Քաղաքական ապաստանի մասին
Հոդված 1. «Քաղաքական  ապաստանի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2001 թվականի սեպտեմբերի 26-ի ՀՕ-229 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 5-րդ հոդվածում`
1) 2-րդ մասի «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած» բառերը փոխարինել «միգրացիայի հարցերով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած» բառերով.
Հոդված 2. Օրենքի 6-րդ հոդվածում`
1) 4-րդ մասի «տասնօրյա ժամկետում» բառերը փոխարինել «30 օրվա ընթացքում» բառերով», իսկ «Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին» բառերը` «դատական կարգով» բառերով.
2)   5-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 3. Օրենքի 7-րդ հոդվածում`
1) վերնագրից հանել «եւ բողոքի» բառերը.
2) 1-ին մասի առաջին պարբերության «, անհրաժեշտ փաստաթղթերի հետ, դիմումը (սույն օրենքի 5-րդ հոդված) ներկայացնում է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին, որը փաստաթղթերն» բառերը փոխարինել «հայցողի դիմումն» բառերով, իսկ «մեկամսյա» բառը` «եռամսյա» բառով.
3) 1-ին մասի երկրորդ պարբերության «3 ամիս» բառերը փոխարինել «6 ամիս» բառերով.
4) 2-րդ մասի «ներկայացմամբ եւ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի կողմից» բառերը փոխարինել «որոշմամբ» բառով.
5) 4-րդ մասի «Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի» բառերը փոխարինել «Լիազոր պետական մարմնի» բառերով.
6) 6-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 4. Օրենքի 8-րդ հոդվածում «Հայաստանի Հանրապետությունում օտարերկրյա քաղաքացիների իրավական վիճակի» բառերը փոխարինել «Օտարերկրացիների» բառով.
Հոդված 5. Օրենքի 10-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «միջնորդությամբ դադարել» բառերը փոխարինել «որոշմամբ դադարեցվել» բառերով:
Հոդված 6. Օրենքի 11-րդ հոդվածի 1-ին մասում «մարմինն առաջարկություն է ներկայացնում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին» բառերը փոխարինել «մարմինը որոշում է ընդունում» բառերով:
Հոդված 7. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2015 թվականի դեկտեմբերի 6-ի փոփոխություններով` Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 5-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելու օրը:

Политическое убежище
Статья 1. В статье 5 Закона Республики Армения «О политическом убежище» от 26 сентября 2001 года ЗР – 229 – Н (далее – Закон):
1) часть 2 после слов слов «государственный орган» дополнить словами «по вопросам миграции»;
1) в части 4 слова «в десятидневный срок» заменить словами «в течение 30 дней», а слова «Президенту Республики Армения» - словами «в судебном порядке»;
2) часть 5 признать утратившей силу.
Статья 3. В статье 7 Закона:
1) в названии статьи исключить слова «и протесту»;
2) в первом абзаце части 1 слова «представляет заявление со всеми необходимыми документами (статья 5 настоящего Закона) Президенту Республики Армения, который в месячный срок после получения документов» заменить словами «в течение трех месяцев после получения заявления соискателя»;
3) во втором абзаце части 1 слова «до трех месяцев» заменить словами «до шести месяцев»;
4) в части 2 слова «по представлению уполномоченного государственного органа каждый раз может быть продлен Президентом Республики Армения» заменить словами «по решению государственного уполномоченного органа каждый раз может быть продлен»;
5) в части 2 слова «Президента Республики Армения» заменить словами «государственного уполномоченного органа»;
6) часть 6 признать утратившей силу.
Статья 4. В статье 8 Закона слова «О правовом положении иностранных граждан в Республике Армения» заменить словами «Об иностранных лицах».
Статья 5. В статье 10 Закона слова «может быть прекращено также по ходатайству» заменить словами «может прекращаться также решением».
Статья 6. В части 1 статьи 11 Закона слова «представляет Президенту Республики Армения предложение» заменить словами «принимает решение».
Статья 7. Настоящий Закон вступает в силу в день вступления в силу главы 5 Конституции Республики Армения с изменениями от 6 декабря 2015 года.