Հոդված 1. «Լիցենզավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2001 թվականի մայիսի 30-ի ՀՕ-193 օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 20-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 20. Լիցենզիաների գրանցամատյանի վարումը
1. Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից լիազորված մարմինը (այսուհետ՝ Լիազոր մարմին) վարում է լիցենզիաների էլեկտրոնային միասնական գրանցամատյան (այսուհետ՝ էլեկտրոնային գրանցամատյան), որը բաղկացած է լիցենզավորող մարմինների կողմից վարվող էլեկտրոնային գրանցամատյաններից:
2. Էլեկտրոնային գրանցամատյաններում նշվում են`
1) լիցենզավորված իրավաբանական անձի անվանումը եւ գտնվելու վայրը, իսկ ֆիզիկական անձի եւ անհատ ձեռնարկատիրոջ համար` ազգանունը, անունը, բնակության վայրը եւ հաշվառման հասցեն.
2) լիցենզիայի սերիան եւ համարը.
3) լիցենզիա տալու ամսաթիվը եւ գրանցման համարը.
4) գործունեության այն տեսակը, որի իրականացման համար տրվել է լիցենզիա.
5) գործունեության իրականացման վայրերը (հասցեն) (նշվում է, եթե սույն օրենքի համաձայն լիցենզավորման ենթակա գործունեությունը պետք է իրականացվի միայն լիցենզիայում նշված վայրում).
6) գործողության ժամկետը.
7) գործողության ժամկետների երկարաձգումները.
8) տեղեկություններ էլեկտրոնային գրանցամատյանում լիցենզիայի վերաձեւակերպման, գործողության կասեցման, գործողության դադարեցման մասին.
9) օրենքով կամ լիցենզավորման կարգերով նախատեսված այլ տեղեկություններ:
3. Էլեկտրոնային գրանցամատյանում լիցենզիաների տրամադրման մասին որոշումների գրանցման, ինքնաշխատ կերպով լիցենզիայի սերիայի եւ համարի տրամադրման, հրապարակման, լիցենզիաների վերաբերյալ տեղեկատվության տրամադրման, վավերականության ստուգման կարգը եւ էլեկտրոնային գրանցամատյանից անվճար օգտվող պետական մարմինների ցանկը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:»:
Հոդված 2. Օրենքի 22-րդ հոդվածում՝
1) 2-րդ մասի երկրորդ պարբերությունը՝
ա. «այլ անձանց վերաբերյալ» բառերից հետո լրացնել «թղթային տարբերակով» բառերով,
բ. լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով.  «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած վճարի դիմաց այլ անձանց վերաբերյալ էլեկտրոնային գրանցամատյաններում պահվող տեղեկությունները ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց կարող են տրամադրվել առցանց: Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած վճարը չի կարող գերազանցել բազային տուրքի չափը:».
2) 2-րդ մասի երրորդ պարբերությունը՝
ա. «իրենց վերաբերյալ» բառերից հետո լրացնել «թղթային տարբերակով» բառերով,
բ.  լրացնել    հետեւյալ    բովանդակությամբ    նոր    նախադասությունով. «Ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց վերաբերյալ լիցենզիաների էլեկտրոնային գրանցամատյաններում պահվող տեղեկություններն անվճար նրանց կարող են տրամադրվել առցանց:».
3) 4-րդ մասը «հրապարակող մարմին» բառերից հետո լրացնել «եւ համապատասխան  գրառում կատարում էլեկտրոնային գրանցամատյանում» բառերով.
4) ամբողջ տեքստը «լիցենզիաների» բառերից հետո լրացնել «էլեկտրոնային» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 23-րդ հոդվածը «Լիցենզիաների» բառից հետո լրացնել «էլեկտրոնային» բառով:
Հոդված 4. Օրենքի 26-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  7-րդ մասով.
«7. Լիցենզավորող մարմինը լիցենզիա տրամադրելու մասին որոշումն ընդունելուց եւ պետական տուրքի վճարման մասին  հավաստիանալուց հետո՝ մեկօրյա ժամկետում, լիցենզիայի մասին որոշումը գրանցում է էլեկտրոնային գրանցամատյանում, որից հետո էլեկտրոնային համակարգի կողմից ինքնաշխատ կերպով  տրամադրվում է լիցենզիայի սերիան եւ հերթական համարը՝  էլեկտրոնային գրանցամատյանում հրապարակելով լիցենզիա տրամադրելու մասին որոշումը:»:
Հոդված 5. Օրենքի 32-րդ հոդվածի 5-րդ մասի երկրորդ պարբերությունը «լիցենզավորող մարմինը լիցենզիայի» բառերից հետո լրացնել «էլեկտրոնային» բառով:
Հոդված 6.  Օրենքի 38-րդ հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Լիցենզիաները, լիցենզիաների գործողության ժամկետի երկարաձգման, այլ վայրում եւս լիցենզավորման ենթակա նույն գործունեությամբ զբաղվելու, լիցենզիայի վերաձեւակերպման  մասին որոշումները, գրանցված փոփոխություններն ուժի մեջ են մտնում լիցենզավորված անձին էլեկտրոնային փոստի միջոցով դրա վերաբերյալ ծանուցելուց եւ միաժամանակ դրանք էլեկտրոնային գրանցամատյանում հրապարակելուց մեկ օր հետո, եթե Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ այլ բան նախատեսված չէ: Լիցենզիաները, լիցենզիաների գործողության ժամկետի երկարաձգման որոշումները, գրանցված փոփոխությունները հրապարակելուց հետո՝ մեկօրյա ժամկետում, պատշաճ ձեւով հանձնվում կամ ուղարկվում են լիցենզավորված անձին:»:
Հոդված 7. Անցումային եւ եզրափակիչ դրույթներ
2. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում, լիցենզավորող մարմինները պարտավորվում են մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելն ընդունված լիցենզիաների տրամադրման մասին որոշումները, որոնց գործողության ժամկետը չի ավարտվել, գրանցել էլեկտրոնային գրանցամատյանում:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙВ ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ЛИЦЕНЗИРОВАНИИ”
Статья 1. Статью 20 Закона Республики Армения “О лицензировании” от 30 мая 2001 года ЗР-193 – Н (далее – Закон) изложить в следующей редакции:
Статья 20. Ведение реестра лицензий
1. Уполномоченный Правительством Республики Армения орган (далее – Уполномоченный орган) ведет Единый электронный реестр лицензий (далее – электронный реестр), состоящий из электронных реестров, которые ведутся лицензирующими органами.
2. В электронных реестрах указываются:
1) наименование и местонахождение лицензиата - юридического лица, а для лицензиата - физического лица и лицензиата - индивидуального предпринимателя – фамилия, имя, место жительства и адрес регистрации;
2) серия и номер лицензии;
3) дата выдачи и регистрационный номер лицензии;
4) вид деятельности, на осуществление которого выдана лицензия;
5) места (адрес) осуществления деятельности (указывается, если согласно настоящему Закону подлежащая лицензированию деятельность должна осуществляться только по указанному в лицензии месту);
6) срок действия;
7) продления сроков действия;
8) сведения о переоформлении лицензии в электронном реестре, приостановлении ее действия, прекращении действия лицензии;
9) иные сведения, предусмотренные законом или положениями о лицензировании.
3. Правительство Республики Армения устанавливает порядок регистрации в электронном реестре постановлений о предоставлении лицензий, автоматического присвоения, опубликования серии и номера лицензии, предоставления сведений о лицензиях, проверки действительности лицензии и перечень государственных органов, пользующихся электронным реестром на безвозмездной основе.
Статья 2. В статье 22 Закона:
1) абзац второй части 2:
а. после слов “юридическим лицам” дополнить словами “в бумажном варианте”;
б. дополнить новым предложением следующего содержания: “ Сведения об иных лицах, содержащиеся в электронном реестре, физическим и юридическим лицам могут предоставляться через интернет в счет платежей, установленных Правительством Республики Армения. Установленная Правительством Республики Армения плата не может превышать размер базовой пошлины.”;
2) абзац третий части 2:
а. после слов “должна быть предоставлена” дополнить словами “в бумажном варианте”,
б. дополнить новым предложением следующего содержания: “ Сведения о физических и юридических лицах, содержащиеся в электронном реестре лицензий, могут предоставляться им через интернет.”;
3) часть 4 после слов “нормативно-правовые акты” дополнить словами “, и производят соответствующую запись в электронном реестре”;
4) весь текст перед грамматическими формами слова “реестр” дополнить соответствующими формами слова “электронный”.
Статья 3. Статью 23 Закона перед словом “реестра” дополнить словом “электронного”.
Статья 4. Статью 26 Закона дополнить частью 7 следующего содержания:
“7. Лицензирующий орган в однодневный срок после принятия постановления о предоставлении лицензии и удостоверения уплаты государственной пошлины регистрирует в электронном реестре постановление о лицензии, после чего электронная система автоматически предоставляет серию и очередной номер лицензии с опубликованием в электронном журнале постановления о предоставлении лицензии.”.
Статья 5. Абзац второй части 5 статьи 32 Закона перед словом “реестр”дополнить словом “электронный”.
Статья 6. Часть 1 статьи 38 Закона изложить в следующей редакции:
“1. Лицензии, решения о продлении срока действия лицензий, о занятиитой же подлежащей лицензированию деятельностью также в другом месте, о переоформлении лицензии, зарегистрированные изменения вступают в силу через день после уведомления об этом по электронной почте лицензиата и одновременного их опубликования в электронном реестре, если иное не предусмотрено законодательством Республики Армения.Лицензии, решения о продлении срока действия лицензий, зарегистрированные изменения в однодневный срок после их опубликования вручаются или отправляются лицензиату надлежащим способом.”.
Статья 7. Переходные и заключительные положения
1. Настоящий Закон вступает в силу через шесть месяцев после дня его официального опубликования.
2. Лицензирующий орган обязуется в течение года после вступления в силу настоящего Закона зарегистрировать в электронном журнале принятые до вступления в силу настоящего Закона постановления о предоставлении лицензий с неистекшим сроком действия.