«ՎԱՐՉԱՐԱՐՈՒԹՅԱՆ ՀԻՄՈՒՆՔՆԵՐԻ ԵՎ ՎԱՐՉԱԿԱՆ ՎԱՐՈՒՅԹԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Վարչարարության հիմունքների եւ վարչական վարույթի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2004 թվականի փետրվարի 18-ի ՀՕ-41-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 3-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 3. Հիմնական հասկացությունները
1. Սույն օրենքում օգտագործվող հիմնական հասկացություններն են՝
1) վարչական մարմիններ`
ա) Հայաստանի Հանրապետության գործադիր իշխանության հանրապետական մարմիններ՝ Հայաստանի Հանրապետության նախարարություններ, ինչպես նաեւ Հանրապետության ողջ տարածքում վարչարարություն իրականացնող պետական այլ մարմիններ.
բ) տարածքային կառավարման մարմիններ` մարզպետներ.
գ) տեղական ինքնակառավարման մարմիններ` համայնքի ավագանի եւ համայնքի ղեկավար.
2) վարչարարություն` վարչական մարմինների արտաքին ներգործություն ունեցող գործունեություն, որը եզրափակվում է վարչական կամ նորմատիվ ակտերի ընդունմամբ, ինչպես նաեւ գործողություն կամ անգործություն, որն անձանց համար առաջացնում է փաստական հետեւանքներ:»:
Հոդված 2. Օրենքի 48-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 48. Վարչական վարույթի ժամկետում վարչական ակտ չընդունելու հետեւանքները
1. Եթե վարչական ակտ ընդունելու իրավասություն ունեցող վարչական մարմինը սույն օրենքի 31-րդ հոդվածի 1-ին մասի «ա», «դ» եւ «ե» կետերի պահանջների պահպանմամբ ներկայացված դիմումի հիման վրա հարուցված վարույթի արդյունքում օրենքով սահմանված ժամկետում որեւէ որոշում չի կայացնում, ապա վարչական ակտը համարվում է ընդունված, եւ դիմողը կարող է ձեռնամուխ լինել համապատասխան իրավունքի իրականացմանը, բացառությամբ սույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված դեպքերի:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված վարչական ակտը չի կարող ընդունված համարվել, եթե դա սույն օրենքի 62-րդ հոդվածի 1-ին մասի «դ» կետի համաձայն առ ոչինչ է:
3. Եթե դիմումով հայցվում է որոշակի փաստ հաստատելու կամ արձանագրելու վերաբերյալ վարչական ակտի ընդունում, որով սահմանված իրավունքները անձինք կարող են հավաստել սահմանված ձեւի փաստաթղթով, ապա փաստաթուղթը չստացած անձն ազատվում է այն պատասխանատվությունից կամ պարտականություններից, որոնք օրենքով սահմանվում են այդ փաստաթուղթը չունենալու համար:
4. Վարչական մարմինը սույն հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված փաստաթուղթն իր նախաձեռնությամբ կամ համապատասխան դիմումի հիման վրա դիմող անձին է տրամադրում վարչական ակտն ընդունելու ժամկետը լրանալուց հետո՝ ոչ ուշ, քան յոթնօրյա ժամկետում:
5. Վարչական մարմնի կողմից վարչական ակտը սահմանված ժամկետում չտրամադրվելու հետեւանքով առաջացած վնասի հատուցման կարգի հետ կապված հարաբերությունների նկատմամբ կիրառվում են սույն օրենքի VII բաժնի կանոնները:»:
Հոդված 3. Օրենքի 95-րդ հոդվածի 2-րդ մասի «ա» եւ «բ» կետերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«ա) Հայաստանի Հանրապետությունը` սույն օրենքի 3-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի «ա» եւ «բ» ենթակետերում նշված վարչական մարմինների դեպքում.
բ) համապատասխան համայնքը` սույն օրենքի 3-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի «գ» ենթակետում նշված վարչական մարմինների դեպքում:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “ОБ ОСНОВАХ АДМИНИСТРИРОВАНИЯ И АДМИНИСТРАТИВНОМ ПРОИЗВОДСТВЕ”
Статья 1.   Статью 3 Закона Республики Армения “Об основах администрирования и административном производстве” от 18 февраля 2004 года ЗР-41-Н (далее – Закон) изложить в следующей редакции:
“Статья 3. Основные понятия
1. Основными понятиями, используемыми в настоящем Законе, являются:
1) административные органы:
а) республиканские органы исполнительной власти Республики Армения - министерства Республики Армения, а также другие государственные органы, осуществляющие администрирование на всей территории Республики;
б) органы территориального управления - губернаторы;
в) органы местного самоуправления - муниципальный совет и глава муниципалитета;
2) администрирование - деятельность административных органов под внешним воздействием, которая завершается принятием административных или нормативных актов, а также действие или бездействие, которое влечет фактические последствия для лиц.”.
Статья 2. Статью 48 Закона изложить в следующей редакции:
“Статья 48. Последствия непринятия административного акта в течение срока административного производства
1. Если административный орган, имеющий правомочие на принятие административного акта, не выносит в установленный законом срок какое-либо решение в результате производства, возбужденного на основании заявления, поданного с соблюдением требований пунктов “а”, “г” и “д” части 1 статьи 31 настоящего Закона, административный акт считается принятым, и заявитель может приступить к осуществлению соответствующего права, за исключением случаев, предусмотренных частью 2 настоящей статьи.
2. Административный акт, предусмотренный частью 1 настоящей статьи, не может считаться принятым, если он в соответствии с пунктом “г” части 1 статьи 62 настоящего Закона является ничтожным.
3. Если заявлением запрашивается принятие административного акта о подтверждении или фиксации определенного факта, которым лица могут подтвердить установленные права документом установленной формы, то лицо, не получившее документ, освобождается от ответственности или обязанностей, установленных законом за отсутствие этого документа.
4. Административный орган по собственной инициативе или на основании соответствующего заявления предоставляет заявителю документ, установленный  частью 3 настоящей статьи, не позднее чем в семидневный срок после истечения срока принятия административного акта.
5. К отношениям, связанным с порядком возмещения ущерба, возникшего вследствие непредоставления административным органом административного акта в установленный срок, применяются правила раздела VII настоящего Закона.”.
Статья 3. Пункты “а” и “б” части 2 статьи 95 Закона изложить в следующей редакции:
“а) Республика Армения - в случае административных органов, указанных в подпунктах “а” и “б” пункта 1 части 1 статьи 3 настоящего Закона;
б) соответствующий муниципалитет - в случае административных органов, указанных в подпункте “в” пункта 1 части 1 статьи 3 настоящего Закона.”.