ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԸՆԴԵՐՔԻ ՄԱՍԻՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2011 թվականի նոյեմբերի 28-ի ընդերքի մասին օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 3-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 47-րդ կետով.
«47) ընդերքօգտագործման հետեւանքով բնապահպանական կորուստների նվազեցման, անվերադարձ ազդեցության կանխարգելման նպատակով պլանավորվող մշտադիտարկում` ժամանակի եւ տարածության մեջ պարբերաբար ուսումնասիրությունների միջոցով շրջակա միջավայրի ու բնական ռեսուրսների վիճակի եւ դրանց վրա ազդեցություն ունեցող գործոնների դիտարկման, վիճակի գնահատման ու կանխատեսման գործընթաց:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 15-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 24-րդ կետով.
«24) ընդերքօգտագործման հետեւանքով բնապահպանական կորուստների նվազեցման, անվերադարձ ազդեցության կանխարգելման նպատակով պլանավորվող մշտադիտարկումների իրականացման պահանջների, ինչպես նաեւ արդյունքների վերաբերյալ հաշվետվությունների ներկայացման կարգի սահմանումը:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 17-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 15-րդ եւ 16-րդ կետերով.
«15) ընդերքօգտագործման հետեւանքով բնապահպանական կորուստների նվազեցման, անվերադարձ ազդեցության կանխարգելման նպատակով պլանավորվող մշտադիտարկումների իրականացման պահանջների, ինչպես նաեւ արդյունքների վերաբերյալ հաշվետվություններ ներկայացնելու կարգի մշակումը.
16) ընդերքօգտագործման հետեւանքով բնապահպանական կորուստների նվազեցման, անվերադարձ ազդեցության կանխարգելման նպատակով պլանավորվող մշտադիտարկումների  արդյունքների վերաբերյալ ներկայացված հաշվետվությունների ընդունումը, դրանց վերաբերյալ միասնական համակարգի ստեղծումը, վարումը, տնօրինումը եւ հրապարակայնացումը:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 46-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6.2-րդ կետով.
«6.2) յուրաքանչյուր տարվա ավարտից հետո` մինչեւ հաջորդ տարվա փետրվարի 20-ը, ընդերքի օգտագործման հետ կապված՝ շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտում բնապահպանության բնագավառի պետական կառավարման լիազոր մարմին ներկայացնել ընդերքօգտագործման հետեւանքով բնապահպանական կորուստների նվազեցման, անվերադարձ ազդեցության կանխարգելման նպատակով պլանավորված մշտադիտարկումների հավատարմագրված, համապատասխան հավաստագրեր ունեցող լաբորատորիաներում գնահատված արդյունքների վերաբերյալ ամփոփ տարեկան հաշվետվությունը:
Ընդերքօգտագործողի էլեկտրոնային կայքի առկայության դեպքում ընդերքօգտագործման հետեւանքով բնապահպանական կորուստների նվազեցման, անվերադարձ ազդեցության կանխարգելման նպատակով պլանավորված մշտադիտարկումների հավատարմագրված, համապատասխան հավաստագրեր ունեցող լաբորատորիաներում գնահատված արդյունքների վերաբերյալ ամփոփ տարեկան հաշվետվությունը տեղադրվում է այդ կայքում:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 59-րդ հոդվածի 3-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 19-21-րդ կետերով.
«19) մետաղական օգտակար հանածոների դեպքում ընդերքի օգտագործման հետ կապված՝ շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտում բնապահպանության բնագավառի պետական կառավարման լիազոր մարմին ներկայացնել ընդերքօգտագործման հետեւանքով բնապահպանական կորուստների նվազեցման, անվերադարձ ազդեցության կանխարգելման նպատակով պլանավորված մշտադիտարկումների հավատարմագրված, համապատասխան հավաստագրեր ունեցող լաբորատորիաներում գնահատված արդյունքների վերաբերյալ եռամսյակային կտրվածքով հաղորդումը, իսկ յուրաքանչյուր տարվա ավարտից հետո` մինչեւ հաջորդ տարվա փետրվարի 20-ը՝ ամփոփ տարեկան հաշվետվությունը:
Ընդերքօգտագործողի էլեկտրոնային կայքի առկայության դեպքում ընդերքօգտագործման հետեւանքով բնապահպանական կորուստների նվազեցման, անվերադարձ ազդեցության կանխարգելման նպատակով պլանավորված մշտադիտարկումների հավատարմագրված, համապատասխան հավաստագրեր ունեցող լաբորատորիաներում գնահատված արդյունքների վերաբերյալ ամփոփ տարեկան հաշվետվությունը տեղադրվում է այդ կայքում.
20) ոչ մետաղական օգտակար հանածոների դեպքում մինչեւ հաջորդ տարվա փետրվարի 20-ը ընդերքի օգտագործման հետ կապված՝ շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտում բնապահպանության բնագավառի պետական կառավարման լիազոր մարմին ներկայացնել ընդերքօգտագործման հետեւանքով բնապահպանական կորուստների նվազեցման, անվերադարձ ազդեցության կանխարգելման նպատակով պլանավորված մշտադիտարկումների հավատարմագրված, համապատասխան հավաստագրեր ունեցող լաբորատորիաներում գնահատված արդյունքների վերաբերյալ ամփոփ տարեկան հաշվետվությունը:
21) յուրաքանչյուր 5 տարին մեկ վերանայել ընդերքօգտագործման հետեւանքով բնապահպանական կորուստների նվազեցման, անվերադարձ ազդեցության կանխարգելման նպատակով պլանավորվող աշխատանքների ծրագիրը եւ դրանց իրականացման մշտադիտարկման ցուցիչները:»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 64-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 10-րդ կետով.
«10) ընդերքօգտագործման հետեւանքով բնապահպանական կորուստների նվազեցման, անվերադարձ ազդեցության կանխարգելման նպատակով պլանավորված մշտադիտարկումների իրականացումը:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В КОДЕКС О НЕДРАХ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. Часть 1 статьи 3 Кодекса о недрах Республики Армения от 28 ноября 2011 года (далее – Кодекс) дополнить пунктом 47 следующего содержания:
“47) мониторинг, планируемый в целях уменьшения экологических потерь, предотвращения необратимого воздействия вследствие пользования недрами, – процесс наблюдения за состоянием окружающей среды и природных ресурсови воздействующими на них факторами, оценки и прогноза их состояния посредством периодических изучений во времени и в пространстве.”.
Статья 2. Часть 2 статьи 15 Кодекса дополнить пунктом 24 следующего содержания:
“24) установление требований к осуществлению мониторингов, планируемых в целях уменьшения экологических потерь, предотвращения необратимого воздействия вследствие пользования недрами, а также порядка представления отчетов о результатах.”.
Статья 3. Часть 2 статьи 17 Кодекса дополнить пунктами 15 и 16 следующего содержания:
“15) разработка требований к осуществлению мониторингов, планируемых в целях уменьшения экологических потерь, предотвращения необратимого воздействия вследствие пользования недрами, а также порядка представления отчетов орезультатах;
16) принятие представленных отчетов о результатах мониторингов, планируемых в целях уменьшения экологических потерь, предотвращения необратимого воздействия вследствие пользования недрами, создание, ведение, единой системы по ним, распоряжение ею и ее общедоступность.”.
Статья 4. Часть 2 статьи 46 Кодекса дополнить пунктом 6.2 следующего содержания:
“6.2) представлять в уполномоченный орган государственного управления областью охраны природы в сфере охраны окружающей среды в связи с использованием недр до 20 февраля года, следующего за окончанием каждого года, сводный годовой отчет о результатах мониторингов, запланированных в целях уменьшения экологических потерь, предотвращения необратимого воздействия вследствие пользования недрами, оцененных в аккредитованных, имеющих соответствующие сертификаты лабораториях.
При наличии у пользователя недр электронного сайта на этом сайте размещается сводный годовой отчет о результатах мониторингов, запланированных в целях уменьшения экологических потерь, предотвращения необратимого воздействия вследствие пользования недрами, оцененных в аккредитованных, имеющих соответствующие сертификаты лабораториях.”.
Статья 5. Часть 3 статьи 59 Кодекса дополнить пунктами 19-21 следующего содержания:
“19) представлять в уполномоченный орган государственного управления областью охраны природы в сфере охраны окружающей среды в связи с использованием недр сообщение о результатах мониторингов, запланированных в целях уменьшения экологических потерь, предотвращения необратимого воздействия вследствие пользования недрами, оцененных в аккредитованных, имеющих соответствующие сертификаты лабораториях, в квартальном разрезе, а до 20 февраля года, следующего за окончанием каждого года, - сводный годовой отчет- в случае металлических полезных ископаемых.
При наличии у недропользователя электронного сайта сводный годовой отчет о результатах мониторингов, запланированных в целях уменьшения экологических потерь, предотвращения необратимого воздействия вследствие пользования недрами, оцененных в аккредитованных, имеющих соответствующие сертификаты лабораториях, размещается на этом сайте;
20) представлять в уполномоченный орган государственного управления областью охраны природы в сфере охраны окружающей среды в связи с использованием недр до 20 февраля следующего года сводный годовой отчет о результатах мониторингов, запланированных в целях уменьшения экологических потерь, предотвращения необратимого воздействия вследствие пользования недрами, оцененных в аккредитованных, имеющих соответствующие сертификаты лабораториях, - в случае неметаллических полезных ископаемых.
21) пересматривать программу работ, планируемых в целях уменьшения экологических потерь, предотвращения необратимого воздействия вследствие пользования недрами, и показатели мониторинга их выполнения раз в каждые 5 лет.”.
Статья 6. Часть 1 статьи 64 Кодекса дополнить пунктом 10 следующего содержания:
“10) осуществление мониторингов, запланированных в целях уменьшения экологических потерь, предотвращения необратимого воздействия вследствие пользования недрами.”.