ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՋՐԱՅԻՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2002 թվականի հունիսի 4-ի ջրային օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 10-րդ հոդվածի 20-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«20) «Գործունեության իրականացման ծանուցման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով տրամադրում է ստորերկրյա քաղցրահամ ջրերի օգտագործման նպատակով հորատման գործունեության իրականացման իրավունք.»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 37.1-ին հոդվածում`
1) 8-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Ստորերկրյա քաղցրահամ ջրերի օգտագործման նպատակով հորատման գործունեությունը ծանուցման ենթակա գործունեության տեսակ է: Ստորերկրյա քաղցրահամ ջրերի օգտագործման նպատակով հորատման գործունեության ծանուցումը ներկայացվում է Հայաստանի Հանրապետության բնապահպանության բնագավառի պետական կառավարման լիազոր մարմին:».
2)  լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Ստորերկրյա քաղցրահամ ջրերի օգտագործման նպատակով հորատում իրականացնող հաստոցների տեղադիրքն առցանց հետեւելու տեխնիկական սարքավորումների տեղադրման եւ օգտագործման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЯ В ВОДНЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. Пункт 20 статьи 10 Водного кодекса Республики Армения от 4 июня 2002 года (далее – Кодекс) изложить в следующей редакции:
“20) предоставляет в порядке, установленном Законом Республики Армения “Об уведомлении об осуществлении деятельности”, право на осуществление буровых работ в целях использования подземных пресных вод;”.
Статья 2. В статье 37.1 Кодекса:
1) часть 8 изложить в следующей редакции:
“Буровая деятельность в целях использования подземных пресных вод является видом деятельности, подлежащей уведомлению. Уведомление о буровой деятельности в целях использования подземных пресных вод представляется в уполномоченный орган государственного управления Республики Армения в области экологии.”;
2) статью дополнить новым абзацем следующего содержания:
“Порядок размещения и использования технического оборудования для  онлайн наблюдения за местоположением станков, осуществляющих бурение в целях использования подземных пресных вод, устанавливается Правительством Республики Армения.”.