case on protesting the decisions, adopted by the results of elections to the National Assembly until the day of the adoption of the final decision of the Constitutional Court regarding that case.
5. Offices conditioned by the status of a Deputy are the offices of the Chairperson of the National Assembly and his deputies, chairs of committees and their deputies, heads and secretaries of factions, as well as other offices related to the implementation of the powers or functions of the National Assembly or its bodies.
6. In the context of this Law, entrepreneurial activity, as well as scientific, pedagogical or creative work, is the corresponding activity or work established by Article 24 of the Law of the Republic of Armenia “On Public Service.”
7. The remuneration of a Deputy for scientific, pedagogical or creative work may not exceed a reasonable amount, that is, the amount that a person who has similar qualities for such activities, but who is not a Deputy, can claim.
8. The obligations of a Deputy, related to the implementation of a deputy powers, prevail over the scientific, pedagogical, creative work carried out by him/her or towards other labor activity not prohibited by law.
9. In order to ensure the normal functioning of the National Assembly, a Deputy shall inform the Chairperson of the National Assembly and the chair of the committee of which he is a member, about the scientific, pedagogical and creative work he is carrying out concurrently.
Article 3. The Rules of Parliamentary Ethics
1. The requirements of this Article shall refer both and to the performance of the powers of a Deputy and to his daily behavior.
2. The rules of parliamentary ethics are:
1) to respect the law and obey the law;
2) to respect for the moral standards of society;
3) to keep the procedure for holding sittings of the National Assembly, its committees and parliamentary hearings;
4) while performing his/her powers, to not be led by his/her or his/her affiliated persons’ private interests;
5) to not use the authority of the Deputy's office in his/her own interests or the interests of another person;
6) to contribute, by their activities, the formation of trust and respect towards the National Assembly;
7) to demonstrate a behavior worthy of a Deputy everywhere and during any activity;
8) to manifest a respectful attitude towards political opponents, participants of the debate of issues in the National Assembly, journalists, as well as towards all persons with who a Deputy communicates during the implementation of his/her powers.
Article 4. Conflict of Interests of a Deputy
1. A Deputy guided by his personal interests or the interests of his affiliated person means taking the floor with a legislative initiative, submitting a draft resolution, statement or address of the National Assembly, submitting proposals regarding an issue put into circulation in the National Assembly, as well as taking the floor at a sitting of the National Assembly or its committees, asking questions or participating in voting, which, although are legal in themselves, but the Deputy knows or is obliged to know that it leads or contributes, or reasonably may lead or contribute also:
1) to the improvement of his/her property or legal status and the property or legal status of his/her affiliated person;
2) to the improvement of the property or legal status of a non-profit organization, of which the Deputy or his affiliated person is a member;
3) to the improvement of the property or legal status of a commercial organization with the participation of a Deputy or his affiliated person;
4) to the appointment to the office of his affiliated person;
5) to his election or appointment to an office, with the exception of the offices specified in paragraph 5 of Article 2 of this Law, as well as his speech as a candidate for an office elected by the National Assembly.
2. In the context of this Law, affiliates of a Deputy shall be considered the affiliated persons to a high ranked official in accordance with paragraph 16 of part 1 of Article 5 of the Law of the Republic of Armenia “On Public Service.”
3. In the case of a conflict of interests, a Deputy shall be obliged, prior the speech or voting at a sitting of the National Assembly or the committee of which he is a member, to take the floor with a statement regarding the conflict of interests, and when taking the floor with a legislative initiative, submitting a draft resolution, statement, address of the National Assembly, submitting a proposal regarding the issue that is put into circulation in the National Assembly, then with the relevant documents shall submit his/her written statement regarding the conflict of interests with a description of the nature of interests.
4. If a Deputy takes the floor with a statement regarding the conflict of interests at a sitting of the National Assembly or the committee of which he/she is a member, then his/her absence from voting on the issue shall be considered respectful.
5. When interpreting the provisions established by part 1 of this Article, it shall be deemed that a Deputy shall not be guided by his/her personal interests or the personal interests of an affiliated person if he acts on behalf of a committee or a faction of the National Assembly, or certain action:
1) refers to the activities of state or local self-government bodies, non-profit state or municipal organizations, institutions or their officials;
2) has a universal application and affects wide layers of society in such a way that, with a reasonable approach, it cannot be interpreted as a Deputy's leadership of his/her personal interests or the personal interests of an affiliated person;
3) refers the amount of remuneration, compensation for expenses related to the activity, benefits or other guarantees of a Deputy's activity.
Article 5. Labor Activity of a Deputy
1. The seat of a Deputy shall be the residence of the National Assembly.
2. The main working time of a Deputy shall include the time period necessary for holding sittings and parliamentary hearings of the National Assembly, its factions, committees, working groups, as well as the time period necessary for the implementation of other powers of a Deputy. The main working time of a Deputy shall not be standardized.
3. The amount of a Deputy's salary shall be established by law.
4. The salary of a Deputy for days of disrespectful absence from sittings of the National Assembly, as well as sittings of the committee or parliamentary hearings convened by it, shall not be paid. The Staff of the National Assembly shall record the absentees of Deputies.
5. Reimbursement of travel expenses to a Deputy who is on a business trip by order of the Chairperson of the National Assembly shall be covered by the procedure prescribed by law.
6. The term of parliamentary powers shall be counted as the length of service in public service. The length of service of a Deputy shall not be interrupted if he transfers to another job within three months after the end of his powers.
7. For the duration his/her powers, a Deputy shall be provided a deputy certificate, a diplomatic passport and the “Deputy of the National Assembly” badge.
Article 6. Requests of a Deputy and the Right of Reception
1. The Deputy shall have the right to address with inquiries and proposals to the bodies of the state government system, local self-government bodies and their officials.
2. The authorized officials shall be obliged to:
1) within three weeks, to consider a written request or a written proposal of a Deputy and respond to him in a written form;
2) in case of organizing the debate of an issue raised by a Deputy, he/she shall be notified as soon as possible.
3. A Deputy has the right to receive, as soon as possible, members of the Government, as well as heads of public administration bodies subordinate to the Government, the Prime Minister and ministries, officials of the diplomatic service of the Republic of Armenia, heads of municipalities or officials, having the authority to respond to his written inquiries, proposals.
4. A Deputy, in accordance with the procedure established by law, may be present at the sittings of the state and local self-government bodies.
Article 7. Organizing Reception with Citizens by a Deputy
1. The local self-government bodies, at the request of a Deputy, at least a day in a month shall be obliged to allocate an equipped room or hall for organizing a reception of citizens.
Article 8. Eligibility for Deferral from Compulsory Military Service
1. A Deputy, during the period of his office, has the right to receive a deferral and is exempt from mobilization and training fees.
Article 9. Provision of Housing Conditions for a Deputy
1. A Deputy who does not have an apartment in the city of Yerevan shall be given compensation, equal to the rent of an apartment in the city of Yerevan.
Article 10. Vacation of a Deputy
1. A Deputy has the right to an annual paid vacation of 30 working days. In addition to the main vacation pay, the Deputy shall be paid an additional one-time vacation pay in the amount of his average monthly salary.
2. A Deputy shall have the right to unpaid vacation, established by the labor legislation.
3. Annual paid leave shall be granted to Deputies in summer, after the end of the regular session.
Article 11. Provision of the Activities of a Deputy
1. A Deputy, in the residence of the National Assembly, shall be provided with an equipped office, equipped with technical means and means of communication (including a computer, Internet connection), and in the sitting hall of the National Assembly - a workstation equipped with a microphone and equipment for personal electronic voting.
2. Professional services for the activities of a Deputy shall be provided by his assistants and the Staff of the National Assembly.
3. The assistant, by the recommendation of a Deputy:
1) shall prepare documents submitted by the Deputy for the debate of the National Assembly;
2) shall prepare analytical, informational and other materials necessary for the implementation of the powers of a Deputy;
3) shall organize the reception of citizens to meet the Deputy;
4) may attend open sittings of the National Assembly committees and parliamentary hearings by the procedure prescribed by the Constitutional Law of the Republic of Armenia “Rules of Procedure of the National Assembly.”
5) shall run the administration of documents addressed to a Deputy.
4. An assistant to a Deputy, who works on a paid basis, shall be employed under a fixed-term contract, according to his application and on the proposal of the Deputy.
5. An assistant to a Deputy who works on a paid basis may be released from work by the grounds and procedure established by the labor legislation, as well as shall be released from work in the case of interruption or termination of the Deputy's powers.
6. Assistants to Deputies, during the performance of their work duties, shall use the Deputy's office, technical and communication facilities.
Article 12. Entry into force of the Law
1. This Law shall enter into force on the day of the opening of the first session of the National Assembly of the next convocation.
14.01.2017
LA-20
| 16.09.2019 | On Making an Amendment to the Law "On Guarantees of the Activities of a Deputy of the National Assembly of the Republic of Armenia" |