«ԱՐԺԵԹՂԹԵՐԻ ՇՈՒԿԱՅԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Արժեթղթերի շուկայի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2007 թվականի հոկտեմբերի 11-ի ՀՕ-195-Ն օրենքի 98-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 11-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«11) «Հանրային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված հայտարարագրերի վերլուծության նպատակով Կենտրոնական դեպոզիտարիայից եւ արժեթղթերի սեփականատերերի (անվանատերերի) ռեեստրի վարման իրավունք ունեցող այլ անձանց կողմից «Հանրային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսված հայտարարատու պաշտոնատար անձանց եւ նրանց ընտանիքի կազմի մեջ մտնող անձանց վերաբերյալ տեղեկությունների տրամադրումը: Կենտրոնական դեպոզիտարիայի եւ արժեթղթերի սեփականատերերի (անվանատերերի) ռեեստրի վարման իրավունք ունեցող այլ անձանց կողմից էլեկտրոնային տեղեկատվական համակարգի միջոցով Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովին սույն կետով նախատեսված տեղեկությունների փոխանցման կարգը սահմանվում է Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի եւ Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի համատեղ իրավական ակտով:
Կենտրոնական դեպոզիտարիան եւ արժեթղթերի սեփականատերերի (անվանատերերի) ռեեստրի վարման իրավունք ունեցող այլ անձինք սույն կետում նշված տեղեկություններն ու փաստաթղթերը տրամադրում են անվճար՝ Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի կողմից յուրաքանչյուր հայտարարատու պաշտոնատար անձի եւ նրա ընտանիքի կազմի մեջ մտնող անձի ներկայացրած հայտարարագրերի թվին հավասար թվով հարցումներ ներկայացվելու դեպքում: Լրացուցիչ հարցումների համար գանձվում է վճար, որի սակագինը սահմանվում է Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի եւ Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի համատեղ իրավական ակտով:»:

Статья 1. Пункт 11 части 2 статьи 98 Закона Республики Армения “О рынке ценных бумаг” от 11 октября 2007 года ЗР-195-Н изложить в следующей редакции:
“11) предоставление Центральным депозитарием и другими лицами, имеющими право ведения реестра владельцев (номинальных держателей) ценных бумаг, сведений о должностных лицах-декларантах и лицах, входящих в состав членов их семей, предусмотренных Законом Республики Армения “О государственной службе”, в целях анализа деклараций, установленных Законом Республики Армения "О государственной службе". Порядок передачи Центральным депозитарием и другими лицами, имеющими право ведения реестра владельцев (номинальных держателей) ценных бумаг, в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц сведений, предусмотренных настоящим пунктом, через электронную информационную систему, устанавливается совместным правовым актом Центрального банка Республики Армения и Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц.
Центральный депозитарий и другие лица, имеющие право ведения реестра владельцев (номинальных держателей) ценных бумаг, предоставляют указанные в настоящем пункте сведения и документы бесплатно в случае представления Комиссией по этике высокопоставленных должностных лиц запросов, равных количеству деклараций, представленных каждым должностным лицом-декларантом и лицом, входящим в состав его семьи. За дополнительные запросы взимается плата, тариф которой устанавливается совместным правовым актом Центрального банка Республики Армения и Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц.”.